|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   ПОТРАГА - биолошки родители
2.10.2010 11:26:48   
agnes77
ова тема е за сите који траже биолошке родителе ...
информације на ен. јазик http://genealogy.about.com/cs/adoption/a/adoption_search.htm

10 прашанја за воѕрасни посвоени деца  (енг) http://www.holtinternational.org/mcginnis.shtml


Потрага
 
lina 25 - 25 години, (Скопје), род. во Охрид
 
дарио - 27 години, род. во ???
 
Vas20 - 21. февруари 1990

< Поракaта ја уредил agnes77 -- 14.2.2011 18:15:08 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
2.10.2010 11:28:33   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: lina 25

vaka prvo da vi se pretstavam jas sum nova na forumov imam 25 god i sum od skopje.jas sum posvoena na nekoi moi 7 dena od bolnica pravo kaj majka mi i tatko mi koi me iscuvaa i napravija od mene covek.zasekogas ke im bidam blagodarna za toa,uste od mnogu mala znaev deka sum posvoena i nekako normalno si go prifativ toa.no ete otkako se omaziv i jas stanav majka i neznam zosto no etnostavno se razgore vo mene zelbata da ja zapoznam zenata sto me rodila.mnogu sakam da trgnam no nitu znam od kaj da pocnam a i nekako se plasam na sto ke naletam,a i ne sakam nikogo da povredam.(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
2.10.2010 11:40:34   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: dario

zdravo  samiot sum vo dilema pa vasi razmisluvanja bi mi pomognale dobro samiot jas sum posvoeno dete toa nekako go znaev skoro cel zivot no sega mi e potvrdeno ne od moite roditeli (majka mi pocina ),tuku od soprugata kako doznala i koj i kazal ne vazno.moram da naglasam deka sega imam 27 godini i mozam da kazam deka imav prekrasno detstvo.no edno me maci sakam da gi doznaam moite bioloski roditeli edinstveno sro znam deka sum roden vo skopje kako dete na studenti,edinstveno sto najdov doma e kartonceto sto se popolnuva na samiot den na rajdanje ve molam za soveti od kade da pocnam da baram ne sakam nisto od niv samo sakam da gi prasam zosto me dale jas samiot sum roditel na edno dete i znam kolkava e roditelskata ljubov
ocekuvam vasi mislenja i pomos od kade da pocnam


(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
2.10.2010 12:00:16   
agnes77
lina 25 добродошла на форум ...твоја желба да запознаш жену која те је родила је сасвим нормална желба ... и са тиме никога нечеш повредити ...
прво је добро да о томе слободно попричаш со мамо и тато ... секогаш подобро е ако родителји знају и можда они имају неку информацијо о  биолошких родителја

затим могуче е да жена која те је родила исто тако тражи неки контакт са тобом ... у свету има веб странице где деца напише своје податке (датум на раѓанје, место) и то је начин да се упознају

у Сло то иде нако тако да након дете има 18 години може написати писмо за био родителе и донесе га на центар за социален рад, ако и биол. мама тражи она исто тако напише писмо и шалје га на центар ... ако је интерес на страни од био родителја и деце онда социалне работник споји обоје ... но нисам сигурна како је то во МК

Тако да можеш прво контактирати центар, они нече ти дати податка (име и презиме ...) али можда они кажеју барем нешто, можда колико година је имала жена кад те је родила етц ...

мој совјет је, да о томе слободно причаш са својим родителјима, тако да нече имати осјечаја да су некако исклјучени .. ако успијеш и урадиш контакт са жено која те родила, биче тешко и емотивно за тебе и тада требаш мамо и тато да су са тобом

< Поракaта ја уредил Палешка -- 2.10.2010 14:06:36 >

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
2.10.2010 12:02:05   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

Лина, Агнес е во прво. Има начин да си ја најдеш првата мајка. Можеби и таа те бара тебе.
Сепак, најсигурен и најфер начин да почнеш да ја бараш е преку твоите родители. Прво, кажи им како се чувствуваш сега, од кога си станала мајка. Можеби во прв момент ќе се лутат, ќе бидат повредени, но ако си искрена, ќе сфатат. Второ, подобро да ги вклучиш од почетокот и нив во потрагата,отколку да дознаат дека си ја барала првата мајка скришум. Трето, постојано кажувај им на твоите родители колку ги сакаш и дека ти се тие единствени во светот.


(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
3.10.2010 10:28:38   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: lina 25

kako prvo da vi se zablagodaram za podrskata sto mi ja pruzate da ja baram,no vaka tatko mi e pocinat pred 10 god a majka mi e veke zena vo godini ima 65 i samicka e nemozam na taa tema da razgovaram so nea sirotata kolku mi se trese i saka ne bi mozela znam deka ke ja povredam kolku i da nesakam i da i objasnuvam si ja znam pak.planiram denovive da odam do socijalno da se rasprasam sto se treba da dostavam mislam da ne treba nekoi dokumenti pa ke cekam ako ima sansi da doznam nesto.zaboraviv da vi kazam znam deka sum rodena vo ohrid koga bev mala najdov kartonce tie sto gi davaat vo bolnica so rodilna tezina visina i tamu taka pisuvase e sega dali e ohriganka ili ne neznam.a znam deka sum plod od preljuba majka mi samo toa mi go ima kazano i deka poveke nisto neznae.


(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
3.10.2010 12:01:55   
Anushka
Драга Лина,

Во право си кога велиш дека со сама-вдовица, повозрасна мајка е мноооогу тешко да излезеш на крај. Јас бев така со мајка постара, а татко починат. Во тебе гледа се`! Тоа е многу тежок товар што мораш да го понесеш храбро. Но, и искрено! Се` што сум направила кришум од мајка ми (дури и за нејзино добро) потоа ми се враќало лошо. Мене ме печело најмногу. Зборувај со неа, барем одоколу. Зборувај често. Со упорност, отворено срце, љубов и разбирање, ќе и` го скршиш стравот дека ќе те загуби. Кога ќе биде сигурна дека ако ти помогне, ќе те добие уште повеќе, верувај, ќе ти помогне. СИГРНА СУМ, таа ја знае вистината, таа ќе те доведе до првата мајка. Ништо од ова што го пишав не е лесно, напротив, многу, многу е тешко, многу боли, ќе има многу солзи, моменти на повреда, а и многу ќе трае. Но, верувај, на крај ќе има успех, а најважно среќа за сите. Тогаш ќе бидете комплетни.

Еве, вистинита приказна:
Братучетка ми е постара, но посвоена од тетка ми. Во тоа време имало мнгу сиромаштија, па кога таа се родила, во една Скопска населба, ја оставиле на сено, оти имале многу деца, а тие се вратиле во гратчето од каде биле. Тетка ми кога чула за бебето (со години немале деца), веднаш се стрчала и си го земала ќеркичето. Тетин ми кога се враќал од работа, комшиите му викале, ајде Благоја, мекици да частиш. Ништо не му било јасно...
Годините си минеле, братучетка ми раснела среќна и сакана. Во одредено време и` кажале за првото семејство. Било тешко (во тоа време имало многу табуа). Имало бегање од дома, плачки. Тетка ми, видела-невидела, ја однела во гратчето каде било првото бројно семејство. За прв пат братучетка ми си ја видела жената што ја родила. Останале да преспијат (можете да си замислите како и` било на тетка ми цело време - оти ќерка и` велела дека сака да остане...)
Длабоко во ноќта, ја разбудиле липтањата на братучета ми: „Мамо мамо, ај те молам, утре носи ме дома, да го видам тате...“

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
3.10.2010 23:31:04   
lina 25
nikogas ne bi mozela da i kazam deka sakam da ja pronajdam vistinskata,znam deka ke ja boli mnogu.a i mislam deka nema potreba,pa jas od taa majkata bioloska ne baram nisto tuku cisto sakam samo da vidam od kogo poteknuvam na kogo licam,i mnogu sakam da gi zapoznaam braka ili sestri ako eventualno imam.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
3.10.2010 23:33:36   
Anushka
Лина25, те разбирам.
Имаш моја поддршка! Само храбро, ти посакувам успех и мир во душатаuser posted image

(Одговор на членот lina 25)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
3.10.2010 23:36:56   
lina 25
fal anuska mnogu mi znaci sto ja imam podrskata od vas bidejki vo realniot zivot mislam nikoj od moite bliski ne znae za taa moja zelba ne sakam na nikoj da kazuvam samo za da ne doznae majka mi

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
4.10.2010 9:45:48   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: lina 25

sakam samo da vidam od kogo poteknuvam na kogo licam,i mnogu sakam da gi zapoznaam braka ili sestri ako eventualno imam.


драга лина25 то је сасвим нормална желдба, пуно луѓе који су подвојени имају иста прашанја као ти ... пуно те поддржавам у твојој потдаги user posted image

ако не можеш о томе зборувати со мама, но сигурно имапш пријателјице и нормално имаш РР пријателјице ... еден ден јас ке бидем во иста ситуација, мислам да моје дјевојчице које чекам за неколико година имат че иста прашанја као ти ... многу сум захвална да со нама поделиш соје емоције ... то је многу добро за сите родителе који су посвојили деца ...или сакају да посвоје ... 

(Одговор на членот lina 25)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
24.11.2010 14:17:00   
milijana
Pozz..jas pred nekoe vreme imav edna da ja narecam ,,raspravija,, so Dario (no,togas ne bev majka) Sega koga sum majka na posvoeno dete..prvo-Glupavo mi e i mnogu neprirodno da recam na bilo kogo ,,jas go rodiv,, Potoa, jas se custvuvam 100% MAJKA na moeto dete,no svesna sum deka toa ima bioloska majka. Na poslednoto rociste vo Skopje -javno pobarav da se zapise vo zapisnik deka jas izjavuvam ,,Blagodarnost kon zenata,koja rodila zdravo,masko dete,na koe jas sum mu sega majka,, Zenite, na masata me gledaa zacudeno,verojatno nitu edna posvoitelka ne kazala takvo nesto. Druga rabota..grizata za deteto,onaa posvetenost,onaa ljubov,onaa intima koja se sozdava vo nasiot topol roditelski dom..mozam samo da mu ja pruzam dodeka sum ziva.Nikogas nema da mu recam ,,jas ne sum ti majka,,-toa mi e nekako bolno,no moram da mu kazam pred da pojde na uciliste(fakt deka nekoja zena go rodila,a jas sum mu majka) Sekoe natamosno sozrevanje e individualno. Neznam kako i sto ke se slucuva,no ako posaka da gi bara,, tie sto go stvorile,,(zosto veke ima majka i tatko) nema da go zapiram. Po toj povod eve javno ja povlekuvam izjavata dadena kon Dario deka go osuduvam. neka odi neka si gi bara onie koi go stvorile(so polno pravo) Pozz do site..bolna tema..no,mora da se premine preku nea..pozzz

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
24.11.2010 18:41:10   
agnes77
Драга Милијана многу убаво си написала, така е, секоје дете ако сака да потражи биолошке родителе, има право да то уради. Честитки за убави зборови и храбростuser posted image  

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
12.1.2011 23:08:57   
agnes77
добра идеа за потрага е фејсбук ... лина можеби покушаш и на таа начин
види примјер  http://www.facebook.com/?ref=home#!/group.php?gid=17069846433&v=info


(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
17.2.2011 16:59:31   
Vas20
Моите ме земале од домот за доенчиња во Битола.Роден сум на 21.02.1990.Ми рекоа дека мајка ми била 16 години,и дека биле гимназијалци со татко ми.
Висок сум 180 цм.
Имам светло зелено-жолтеникави очи (доста карактеристични)
Плав сум (смеѓа боја на коса),имам бел тен на кожата,имам дупче на брадата и спортска градба на телото. Не се одрекувам од моите родители ,случајно сам открив дека сум посвоен,повеќето членови на форумите ме советуваа да не ги барам биолошките родители,но тоа мене ми треба за да продолжам да живеам како што треба ,во животот од ништо не сум се откажал нема ни од ова. Не планирам да им растурам семејство или нешто слично најдискретно што може да биде ќе го направам сето ова..ми треба мир на душата и морам да ги пронајдам ...Ве молам доколку некој може да ми помогне на било каков начин нека ми прати приватна порака

< Поракaта ја уредил виктори -- 19.3.2011 17:56:11 >

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
26.3.2011 23:21:22   
Oreol
Zdravo na site korisnci !
Vo vrska so temata jas bi sakala da se izjasnam so mojata prikazna.
Se naogam vo moite docni 20-ti, i pre nekolku godini doznav deka sum posvoena. Za ovoj fakt usto od porano potsvesno bev svesna, no tokmu pred nekolku godini mi beshe i potvrdeno - deka na 3 i pol godishna vozrast sum posvoena. Vednash stom doznav se upativ so Ministersvoto za trud i socijalna politika. Otamu mi beshe kazano deka ne mozam da dobijam informacii za moite bioloshki roditeli, kako takvoto baranje mozelo da bide samo so ukaz od pretsedatelot i tn. ,celata prikazna zavrshi tamu. Bi sakala da ve prasham vas, koi pominuvate niz slicna situacija kako mojata. Dali e vozmozno da se isprati nekakvo pismo, nekakov dokument, vo koj jas - kako dete na posvoeni roditeli baram da mi se dade barem nekakov dokument za moite bioloshki roditeli? Agnes77 nekade spomna deka moze da se prati pismo do bioloshkiot roditel. Dali postoi takva opcija i kaj nas? Sto bi me posovetuvale? Koi se vashite iskustva?

(Одговор на членот Vas20)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
27.3.2011 12:09:50   
agnes77
Поздрав Ореол, мислам дека последња од форум која тражи информации во центар за социална работа е Лина 25, се надам да ти помогне.

Во Сло прије неколико месеци отворен е клуб  Adoptee's society of Slovenia, Europe, на ФБ имају страницу "Klub posvojencev"

Не знаем ако посвоени луѓе во МК  имаат нешто тако. Важно да се знае дека вие нисте сами, дека  пуно луѓе који беше посвоени имаат иста прашања као ви, исти проблеми и добро е да луѓе со исти приоблеми се поврзане во нека група ... се е полесно кога ќе можете да ги споделите вашите искуства со некој кој е во иста ситуација.

(Одговор на членот Oreol)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
10.4.2011 1:48:08   
Bubuska
Здраво!
Мојата најдобра другарка е посвоена, и тоа го знае целиот нејзин живот. Но, очигледно е дека постојат многу нелогичности и дупки во приказната која таа ја знае. Нејзината мајка неколку пати и кажува различна приказна.
За нејзиното раѓање и периодот пред и после него, има многу мистерии.
Денес другарка ми има 20 години и е одлучна да ја пронајде својата биолошка мајка, за да го постави прашањето кое верувам секое посвоено дете сака да го постави ,,Зошто?“, а уште повеќе, сака да дознае дали има браќа и сестри, бидејќи сега е сама.
Таа е премногу кревка за сама да бара, па ме замоли мене да и помогнам. Знаеме некои информации, како болница, датум (најверојатно точен) на раѓање, и уште неколку други трагови... Ако некој е во истава потрага, има покренато некаква постапка, процедура, ве молам да ми пише... Па сите заедно да го одиме овој пат, чекор по чекор!

_____________________________

Never give up, it''''s such a wonderful life...

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
10.4.2011 15:24:36   
Viktori
Vednash stom doznav se upativ so Ministersvoto za trud i socijalna politika. Otamu mi beshe kazano deka ne mozam da dobijam informacii za moite bioloshki roditeli, kako takvoto baranje mozelo da bide samo so ukaz od pretsedatelot i tn. ,celata prikazna zavrshi tamu.


еве едно искуство погоре опишано, Бубушка._____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот Bubuska)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
11.4.2011 10:52:34   
riba79
bubuska,mora da razgovara so majkata posvoitel zatoa sto samo taa ja znae vistinita..i da vo min.za trud i socijalna rabota mora da imaat informacii samo i trebaat debeli vrski..najdobro da pocnete od bolnicata zatoa sto tamu imaat evidencija za raganjata vo nivnata arhiva.t,e toj datum se rodile tolku deca ama so casot bi se nasla rodilkata..kolku god e drugarka ti?
Ako raboti a majkta posvoitel ne i dava informacii mozebi moze da najmi advokat pa taka da se tera celata procedura?jas vaka laicki ti kauvam ama sepak mora da ima i nekoj praven moment sto moze da go iskoristiuser posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
12.4.2011 0:25:47   
lina 25
mili moi ja znaete celata prikazna da ne kazuvam se od pocetok,i jas bev resena deka ke ja najdam bioloskata majka,mislev deka ako probam ke odi lesno,no koga bev vo socijalno ubavo mi objasnija deka nema sansi da mi kazat i deka toa se tajni takov ni bil zakonot,e sega nedaj boze ako se raboti za bolest moze da kazat.od druga strana ne mozam nikogas da ja prasam majka mi za informacii koga znam deka ke ja povredam.taka da ke pocekam sega za sega pa ponadamu so gospod napred.ve razbiram site kako vi e i vi posakuvam da sto pobrzo da si gi najdeteuser posted image user posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
13.4.2011 15:57:51   
mosa
A vo centrite za socijalna raboda ili da se konsultirate so socijalen rabotnik bideki mislam deka toj najvekje moze da vi pomogne.Mislam eka toj ke ve upati kaj treba da odite i sto ponataka da pravite.Znaci ne zbvoram za min za trud i soc politika tuku za soc rabotnik koj ke ve upati kade treba da pobarate ili sto da napravite.Vo centar za socijalna rabota. pozz do site mnogu me rastazuvaat vakvite prikazni.


_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот lina 25)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
14.4.2011 12:25:32   
Yummy Mammy
Lina 25 - jas se slozuvam so tebe, mislam deka ne e vo red da ja izlozuvas majka ti na dopolnitelni stresovi, sepak e povozrasna zena i nikogas ne bi ja sfatila pricinata poradi koja sakas da gi najdes svoite roditeli, sepak nie mladite sme pootvoreni i poinaku razmisluvame.

Milijana i Lina25, ako nesto vi znaci, eve vi eden primer - bratucetka mi e posvoena, tatko i pocina mnogu mlad, a majka i pred nekoja godina. Celata familija znaese deka e posvoena, samo taa ne. Toa bese edinstvenata zelba na majka i dodeka e ziva. Koga pocina zenata, familijata resi da i ja kaze vistinata na bratucedka mi zatoa sto e veke vozrasna i zasluzuva da znae. Bratucedka mi samo se rasplaka, rece deka celo vreme pretpostavuvala, imalo nekoi signali, no nikogas nisto ne rekla, ne prasala zatoa sto znaela kolku toa ke ja povredi majka i. Rece deka za nea postoi samo edna vistinska majka sto bila sekogas do nea i vo sreka i vo nesreka, ja iscuvala i napravila dobar covek od nea, i nikoj nikogas nema da ja zameni. Togas rece deka nema da gi bara bioloskite roditeli, zatoa sto ne cuvstvuva potreba, no ako nekogas tie ja najdat, ili slucajno naleta na niv, bi sakala da gi zapoznae, no nikogas nema da zaboravi koja e nejzina VISTINSKA majka (onaa koja cel zivot ja oslovuvala so "mamo").  

Do site onie koi se vo potraga po bioloskite roditeli - ne znam dali vi e poznato deka NE site ostaveni deca ili siraci se davaat na posvojuvanje. Na posvojuvanje se davaat samo deca za koi roditelite (ili vo slucaj na smrt, familijata) potpisuvaat soglasnost deka zasekogas se otkazuvaat od deteto i nemaat nikakvo pravo ponatamu da kontaktiraat so nego (pretpostavuvam deka ova e so cel da se zastitat idnite posvoiteli). So samata taa soglasnost, instituciite go prekinuvaat celiot kontakt pomegju bioloskiot roditel i decata. Zatoa, ne ocekuvajte mnogu sorabotka od instituciite. Naprotiv, iskoristete go coveckiot faktor, rasprasajte se megju lugeto vo bolnicite, domovite, zamolete nekoja tetka sto raboti tamu da vi pomogne kako na prijatel....
Isto taka, ocekuvajte i losi momenti zatoa sto ako bioloskiot roditel svesno potpisal soglasnost deka zasekogas se otkazuva od vas i ne saka nikakov ponatamosen kontakt, podobro da ima mnooogu, mnooogu dobra pricina za toa, zatoa sto faktot sto dvajcata bile studenti, ili siromasni, ili imale mnogu strogi tatkovci, ne e dovolen (barem ne za mene).

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
14.4.2011 19:30:34   
Vas20
http://www.facebook.com/profile.php?id=100002309011976 линк до профил кој го направив за сите кои сте посвоени и ги барате своите родители на фб ,групата се разбира ќе биде затворена и само за нас кои ги бараме родителите,додатно ќе направам и група во која ќе дискутираме сите на таа тема вои благодарам

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
14.4.2011 19:36:12   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Vas20

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002309011976 линк до профил кој го направив за сите кои сте посвоени и ги барате своите родители на фб ,групата се разбира ќе биде затворена и само за нас кои ги бараме родителите,додатно ќе направам и група во која ќе дискутираме сите на таа тема вои благодарамuser posted image user posted image user posted image user posted image  со среќа ... ви посакувам успешна потрагаuser posted image

(Одговор на членот Vas20)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

najubavo zensko ime
Natesa1

najubavo ime

dzesika (20%)

izabela (80%)


Број на сите гласови: 142

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!