|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Што (не) ми се допаѓа во мојата земја!
27.3.2012 22:19:08   
AnnaMolly RR
Јас мислам дека Македонија ни е убава земја и богата со природни убавини! Имаме многу убав јазик којшто треба да го негуваме, а јас го обожавам и се трудам да зборувам чисто Македонски, а така го учам и мојот син.

Затоа ми се допаѓа и ја сакам мојата земја.

Имаме нечисти улици, голема стапка на невработеност, никакво здравство...

Затоа не ми се допаѓа мојата земја!

Што вам ви се допаѓа, а што не во вашата родна земја или во земјата каде што моментално живеете?


_____________________________

Live and let live
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Што (не) ми се допаѓа во мојата земја!
27.3.2012 22:23:08   
Viktori
Ми се допаѓа се во Македонија, преубава, незаменлива и величествена!

Од Скопјево сиво што во последно време изгледа на слика во пеинт до Струмица и Гевгелија, рајот за излегување и фешти, од Шапка Тетови и селата наоколу до Колешино и Смоларе,
Малешевијата и моето незаменливо Мавровско Езеро и Галичник, Радика и Бистра.

Прво помислив не ми се допаѓа народот да напишам, ама искрено во овие години работа со кхм фореинерс, поасален не сретнав, така да отпадна уште пред да напишам Н.

Со општествово пак, не планирам да се замарам, затоа што е такво какво што го правиме сите. Многу работи не ми се допаѓаат. Дури не ми се ни набројува. Се додека не дојде некој из пиuser posted image си матеuser posted image ине да ми објаснува што не чини во МК. Во тој случај од критичар се претварам во ултра националист и user posted image user posted image user posted image

*едитиран пост


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 28.3.2012 9:04:41 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Што (не) ми се допаѓа во мојата земја!
27.3.2012 23:09:41   
mamicki
Што не ми се допаѓа? Многу работи не ми се допаѓаат, и тоа сите тие влегуваат во редот проблеми предизвикани од човечки фактор. Значи, земјичкава, каква ја создал Бог, си нема маана- лична, убава, питома, пријатна... Арно ама...
1. Не ми се допаѓа немањето чувство за државност наспроти нагласеното чувство за семејство, во негативна конотација
2. Не ми се допаѓа примитивизмот, протекционизмот и дилетантизмот што владеат во секоја сфера на општеството
3. Не ми се допаѓа нечистотијата и немањето чувство за чисто/убаво
4. Не ми се допаѓа непочитувањето на приватноста- од домот, па пошироко
5. Не ми се допаѓа националниот комплекс на пониска вредност
6. Убедена сум дека материјалната сиромаштија во голема мера е предизвикана од духовна сиромаштија
7. Не ми се допаѓа живот по правилата „Наведната глава сабја не ја сече“ или „Јас, па по мене потоп“
8. Не ми се допаѓа двојниот аршин со кој пошироката заедница ни зема мерка
9. Не ми се допаѓа нефункционирањето на институциите
10. Не ми се допаѓа отсуството на критичка мисла и неутрална интелектуална елита
И доволно е до 10, нека продолжат другите.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Што (не) ми се допаѓа во мојата земја!
28.3.2012 8:52:37   
AnnaMolly RR
Мамички, можеш и да напишеш што ти се допаѓа! Темата е и за двете работи. 

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Што (не) ми се допаѓа во мојата земја!
28.3.2012 9:11:05   
vezilka RR
Уф, што да пишам..Македонија ми се допаѓа, ја сакам и убава ми е, ама не ми се допаѓа на каде е тргната и како функционира. А јас пак обратно од ултранациналист се претворив во, хм, ви текнува на двајцата дедовци од Мапет Шоу, епа таква сум станала, само мрчам и критикувам.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Што (не) ми се допаѓа во мојата земја!
28.3.2012 9:11:47   
Pepelaska *
Многу работи не ми се допаѓаат тука ама најмногу политиката , иако сум партиски определена(оти морам) не ми се допаѓа вработување пред избори, ветувања еден куп, не ми се допаѓа што кај нас не се цени знаењето и образованието( магистри и доктори си седат дома ) додека некој да речам неписмен кој не знае што е збор лицитација ( ова од искуство) а е апсолвент на економски фак, работи во државна институција и нема појма од работата. Не ми се допаѓа здравството , секој ден го гледаме министерот како се фали средив ова средив она, а уствари пред тоа ни даваат една слика колку е ужасно па после него демек се свети , а родилки умираат, деца ги осакатуваат.
Не ми се допаѓа што народот само се жали дека нема пари а уствари се срамат од некоја работа “ испод нивно ниво“.
Како што стареам некако ништо не ми се допаѓа.

А ми се допаѓа јазикот , природата, кујната user posted image и нашиот весел дух.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Што (не) ми се допаѓа во мојата земја!
28.3.2012 9:16:59   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Уф, што да пишам..Македонија ми се допаѓа, ја сакам и убава ми е, ама не ми се допаѓа на каде е тргната и како функционира. А јас пак обратно од ултранациналист се претворив во, хм, ви текнува на двајцата дедовци од Мапет Шоу, епа таква сум станала, само мрчам и критикувам.


хахаха не не, јас исто се жалам само, па со свекор ми на секоја седенка се расправам за политика.
Јас се претворам во ултра националист кога некој од надвор ќе ми расправа што и како треба.

Еве пример:
Се возиме накај градинка со мојата "газдарица". Улицата е едносмерна, ама таа си вози во спротивен правец, затоа што тука видела дека прават така.
А кога би била во нејзината земја, нема ни да и падне на памет. Ќе плати пари, ама баш пари, ќе остане без возачка, затоа што така вози во близина на училиште и градинка и ништо чудно и да одговара за загрозување затоа што има 18 месечно бебе со неа.

А во друг момент кога касни, се жали на сообраќајот во Мк. Хипокритичност до максимум. Е во тој случај се му се спојуваат жички, а такви случаи имам видено 100 минимум годинава и должна не сум останала.

Инаку кога правам муабет со наши, сум вечна опозиција во врска со здравството, социјалата, образованието.


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 28.3.2012 9:19:46 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Што (не) ми се допаѓа во мојата земја!
28.3.2012 9:39:48   
mamicki

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Мамички, можеш и да напишеш што ти се допаѓа! Темата е и за двете работи. 


Pa napishav user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Што (не) ми се допаѓа во мојата земја!
28.3.2012 9:51:52   
mamicki
P.S Toa shto go napisav, nema politicka konotacija! Zemjava e super, a narodot e vakov tocno poradi toa shto vo se gleda politika, mesto da se zeme vo race i da napravi neshto od sebe. Inaku, do ova deredze sme tokmu od cunamito na loso razbranite poimi "pluralizam", "demokratija" i "vlast". Kaj nas lugjeto, bez ogled na politickata opredelba, ako se rece demokratija, vednash pomisluvaat na pravata, ne na obvrskite, a znacenjeto na poimot "vlast" mentalno go nemaat razvieno ushte od osmanlisko feudalno vreme!, povtorno, bez ogled na politickata pripadnost, i so dolzna pocit kon isklucocite. Toa shto na izbori sum poddrzala nekoja politicka opcija ne znaci deka na nejzinite pretstavnici i koga kje prdnat treba da im velam "nazdravje"! Ako nekoj shto ne gi poddrzal ima pravo da gi kritikuva, jas imam dvojno povekje- oti sum im pomognala, so svojot glas, da dojdat kade shto se, i oti ocekuvam, so pravo, da rabotat pravilno.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Што (не) ми се допаѓа во мојата земја!
28.3.2012 10:09:18   
Yummy Mammy
Mi se dopaga se sto Bog ni dal - ezera, planini, prekrasno zelenilo, sonceee... ubavi luge... dobra pozicija na zemjinata topka...

Ne mi se dopaga se sto lugeto unistuvaat namesto da socuvaat:
- sto ne odat na izleti,
- ne vozat tocaci,
- sekoj pat koga jas vozam tocak, do gusa sum vo prasini (ako preziveam pred site vozaci koi mi svirat kako ludi zasto gi usporuvam)
- site cekaat da zavrne dozd za da go iscisti gubreto, namesto sekoj da si zamete pred svojot dvor,
- koga ke zavrne dozd cela kanalizacija e zapusena i tece na ulica namesto pod zemja,
- lugeto odamna veke ne se taka druzeljubivi i gostoprimlivi kako nekogas,
- i ne igraat vo disko tuku samo zafakaat mesto na tie sto sakaat da igraat,
- sto postojat Skopjani i provincijalci, aerodromci i debar maalci, vmro-ovci i sdsm-ovci, vakvi i onakvi... namesto samo Makedonci

da prodolzam ponatamu? user posted image Da, mi smetaat ovie sitni sekojdnevni raboti...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Што (не) ми се допаѓа во мојата земја!
28.3.2012 11:21:36   
mami2
Ја сакам Македонија по бројот на сончеви денови во годината.
Ја обожавам клисурата на Матка каде духовно се препородувам, го сакам патот Маврово-Струга, кањонот на Радика и серпентините околу Дебарското езеро.
Не ги сакам насилниците во сообраќајот, кои се поситоветуваат со големината и кубикажата на машината која ја управуваат. Ме нервирааат и сите оние кои ја критикуваат државата, како е ваква или онаква а не ги усвоиле ниту принципите на колективно домување во зграда а не пак колективно живеење во државна заедница.
Не ги сакам ниту „бранителите“ на државноста кои се најгласни на секоја седенка, во его трип, убедувајќи ги сите дека се Македончишта   а едвај чекаат да го испијат нескафето на грчките плажи и да ја зајакнат економијата на соседите пустошејќи ги бутиците на попуст. Не се нервирам што одат, секој има избор, ама ме нервира што се правдаат „Блиску било“ и „За со деца е супер“

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Што (не) ми се допаѓа во мојата земја!
28.3.2012 11:54:11   
temjana
јас сум од оние луѓе постојано мрчат и се така малку критички настроени но не дај боже некој друг да пројадеuser posted image за татковината ми особено пак странец е тогаш си го наuser posted image До пред една година немаше жива сила што би ме натерала и да помислам за заминување од овде, но за жал некако започнав да го менувам овој став. Се повеќе сум разочарана од целата ситуација и од немаштијата, дојде време кога се правдам пред себе дека подобро е да не го јадам тоа нешто што ми се увртело во глава бидејки ете може да ми биде лошо од него, не зошто знам дека ако го купам нареден ден ќе немаме пари ни до работа да отидеме. Неможам ме полудува тоа како ќе издржуваме дете кога неможеме ни ние да се прехраниме, и како да не размислувам за заминување кога бевме и видовме како се живее таму каде што реално барем овие грижи ги немашuser posted image

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Што (не) ми се допаѓа во мојата земја!
28.3.2012 11:54:40   
arh_diz
Ne mi se dopaga vlasta vo Makedonija koga bi se smenila vlasta bi zivnal i narodot i drzavata .Vlasta gi prodava najubavite delovi od Makedonija user posted image


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Што (не) ми се допаѓа во мојата земја!
28.3.2012 15:22:00   
mila mama
Ми се допаѓа природата, климата, непосредноста на луѓето, тоа што можеш да пиеш кафе на ул. Македонија и во понеделник вечер и да се чувствуваш како да е сабота вечер, ми се допаѓа храната, јазикот.

Не ми се допаѓа сиромаштијата и сите работи што таа ги влече со себе: продавање на млади девојчиња за пар фармерки и кутија мастики, корупција, погрешно приоритирање на луѓето за вработување (според длабочината на џебот), агресијата што владее по улиците; не ми се допаѓа инертноста кај луѓето да променат нешто, па дури и некој друг да се труди да го стори тоа гледаат со сомнеж и дури и предвреме го осудуваат на неуспех, не ми се допаѓа постојаното критикување на се и сешто, да се во можност и родителите ќе си ги осудат.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 14
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?