|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Релација: маж-сестра-жена (дечко-сестра-девојка)
19.5.2010 0:20:05   
Bitolcanka
Верувам дека повеќето припаднички на понежниот пол-девојки и жени, се нашле во ваква положба: партнерот (дечкото/сопругот) да е повеќе наклонет кон сестра му, отколку спрема неа-животната сопатничка/неговата друга половина. Секако дека не треба да ја отфрли сестра му, но не би требало да ја става секогаш на прво место.

Што мислите вие?
Дали мислите дека е во ред тоа?
Дали сте се нашле во таква ситуација?
Како реагиравте?
Дали му кажувате нешто на вашиот партнер за неговата сестра (ако нешто ви пречи, ве навредила и сл.) или премолчувате за да не бидете погрешно сфатени, нападнати и сл.?

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Релација: маж-сестра-жена (дечко-сестра-д...
19.5.2010 0:30:18   
Bogdancanka
ех јас немам проблем со мажле за тоа,он е мртов ладен карактер дури ми иде на нерви за тоа,ако му се пожалам е тогаш сигурно ќе биде искаран некој од неговите брајќаuser posted image user posted image user posted image
деверите се помали за година ипол од маж ми и многу го поштуваат неговиот збор е последен,ако веќе го прашуваат за нешто,а да е повеќе наклонет на нив одколку на мене неееееее незнам зашто мм не е баш нешто наклонет кон нив он си тера само по негово......а деверите се, се бате што ќе каже дури јатрвами несмее да се пожали од мм знае дека брат му го брани.....овој мојов е некој си посебен типuser posted image user posted image user posted image
Искрено мене баш и тоа не ми се свига,би сакала малку повеќе да е наклонет кон нив а не само они кон него.....али тоа е мојот МАЖЛЕ


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Релација: маж-сестра-жена (дечко-сестра-д...
19.5.2010 0:36:28   
lidijas
Ne mozam da kazam deka poveke e naklonet kon sestra mu otkolku kon mene toa ne e normalno neli? Barem jas taka mislam. No maz mi e mnogu blizok so sestra mu sto ne me nervira non-stop no nekogas me vadi od takt, pa ne mora taa da bide zapoznaena so se sto ni se slucuva. Ama ne se gledame cesto taa e vo Bitola pa se trpi bez seriozni posledici.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Релација: маж-сестра-жена (дечко-сестра-д...
19.5.2010 0:39:35   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bitolcanka

партнерот (дечкото/сопругот) да е повеќе наклонет кон сестра му, отколку спрема неа-животната сопатничка/неговата друга половина.

Што мислите вие?
Дали мислите дека е во ред тоа?
Дали сте се нашле во таква ситуација?
Како реагиравте?
Дали му кажувате нешто на вашиот партнер за неговата сестра (ако нешто ви пречи, ве навредила и сл.) или премолчувате за да не бидете погрешно сфатени, нападнати и сл.?


Spored mene navistina ne e vo red toa, ne sum se nasla vo vakva situacija, no da sum se nasla odma bi porazgovarala so nego. A ako nesto mi preci kaj negovata sestra ke mu kazam sekako a ako me navredi prvin na nea ke i kazam sto mislam a podocna ke mukazam na mm sto se slucilo (podobro od mene da cue odkolku drugite da kazat i sto e i sto ne e)

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Релација: маж-сестра-жена (дечко-сестра-д...
19.5.2010 0:41:29   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: lidijas

pa ne mora taa da bide zapoznaena so se sto ni se slucuva.


aa za ova dobro go iskarav mm, oti toj na sestra mu, sestramu na sveki, sveki na site sosedi user posted image user posted image user posted image



(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Релација: маж-сестра-жена (дечко-сестра-д...
19.5.2010 0:45:58   
Bitolcanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: lidijas

Ne mozam da kazam deka poveke e naklonet kon sestra mu otkolku kon mene toa ne e normalno neli? Barem jas taka mislam. No maz mi e mnogu blizok so sestra mu sto ne me nervira non-stop no nekogas me vadi od takt, pa ne mora taa da bide zapoznaena so se sto ni se slucuva. Ama ne se gledame cesto taa e vo Bitola pa se trpi bez seriozni posledici.user posted image user posted image user posted image


Па нормално е да е близок со сестра му, но до одредена граница. Секоја врска/брак нормално е да има приватност, и ниту најблиското семејство не мора да го знае секој ваш детал, секоја случка... Тоа, многу зависи од самиот маж/дечко. Брат ми, на пример, секогаш на прво место ја става девојката (буквално трча за неа), па сите останати (вклучувајќи ме и мене и другите членови од семејството) и се'' друго. Никој не може да се подели на 2 дела, но сепак, треба да се има предвид кој колку е запознат со некои работи, на кој каде му е местото, кој во даден момент е поважен и кога е во право, без оглед во каква врска е (роднинска, партнерска).

< Поракaта ја уредил Julie -- 12.7.2010 0:54:02 >


_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Релација: маж-сестра-жена (дечко-сестра-д...
19.5.2010 9:21:56   
amelbebe
nemam komentar za ova ,jas sum na prvo mesto pred brat mu i sestra mu.Ako nesto pritreba jas sum taa koja trca za se i sesto duri znam da mu prerecam zosto e takov ijas kazuvam nekoi detali od nasiot zivot si imam dobri i bliski odnosi so niv

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Релација: маж-сестра-жена (дечко-сестра-д...
19.5.2010 9:32:52   
melody
Maz mi e blizok i so sestrite i so brakata,jas nemam nikakov problem so toa duri i me raduva zatoa sto i jas sum bliska so sestra mi i se i kazuvam.Dosega se nema sluceno niv da gi stavi pred mene,neznam dali ponataka toa ke se sluci,no zavisno za sto neli ne bi mi pretstavuvalo nekoj problem.Bog znae utre moze i jas ke ja stavam sestra mi za nesto pred nego taka da ne se optovaruvam mnogu so toa.

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Релација: маж-сестра-жена (дечко-сестра-д...
19.5.2010 19:07:32   
penelopa
Маж ми има љубоморна сестра...до мене беше а и сеуште е user posted image али јас научив да се носам со неа. Мислам дека животот е прекраток за да јас се замарам со нејзините глупи изјави а тоа е благодарение на маж ми бидејќи он секогаш бил на моја страна user posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Релација: маж-сестра-жена (дечко-сестра-д...
22.5.2010 19:10:50   
vesna1
Mojot MM nema sestra no imam primer od tatko mi i sestra mu. Tetka mi rano ostana vdovica so dve deca i mojot tatko cel zivot se ponasase kako da ima dve zeni i 4 deca. Tetka mi cel zivot ja nosese so nas na odmor, celo vreme on se grizese za nea idese na pazar, i nosese deca na lekar, gi zapisuvase vo skolo i so majka mi cel zivot zatoa mnogu se karaa. I jas se nervirav sto ne stava na isto ramniste nas i bratucetkite. Na sekoj rodenden niv im davase pari poveke nego na nas. I taka majka mi od nervozi  pocina. I den deneska koga tetka mi pocina i bratucetkite se omazija i tatko mi na nivnite deca im dava poveke pari nego na sopstvenite vnuci. Odi im gi cuva decata, a jas koga ke mu kazam da mi gi pricuva samo mrci. Odavna se otkazav od ljubovta na tatko mi i nemozam da svatam nekoj poveke da si ja saka sestra si nego sopstvenite deca.
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Релација: маж-сестра-жена (дечко-сестра-д...
22.5.2010 21:40:12   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: vesna1

nemozam da svatam nekoj poveke da si ja saka sestra si nego sopstvenite deca.



И јас исто. Сестра си е сестра, но сопругата сепак е дома, таа му е семејство откако мажот ќе се ожени (се разбира вклучувајчи ги и децата). Мислам дека е и до сестрите. Некои се такви, се обидуваат што е можно повеќе да земат од братот. Јас никогаш тоа не би го сторила, па макар да дојдам и до питачки стап. Обично луѓето сфаќаат се' кога ќе им се врати, нив лично. Но тоа може да се случи доцна и најчесто други лица ги трпат последиците од грешките на родителите... Мислам дека и во врска и во брак најважно е како ќе се поставиш од почеток. Никогаш за ништо не е доцна, ако навистина сака, но како велат - Подобро да се спречи, отколку да се лечи.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 11
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?