|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Сиромаштија и многудетно семејство
14.8.2013 18:28:48   
anaana
Iskreno ne znam kako bi ja krstila temava, ako nekoj smisli nesto poubavo neka ja prekrsti.
Ona sto me natera na vakva tema e vesta koja izleze po vesnici, internet mozebi i na TV za semejstvoto od ne znam koe selo bese koe broi 8 deca, kade site deca se razlika od godina, eventualno godina i pol. kade dvajcata roditeli se nevraboteni....
Vo del od storijata pisuva dali ovaa drzava ima socijalno, pretpostavuvam ne od aspekt deka socijalnite sluzbi ne rabotat (bidejki ako rabotea vo MK sluzbite kako sto treba do sega decata ke im bea odzemeni na roditelite) tuku od aspekt zosto nikoj ne im dava pari na tie roditeli.
storijata bese napisana na nacin covek da place dodeka ja cita, demek decata patat i nemaat ubavo detstvo..
no kako bi imale ubavo detstvo koga nivnite roditeli ne mislele i pravele po edno dete godisno???? mislam i semejstva so dobri plati eve da receme prosecni plati, ne bi mozele da izlezat na kraj so 8 deca. nekoj od niv ne samo sto ne bi imale ubavo detstvo tuku ne bi imale nikakva perspektiva..

Vo eden moment se najdov sebe si da se osekjam grozno sto voopsto pomisliv na nesto takvo, namesto da pakovam kesite i da doniram. Jas sum licnost koja donira mnogu cesto, sum donirala i ke doniram sekogas koga ke imam moznost. Dali pari dali obleka dali hrana, ne pravam razlika doniram ona sto mozam i togas koga mozam..

Ama pa zosto nikoj ne se najde i da ja kaze vistinata. Lugje ne ragjajte tolku deca ako ne mozete da gi prehranete. Tocno e deka imame nekoja si politika za mnogudetno semejstvo ama e golema glupost spored mene ako nekoj na ovoj nacin ja tolkuva taa politika.
Tolku mi bese zal za tie decinja ni krivi ni dolzni se nasle vo ovoj surov svet, vo taa siromastija, sto si vikam kakvi se tie roditeli??? mislele li na idninata na svoite deca koga gi pravele???

Tocno e deka drzavata treba da se grizi za svoite gragjani, imame tolku nepravdi vo ovaa drzava, tolku raboti ne funkcioniraat ama pa rodi 10 deca pa baraj od nekoj da ti gi gleda???? nekako ne mi odi.
i eve ke ima nekoja akcija i ke doniraat lugjeto i ke dadat i hrana i obleka i se. eve i neka doniraat i kreveti i TV i neka im plaka drzavava struja i dr.tekovni trosoci... neka im ja sredat kukjata i neka im donesat greenje i se. ama jas mislam deka e set_o toa privremeno. decata kako pomali imaat pomali baranja.. kako sto ke rastat imaat pogolemi potrebi. ne moze se da se dobie na humanitarna akcija. Eve i neka ja vrabotat zenata, jas sepak mislam deka tie decinja nema da mozat da uzivaat vo zivotot. Ne znam i bas od vcera si go mislam toa i sakam da slusnam i od drugi mislenje. bidejki navistina si vikam dali sum jas losa sto misam deka i roditelite trebalo malku da mislat????

Mozebi mnogu od vas ke me osudat kako losa licnost, ama jas sepak smetam deka kolku i da e deteto blagodet i dar od boga, sepak toa ne bara da se rodi. A koga jas kako licnost svesno odlucam da go donesam na svet, treba da sum svesna deka treba da mu ovozmozam zivot..vo najmala raka hrana, obleka i pokriv nad glava



< Поракaта ја уредил anaana -- 14.8.2013 18:37:06 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
14.8.2013 19:07:19   
kapina
tie roditeli se po celden doma i samo toa go rabotat pravat deca

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
14.8.2013 19:26:06   
Bethany
Па затоа во развиените земји постои служба: Планирање на семејство. Не знам може и тука постои, ама сепак свеста кај нас не е на такво ниво.

Тоа се случува бидејќи родителите се неинформирани, а морам да кажам иако грубо звучи, неодговорни.
Не е само да ги родам децата, секако не мора да имаат се, се разбира дека среќата не зависи од материјалните нешта, ама барем ОСНОВНИТЕ потреби да имаат ако веќе се одлучив да ги раѓам, да, а не само да штанцам деца ко во фабрика.

И да, ќе се собере донација за нив, ама тоа ќе биде еднократна помош.
И дај Боже државата да обезбеди и доживотна плата/финансиска помош за тоа семејство, ама сепак родителите треба да бидат поодговорни. Постои контрацепција, ама недоволна информираност. Па дури и да се информирани, тоа кошта. Сигурно не им паѓа на памет да од своите мали, мизерни приходи одвојат пари да платат спирала пример.
Ама пак од друга страна најстариот метод на контрацепцијата не верувам дека може да затаи толку пати :)))
Не знам, тоа е како некој ланец, никој не е крив, а сепак секој е кривец :)))


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
14.8.2013 19:34:08   
Mihaela 2010
Siromastijata postoi so vekovi i ke si postoi uste tolku..
za zal vo nasava drzavicka se povekje ima takvi slucaevi koi edvaj krpat den a kamo li mesec,se soociv so luge koi ziveat vo garazi bidejki im e izgorena kukjata,luge koi ziveat so 2000 den pomos,a tek onie koi se so bolni deca...e kade e tuka drzavata da im se pomogne na ovie luge?idat od institucii do onstitucii i molat placat za bilo kakva pomos..a sto im se dava??12 000 den ednokratna pomos,ili paket od crven krst so makaroni ,spageti,zejtin..i dali e ova dovolno??
a tek na ova vreme da imas i 8 deca??pa kaj im e pametot na tie sopruznici..zar im e dojdeno do vodenje ljubov,sakanje,pa uste i ne vnimavanje??i posle ke gi ima po Tv so cel dobrite luge da im pomognat bidejki nemozat da gi prehranat decata??
i jas sum donirala i ke prodolzam so toa kolku mozam,no toa ne e resenie...kolku moze drzavata da im pomogne??stan da im dade?na odmor da gi prati?pa kolku li samo ima takvi semejstva vo drzavata,ako taka se dava site ke se prijavat
zalosno za decata,koi zaradi nesovesnite roditeli im se unistuva zivotot,nemaat ubavo detstvo,i ziveat vo siromastija
edinstveno sto moze drzavata i sto mi izgleda naj ok e da im se najde rabota i na dvajcata,pa fino lepo da rabotat da si zarabotuvaat,sekoj mesec da si gi raspredeluvaat parite za toa sto im e naj bitno a ne samo da se zalat i toa se zalat na grbot na nivnite deca,koi nitu se krivi nitu se dolzni sto dosle na ovoj svet

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
14.8.2013 21:18:01   
kapina
Koj mu se rabote rabota ima kaj nas vo sivalnata non stop primat rabotnici pet rabotni mesta smeniv I uste pet ke smenam ako treba samo toj sto go mrze I toj sto vika e jas ne rabotamza7000den e samo za toj rabota nema

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
15.8.2013 2:34:57   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana



Mozebi mnogu od vas ke me osudat kako losa licnost, ama jas sepak smetam deka kolku i da e deteto blagodet i dar od boga, sepak toa ne bara da se rodi. A koga jas kako licnost svesno odlucam da go donesam na svet, treba da sum svesna deka treba da mu ovozmozam zivot..vo najmala raka hrana, obleka i pokriv nad glava





Istoto mislenje go delam so anaanauser posted image
Nema za shto nekoj da te osuduva,realen i vistinski chovek vaka ke razmisluva pred da sozdava potomstvo,megutoa na zal vakvi nesovesni roditeli se pochesti i pochesti se,bez tronka griza na sovest,se odluchivaat na svet da donesat dete,a za peleni nemaat da mu kupat..toa euser posted image ,vo mizerni uslovi/ne uslovi ziveat,ama deca ragaat za da se machatuser posted image

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
15.8.2013 9:17:08   
Martins mom
Се сложувам со сите вас. Има многу такви семејства, а за да ги има помалку, треба едукација на недоволно информираните, бесплатна контрацепција, бесплатни кондоми донација итн.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
15.8.2013 9:33:15   
mommy_angels RR
За овие случаи моето објаснување е дека луѓето не знаат како да НЕ направат дете и цврсто стојам на тоа.Една бабичка едаш рече-Како бе вие деца се пазите,па имате само по едно две деца? и навистина е така,ова се неуки луѓе на кои никој никогаш не им објаснил како да се заштитат без никакви средства,па ако ништо друго место 8 би имале 3-4 дечиња.Децата навистина се дар ,ама тој дар треба да се чува и негува,трпењето за леб не е ништо од тоа.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
15.8.2013 9:34:35   
mama_06
Ич не си лоша анана, напротив. Овие семејства се рак рана на секое општество, а кај нас е тоа изразено затоа што сме сиромашна држава. Уште многу вода во Вардар ќе протече додека се смени менталниот код на овој наш народ, затоа што никакви кампањи не носат долготраен успех, сето тоа се сведува на дневнополитичка активност и толку. А овие т.н родители децата ги прават на животински начин, не уживаат во самиот чин на љубов. Секаде ги има, а овде гледам тоа им одговара на медиумите, викни ги да ти снимаат неизмиени чаши, ти добиваш пари - тие добиваат вест. Колку се одговорни ваквите родители ќе ви посочам со еден пример кој и се случи на една колешка. И ѕвони на тел. во канцеларија една од овие родителки и вика: Има дојдено социјално? Ај кажи побрзо з`ш од мобилен ти ѕвонам, уште малку кредит имам. Ова беше пред едно 5 -6 години, кога не беа толку поволни услугите на операторите па типкава си имаше мобилен и редовно со кредит на него. Колешкава вика, леле а јас 2 недели не можам да одвојам пари да си ставам кредит на мојот тел.
А од друга страна и да има бесплатни спирали и бесплатен гинеколог, верувам дека тоа ќе биде протолкувано како ,,Одите против Бога, тој сака да се множиме``. Ни за врат - ни за опашка.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
15.8.2013 12:40:14   
anaana
ne znam sto da kazam, ama iskreno mi e mnogu maka samo za decinjata. sto se tie vinovni sto dosle na ovoj svet kade dodeka nivnite vrsnicinja igraat oni mora da rabotat za da se prehranat.
ne deka jas sum od visokoto dobro utro, i smetam deka rabotata e sramna, bas naprotiv sakam rabotlivi lugje, i deca, i sakam koga roditelot ke go nauci deteto da gi ceni parite, ama pa od 5 godini??? pa e toa dete, treba da ima detstvo. ne mora da ima tablet, ili Iphone za da e srekno, ama barem neka e najadeno i obleceno, pa neka trca vo dvor so edna topka. decata se zadovoluvaat so onoklu kolku ke im dozvolis. ako im dozvolis mnogu ke baraat mnogu.

pamtam jas uste kako student, na vesti izlegoja nekoj vakvi storii kade tie imaat 9 deca nemaat ni kukja, ni pari ni rabota, taa trudna so 10to. i molat za pomos... majka mi togas rece: nie so dve plati i toa dosta solidni, odvaj dvete ve skoluvame (nie ne sme od skopje pa plakavme kirija pokraj se drugo), kaj ke ni bese krajot ako bevte 10.... i toa e navistina tocno.

jas smetam deka humanitarnive akcii ne treba da se pravat za se i sesto. lugjeto se humani, ama ne treba da se zloupotrebuva toa za sekakvi celi.
humanitarna akcija se pravi za ne daj boze nekoe bolno dete,roditel, covek koj i da e, koj nema dovolno sredstva za toa sto se bara za da ozdravi. potoa humanitarni akcii se pravat za samohrani roditeli, roditeli koi ostanale bez rabota dodeka da se snajdat. potoa za poedinci ili familii koi doziveale nekoja nepogoda, poplava pozar, pa pocnuvaat od pocetok.... i mozebi zaboraviv nesto...
ama ne se pravat humanitarni akcii za lugje koi nemaat druga rabota pa ragjaat deca. tuka mislam deka dravata gresi sto ne im gi odzema tie deca. ama ako im gi odzeme kaj nas ke se izleze pred sobranie i ke se protestira deka drzavata odi pritiv ljubovta na majkata, protiv semejstvoto. pa ke se oglasi crkvata, pa ke se napravi nekoj politicki skandal.. i pak na krajot decinjata ke se tie koi ke stradaat. nasite t.n novinari ke imaat storii za edno mesec dena, kako drzavata e surova kon tie deca sto gi oddelila od majkata i tatkoto. pa ke izleza nekoj od roditelite na takvoto dete, so slozi kako ne moze da zivee veke, mu gi zele decata. a faktot sto tie deca pred toa mizeruvale na nikogo veke ne go interesira. kaj nas dosta e golem problemot so vestite koi se prezentiraat. se pravi fama od raboti za koi nema potreba, ama toa vo nekoja druga tema :))

ne znam dali socijalnite sluzbi istrazuvaat baraat donacii za gradenje na vakvi mesta kade ke se zgrizuvaat ovie deca. toa ne se deca bez roditeli, ama se pak deca ostaveni sami na sebe na nekoj nacin.
kako i da e smetam deka doniranjeto maslo i obleka e epten kratkotrajno resavanje na vakviot problem

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
15.8.2013 13:03:37   
vezilka RR
Сите ја видовме женичката на ТВ. Па зарем вие мислите дека таа слушнала за контрацепција? Па за каква несовеснот и неодговорност зборувате? Па дури и да слушнала, во таа средина од каде доаѓа, зарем мислите дека може таа самостојно да одлучи да користи контрацепција, или не деај боже да одлучи да абортира. И знаете ли вие колку кошта таа контрацепција, ама во сооднос со примањата на тоа семејство? Тие немаат да се прехранат, не пак да купуваат контрацептиви. Муабртот ми е дека не би гио нарекла јас нив несовесни и неодговорни, би ги нарекла неуки и не едуцирани. До тој слој на населението не стигнуваат никакви кампањи, до тој слој на населението, единствен начин да се пренесе порака од некоја кампања е очи во очи.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
15.8.2013 13:12:45   
anaana
a be ne mora da ima kampanja za da znaat roditelite kako se pravi dete... napravile 5 deca... gledaat deka nemaat pari da gi dohranat... ne mora da prodolzat so uste 5
jas ne vikam ete zenata e kriva ili mazot e kriv. ne veruvam deka covekot so koj taa zivee e monstrum pa ja silova sekoja godina..i taa ostanuva trudna...
ne znam... jas ne gi opravduvam ovie raboti. ke izlezam na TV so solzi i narednata godina ke izlezam so solzi ama i so stomak vo 8mi mesec....
bi ima gi dala site pari na svetov na takvite ama ne mislam deka e do kampanite za kontracepcija.. ne mora da imas skolo za da znaes kako se pravat deca. moze ke se zgresi za edno, za dve, ama za 10 ne se pravat tolku greski...

ako e rabotava do kampanji. pa neka odat novinarive po kukjive i ednas godisno neka im nosat po 10 pakovanja kondomi..(eve neka se finansirani od drzavava) jas sum sigurna deka posle 5 godini poveke od pola pak ke imaat po 5 deca...
eve neka ima akcija, po selava ili onamu kade ima poveke ne educirani neka se sobiraat pari za sredstva za kontracepcija pa neka im se podelat. znaci eve da deluvame preventivno...
ako se pokaze deka bilo do toa... jas licno sekoja godina vo crvne krst ke davam pari ili ke nosam pakovanja kondomi, i toa od najskapite, pa neka se odi na prevencija

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
15.8.2013 13:22:13   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

ne mora da imas skolo za da znaes kako se pravat deca. moze ke se zgresi za edno, za dve, ama za 10 ne se pravat tolku greski...





Не како се прават деца, тоа очигледно знаат, туку како НЕ се прават..

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
15.8.2013 13:27:07   
vezilka RR
А зошто новинарите да делат кондоми, тоа не е работа на новинарите туку на државата!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
15.8.2013 13:41:23   
anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

А зошто новинарите да делат кондоми, тоа не е работа на новинарите туку на државата!


znaci ne go kazav toa so namera da omalovazam nekoja profesija, na krajot na kraistata koj ke deli i ne e bitno ako so toa se postigne celta.
rabotata e deka najcesto novinarite uspevaat da gi najdat tie semejstva na koi im e potrebno nesto. zatoa sto takvite semejstva ne se prijavuvaat sami.

eve neka ne bidat novinarite, neka bide crven krst. neka bide centar so socijalni grizi, neka bide nekoj od opstinata. neka bidam jas... ne e ni bitno koj. jas ne se sramam od takvi raboti.. ako so toa se vrsi prevencija i se spasat mnogu nevini decinja od idno stradanje ne e ni bitno koj ke gi raznesuva...

napisav jas da se tie finansirani od drzavata i napisav deka ako e toa resenie neka ima humanitarni akcii za toa.. koj posle ke gi podeli stvarno ne mislam deka e problem

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
15.8.2013 13:49:55   
vezilka RR
Види ти уствари многу убаво си си ја крстила темата (сега се сетив во порвиот пост велиш не знаев како да ја крстам). Точно така ако што велат бројките од статистиката. Многудетните семејства се помногубројни во посиромашните земји, или кај богатите земји во посиромашните слоеви. Нели самото тоа кажува нешто? Хе, хе, ама сигурно не она што некој погоре кажа, бидејќи не работат, немаат што да прават по цел ден, па прават деца, нели.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 15.8.2013 13:50:19 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
15.8.2013 13:55:50   
Bethany
Да, неедуцирани се, ама постои и една разлика: луѓето што сакаат да сменат нешто сакаат и да се едуцираат, а кои не сакаат- не сакаат. И да одиш и да им дадеш кондоми, мислиш тие ќе ги користат? Па луѓето што се декларираат поедуцирани, па немаат развиена свест да користат контрацепција, па сега они ќе користеле ако им однесеш.

Не сакам да генерализирам работите и луѓето секако. Ама навистина има луѓе (родители) кои баш им е гајле за децата и не размислуваат што ќе биде со нив. Некој ги прави да работат за него, ќе ги прати да просат на улица, еве овака ќе барат внимание од јавноста и сл. Не кажувам сите, не го ни видов семејството на тв, ама луѓе има секакви.
Родител кој го осакати своето родено дете (во случајот на Најден) родител ли е? Исто и овие што не размислуваат што ќе им дадат за јадење.

Ме замисли коментар погоре дека тие не знаат како да НЕ прават деца, вистина ли е дека некој не знае за тој најстар метод на контрацепција, не ми се верува...
Децата се дар, ама Бог ни дадел и здрав разум да го употребуваме. Што повеќе го користиме, тој станува посилен и покорисен. Ако не го користиме, џабе што го имаме, бидејќи ко да го немаме.
Тоа важи во случајот за обоје, и мајка и татко.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
15.8.2013 13:56:42   
anaana
iskreno i ne znaev kako da ja krstam. edno vreme se mislev dali da e nesovesni roditeli, posle se mislev dali da ja krstam nesto od aspekt kolku sum jas humana kako licnost
konkretno bev pottikanta od storijata za roditeli koi od pocetok nemaat pari ama pravat deca...
mozebi i za site komentari koi se dadeni na toa sto go napisav naslovot na temata ne e soodveten.

statistikite nemaat vrska so temava (t.e. so ona sto komentirame na temata, bidejki moze naslovot i ne e soodveten). ne vikam jas deka bogatite ne se resavaat na poveke deca, dodeka siromasnite se resavaat.
prvicno sum izrevoltirana i ke bidam i vo idnina koga ke slusnam deka dvajca nemaat rabota nemaat pari, nemaat bas nekoj uslovi za zivot ama se resavaat na 10to dete....
ne vikam deka se samo tie vinovni, kriva e i drzavata so epten niskite iznosi na socijalno. so toa sto ne znae koga ukinuva socijalno i koi se pricini za ukinuvanje na socijalnoto. kriva e sto ne ovozmozuva razvoj i na selata, kakov takov. da ima lugje tamu koi ke rabotat. namesto na ova semejstvo da im dade maslo, neka im dade zemja. neka rabotat lugjeto neka stvaraat. nacini ima. ama pokraj site tie nacini, ne moze da se izbegne i odgovornosta na roditelite sto napravile tolku mnogu deca

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
15.8.2013 13:59:29   
Mihaela 2010

Не сакам да генерализирам работите и луѓето секако. Ама навистина има луѓе (родители) кои баш им е гајле за децата и не размислуваат што ќе биде со нив.


Taka e...na ova zesko vreme,kade edvaj nie izdrzuvame i ideme na raboto od sto se mora,taa zastanala so bebe od 10 meseci na sred raskrnica, za da zaraboti nekoj denar,vrz grbot na toa dete...zalosto i potresno,deteno bese premaleno,nenajadeno ,dehidrirano...nekoi se macat da dojdat bar do edno dete,cekaat so godini za da posvojat a tie si igraat so decata kako da se kukli...

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
15.8.2013 14:13:12   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR


Ме замисли коментар погоре дека тие не знаат како да НЕ прават деца, вистина ли е дека некој не знае за тој најстар метод на контрацепција, не ми се верува...



Тие верувам дека го знаат стариот метод, ама исто така знаат дека само бог одлучува кому и колку деца ќе даде. Па затоа и не го користат.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
15.8.2013 14:24:51   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

iskreno i ne znaev kako da ja krstam. edno vreme se mislev dali da e nesovesni roditeli, posle se mislev dali da ja krstam nesto od aspekt kolku sum jas humana kako licnost
konkretno bev pottikanta od storijata za roditeli koi od pocetok nemaat pari ama pravat deca...
mozebi i za site komentari koi se dadeni na toa sto go napisav naslovot na temata ne e soodveten.

statistikite nemaat vrska so temava (t.e. so ona sto komentirame na temata, bidejki moze naslovot i ne e soodveten). ne vikam jas deka bogatite ne se resavaat na poveke deca, dodeka siromasnite se resavaat.
prvicno sum izrevoltirana i ke bidam i vo idnina koga ke slusnam deka dvajca nemaat rabota nemaat pari, nemaat bas nekoj uslovi za zivot ama se resavaat na 10to dete....
ne vikam deka se samo tie vinovni, kriva e i drzavata so epten niskite iznosi na socijalno. so toa sto ne znae koga ukinuva socijalno i koi se pricini za ukinuvanje na socijalnoto. kriva e sto ne ovozmozuva razvoj i na selata, kakov takov. da ima lugje tamu koi ke rabotat. namesto na ova semejstvo da im dade maslo, neka im dade zemja. neka rabotat lugjeto neka stvaraat. nacini ima. ama pokraj site tie nacini, ne moze da se izbegne i odgovornosta na roditelite sto napravile tolku mnogu deca


Ама јас баш тоа го викам дека точно си ја крстила. И статистиката и те како има врска со ова. За нешто што се повторува на многу места во светот како појава, во различни временски периоди, сакаш да кажеш дека е случајност? И не бараме виновник, бидејќи не е масовна појава, сепак се поединечни случаи. Виновнк можеме да бараме само за (не)грижата за овие семејства. А не зошто се појавуваат, бидејќи знаеме зошто се појавуваат.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
15.8.2013 14:25:32   
Bethany
сега не би го поврзувала Бог со тоа, напротив вистински верници, и сиромашни и богати да се, не размислуваат така.
Тоа може само некој да се служи со таков изговор, тие што не им е гајле за децата, најмалку им е гајле за Бог.
Можат само да го окривуваат Бога за се нешто и да очекуваат од небото да им падне, едноставно тоа се луѓето кои се однесуваат по животински инстинкт, немат разум, мозокот одамна веќе престанале да користат. Наместо да одат напред, тие се враќат назад, во секој поглед, па кога некого треба да окриват за својата сопствена состојба, во која самите се довеле, ако нема кој друг , тука секогаш е Бог.

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR


Ме замисли коментар погоре дека тие не знаат како да НЕ прават деца, вистина ли е дека некој не знае за тој најстар метод на контрацепција, не ми се верува...



Тие верувам дека го знаат стариот метод, ама исто така знаат дека само бог одлучува кому и колку деца ќе даде. Па затоа и не го користат.



< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 15.8.2013 14:26:28 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
15.8.2013 14:30:21   
vezilka RR
Па добро тогаш како ја поврзувате сиромаштијата со многудетното семејство како појава. Многудетно мислам на 6, 7, 8 или повеќе деца. Таква појава има најчесто кај сиромашните семејства. Дали се сложуваме околку ова?

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
15.8.2013 14:46:53   
Bethany
Да, ама сиромаштијата обично не доаѓа само во физичка смисла, туку и во секоја друга. Сиромаштија на умот, во духот, во душата.

Ако гледаш дека нешто не чини, треба да се тргнеш од место, ама за да тргнеш од место треба да согледаш, да ти кликне нешто во мозокот, и кога ти кликне да реагираш. Ако оставиш така и не реагираш, веќе и тоа кликање се губи и не го ни чувствуваш, мозокот ти станува умртвен оти го игнорираш. Па кој ќе смени нешто кај мене, ако не јас сама ако сакам, нели?
Ние не сме створени да бидеме како билки, некој да не залива, да ни дава се што ни е потребно и ние да растеме.
Затоа имаме и раце и нозе и уста и уши и сите други органи, и мозок!
Сите овие органи што повеќе се користат, повеќе ни служат , нели?
Колку и да звучи сурово, јас цврсто стојам позади тоа, дека во повеќето состојби во животот, сами сме се довеле, поради инертност, незаинтересираност, недоверба и сл...


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Сиромаштија и многудетно семејство
16.8.2013 7:29:06   
bucko mal
Da,se slozuvam deka vo siromashnite semejstva ima poveke deca.Bash kako sto kaza Bethany RR,siromashni vo umot.Kako be taka,se zalat nemale uslovi a rajgaat tolku decauser posted image
Sekoj ima pravo da bide roditel ama pa 5,6,7 decauser posted image
Gospod ni dal race, noze,mozok pa napravi neshto,a ne samo deca praj.Ako oni neznaat za zashtita,ne razbiram, nemaat li lujgevo nekoj da im kaze sto treba da pravat.Stvarno neznam sto da kazam ama zalno za decata.
Od druga strana pa drzavata nisto da ne prevzeme,da dozvoli vo ova vreme da se zivee bes struja,vo raspadnati kuki.Nikoj ne bara luksus ama koga mozat da frlaat pari za gluposti moze nesto da se napravi za nekoj na koj navistina im treba.Tuka spajgaat I lujgeto so posebni potrebi,koi navistina nemozat da rabotat.
Isto I tuka najmnogu deca imaat tie sto se socijalni slucaevi,uste malku im bile pari od drzavava user posted image Navistina nekoi lujge vo drugive drzavi neznaat sto navistina e siromashtija.
Na niv mnogu raboti im se besplatni ili mnogu malku plakaat,e sega kolku e toa fer sprema tie sto se vraboteni ,neznamuser posted image
Lincno se zainteresirav okolu ovie raboti bidejki treba da odam vo privatno skolo I me izvestija deka ako sum socijalen slucaj,ne trba da platamuser posted image
Pa seg e moj izborot dali ke platam ili ke rajgam uste 2,3decauser posted image


(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?