|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Oпседнати со мажење
11.11.2009 14:32:34   
profesorica
Кoja e границата на години, кога девојките почнува да ги фаќа паника дека треба што побрзо да се мажат, или ќе останат "стари чупи"?
имате ли вакви другарки???


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Oпседнати со мажење
11.11.2009 14:36:06   
mother 29
ЈАС ИМАМ ЗОЛВА НЕМАжЕНА А Е МОЈА ГЕНЕРАЦИЈА ,ИМА 30....па искрено,мислам дека се плаши а мајка и(свекрвата) уште повеке!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Oпседнати со мажење
11.11.2009 14:41:44   
ostoun
Zavisi od devojkite ama mislam deka kolku se postari tolku potesko se odlucuvaat da stapat vo brak. A roditelite sekako deka se zagrizeni najnormalnouser posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Oпседнати со мажење
11.11.2009 14:50:47   
profesorica
јас имам пријателка што е 35 годишна а не е мажена, се согласувам со остоун, колку постари се толку попребирливи и тешко се одлучуваат на брак.

но имам и другарка која е 29 и ја фаќа паника дека ќе си остане стара мома.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Oпседнати со мажење
11.11.2009 14:55:25   
arh_diz
se slozuvam so mother 29 poveke ke plasat roditelite otkolku samite tie. I jas imam drugarka koja ima 30 godini i ne se plasi no zatoa roditelite se vo panika. Jas mislam deka do nekade 30 god se poveke opsednati posle toa kako seedno da im e i se poveke nesto ne im odgovara kaj partnerot

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Oпседнати со мажење
11.11.2009 14:58:33   
ripce
ЈАС ИМАМ ЗОЛВА НЕМАжЕНА А Е МОЈА ГЕНЕРАЦИЈА ,ИМА 30....па искрено,мислам дека се плаши а мајка и(свекрвата) уште повеке!


мојата золва е 23 години, па мајка и татко и нон стоп зборат за тоа дека син им (мм) го ожениле, нивните братучетки истотака... дека останала уште таа... потсвесно си ги кажуваат своите стравови... пошто човек кога едно исто постојано го повторува значи дека му причинува загрижување... така да... моето помина се омажив... имам свое семејство, каков - таков живот, а тие што не се мажени нека му ја мислат

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Oпседнати со мажење
11.11.2009 14:58:49   
mother 29
да и затоа мислам дека родителите се тие кои ствараат паника и тензија на личноста со тоа...ајде кога ке се мажите а ?(како демек на зафрканција , а тие смртно сериозни)user posted image па оставете го/ја да диши.....ке биде кога тогаш а и да не биде ...нејзин/негов избор
барем јас така гледам на работоти!?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Oпседнати со мажење
11.11.2009 15:21:18   
penelopa
Леле значи од такт се вадам кога ке слушнам некој така да зборува...па аман луге 21 век секој има право на избор посебно за својот приватен живот, па не е мала работа да најдеш со кој ке го поминеш животот...јас знам една моја братучетка 30 години не мажена и сите само за тоа и зборат...мислам јас повеке од неа се нервирамuser posted image ....ваква била таква била, никако не може да си најде некој...брат и незнам ке славел кога ке си отишла од дома....мислам бедно навистина бедно....јас викам поубаво цел живот сама да остане отколку само да се омажи и после да пати....а другите само сеир ке и гледаат....уффффuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Oпседнати со мажење
11.11.2009 15:33:54   
talija
dragi ringerajki,jas sum nova na forumot.me zaintrigira temata.imam 26 godini, seriozna vrska i najnormalno razmisluvame i za brak.megutoa jas rabotam vo skopje,a decko mi raboti vo mestoto od kaj sto poteknuvame i dvajcata.roditelite se veke nestrplivi za svadba, megutoa stanbenoto prasanje ne ni e reseno, a sakame da ostaneme vo skopje.znam deka vo zivotot ako mnogu cekas, ponekogas rabotite ne izleguvaat kako sto treba,no navistina mislam deka covek treba da zavrsi so nekoi raboti koi se osnovni i potoa da oformi semejstvo.sto mislite vie za ova....

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Oпседнати со мажење
11.11.2009 15:34:43   
big_mama817
јас се сложувам со пенелопа во целостuser posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Oпседнати со мажење
11.11.2009 15:57:18   
Bogdancanka
Овде се збори за мажење али јас ке ви кажам кај нас таков случај е за едниот девер,да се жени па да се жени,душа му вади свекор ми аман имал 30 год па што ке се жени али притисокот е голем.Душа му вадат.а за другарки или пријателки имам една другарка само она не е мажена од моите другарки и кога идам кај неа мајка и се тоа ајде и ти да се мажиш.Мислам дека повеке мајките се исплашени одколку девојките.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Oпседнати со мажење
11.11.2009 16:09:22   
vezilka RR
уф значи колку се нервирам од тие муабети ајде мажи се, па ајде мажи се..значи целиот тој притисок врз девојките да се омажат побргу им го ствара околината и нормално после нив ги фаќа паника..Ако девојка на 30тина години не е мажена сите креваат паника..А ако маж на 30тина години не е женет тогаш никому ништо..

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Oпседнати со мажење
11.11.2009 16:59:41   
Еца
е многу убава и поучна темаuser posted image мојата најстара сестра се омажи на 31 година и тоа последна, значи и јас, како најмала и средната сестра пред неа се омаживме. Но моите никогаш ништо не и велеа, (можеби бидејќи и тие на постари години се земале), воопшто не и вршеа протисок, едноставно нивнотот мото секогаш беше ако вие сте среќни, и ние ќе бидеме среќни, и за ништо не креваа тензија. Дури и моите тетки и од кај мајка ми, и од кај татко ми секое доаѓање кај нас тоа само мрчеа, леле ќе си остане стара девојка, леле ова, леле она, ние воопшто не реагиравме на коментарите, дури моите велеа, голема, сама си знае што и е најдобро. па така после неполна година од мојата свадба на 31 година се омажи, сега си има синче, работа, се среди и за ништо не жали.user posted image user posted image user posted image Не е само оп, рипни во тавче и свиркај сиuser posted image

< Поракaта ја уредил Еца -- 11.11.2009 17:00:58 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Oпседнати со мажење
11.11.2009 19:13:47   
Enika
ИЗВОРНА ПОРАКА: talija

dragi ringerajki,jas sum nova na forumot.me zaintrigira temata.imam 26 godini, seriozna vrska i najnormalno razmisluvame i za brak.megutoa jas rabotam vo skopje,a decko mi raboti vo mestoto od kaj sto poteknuvame i dvajcata.roditelite se veke nestrplivi za svadba, megutoa stanbenoto prasanje ne ni e reseno, a sakame da ostaneme vo skopje.znam deka vo zivotot ako mnogu cekas, ponekogas rabotite ne izleguvaat kako sto treba,no navistina mislam deka covek treba da zavrsi so nekoi raboti koi se osnovni i potoa da oformi semejstvo.sto mislite vie za ova....


POTPISHUVAM

i jas sum 26 , zaljubena do usi, srekna u vrska koja skoro ke bide 1 godnina....i da sakam da ostanam z=cel zivot so nego....ama sakam orv da zavrsham nekoi rab...nemoze ja use ne vrabotena i ne srdena da se muzam...za da gi simnam moite od vrat...i mso sila ne biva be koga ke dojde togs....so tupenje od roditeli i dr samo se stvara psiholoski pritisok na licnosta a toa mn loso vlijae...znam osetiv od moite doma....koga na 23 god raskinav ipol god vrska...majka mi me umre deka na tie god treba da bidam u serizna vrska da najdam nekoj seriozen z da se mazam ne da raskinuvam, pa deca sum trebala da ragam zaso so porano pocnam bolje zaso sterilitet mn e rashiren pa da sum imala vreme...mislam u emocionalen krsh zenava me ubi skroz...zatoa sea ne sme bliski i ne i se doveruvam!!!
taka da....STO E VASHE KE SI DOJDE...ako ne ide ne ide ne gi slusajte drugite nego samite sebesi...ja sum za brak i deca ama ete ako nemas sreka nema da umirame i da se razboluvame majkata..i ne dovoluvajte drugite da vi kazuvaat....oni za sebe neka si gledaat!!!
a takauser posted image

(Одговор на членот talija)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Oпседнати со мажење
11.11.2009 19:14:28   
Enika
znaci 4ipol godishna vrska...se izvinuvam za moeto disleksicko pisuvanje...ne nauciv i ne naucivuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Oпседнати со мажење
11.11.2009 19:22:12   
princesss
Ljubovta i mn dr faktori (sreduvanje na zivotot0 vlijaat koga da se stapi vo brak... Se e individualno,,, koj koga s ecustvuva podgotven togas neka stapi ,, a dr da si ja mavaat svojata rabota,, najlesno e da im se sudi na drugite :)

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Oпседнати со мажење
11.11.2009 19:58:11   
lidijas
Da se javam i ja s za temata da kazam nesto. Jas se omaziv na 32 godini sega sum 34 a maz mi na 36 i moram da kazam deka nikogas ne e kasno za mazenje samo treba da si siguren vo svojot izbor. Malku e potesko pri cuvanje bebinja imame bebe od nepolni dva meseci neli povozrasni sme ne e isto da cuvas dete na 25 i na 34 godini a bogami i da go rodis. Poveketo od moite drugarki seuste se nemazeni a imam prijatelki i koleski nemazeni i nad 40 godini. So tekot na godinite i izborot se stesnuva a stanuvas mnogu poprebirliv pa potesko se odlucuvas za brak. Smetam isto taka deka e dosta vazno da se resi stanbenoto prasanje i problemot so postojana rabota za da se skratat nervozite ponatamu vo zivotot. A najbliskite ke zboruvaat se poveke za brak kako devojkata se blizi kon 30-tata, znam od iskustvo.

(Одговор на членот princesss)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Oпседнати со мажење
12.11.2009 7:54:49   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: lidijas

So tekot na godinite i izborot se stesnuva a stanuvas mnogu poprebirliv pa potesko se odlucuvas za brak. Smetam isto taka deka e dosta vazno da se resi stanbenoto prasanje i problemot so postojana rabota za da se skratat nervozite ponatamu vo zivotot. A najbliskite ke zboruvaat se poveke za brak kako devojkata se blizi kon 30-tata, znam od iskustvo.


потпишувам лидијас.


Инаку јас се омажив на 27 години а со мм бевме во врска 10 години пред тоа, значи сите ни викаа ајде бре луѓе земете се но ние сакавме прво да завршиме факс, да се вработиме и двајцата и што е најважно да имаме каде да живееме сами.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Oпседнати со мажење
13.11.2009 10:25:14   
niki
Еве ја и оваа тема потврда на мојата теза дека сите се мажат по дифолт. Во сите погорни постови стои дека кога ќе им дојде времето тогаш, никој не спомна дека имаат право и да изберат и никогаш да не се омажат. Засекогаш стари моми, тоа би било срам, нели? И не е притисокот тука само од родителите туку сите сме потпаднале под тоа влијание, бракот е нешто неизбежно само се помериле границите малку за да се остави простор да се постигнат некои цели пред него.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Oпседнати со мажење
13.11.2009 11:14:25   
Mila na mama
Снимателот ми е подготвен за женење, ја бара вистинската. Сака најмалку близнаци, а ако има доволно пари би сакал и 6 деца. Дечкото е петка, штета што сум маженаuser posted image , Има ли кандидатки?????

_____________________________

love u all

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Oпседнати со мажење
13.11.2009 11:18:27   
profesorica
хахахах Горан се викаше????



_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Oпседнати со мажење
13.11.2009 11:28:34   
Mila na mama
А не. Со Горан бев кај тебе тој е женет има две деца. Овој е Мето, не го знаеш.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Oпседнати со мажење
13.11.2009 11:46:00   
delfinka
amante luge,citam i nemozam da si poveruvam
zarem seuste posotjat ovie bajki da gi narecam
pa neli ziveeme vo 21 vek
so e toa stara moma k e,pa ja terale nejzinite........
a koj toa go ima opredeleno tocniot i vistinski(ako voopsto postoi terminot vistinski)moment za da se mazi nekoj
neli site treba da stapime vo brak samo onoj moment koga ke si ja pronajdeme srodnata dusa,so kogo sto ke mozeme da go podelime ostatokot od zivotot i za koj samo nie moze da resime bez nikakvi pritisoci
jas neznam kako seuste postojat vakvi luge
jas se omaziv na 33god,i do sega nikogas,ama bas nikogas nitu eden od moite roditeli,pa ni rodnini ne mi rekol da se mazam
nikoj ne me pritiskal i ne insistiral na toa
jas samata odluciv
neli denes site nie zeni se borime za nasite prava
pred se sakav da zavrsam visoko obrazovanie,pa da se vrabotam(a vo meguvreme imav dolga vrska)i mislev otkako ke se sredam t.e otkako ke si gi izrealizirm site moi planovi togas ke stapam vo brak
no vrememto pokaza deka togasniot partner ne bil za mene(i se raduvam sto neizbrzav),i sega sum srekna zena so 34godini, vo brak so covek koj go sakam poveke od mojot zivot
zatoa moj predlog vi e da si go slusate samo vaseto srce i samo vie da si ja donesete taa odluka za stapuvanje vo brak bez pritisoci od strana
ponekogas iako roditelite kazuvaat sto e najdobro,moze i tie da pogresat
i prostete za dolgiov post
ne slusajte tugo mislenje-slusajte go samo vaseto srce-toa nema da ve izlaze nikogas

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Oпседнати со мажење
18.11.2009 13:00:12   
profesorica
Колега на мм од работа(постар човек)има две ќерки по 20-25тина години.едната оди со разведен со дете а и живее со него.другата ќерка се фатила со негов другар исто околу 40 годишен. Колегава на мм вика:сакаат да ме умрат предвреме, немаат абер за мажењеuser posted image user posted image user posted image




_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Oпседнати со мажење
25.1.2011 20:54:49   
linak
Пред неколку дена една моја братучетка ми вели Ајде што чекате со дечкото до каде сте,ти има споменато за мажачка user posted image дали земал поголема плата па да се решел за брак и незнам штоuser posted image Јас ја изигнорирав бидејќи не е прв пат да ми го кажува истиот муабет,ако таа е мажена и среќна значи дека сите треба да скокаме веднаш во брак.Луѓето до толку не размислуваат за своите животи па кажуваат за другите што и како треба да праватuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?