|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Стара мома/стар ерген
20.9.2010 21:31:56   
Idna mamica
Судбина или пропуштени прилики?   Што мислите?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Стара мома/стар ерген
20.9.2010 21:34:24   
ananikol
 

Definitivno propusteni priliki
     
         (sekoe tendzerce ima poklopce) ihihihiihih

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Стара мома/стар ерген
20.9.2010 21:40:29   
Bitolcanka
И едно и друго. Можеби малку повеќе второто - пропуштени прилики + неучење на грешките, пребирање ... Имам 2 чичковци, едниот врсник на татко ми (56-годишен), другиот малку помлад - ергени. Мајка ми им беше стројничка на двата долго време, ги запознаваше со нејзини пријателки порано, но залудно. Обично постариот велел: "не е за мене, стара е, за брат ми", а девојката 10 години помлада од него. Очигледно сакаше да најде некоја моја врсничка - ќерка, па до ден - денес ја бара ...

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Стара мома/стар ерген
20.9.2010 23:01:59   
niki
veruvam deka ne se site luge stvoreni za brak i ne site toa go sakaat, pritoa se svesni za toa pa i ne se vpustaat vo tie vodi i vo toa ne gledam nisto negativno, uste pomalku smetam deka toj nivni izbor e rezultat na propusteni priliki ili prebirlivost.
i voopsto ne mi se dopagaat tie izrazi stara moma, star ergen, ko da im izminal rok na traenje pa prokisnale i sega se samo za frlanje bez nikakva vrednost...


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Стара мома/стар ерген
20.9.2010 23:10:27   
mama26
jas mislam deka na sekogo mu bila pruzena sansa da bira, ida odbere ,za razlika od tie sto od premnogu biranje ostanale bez nisto..... i od druga strana mislam deka tie se povrzani so mama i tate da oni im odredat bracniot zivot i zivotot opsto [ so toa sto na sekoj eden decko ili devojka naogale mana] odnosno barale idealno bez da go pogledne sinot ili kerkata kakvi se. na istite ovie roditeli decata im se pokoruvaat i gi slusaat iako se po 40 -50 god.....i za da se kaat za seto ova koga veke ke bide kasno za se...

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Стара мома/стар ерген
21.9.2010 9:03:58   
Viktori
јас се сложувам со Ники.
Малограѓански етикетирања. Ко сите да мора да се испомажиме и испожениме, а ако не јеби га, не ве бива.
Стара мома/ стар ерген - луѓе што си го живеат животот како они сакаат. Секој има право на избор. На некој му е поубаво во брак, на некој му  е поубаво сам.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Стара мома/стар ерген
21.9.2010 10:21:16   
Idna mamica
И тоа и тоа, а некои пак не чувствуваат потреба и желба за брак, се водат според тоа-неморам да се омажам и да имам деца,поубаво ми е вака сама,што сакам си правам и каде сакам си одам(како да е бракот затвор!!!).Секој бракот го доживува на различен начин но големо влијание има и каков ни е животниот сопатник.Некои од премногу пребирање,ги пропуштиле шансите и ги настасале годините,кај други па се случило она-не си свесен што имаш крај себе додека не го изгубиш и сл.Затоа широко отворете си ги очите!!!      user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Стара мома/стар ерген
22.9.2010 9:00:30   
vezilka RR
Дефинитивно не сметам дека се тоа пропуштени прилики, туку личен избор. Доколку некој „пропушти прилика“ значи дека нешто не му одговарало. И дефинитивно не сметам дека ако не си во брак дека е тоа лоша работа. Сепак тоа е личен избор.

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Стара мома/стар ерген
22.9.2010 9:38:32   
Martins mom
Секој си има своја визија и приоритети за сопствениот живот...
Еден мој многу близок пријател (има 37 години, неженет) ми вика јас едноставно не сум способен да функционирам во заедница...зошто да унесреќувам некоја жена, а и јас да бидам несреќен. На своите девојки им го нагласува тоа, да не очекуваат од него брак, макар што тој вели дека нема да престане да се надева, дека можеби ќе најде некоја на која ќе и’ одговараат неговите потреби и навики и ќе можат да живеат заедноuser posted image
Јас се сомневам дека постои таква, ама надешта последна умираuser posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Стара мома/стар ерген
22.9.2010 9:58:17   
lukas
isto i mene ne mi se dopagaat izrazite(Стара мома/стар ерген),nikoj ne pravi izbor sam za da bide sam,sam e zatoa sto mnogu prebiral i sega mora da rece ne sakam da se zenam,ima i takvi slucaevi sto odbiraat da go pominat zivotot bez brak,no tie se mnooogu retki,poznavam,ergeni sto od sto prebirale ostanale sami i sega se kolku tatko mi,i posto so tie 10-tina ergeni tatko mi zivee site istoto mu go velat nemalo zena asolna za da ja piknel doma,nekoi ostanale pak  od sto gi izigrala sudbinata,i vervam i vo toa sto na nekoi vistina nikoja asolna ne mu se pogdla no da ostane sam bez da stvori familija i toa da e negov izbor vo toa ne vervam...no sepaK MISLAM DEKA NE TREBA TIE LUGE DA SE ETIKETIRAAT,no ova e moe mislenje sepaK...pozzz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Стара мома/стар ерген
22.9.2010 10:15:09   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

nikoj ne pravi izbor sam za da bide sam
da ostane sam bez da stvori familija i toa da e negov izbor vo toa ne vervam...



Лукас, не е на секој замислата да створи фамилија...
Верувај ми дека има личности чиј избор е да бидат сами (не буквално сами, но да не сакаат да бидат во брак).
Размислувањата на мојата најдобра другарка се такви на пример. Таа работи (црнчи моментално), собира пари за да го сврти светот, во план е да пропатува насекаде, а поимот брак го нема на нејзиниот списокuser posted image
Јас ете не можам да се замислам да сум сама, ама ете на другарка ми изборот е тојuser posted image



_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Стара мома/стар ерген
22.9.2010 10:22:40   
lukas
ne,ne rekov deka nema takvi luge,ama retki  se takvi kako drugarka ti,pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Стара мома/стар ерген
22.9.2010 10:24:17   
Martins mom
ретки се, знамuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Стара мома/стар ерген
22.9.2010 10:25:43   
lukas
nikoj ne pravi izbor sam za da bide sam
da ostane.......


toa (nikoj) trebase da napisam skoro nikoj...ljufka..sory


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Стара мома/стар ерген
22.9.2010 10:33:17   
mama26
i jas taka mislam deka nikoj ama bas nikoj nesaka da ostane sam.kolku i da im e interesno i setanje i vrski ...od edna pa druga pa 100 na krajot od zivotot ke se tolku umorni i mislam deka tie luge potoa se kaat sto odbrale takov nacin na zivot i site propusteni priliki...user posted image ne e za etiketiranje rabotava tuku sekoj zasluzuva da e sreken i so semjstvo.a ne mizeren i sam na 60 god.

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Стара мома/стар ерген
22.9.2010 11:02:37   
niki
Mene bas me iritira taa vasa sigurnost deka nikoj ne sakal da ostane sam...
kako toa vie podobro znaete nesto za nekoj drug i za necij tug izbor koj vie ne ste go napravile?
Kolku zeni i mazi na primer se razveduvaat ili ostanuvaat vdovci ili vdovici pa do krajot na zivotot ne vleguvaat vo nova bracna zaednica? Zosto tie odbiraat da ostanat "sami"?
Na krajot na kraistata zosto etiketa deka nekoj koj ne e vo brak e sam?
Postojat i vonbracni zaednici, vrski od sekakov tip, zosto e potreben list hartija za da prifati ovoj nas narod deka si sreken?
I sto so site onie koi go imaat toj list hartija i se nesrekni vo toj brak i se cuvstvuvaat sami vo nego?
Bas me iritira toa vo makedonskiot mentalitet ako si vo brak i imas deca si sreken, ako ne crna ovca si....


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Стара мома/стар ерген
22.9.2010 11:05:39   
mama26
niki postot e star ergen ili moma - a ne razvedeni veke mazeni zeneti bile ima razlika ....

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Стара мома/стар ерген
22.9.2010 11:10:44   
lukas
gresno ne razbra niki,ne velime deka toj sto odbral da ne se zeni e crna ovca i ne zborame za vdovici tuku za ergeni i momi,ima luge sto resile da ostanat da ne se mazar zenat no se retki,povekete se nezeneti zosto prebirale kazuvam vaka zosto pozz mnogu vakvi slucaevi...i ne  etiketiram nikoj bas i jas sum protiv toa lele onaj koke reci nekoj ne se zeni,i so deka ne se zeni a e star toa ne go pravi pomalku dobar covek.




_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 18
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?