|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Ромски свадбарски адети
20.6.2010 4:30:33   
amelbebe
 
ceremoniite za svadba kaj nas traat 7 dena,a prethodno eden mesec samo se kupuva  za nevestata :

salvari 2 para
svecana toaleta(nesto kako vencanicata,ama druga boja)
vencanica
banjarka
penjuar
kosula specijalna za salvari
kais ili kolan za salvari
satenska noknica za prva bracna nok
kozmetika(SAMPON,sminki,parfemi,lak za nokti..........)
dolni ves nekolku para,i to nekoi sexi odbravuser posted image
sandali,papuci vo site boi
tasni
i zlaten nakit(LANCE,PRSTENI,ALKI,MENGUSI,ZLATNA LIRA.......)
ova e dolzna svekrvata da go kupi,a se nosat podaroci i od rodnini,prijateli,komsii
svadbarski odicai:
1 den:se pravi telot na nevestata i se plete vo masni(telot e srma koja se pravi vo visina na nevestata i se nosi samo so salvari,a toa ja odbelezuva nevestata)
2:se nosi kaj nevestata telot,velot od vencanicata i crvena specijalna marama ukrasena)
3:se pokanuvaat site rodnini,prijateli i komsii(moze 100 dusi) se nosat darovite na nevestata ukraseni vo specijalni kutii so masnicki i i se stava kna na glavata prosledeno so muzika(pleh)ama sega skoro sekoja se farba ama se nosikna taka se vika ovoj den
4:so najbliskite se odi na BANJA(se banja nevestata i gi oblaka salvarite doneseni od svekrvate)za ovoj den se nosi piti ,meze ,pijalok i samo zeni se sobiraat od dvete strani
5:pocnuva svadbata kaj nevestata,nejzinite roditeli ja pravat,navecer prisustvuva vo restorant zetot so roditelite
6:roditelite na zetot ja pravat svadbata;
odime po nevesta site ubavo skockani so salvari,flizuri i muzika
ja zinane i ja nosime doma(ima specijalni ukraseni limuzini ili kabrioleti  ova se vika ALAJ)
POCNUVA IGRANKATA tuka se igra isto so salvari i  sekoja zena posebno igra oro
odenje vo restorant
ako e verena ,posle ova sledi prva bracna nok,i im se nosi aber na roditelite(ova cel komsiluk go ceka od dvete strani,od radoznalost)
7:se budi nevestata so muzika rano sabajle (ova bese na vrenmeto vo 5h,a sega i vo 10h)IGRAAT BLISKITE SO NEA UZ PLEH MUZIKA
mladozenecot odi kj dedoto nosi blaga rakija ,a ovoj go daruva so bovcaluk,a drugite prisutni so nekoja sitnica maici,corapi
posle 16h doagaat rodninite na nevestata i i nosat podaroci
i tuka ima ziva muzika i jadenje pienje

a ja zaboraviv knata na racete i nozete,taa se nosi koga ja pravatsvadbata roditelite na nevestata

posle dve nedeli nevestata odi na PRVIC kolku nedeli e kaj zetot tolku denovi prespiva kaj roditelite

mislam deka ne propustiv nisto;ako goltnav nekoja bukava ili lapsuz ne mi zameruvajte videte kolku e saat 4,30user posted image

< Поракaта ја уредил виктори -- 20.6.2010 9:59:47 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Ромски свадбарски адети
20.6.2010 10:30:44   
Палешка РР
Генерацијо, одврзи го ќесето user posted image  user posted image  user posted image

Мене многу ми се допаѓаат свадбарските обичаи од сите вери..но сепак мислам дека циганите се радуваат за нијанса повеќе на секоја свадба, дека поинаку, подлабоко го сваќаат чинот стапување во брак. Ако има нешто генерацијо, допишиuser posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Ромски свадбарски адети
20.6.2010 11:57:11   
Sandric
Auuuu lele mori majkoooouser posted image
Opasni obicai, da se razmislis dali da prais svadbauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Ромски свадбарски адети
20.6.2010 12:35:01   
Maca25
Леле цела недела свадба. Спремај се Амлебеб, ќе ти требаат и многу нерви и многу пари. Ама за убаво нека е. Ромските свадбарскиобичаи ми се најинтересни.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Ромски свадбарски адети
20.6.2010 12:36:14   
arh_diz
Tesko na tie sto pravat svadba so site ovie obicai

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Ромски свадбарски адети
20.6.2010 14:46:08   
Bogdancanka
леле срц баш интересни обичаи имате,јас прв пат ги слушам никој пат не сум била на таква свадба и незнаев,е сега знам баш е интересно,ајде мила ти спремај се нека е за убавоuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Ромски свадбарски адети
20.6.2010 15:28:11   
Bitolcanka
Навистина интересни обичаи сте имале пријателке user posted image Алал да ти е како издржуваш и за подготовките и за финансиите user posted image user posted image user posted image Кај нас кога станува збор за свадба - од страната на невестата повеќе се троши. Ама човек се ќе прежали кога е за убаво, нели? user posted image

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Ромски свадбарски адети
20.6.2010 16:09:46   
Anushka
така е Битолчанка, парите не се штедат, туку се заработуваат, а со тоа и се трошат! Само за арно и убаво, не треба да се жалат...
Инаку, сум била на две ромски свадби, на неколку албански и турски... верувајте ми, вреди да се биде гостин на таква свадба, прекрасно е!
Сепка, Ромската Свадба е единствена! Тој народ живее за музика, за игра и веселба! НИишто поубаво, по ексклузивно и по егзотично не сум видела!!!user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Ромски свадбарски адети
20.6.2010 16:10:13   
Martins mom
Амелбебе...Вие ќе ги испочитувате ли сите овие адети од а до Ш????

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Ромски свадбарски адети
20.6.2010 16:27:28   
agnes77
wow, 7 denauser posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Ромски свадбарски адети
20.6.2010 16:30:43   
Anushka
А?! Мисли му ја Агнес... ти кога ќе ги мажиш твоите близначки, цела РР ќе ти дојде на свадба, и тоа 7+7 = 14 дена!!!
Ќе биде највесела свадба во цела Словенијаuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Ромски свадбарски адети
20.6.2010 20:02:58   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

А?! Мисли му ја Агнес... ти кога ќе ги мажиш твоите близначки, цела РР ќе ти дојде на свадба, и тоа 7+7 = 14 дена!!!
Ќе биде највесела свадба во цела Словенијаuser posted image user posted image user posted image user posted image



user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  tako je ...

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Ромски свадбарски адети
20.6.2010 22:24:16   
vezilka RR
..их што ги обожавам овие адети. Претпоставувам дека се голем терет, меѓутоа јас и обожавам..

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Ромски свадбарски адети
20.6.2010 23:49:32   
nadica
прекрасни обичаи/адети кои се негуваат со генерации
како мала сум гледала неколку ромски свадби и имам мн убави спомени иако гледав од страна

и најголем впечаток тогаш ми остави одењето на младоженците во кревет насред веселба па да излезе со крвав чаршав(колку ли им е тешко) 100-200 луѓе чекаат да и ја земеш невиноста на девојкатаuser posted image user posted image

< Поракaта ја уредил nadica -- 20.6.2010 23:52:41 >


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Ромски свадбарски адети
21.6.2010 10:52:21   
amelbebe
user posted image user posted image user posted image user posted image takvi ni se obicaite,a jas mnogu gi sakam i seto toa ke go napravam samo so gospod napred samo za ubavo da
user posted image  e odenjeto na mladozencite vo krevet ,ama se naogam vo takva sredina ne 200 dusi nego cela topaana i sutka ke ceka

a toa e krunata na celata svadba(sram mi e ama nema sto da pravam)user posted image user posted image user posted image
inaku crsav samo na najbliskite zeni se pokazuvauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Ромски свадбарски адети
21.6.2010 10:53:56   
amelbebe
koj saka slobodno prijavuvajte se pokaneti steuser posted image

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Ромски свадбарски адети
21.6.2010 11:07:28   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: amelbebe

user posted image user posted image user posted image user posted image takvi ni se obicaite,a jas mnogu gi sakam i seto toa ke go napravam samo so gospod napred samo za ubavo da
user posted image  e odenjeto na mladozencite vo krevet ,ama se naogam vo takva sredina ne 200 dusi nego cela topaana i sutka ke ceka

a toa e krunata na celata svadba(sram mi e ama nema sto da pravam)user posted image user posted image user posted image
inaku crsav samo na najbliskite zeni se pokazuvauser posted image user posted image user posted image


Многу убави обичаи, една недела да се знае, свадба е тоа не е шала.
Туку, ако не сочекале прва брачна ноќ, беља работа, сеирџиите ќе имаат што да коментираатuser posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Ромски свадбарски адети
21.6.2010 11:13:33   
amelbebe
ako ne docekale do svadba isto taka im se kazuva na najbliskite deka taa rabota e zavrsena(ima edno veruvanje kaj nas,vo koe jas ne veruvam deka ako sokries deka nevestaa ne e cesna umira nejoj blizok na mladozenecot)user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Ромски свадбарски адети
21.6.2010 11:16:48   
nadica
амелбебе и ние тука сите сеирџии чекаме детеали од целата свадба user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Ромски свадбарски адети
21.6.2010 11:17:07   
big_mama817
амелбебе многу интерсени обичаии имате јас лично сум присуствувала на некој  свадбарски ромски обичаии

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Ромски свадбарски адети
21.6.2010 12:39:54   
amelbebe
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image da ne cekate detali od prvata bracna nokuser posted image user posted image user posted image user posted image  ih sto ste breeeeeeeeuser posted image user posted image user posted image  sram da vi euser posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Ромски свадбарски адети
21.6.2010 12:51:26   
brineta88
Mojaта најдобра пријателка е ромка и пред две години правеше свадба.
Јас присуствував само на веселбата во ресторанот. Таа ми кажа дека посебно се прави веселба од двете страни.
Можев да приметам дека се пресоблече неколку пати, а и некои нејзини роднини исто така и дека младоженецот дојде подоцна со неговата фамилија.

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Ромски свадбарски адети
21.6.2010 12:57:21   
amelbebe
da sekoj za sebe pravi svadba

a za preslekuvanjeto toa na igrankata se pravi ,podocna e so vencanicata

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Ромски свадбарски адети
17.7.2010 15:35:32   
Julie1
Колку што паметам и пронајдов во муабетчилница На 28 Јули Амелбебе прави свадба, вистинска ромска свадба... Рингерајки добија покана... па може некој да ја изненади амелбебе со присаство user posted image Со убаво нека е Амелбебе и чекаме слики во оваа тема, каде сликовито ке ни ги доловиш обичаите.

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 24
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?