|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Рецепт на квалитетен живот
15.8.2010 0:05:52   
jovanka
Секојдневно се соочуваме со некоја препорака за поквалитетен живот.Секој си има некој ритуал или тајна за да го одржи своето тело во функција што поквалитетно бидејки времето во кое што живееме станува се повеќе динамично а со тоа и вниманието спрема нашето тело се намалува како резултат на многубројните секојдневни обврски.Како за што пократко време да постигнеме 100% ефикасност со што телото ке ни биде благодарно?
Прошетка-ова го ставам на прво место бидејки сметам дека за да едно тело си ја задржи својата функција треба да го активирате затоа колку е можно секојдневно пешачење.Автомобилот заменете го со пешачење или велосипед.
Еднаш во неделата посета на место кое е надвор од местото на живеење-природа
Квалитетен престој со семјството(уживајте и учествувајте во игрите на вашето дете).
Кој е вашиот рецепт?

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Рецепт на квалитетен живот
15.8.2010 1:26:15   
Тања РР
Во моментот не можам да се пофалам дека водам квалитетен живот па од тука немам ни рецепт за истиот. Се надевам дека овде на темава ќе ги прочитам вашите рецепти и ќе ја тестирам нивната имплементивност во мојот таканаречен живот user posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Рецепт на квалитетен живот
15.8.2010 13:07:23   
elle
Секој ден во исто време ги правам истите работи,монотонијата ме прави да се чувствувам како робот.Во исто време станувам наутро,во исто време јадам, во исто врема правам јадење, во исто време ја бањамuser posted image ,во исто време се шетаме, и се така во исто време.... додека да си легнам навечер пак во исто време.Ако испадне нешто непланирано дури тогаш се менува ова ''''во исто време'''' и ме прави среќна па макар да е некоја ситница покана за роденден или сл.Незнам дали оваа исполнетост на денот со обврски е рецепт за квалитетен живот но мене ми здодеа.
Сакам да отидам некаде барем на ден два ми треба одморuser posted image

< Поракaта ја уредил elle -- 15.8.2010 13:08:56 >


_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Рецепт на квалитетен живот
15.8.2010 13:45:21   
vesna1
Od preteranite obvrski sto gi imame nemame vreme za kvaliteten sopstven zivot. Sekoj den na rabota, posle so bebeto i milion domasni obvrski bukvalno nemam vreme za sebe. Preku vikend sto poprvo dali da zacistis, isperes, ispeglas, zgotvis i opet isto. Mislam deka covek vo denesno vreme treba da ima poveke pari za da moze da vodi pokvaliteten zivot. Pod toa podrazbiram da viknes zena da ti cisti, pricuva dete i da imas vreme da prosetas, da odis na kozmeticar i nekoj vikend na more.  No na zalost sme site vo moznost toa da go ostvarime.user posted image

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Рецепт на квалитетен живот
15.8.2010 14:12:12   
Палешка РР
Моментално, под квалитетен живот подразбирам здрава храна за децата, хигиена и мир во домот.
Факт е дека многу семејства во Македонија, се трудат само што поквалитетно да преживеат..
Некогаш од многуте обврски, немам време ниту да излезам...само тоа сакам да го променам.
Да не ја споменувам и болната тема - Поширок простор на живеење - user posted image

Инаку далеку сме од квалитетен живот...


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Рецепт на квалитетен живот
15.8.2010 15:13:40   
mama26
ima mnogu luge na svetot sto ziveat kvaliteten zivot,sekoj mesec koli ,mnooooogu pari,neznaat kolku kuki imaat i kolku pari.bukvalno sto mu saka dusa ke si jade ke si kupi.....nie sme mnogu daleku od toa.a so toa sto imaat takov zivot nemojte da mislite deka ne im fali uste nesto...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Рецепт на квалитетен живот
15.8.2010 22:16:11   
elle
Да не ја споменувам и болната тема - Поширок простор на живеење - user posted image

јас па сакам помал простор за живеењеuser posted image
моево широко широко не можам да исчистам дома
24 ч. ми се малку, барем 30 ч. нека биде денот. Можеби ќе имаме и слободно време за нас, или па ќе си измислиме нови обвркиuser posted image


_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Рецепт на квалитетен живот
16.8.2010 9:40:51   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Моментално, под квалитетен живот подразбирам здрава храна за децата, хигиена и мир во домот.




Потполно се сложувам со ова..и уште би додала повремено дружење со блиските и пријателите во природа или било каде, и мааалку време за себе, сопствено време јас го нарекувам..

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Рецепт на квалитетен живот
16.8.2010 14:54:43   
Martins mom
До пред да станам мајка имав квалитетен живот 100 %...им посветував внимание и на телото и на духот...на фитнес со другарки, шетање, секс, театар, кино, читање книги...101 активност имав, ги движев и телото и умот...бев среќна и задоволна...
Сега сум хаосuser posted image user posted image ...се надевам дека е период и дека ќе помине...искрено се надевам дека ќе му се вратам на квалитетниот живот и дека ќе се (ре)социјализирамuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Рецепт на квалитетен живот
18.8.2010 1:15:51   
Џесика
Ех, кај мене е обратно... откога имам дете станувам порано, имам 3 оброци во текот на денот, за разлика од времето кога бев девојче и станував на пладне, јадев било што и било кога... меѓу другото животот ми е квалитетен кога имам добро друштво, многу смеење, играње, танцување по дома, исполнети денови, исполнето меше и здраво дете...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Рецепт на квалитетен живот
19.8.2010 22:04:02   
niki
За мене единствено важно  е детето да ми е насмеано и се друго е во втор план.
Немам дефиниција за квалитетен живот, па немам ни рецепта како до него.
Се е релативно и менливо и веројатно најважно е да имаш спокојство во душата, материјалното не го прави животот поквалитетен.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Рецепт на квалитетен живот
19.8.2010 23:52:26   
nutelizza
Јас можам да си дозволам кога сакам, што сакам и за себе и за дома. Единствена препрека во мојот животен квалитет е честото отсуство на мм поради работа.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Рецепт на квалитетен живот
31.8.2010 21:21:20   
dona
user posted image gi procitav receptite za kvaliteten zivot i nisto ne mozev da razberam.luge samo zdravje da imame sreka i malku poveke finansiski da sme snabdeni.jas sum vo italija so mazot mi i devojceto i znam luge sto seto toa go imaat duri i poveke i pak im fali nesto.moja gledna tocka e     deka nema recept za pokvaliteten zivot.zivej go zivotot kako znaes i umees.so poveke smea nisto poveke


(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Рецепт на квалитетен живот
6.12.2013 17:53:39   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: vesna1

Od preteranite obvrski sto gi imame nemame vreme za kvaliteten sopstven zivot. Sekoj den na rabota, posle so bebeto i milion domasni obvrski bukvalno nemam vreme za sebe. Preku vikend sto poprvo dali da zacistis, isperes, ispeglas, zgotvis i opet isto. Mislam deka covek vo denesno vreme treba da ima poveke pari za da moze da vodi pokvaliteten zivot. Pod toa podrazbiram da viknes zena da ti cisti, pricuva dete i da imas vreme da prosetas, da odis na kozmeticar i nekoj vikend na more.  No na zalost sme site vo moznost toa da go ostvarime.user posted image

Vo potpolnost se soglasuvam so postov a i se pronajdov. malku zapostavena tema ajde da ja aktivirame

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Рецепт на квалитетен живот
1.6.2014 19:46:44   
Defne90 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: dona

user posted image gi procitav receptite za kvaliteten zivot i nisto ne mozev da razberam.luge samo zdravje da imame sreka i malku poveke finansiski da sme snabdeni.jas sum vo italija so mazot mi i devojceto i znam luge sto seto toa go imaat duri i poveke i pak im fali nesto.moja gledna tocka e     deka nema recept za pokvaliteten zivot.zivej go zivotot kako znaes i umees.so poveke smea nisto poveke



Се согласувам со овој пост во целост.Значи секогаш ќе фали по нешто.Никогаш нема да можеме да кажеме дека имаме се и дека сега конечно може да здивнеме и да уживаме.Точно е тоа дека парите навистина се нешто што животот го прават поубав,ама постојат толку многу работи од емотивна гледана точка што понекогаш е многу тепшко да се имаат.И да,да им се радуваме на малите нешта затоа што тие се она што всушност го прават животот поубав.user posted image Според мене тоа е и рецепт за квалитетен живот.Не се нервирајте луѓе за се и сешто доволно е да живеете живот исполнет со смеа и радост за тој да ви биде поквалитетен и поубав.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот dona)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Рецепт на квалитетен живот
30.11.2014 18:16:34   
scared RR
Само да немаме стрес и нервози и се ќе е подобро. Секако тука влијание имаат и исхраната, и разно разните пороци на кои луѓето потпаѓаат, кога тие би ги немало, а исхраната би била квалитетна и разновидна, тогаш ќе имаме квалитетен и долг живот.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Рецепт на квалитетен живот
30.11.2014 18:40:13   
caciana
1. Zdravje
2. Sreka
3.Ljubov
Koga seto toa ke go izmesate zaedno ke dobiete kvaliteten zivot. Sekako moze da se dodadat i finansiski sredstva za podobruvanje na zivotot , no tie ne go pravat zivotot prekrasen. Dzabe finansii ako nema zdravje i ako nemate nekoj so kogo moze da ja podelite srekata i nekoj koj ke bide pokraj vas koga vi e najpotreben.user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Рецепт на квалитетен живот
19.11.2015 22:33:33   
marchi
mir sloga i razbiranje e dovolno user posted image

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 18
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?