|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Пуканки
22.1.2010 13:14:22   
profesorica
Од која возраст вашето дете ги јаде и дали воопшто сте пробале да му дадете?

Забележав некои мајки им даваат на децата па ми текна да ја отворам темава.имаме тема за смоки па зошто да не и да пуканки.

Дамјан дома ќе не потепа кога јадеме пуканки ако не му дадеш и него готово збеснуваuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Пуканки
22.1.2010 13:17:16   
BEBICA
Eve jas da pisam na Moni i dadov nesoleni pukanki na puter ispukani na 15 meseci slucajno i si gi izgricka ko zajak nekoj uste mi vika jos, ocu jos.user posted image user posted image user posted image user posted image
Da znaev porano bi i dala.Odlicna zamena namesto smoki.
Bravo za temata profesorice.user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Пуканки
22.1.2010 13:19:02   
zami
Au pukanki nikako, tek nakaj 4-5 god.
luspickite od pukankite se mnogu nezgodni ne se dzvakaat, a moze i da se zalepat na nekoj del od usnata suplina, a malite deca neznaat da procenat i kazat sto im se slucuva vo ustata i ete ti problem.

_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Пуканки
22.1.2010 13:22:20   
profesorica
зами ама му го двојам само делот што се топи во уста не му ги давам цели со се лушпи.знам дека се незгодни.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Пуканки
22.1.2010 13:23:14   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

зами ама му го двојам само делот што се топи во уста не му ги давам цели со се лушпи.знам дека се незгодни.


Bas sakav ova da go napisam.Me prejde profesoriceuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Пуканки
22.1.2010 13:29:58   
mis.

Поинакви пуканки   Состојки
• Коцка путер
• 1 чаша крупен шеќер
• 1/4 чаша сируп од пченка
• 1/4 чаша мед
• 1/4 чаша Jaffa 100% мултифрут
• 12 чаши испукани пуканки
• 1 чаша сечкано суво овошје

user posted image
Упатство
Стопете го путерот во мал сад, додајте го шеќерот, сирупот од пченка, медот и сокот. Нека зоврие. Намалете ја температурата и мешајте додека не се олади. Ставете ги пуканките и сувото овошје во голем сад. Прелијте ги со сирупот и промешајте додека не се изедначат. Ставете ги пуканките во голем сад за печење и печете ги околу 5 минути додека смесата не стане светло кафеава. Оставете нека се оладат и послужете ги.
 
 

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Пуканки
22.1.2010 13:31:54   
profesorica
мис а твоите деца јадат?

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Пуканки
22.1.2010 13:32:51   
mis.
знае ли некоја од вас како се прават карамелизирани пуканки?или чоколадни пуканки?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Пуканки
22.1.2010 13:33:23   
mis.
Мартин ги обожава а Стефан е мал сеуште за нив.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Пуканки
22.1.2010 13:48:28   
profesorica
да па на мартин мислевuser posted image user posted image user posted image

ех и јас ги сакам тие чоколадните пуканки.

ајде да побарам рецетпа може ќе најдам нешто


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Пуканки
22.1.2010 14:13:44   
profesorica
Епа вака Mis. Да речеме дека пуканките се готови.

Тргаш настрана тенџерето и му додаваш претходно растопена чоколада ( не многу само 2 реда коцки доста се). Ќе ја туриш чоколадата одозгора и пак ќе тресеш.
Се е до тресењето  колку подобро тресеш толку подобри ќе бидат пуканките.
Е така. Ај сега направи ги па да се пофалиш како било.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Пуканки
22.1.2010 14:28:10   
profesorica
Пуканките идеални и за нас

Sme slushnale milion pati deka prekumernata tezhina zema zamav na epidemija vo razvienite, no i vo pomalku razvienite zemji. Zdravstvoto oficijalno se soglasuva deka postojat dva osnovni faktori koi pridonesuvaat za prekumerna tezhina - premnogu konzumirani kalorii, a premalku potrosheni so vezhbanje.

Ako preferirate da sedite doma pred televizorot namesto da izlezete i proshetate, kako da gi odbegnete nesakanite kalorii koga stomakot vi e prazen?
Mozhe so pukanki!?

Sodrzhat mnogu vozduh, a vozduhot voopshto nema kalorii.

No za da mozheme ubavo da vi ja pokazhame sporedbata treba da ja razgledame nutricionistichkata sodrzhina na pukankite. Vo edna chashka izedeni pukanki ima 40 kalorii , shto i ne e losho, neli? No vo taa edna chashka dobivate i mnogu vozduh, a ne tolku pukanki. Ako razgledame kolku kalorii postojat vo 100 grama pukanki toa e malku povekje - 387 kalorii. Ako go izbegnete dodavanjeto sol, puter i ostanete ponastrana od mnogute pukanki so razlichni vkusovi, togash pukankite se izvor na proteini i jaglenohidrati. Ako sakate da jadete blago, izberete karamelizirani pukanki. Za lugjeto so alergii proteinite od pukankite ne sodrzhat gluten shto e mnogu pozitivno.
Kako uzhinka, pukankite ne se na vrvot na listata na hrana shto treba da se odbegnuva. Mnogu lugje koi se konsultanti za dieti kje predupredat deka ne se pukankite tie shto treba da bidat odbegnuvani, tuku ostanatite uzhini i naviki (sedenje pred televizorot).

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Пуканки
22.1.2010 15:31:28   
HristinAntonio
i antonio prv pat koga vide pukanki spobudale i mnogu gi saka pa mu davam

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Пуканки
23.1.2010 14:07:26   
natasha
Kaj Luka ne praktikuvam davanje na pukanki,edna-dve epten ako pobar bidejki povraka...dodeka pak Leon koj ima samo 18mes si gi tamani bez problem i fala Bogu do sega sme nemale nikakov problem

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Пуканки
24.1.2010 1:21:54   
nutelizza
user posted image денеска правев пуканки во микробранова.
Тие ми се одлични за ненадејни гости.За 3-4 мин имаш грицки а тоа не е чипсuser posted image user posted image user posted image
Петар не ги јаде сака да ги игра и фрла како топчиња да се

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Пуканки
24.1.2010 1:25:03   
S*B*
стварно се екстра тие пуканките за во микробранова и ние дома со ЖМ секогаш ги правиме.

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Пуканки
25.1.2010 12:35:17   
profesorica
јас не сум пробала во микробранова какви се???

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот S*B*)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Пуканки
25.1.2010 12:40:15   
Mila na mama
Од микро пуканките се незаменливи и со путер и обични солени и благи ммммммм.
На Мила ако побара кога јадеме ние и давам експандиран ориз и мисли дека јаде пуканкиuser posted image


_____________________________

love u all

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Пуканки
25.1.2010 12:42:01   
mami
добра идеа..Лука ретко се затрчувапо нив, си јаде од мешавината експандиран ориз, овесни снегулки и суво грозје во најново време

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Пуканки
1.2.2010 13:39:32   
kopriva
Научниците откриле дека пуканките содржат изненадувачки големи количини на полифенол кој претставува антиоксиданс кој се поврзува со смалување на ризикот од болести на срцето и канцерогени заболувања. Со високиот процент на прехранбени влакна и антиоксиданси, пуканките се на врвот на најздрави грицки со кои ги полниме стомаците додека гледаме филм, сурфаме на интернет или само си правиме муабет

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Пуканки
1.2.2010 13:41:43   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: kopriva

Научниците откриле дека пуканките содржат изненадувачки големи количини на полифенол кој претставува антиоксиданс кој се поврзува со смалување на ризикот од болести на срцето и канцерогени заболувања. Со високиот процент на прехранбени влакна и антиоксиданси, пуканките се на врвот на најздрави грицки со кои ги полниме стомаците додека гледаме филм, сурфаме на интернет или само си правиме муабет




user posted image user posted image user posted image user posted image kopriva za informacijava.



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот kopriva)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Пуканки
31.3.2010 10:59:02   
TRANSTAR
Nikodim poveke saka pukanki od smoki, a orevi koga krsam mmmm toa mu se dorucek rucek vecera.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Пуканки
23.7.2010 23:38:46   
bambi
Jana mnogu mi gi saka pukankite ima 18 meseci i jade celi, pa eden cas gi rupka tvrdite delovi ne saka da gi plukne i malku po malku gi gricka, a na pocetok polni ustaq so pukanki.

tie za vo mikrobranova se vo posebno pakuvanje, takvi pravime nie.

(Одговор на членот TRANSTAR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Пуканки
5.6.2011 18:15:47   
Snowhite RR
Од солените дома правени има пробано му го вадам само мекиот дел, ми е страв да му дадам цела да не му залетни. А пред недела-две купивме од плоштад чоколадни и тие цели ги јадеше, не знам го немаше тој средниот тврд дел и цели му ги давав да ги јади

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Пуканки
6.6.2011 17:23:53   
Felly RR
И јас така кога правиме дома, и давам мали парченца, и Матеа ги обожаваuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?