|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Сексистички изјави
13.6.2013 8:41:57   
niki
Vcera imav edna nemila sredba so istive i tolku se iziritirav i izrevoltirav da moram da spodelam...
Sedevme vo edna palancikara drustvence
dojde mlada zena so dete na druga masa
eden maz od drustvovo pocnuva da ja komentira: veke 3 braka zad sebe imala
tuka izignorirav
posle nekoe vreme drugiov do nego veli: uf kolku me nervira onaa, deteto i e celo izmackano, namesto da go izbrise taa pisuva poraki na mobilen
a prviov: pa so svalerot se dopisuva
a ovoj drugiov: nemoze dete da gleda tuku svaleri
a i dvajcata ne ja poznavaat, prviot ja komentira od viduvanje i slusanje ozboruvanja a vtoriov prv pat vo zivot ja gleda
na ova poslednovo puknav, pa koga im pisnav, ama lom gi napraviv
i ne mi e dovolno abe bi gi ispleskala
i edvaj se vozdrzav da ne mu recam na toj vtoriot da si pogledne toj kakva majka go rodila posto e razvedena, no toa bi bil bas nizok udar, a i ne sakav da se spustam na nivno nivo
user posted image

kako reagirate vie vo vakvi situacii?
se smeskate i mudro molcite
barate pravda i gi branite tie sto se napadnati
ili se pridruzuvate kon komentarite

i malku off vezilke sega koga si administrator daj da izdejstvuvame podforum feminizam

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 13.6.2013 8:44:43 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Сексистички изјави
13.6.2013 8:48:27   
Bethany
Исто би изреагирала и јас user posted image
Па посебно ми е полесно да ги "скарам" тие што ми се познати ем, има да се пушат само после и да не им падне на памет веќе истото. А ако продолжат и понатаму само би го прашала пример: а што мислиш, дали исто зборуваат и мислат за мајка ти?
Ова зборувам за луѓе со кои сум во друштво, а ако случајно во поминување слушнам сличен коментар, вероватно не би одреагирала.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 13.6.2013 9:00:43 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Сексистички изјави
13.6.2013 8:54:49   
anaana
mene vo princip me nerviraat opsto komentari za lugje sto ne gi poznavame.
od toa vidi kakov par se, toj e poubav, kaj ja nasol onaa, ili obratno, komentari od tipot sto pogore go opisa.
ednostavno mrazam koga nekoj ne si go gleda svoeto pa se fatil za tugjoto..

vo nekoi situacii premolcuvam, ama nekogas ako ne mozam da se vozdrzam komentiram. i toa se komentari od tipot gledaj si go tvojot zivot vidi se ti na sto licis i sl :)))

ova moze ne e povrzano so temava ama imav eden kolega koj retko koga bese sreden vo kosata, ili vo bradata, imase stomak iako vaka ne izgledase loso. ama za sredenost, hm edino parfem sto imase
e toj istiot sekogas komentirase za sekoja devojka koja ke pominese, kako trebala da odi na vezbanje da pazela na teloto i sl.. toj sakal visoka i tenka devojka. i ne mozev veke da go trpam i mu vikam pa dobro be ti se gledas na sto licis. ne odis vo teretana, ne si nekoj zategnat imas stomak.. pa koja tenka visoka devojka bi te odbrala tebe.. i ottogas pred mene ne prokomentira. mislam aman

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Сексистички изјави
13.6.2013 8:59:34   
niki
zaboraviv da dodadam deka gi filtrirav nivnite komentari, imase i pogrdni zborovi na smetka na zenata
zatoa najmnogu me iznerviraa, pa uste me drzi, ke si puknam

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Сексистички изјави
13.6.2013 9:11:55   
Палешка РР
По цел ден тоа го слушам на работа...овај вака, онај така, овој со оној, онаа со тој....порано реагирав и се расправам...сега се исклучувам.

А тоа многу ме нервира. Посебно за личности кои не ги познаваме.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Сексистички изјави
13.6.2013 9:19:23   
niki
neznam dali bilo koga ke uspeam da se isklucam
pravdoljubiva sum po priroda
borec za izgubeni ideali
mozam da ignoriram do nekoja mera, ama doagam do granici preku koi ne mozam samo taka da pominam

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Сексистички изјави
13.6.2013 9:19:41   
mama_06
Ме нервира такво нешто, јас првата година од бракот само се карав со мм, тој сака така малку да оговара ама сега да го пофалам бајги е подобрен. Ми прајт рецидиви али е за пофалба.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Сексистички изјави
13.6.2013 9:24:54   
sandriana RR
Бидејки работам само со мажи - јас редовно, ама буквално секој ден слушам вакви муабети. Не само од овој тип, туку и за местото на жената во домот, па за нејзино однесување, па сочни коментари за физички изглед, и уште триста други глупости.....Некогаш доаѓам до степен на урлање, да им докажам,и покажам колку им се заостанати ставовите (а сите колеги имаат ќерки. што е најтрагично). Некогаш, едноставно, немам сила да се впуштам во нивните глупави дискусии, па изегувам од канцеларија да оладам глава.
Ама, страшно се нервирам- и не се само мажи што прават вакви муабети, туку многу често и жените се впуштаат во вакви коментари за друга жена. Е, тоа е уште пострашно.user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Сексистички изјави
13.6.2013 9:57:34   
Octavia
Уф, машки шовинизам и сексизам има толку (пре)многу, таман да му се смачи на човек. Од тоа што и личи на жена (е, тоа и жени ме нервираат кога ќе речат „Ајде, на машко, па и му личи, ама на женско...“), до изјави од мажи кои се граничат со апсолутна глупост. Нормално е дека ќе го промовираат секаде ставот за подреденоста на жената, кога тоа им одговара. Не е нормално кога жените преку молчење се согласуваат со тоа или бетер, кога и самите имаат такви ставови за другите жени. Јас на такви изјави во младоста user posted image многу подиректно одговарав, некогаш и побезобразно, сега се трудам да се воздржам пред се заради околината, не заради себе (да не правам непријатни сцени), ама ако некој претера сечам и не ме интересира ништо. А сексизмот и шовинизмот си одат рака под рака со предрасудите и многу се нервирам кога доаѓам во ситација некој да ме извади од такт со предрасуди заостанати од камено доба...

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Сексистички изјави
13.6.2013 10:11:58   
Martins mom
Кога до моите уши ќе стигнат такви изјави, едноставно почнувам да си ја пеам омилената песна во себе и сум тотално глува. Стварно ми е глупо да слушам работи од тој тип, а + тоа и не ме засегаат. Значи се правам на три и пол.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Сексистички изјави
13.6.2013 13:07:45   
niki
pak da se navratam uste ne me pominala nervoza
znaci ona sto najmnogu me iznervira e sto toa sto dvajcava si go zboruvaa ne bese samo za nivni usi pa jas nacula, tuku bese pocnato kako diskusija vo koja se ocekuvase da ucestvuvame site sto bevme na istata masa, da dademe poddrska na nivniot stav i pogled, samo sto jas ne mozev vo toj pravec i morav da izreagiram i da go prekinam toa plukanje po nekogo sto nit znam nit poznavam, nitu bilo kako me zasega mene licno, baska pojdov da jadam tamu a ne da slusam povrakanici od nekogo
znaci da se nemalo voopsto obzir kon nas zenite koi sedevme na taa ista masa i koi isto kako i taa zena pravime ili bi napravile da se najdeme vo situacija

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Сексистички изјави
13.6.2013 13:09:43   
Bethany
тие што така зборуваат не зборуват само против жените... На секого ќе му најдат мана, знаеле го или не.
Тоа се викаат озборувачи /ки

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Сексистички изјави
13.6.2013 14:17:26   
mila34
mi se gadi od takvi izjavi

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Сексистички изјави
13.6.2013 14:30:36   
vezilka RR
Јас веќе имам тапија за „борец за права“. На такви изјави, секогаш, ама секогаш коментирам. Некогаш кратко и отсечно, некогаш и навлегувам во долги расправи. Го сметам за моја должност да реагирам на тоа, со цел да допринесам една мала точка, за да демистифицирам. И се поретко во мое присуство слушам такви коментари, оти луѓево што ги познавам знаат дека ако споменат нешто такво, дека ќе следи лавина бура од противаргументи. А знам дека некои од нив еднај се воздржуваат да не искоментираат. Е тоа барем постигнав, пред мене да не зборуваат.

(Одговор на членот mila34)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Сексистички изјави
13.6.2013 15:16:08   
Snowhite RR
Се правам на три и пол, а ако сум расположена може и јас исто да изреагирам да ги прашам дали ја познаваат личноста за која коментираат и да му кажам да си гледаат дома фамилијата а не да ги интересира туѓи животи

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mila34)
Непосредна врска до пораките: 15
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?