|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   доење на близнаци
23.11.2010 22:30:41   
mama26
ајде мамички тука да ни пишувате како се снаоѓате во доењето на вашите близначиња,или повеке бебенца...

вашето искуство за наредните мамички со близначиња да се спремни,

знам дека имаме веке мамички на две па повелете...user posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: доење на близнаци
24.11.2010 0:25:15   
denim
Moite se na adaptirano mleko.najcesto ednoto go hranam jas a drugoto nekoj sto e kaj mene vo momentot. Najcesto jadat vo isto vreme. Koga sum sama, jadat na pernici potpreni sisinjata.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: доење на близнаци
24.11.2010 14:16:42   
majka 79
mislam doenjeto na bliznaci e mnogu retko , tie slucai  sto gi znam se na adaptirano mleko.
neka kazat mamickite sto imaat bliznacinja

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: доење на близнаци
7.8.2011 23:28:12   
mamadise
ova mi e najgolemata dilema kako li ke uspevam da gi dojam dokolku imam dovolno mleko, iako za prvoto dete imav mleko uste dve da ranamuser posted image ke vidime kako li ke bide ovoj pat.

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: доење на близнаци
8.8.2011 8:50:38   
blue_blue
јас моите близначки ги доев до 9 месеци. Нормално пошто се две бебиња нема доволно млеко за двете, па после секое доење беа на дохрана со адаптирано млеко. Ги доев најнормално -едната па другата, на почеток 5-6 пати во 24 саати, а после 2 месеци 4 пати во 24 саати. Цицаа и после пиеа адаптирано млеко. Така да не е точно дека ако имаш близнаци морало да бидат само на адаптирано млеко...

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: доење на близнаци
3.4.2012 21:39:59   
mamadise
Jas moite bliznacinja samo gi dojam i ne im dodavam nikakvo adaptirano mleko, sega za sega si imam dovolno mleko i za dvete i se nadevam taka i ke ostane...

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: доење на близнаци
3.4.2012 22:09:17   
amateuress
user posted image za mamadise i za bliznacinjata!
a se doite li vo tandem (t.e. dvete odednas)?

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: доење на близнаци
4.4.2012 10:34:59   
mamadise
pa da, nekogas i samo po samo, ama ponekogas i dvete odednas, koe kako e gladno...user posted image

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: доење на близнаци
4.4.2012 10:38:40   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamadise

pa da, nekogas i samo po samo, ama ponekogas i dvete odednas, koe kako e gladno...user posted image


user posted image user posted image

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: доење на близнаци
4.4.2012 11:20:57   
Cooper

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamadise

Jas moite bliznacinja samo gi dojam i ne im dodavam nikakvo adaptirano mleko, sega za sega si imam dovolno mleko i za dvete i se nadevam taka i ke ostane...

user posted image user posted image mn ti se voshituvam..jas sretnav edna zena vo park so dve devojcinja bliznaci mi rece deka gi doela 14 meseci samo majcino mleko...
bravo za vas mamicki

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: доење на близнаци
11.4.2012 11:09:56   
danielmm
Јас моите ги доев до 6месеци почесто истовремено а кога почнаа да се задеваат едно со друго почнав одделно. Педијатрите ми викаа мора и прихрана ама од прихраната не испијаа никогаш повејќе од 30ml user posted image и еден ден ме фати лутина па решив да видам колку цицаат ма се измолзив user posted image на прихраната за таа возраст беше 70 ml а јас од една града 90ml па така ја отстранив прихраната .Само на цицање ставаа на тежина од 1kg до 1kg200g.Женското само се одби на 14 месеци а машкото на 16 месеци односно додека почна да ја сака цуцлата од шишето кое тешко ја прифајќаше а за лажачка да не зборувам ни едното ни другото фатија лажачкаuser posted image .Сега после 5 години се прашувам како сум издржала толку долго ,а толку рагади имав што и ден денес ме болат .Секое си имаше своја града па со рагадите се случуваше и млеко и крв да цицаат .И НЕШТО ШТО МИСЛАМ НА СЕКОЈ ЌЕ МУ ПОМОГНИ АКО ИМА РАГАДИ. ПОСЛЕ ПОДОЈ МИЕЊЕ НА ГРАДАТА И МАЧКАЊЕ СО СОПСТВЕНОТО МЛЕКО .

(Одговор на членот Cooper)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: доење на близнаци
1.6.2012 14:35:31   
mamadise
I mote bebusi si imaat sekoe svoja grada i isto kako i kaj tebe danielmm niti ednoto ni drugoto nesakaat da fatat cucla lazalka, niti pak sakaat da cicaat od sise, i zatoa nikako nemozam da gi ostavam na pocuvuvanje zosto devata si baraat cice, nisto drugo ne gi interesira.

(Одговор на членот danielmm)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: доење на близнаци
27.3.2014 20:35:19   
Milicka27
Да ви кажам искусво на моја блиска другарка....И таа исто како мене беше вештачки оплодена во Плодност и роди две прекрасни близначиња, сите и велеа дека најверојатно ќе биде на адаптирано пошто скоро сите близначиња се така, но таа беше премногу упорна, брадавиците и беа вовлечени па благодарение на сестрите од Плодност се навикна онака баш и цело време ги влечеа со пумпицата и ете дури до една година ги доеше двете близначиња и супер и напредуваа...Таа викаше треба само упорност ништо друго, па ќе го следам нејзиниот пример здравје хехехехехе

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 13
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Dali vi se dopaga imeto Emilija
kik@

Dali vi se dopaga imeto Emilija?

da (41%)

ne (59%)


Број на сите гласови: 44

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!