|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Облекување на бебе во зима
24.11.2011 14:23:49   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

ZNACI DA PROBAM SAMO SO DZIVRI ILI SAMO SO HILIHOPKI PA KE VIDAM KAKO KE E NAREDNO IZLEGUVANJE KE BIDE SAMO NA HILIHOPKI PA KE VI PISAM AMA TAA SAMO OKOLU SIJATA I NA GRBCETO SE POTI NA NOZETE NE A NAGORE SAMO BODI NA DOLGI I GORNOTO ILI FUSTANCE ILI BLUSKA

mamicka77 ja preoblekuvas definitivno...cim ti se poti na vratot znachi deka ja pregrejuvas...a toa e isto tolku loso kolku ida ja preladish
,..probaj samo bodi na dolgi..dole hulahopki...fustance i jaknicka ili vrekja..ne znam vo stoj a stavas..ako e jakna mozes i edno kebence

vo skefander no i toj e mnogu debel polnet e vnatre

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Облекување на бебе во зима
24.11.2011 14:30:12   
arh_diz
Mamicka77 jas tolku go nemam obleceno sin mi na -20,ne ja oblekuvaj tolku moze da ti nastine od sto e ispotena
Ako skafanderot i e topol obleci i pantaloncinja podebeli bluzicka i skafandereot dovolno e.Barem jas taka go iznesuvam sin mi a tukae veke -10

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Облекување на бебе во зима
4.12.2011 18:17:28   
SkCura77
Nie po doma sme na pamucni tenki bodi so dolgi rakavi i pamucni ili plisani spihozni ili bluzicka i dzivricki so stapalca. Mnogu e sklet i dodeka spie go pokrivam so obicno pamucno tenko kebence. Doma T=22, 23 C. Za nadvor istata kombinacija samo plus skafander debel polnet so polar i kapce. Ako setame kratko, samo po skafanderot, ako odime so kolicka, namesto skafander, jaknickata i dzivricki plus, zasto i vrekjata zimska od kolickata e polar i rakavicki. Masko e pa stvarno e sklet, ne moze ni da spie ako slucajno doma T se pokaci na 25 C. 

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Облекување на бебе во зима
15.3.2012 16:19:30   
Annet
jas sakam da si prasam,eve sega e promenlivo vremevo,sakam da i kupam nekoja jakna,no se dvvoumam dali da e podebela zimska ili obicna fatirana-podvlacena ...zasto naednas ke se stopli ova vremevo????neznam kakva da kupam,vo skafander e veke zesko.se poti........................................

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Облекување на бебе во зима
15.3.2012 16:53:35   
Fiao

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

jas sakam da si prasam,eve sega e promenlivo vremevo,sakam da i kupam nekoja jakna,no se dvvoumam dali da e podebela zimska ili obicna fatirana-podvlacena ...zasto naednas ke se stopli ova vremevo????neznam kakva da kupam,vo skafander e veke zesko.se poti........................................

Hmmm nie iame onakov mekan skafander koj ne e premnogu debel, bas e onaka proleten. mislam deka skafanderot e najubava opcija bidejki taka ste sigurni deka deteto nikogas ne e otskrieno. A ako mislite deka nadvor e mnogu toplo, pomalku oblecete go odozdola i ne go pokrivajte so debeli kebinja koga e vo kolicka.
Inaku nie po doma iame 22C, koga se banjame pravime 25-27C. Bebe e sekogas po kratki corapcinja, pamucno bodi so dolgi rakavi kako i pamucni ili plisani spilhozni. Navecer ima plus kapce (posle banjanje go stavame, bidejki ima mnogu kosa), greenjeto go namaluvame uste povekje za spienje, a taa si e pokriena so pamucno kebence i odozgora so perjan jorgan. Inaku koga sedi vo relaksator ili vo korpa, sekogas e pokriaena so potenko kebence (izbegavam da ja naoblekuvam bidejki e teska skletcika, pa zatoa e komotno oblecena ama sekogas pokrienka).Isto taka ne sakam da i pravam golema temperaturna razlika od nadvor do doma.
Inaku za nadvor, ako odime nekade so kola, samo odozgora i oblekuvam skafander i debelo kapce (skafanderot si ima rakavicki), a koga odime za podolgi prosetki, togas i stavam hulahopki (debelki, zimski), plisani spilhozni ili komplet bodi so pantaloncinja i odozdola si ima normalno pamucno bodi so dolgi rakavi kako za dolna maica. Odozgora normalno, skafanderot i plus zimam podebelo kebence za da ja pokrijam, a nekogas ako e bas poladnicko i ja stavam i vrekickata od kolickata da ne i duva (nekogas koga setame povekje okolu 3 saati na pr.)

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Облекување на бебе во зима
15.3.2012 17:03:42   
Andriance
Jas nikogas ne sum go preoblekuvala Andrej...sekogas e obelcen kako mene...a zimava eden sloj povekje..zimskata prekrivka e odlicna...taa e za da ne duva na bebe odozdola...inace za nadvor sekogas imame bodi po dolgi ili kratki ( zavisi sto imame odozgora dali dzemper ili nekoe bluzice)..sivri ( ja ne mu oblakam hulahopki - ne se preporacuva kaj maski zaradi moznodst od pretopluvanje na testisi)i trenerki ili pantaloni..odozgora skafander...vo nego sum najsigurna...ako lezi vo kolicka obavezno kebence..zasto oni ne se dvizat da imaat cirkulacija..inace i nie doma imame temperatua od 21-22...a za banjane 25-27..

< Поракaта ја уредил Andriance -- 15.3.2012 17:04:58 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Облекување на бебе во зима
20.3.2012 7:45:45   
bajaderce
Jas da prasam, zarem ne mislite deka skafander na vremevo e malce mnooogu toplo za dete, ako doma vi e 22-23 stepeni nadvor sega e okolu 15 denes vikaat i do 20, doma sedi po spikozni ili neznam sto a nadvor plus skafander?? Jas ne sum iskusna , majka sum samo 40 i nesto denovi i sega doprva pocnavme da iskacame nadvor , ama jas ja oblekuvam vo bodi, dva para corapi, shpikozni, i nad toa debeli trenerki i kapce, si nosime i pamucno kebence i so toa ja pokrivam, skafanderot i go oblekov pred nekoj den bas koga pocna toploto i pocna da mi vristi, e sega da ne gresam sto ja nosam vaka nadvor , ili sepak da i oblakam uste nesto ????

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Облекување на бебе во зима
20.3.2012 8:13:28   
Annet
nekako naednas se stopli mnogu pa kupivme proletna jaknicka,od ozdola bodi, bluza, hulahopki i jakna i patiki,terame,i pak se poti,mnogu e zesko.....
.ke treba da se prefrlime na temata oblekuvanje bebe na leto hahahahaha,ova za skafander ne mi e veke,moze da ja stavam navecer vo nego.......moeto e s`klet dete hahahha :))

(Одговор на членот bajaderce)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Облекување на бебе во зима
20.3.2012 9:28:28   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: bajaderce

Jas da prasam, zarem ne mislite deka skafander na vremevo e malce mnooogu toplo za dete, ako doma vi e 22-23 stepeni nadvor sega e okolu 15 denes vikaat i do 20, doma sedi po spikozni ili neznam sto a nadvor plus skafander?? Jas ne sum iskusna , majka sum samo 40 i nesto denovi i sega doprva pocnavme da iskacame nadvor , ama jas ja oblekuvam vo bodi, dva para corapi, shpikozni, i nad toa debeli trenerki i kapce, si nosime i pamucno kebence i so toa ja pokrivam, skafanderot i go oblekov pred nekoj den bas koga pocna toploto i pocna da mi vristi, e sega da ne gresam sto ja nosam vaka nadvor , ili sepak da i oblakam uste nesto ????


mnogu be src...pa kje ti se prepoti i op ete ti problem...ja toa so skafanderot go pisav koga uste bese svezicko...( ama pa odozdola bese po bodi)...ovie 2-3 dena koga e bukvalno 20 stepeni..andrej ima tenko bodi na dolgi i bluza ( bez jakna) a dole imase tekni sivri( posto ja hulahopki ne mu oblakam) i pantaloni..ama vcera uvidov deka i teka mu e toplo..pa go ostaviv samo po trenerki i visoki corapcinja...
nemoj 2 pari corapi..najloso e ako nodzinjata mu se ispoteni..

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот bajaderce)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Облекување на бебе во зима
20.3.2012 9:40:05   
Beatris
Ние ги мавнавме хулахопките деновиве, само чорапчиња, се шетаме по тренерки, долна и горна, средна дебелина, боди на прерамки и некое тенко блузиче одозгора, а ако е топло ептен и ја соблакам горната тренерка.

А зимската пркривка од количката не ја употребувам веќе месец дена

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Облекување на бебе во зима
20.3.2012 14:46:35   
mamicka77
mamicki mene mi e se strav nemoj da i e ladno da se razbole  nie seuste koristime skefander ali navecer posle 18casot  bidejki togas mm si dovaga od rabota i set_ame po gosti a denje koga ja iznesuvam te na primer  vcera ja iznesov odozdolebodi na dolgi i hilihopkicki  trenerki  i odoggora stepovano elecence

a denes  bese vo bodi na dolgi hilihopki helanki bluska na dolgi i elecence pleteno od tie na edno kopce samo gorei kapce obavezno


< Поракaта ја уредил mamicka77 -- 20.3.2012 14:47:24 >

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Облекување на бебе во зима
20.3.2012 15:07:07   
bajaderce
lele i mene se mi e strav da ne i e ladno :))))) pa oblakaj ja :)...
ajde utre ke bideme po trenercinja i bodi samo, zdravje ako e toplo normalno, a navecer seuste ne ja iznesuvam nekako mi e malecka mnogu, pa vaka nakaj 12 preku den do nakaj 1 i 30 zasto ni se cica pa begame doma , ke pocneme da setame i dvapati dnevno samo da podprkne uste malce i fala bogu da se podstopli poveke

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Облекување на бебе во зима
20.3.2012 15:13:01   
Beatris
Колку што ви е на вас ладно или топло толку и на user posted image  

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот bajaderce)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Облекување на бебе во зима
20.3.2012 15:23:04   
Ikana
Не ги облакајте многу топло, ако се испотат што ќе им правите... јас денес бев облечена по 2 маички, блузон и шалвари тенки со кратки чорапи и се препотив кај вратот.
Значи носете си ќебенце ако мислите дека им е ладно или плус јакниче ама тоа на 23 степени во скафандер (зборам за Скопје) е претопло!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Облекување на бебе во зима
20.3.2012 15:56:11   
blue_blue
Мислам дека некој вое дна друга тема кажа дека од ладно не може да настине, да се разболе, освен нели екстремни случаи на хипотермија, ама за тоа треба надвор да е -20 а детето да е голо и наводенето. Се разболува од вируси и од бактерии, а тие со тоа дал сте го наоблекле или не бебето немаат никаква врска. Начелно правило е - колку ви е вас ладно/топло толку и на бебето...во Ремекдика кога се породив во лето бебињата ги чуваа под клима на 21 степен. Мислам дека е полошо да се препоти а после така мокро да го фати ладен ветер, ама и тоа не знам колку има медицинско објаснување. Како и да е кај мали деца поопасно е прегревање зошто немаат уште систем на терморегулација. Имам со свои очи видено како изгледа дете со нагло качена внатрешна температура - се онесвести како да е недај боже во кома....Така да не ги преоблекувајте, скафандер во фиока. И во 6 вечер е 15 степени, а тоа не е за скафандер. Ние викендов тргнавме и хулахопки и чизми и зимски јакни. Идат во градинка во чорапи, тренерка, долна маица, блузичка на доги ракави, кондурчиња како патики и јакна тенка пролетна - шушкава. И мислам дека им е сосем ОК. И бебиња кога беа у сред зима ја никад не им облеков хулахопки. Имаа шпихозни, чорапи и за искачање скафандер.

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

mamicki mene mi e se strav nemoj da i e ladno da se razbole  nie seuste koristime skefander ali navecer posle 18casot  bidejki togas mm si dovaga od rabota i set_ame po gosti a denje koga ja iznesuvam te na primer  vcera ja iznesov odozdolebodi na dolgi i hilihopkicki  trenerki  i odoggora stepovano elecence

a denes  bese vo bodi na dolgi hilihopki helanki bluska na dolgi i elecence pleteno od tie na edno kopce samo gorei kapce obavezno


(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Облекување на бебе во зима
20.3.2012 16:26:10   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

mamicki mene mi e se strav nemoj da i e ladno da se razbole  nie seuste koristime skefander ali navecer posle 18casot  bidejki togas mm si dovaga od rabota i set_ame po gosti a denje koga ja iznesuvam te na primer  vcera ja iznesov odozdolebodi na dolgi i hilihopkicki  trenerki  i odoggora stepovano elecence

a denes  bese vo bodi na dolgi hilihopki helanki bluska na dolgi i elecence pleteno od tie na edno kopce samo gorei kapce obavezno



mamicka77..od ladno nikoj ne se razbolel...ako i e ladno odma kej znaes...mani toa eleceto pleteno kje zovrie..

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Облекување на бебе во зима
20.3.2012 16:28:14   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: bajaderce

lele i mene se mi e strav da ne i e ladno :))))) pa oblakaj ja :)...
ajde utre ke bideme po trenercinja i bodi samo, zdravje ako e toplo normalno, a navecer seuste ne ja iznesuvam nekako mi e malecka mnogu, pa vaka nakaj 12 preku den do nakaj 1 i 30 zasto ni se cica pa begame doma , ke pocneme da setame i dvapati dnevno samo da podprkne uste malce i fala bogu da se podstopli poveke


Zasto si idete doma....pa sto ako e za cicanje...ja nemam ama bas nikakov problem za doenje nadvor...sekako pokriena so neshto..nema da gi izvadam na megdan sigurno...duri i vo skala ( restorance vo park ) vikendov mu dade da cica...ama ubavo kje se namestam i ne se gleda ama bas nishto...isto kako da go zaspivam...ete taka uste 2 saati setnja i vozduh,..mora malku flexibilnostuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот bajaderce)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Облекување на бебе во зима
20.3.2012 16:30:11   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Мислам дека некој вое дна друга тема кажа дека од ладно не може да настине, да се разболе, освен нели екстремни случаи на хипотермија, ама за тоа треба надвор да е -20 а детето да е голо и наводенето. Се разболува од вируси и од бактерии, а тие со тоа дал сте го наоблекле или не бебето немаат никаква врска. Начелно правило е - колку ви е вас ладно/топло толку и на бебето...во Ремекдика кога се породив во лето бебињата ги чуваа под клима на 21 степен. Мислам дека е полошо да се препоти а после така мокро да го фати ладен ветер, ама и тоа не знам колку има медицинско објаснување. Како и да е кај мали деца поопасно е прегревање зошто немаат уште систем на терморегулација. Имам со свои очи видено како изгледа дете со нагло качена внатрешна температура - се онесвести како да е недај боже во кома....Така да не ги преоблекувајте, скафандер во фиока. И во 6 вечер е 15 степени, а тоа не е за скафандер. Ние викендов тргнавме и хулахопки и чизми и зимски јакни. Идат во градинка во чорапи, тренерка, долна маица, блузичка на доги ракави, кондурчиња како патики и јакна тенка пролетна - шушкава. И мислам дека им е сосем ОК. И бебиња кога беа у сред зима ја никад не им облеков хулахопки. Имаа шпихозни, чорапи и за искачање скафандер.

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

mamicki mene mi e se strav nemoj da i e ladno da se razbole  nie seuste koristime skefander ali navecer posle 18casot  bidejki togas mm si dovaga od rabota i set_ame po gosti a denje koga ja iznesuvam te na primer  vcera ja iznesov odozdolebodi na dolgi i hilihopkicki  trenerki  i odoggora stepovano elecence

a denes  bese vo bodi na dolgi hilihopki helanki bluska na dolgi i elecence pleteno od tie na edno kopce samo gorei kapce obavezno




Jas srce user posted image user posted image user posted image user posted image i taka e...dosta vekje kako starine babi" ellelelel obleci go kje se razboli kje nastine a nadvor siroto 23 stepeni...e aman vekje

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Облекување на бебе во зима
20.3.2012 19:56:01   
Fiao

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: bajaderce

Jas da prasam, zarem ne mislite deka skafander na vremevo e malce mnooogu toplo za dete, ako doma vi e 22-23 stepeni nadvor sega e okolu 15 denes vikaat i do 20, doma sedi po spikozni ili neznam sto a nadvor plus skafander?? Jas ne sum iskusna , majka sum samo 40 i nesto denovi i sega doprva pocnavme da iskacame nadvor , ama jas ja oblekuvam vo bodi, dva para corapi, shpikozni, i nad toa debeli trenerki i kapce, si nosime i pamucno kebence i so toa ja pokrivam, skafanderot i go oblekov pred nekoj den bas koga pocna toploto i pocna da mi vristi, e sega da ne gresam sto ja nosam vaka nadvor , ili sepak da i oblakam uste nesto ????


mnogu be src...pa kje ti se prepoti i op ete ti problem...ja toa so skafanderot go pisav koga uste bese svezicko...( ama pa odozdola bese po bodi)...ovie 2-3 dena koga e bukvalno 20 stepeni..andrej ima tenko bodi na dolgi i bluza ( bez jakna) a dole imase tekni sivri( posto ja hulahopki ne mu oblakam) i pantaloni..ama vcera uvidov deka i teka mu e toplo..pa go ostaviv samo po trenerki i visoki corapcinja...
nemoj 2 pari corapi..najloso e ako nodzinjata mu se ispoteni..

I mojot komentar za skafanderot bese za koga bese poladnicko, inaku denes posto bese prilicno toplo, bese oblecena vo bodi po kratki, maicka po dolgi rakavi, corapcinja i helanki tenki. pokriena bese so mnogu tenko kebence a imav poneseno i onakva jakna elece, bez rakavi ama taa i ja oblekov samo koga spiese pod senka user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Облекување на бебе во зима
31.10.2012 13:08:45   
Luci
Како сега ги облекувате Вашите дечиња? Ние сме најчесто во боди без ракави и тренерки, со чорапи. Хулахопки сеуште не сме облекле ни за дома ни за надвор. Дома немаме греење сеуште пуштено но е доста топло и пријатно за седење. М. спие во боди по долги и долен дел пижами, без чорапи и покриен со тенко ќебенце, оние од Џамбо, додуша повеќе е откриен него покриен. Се мислам од вечер да го ставам во летната фротирска вреќичка ама осеќам ќе биде жива вода од што ќе се испоти

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Облекување на бебе во зима
31.10.2012 13:56:45   
elenak
Моментално ќерка ми е надвор, има боди на кратки ракави, тенка блуза и од оние меките јакнички како јагненце. Доле има кратки чорапи, тренерки и патичиња. Без капа само со стегач на ушињата зошто дува. 

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Облекување на бебе во зима
1.12.2013 13:17:49   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lekokrila

majki na temperatura od 22/3 stepeni kolku treba da bide obleceno bebe od 2 meseci jas na moeto bebe mu oblekuvam bodi, dzivricki, carapcinja,spikozni i elece i posto kaka zeleno domasnite me ubeduvaat deka ne e dovolno obleceno deka mu e ladno a ako ja oblecam poveke se poti vo glavceto



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Облекување на бебе во зима
1.12.2013 14:11:28   
Felly RR
Лекорила, вака како што опишуваш, сметам дека воопшто не му е ладно на user posted image А тоа за зелената столица, прочитај искуства на оваа тема.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Облекување на бебе во зима
1.12.2013 15:51:59   
Martins mom
Уууу лекокрила, сметам дека е премногу облечено. И кај мене е таа температура, околу 22 степени и облечена е во боди на долги ракави, чорапчиња и шпикозни. Какањето зелено не мора да значи дека е настинато, туку можно е да е гладно.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Облекување на бебе во зима
2.12.2013 11:57:19   
lekokrila
majki kako gi oblekuvavte vasite bebinja koga imaa 2 meseci na temperatura od 22/3 stepeni?

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?