|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
11.11.2013 16:29:34   
mimik
zdravo odamna me nema samo sakam da ve pokanam da se pridruzite na grupata koja e formiralna so cel da si pomogneme vo potragata na nasite roditeli koj saka da bide clen na grupata EDNA E MAJKA neka pobara clenstvo pozdrav do siteuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
14.11.2013 13:48:31   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mimik

zdravo odamna me nema samo sakam da ve pokanam da se pridruzite na grupata koja e formiralna so cel da si pomogneme vo potragata na nasite roditeli koj saka da bide clen na grupata EDNA E MAJKA neka pobara clenstvo pozdrav do siteuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


mimik, bas mi e milo, se nadevame vasite napori ke vrodat so plod.

(Одговор на членот mimik)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
31.1.2014 9:12:57   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Atina1

Jas posvoiv since (togas imase 7 meseci) pred dve godini........ I sega gi citam onie koi sakaat da si gi najdat bioloskite roditeli. Se e toa super, covecki e da sakas da znaes koj te rodil (iako da ne polemiziram, ama vazno e koj te izrasnal) ama... Najdete nacin toa ubavo da im go soopstite na svoite posvoiteli. Tie go dale zivotot za vas. Vie ste nivnata najgolema sreka. Ne mozete ni da si zamislite kako im e niv, koga vie drug oslovuvate so "majka" ili "tatko" samo zatoa sto ve rodil. (da ne zaboravime i deka ve ostavil na posvojuvanje bez razlika poradi sto...) Mene nekoj sega da mi kaze deka jas ne sum majka na mojot sin, ne znam sto bi napravila (istepam, ubijam user posted image ) Zatoa vnimatelno so tie raboti. Ke ve sfatat sigurno, mozebi i ke vi pomognat vo potragata, ama najdete nacin da gi potset_uvate deka sto i da se sluci, tie se vasite vistinski roditeli.


Потполно се согласувам со тебе Атина1, вие сте правите мајка и татко на детето кое сте го посвоиле. Треба да се најде начин соодветно да им се каже кои им се биолошките родители, но како што читам во постовите погоре, изгледа не е дозволено да се дознаат родителите, а тоа сепак според мене не е фер. Не верувам дека детето кое сте го посвоиле ќе заборави туку-така дека сте му мајка и татко, но секако дека еден ден можеби ќе посака да ги запознае луѓето кои го оставиле, да ги дознае причините за тоа, да види дали има некои наследни предиспозиции за кои ќе треба да е свесен, а најмногу од се веројатно е да дознае дали има браќа, сестри и тоа мислам е човечно да го знае. Секако во консултација со психолог и педагог, да се одбере моментот кога да се каже, а и да се биде спремен на реакциите при соопштувањето на таа вест. Не знам дали некој од децата на форумот кои трагаат по биолошките родители можат да ни соопштат како дознале, каква е реакцијата и слично.

Ние имавме случај на семејство наше роднини од Америка посвоија дете од Македонија, како се погоди личеше ептен на нив, потоа редовно праќаа слики од детето, во меѓувреме жената откако се откажа од сите методи, остана природно бремена и му роди уште едно братче. Но како децата растеа, така тие решија да ги прекинат врските со Македонија, веројатно од страв дека големиот ќе почне да трага по семејството овде. Не знам, но мислам не е фер.

Позз

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 31.1.2014 9:14:51 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
31.1.2014 10:16:52   
miana
Еве тука ке напишам а може да напишат и оние кое се во потрага по своите биолошки родители..
Мислам дека претходно и имам пишувано на оваа тема,нешта поврзани со мојот татко.
Јас својот татко го побарав исклучиво од радозналост,да видам дали е сеуште оној кој го паметам, дали се порменило нешто , а мислам дека овие деца кои се во потрага по своите биолошки родители , во потрага се единствено од радозналост..Сакаат да знаат од каде потекнуваат, на кого личат и слично а не дека не им е добро со посвоителите. Се согласувам дека оние кои ке ги одгледаат децата се повеке родители од оние кои што ги оставиле,но има некои дечиња кои што растат по домовите и пак барајки ги биолошките родители мислат дека ке си ја пронајдат мајчинската љубов која што никогаш не ја почувствувале..
Повеке од сигурна сум дека ти и твојот сопруг сте вистински, прави и прекрасни родители и дека вашето дете кога би дознало дека вие не сте му биолошки родители - нема ни на памет да му падне да бара нешто што веке го има, но сепак мислам дека ке сака да си го знае потеклото.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
5.2.2014 22:28:26   
Atina1
Auuu kolku napisav prethodno, ama ne mi ja primi porakata. Aj uste ednas :)
Koga napisav vnimatelno da im kaze, mislev na deteto vnimatelno d im kaze na posvoitelite deka saka da gi bara bioloskite roditeli. Inaku bioloskite roditeli nikoj ne gi znae. Koga deteto ke se posvoi, negovoto dosie se zatvora I odi ne znam kade. Takov e zakonot sekade, ne samo kaj nas. E sega sum slusnala deka ako nekoj tolku saka, moze da se obrati do sudot za covekovi prava vo Strazbur i tamu sigurno ke bide presudeno vo negova polza zatoa sto pravoto da gi znaes svoite bioloski roditeli e edno od covekovite prava koi gi stiti ovoj sud. Taka da, pari u ruka, kaj vrven advokat I pravac Strazbur :) ))
Za bolesti. Zdravstvenata sostojba na taa sto go rodila I toj sto go napravil ja znaat socijalnite sluzbi a taa im e poznata I na posvoitelite. Za krupni bolesti se znae do dedo, baba. E sega ako nekoj gen preskokne nekolku generacii pa od cukun cukun dedo se pojavi kaj deteto… Toa ne mozat da go znaat ni bioloskite roditeli i za svoite decinja dali nekoj gen ke zaluta. Genetika e …. zafrknata rabota :)))
I na kraj. Ne znam iskreno, sto ocekuva da najde onoj sto gi bara bioloskite roditeli ? Nekade na forumov procitav nekoj sto preporacuva da ne se pravi toa od sopstveno iskustvo zatoa sto e macna I bolna rabota. Sekako deka e. Na posvojuvanje ne ostavaat bogati I slavni :))) Ostavaat siromasni luge leb sto nemaat da jadat, ostavaat mladi devojcinja sto ne sakaat da imaat nisto so toa bebe (strasno zvuci ama taka e) ili roditeli pocinale/zaginale vo isto vreme I site rodnini se otakazale od toa dete I bilo dadeno na posvojuvanje… Iskreno, zosto nekoj bi baral nekogo sto se otkazal od nego I ne saka nisto da si ima so nego ? Toa ne se deca odzemeni vo bolnica, ili ukradeni ili nekoj so sila im gi zel…. Gi ostavile. I sega saka da prasa: zosto ? Pak ke kazam, iskreno ne mi e jasno… ama… ke mi dojde i mene denot koga sin mi ke saka da razgovara na tema bioloski roditeli. Do togas ke se spremam sovrseno na ova tema za i nego i mene da ni bide polesno. Kako i da e, on pred i nad se e moe dete i nikoj ne moze da go porekne toa :)

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
5.2.2014 23:16:08   
Glück90
lina 25 што се случи со твојата потрага можеби јас би можела некако да ти помогнам бидејќи сум од Охрид.Нормално ако имаш некоја информација плус.user posted image

_____________________________

When you focus on problems, you will have more problems. When you focus on possibilities, you will have more opportunities. Dream. Wish. Make it happen.

(Одговор на членот Atina1)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
6.2.2014 2:57:34   
LadyCharlotte
Atina1, greshka si deka zakonot za posvojuvanje e sekade ist I deka se brishat insfirmaciite za bioloshkite roditeli. Postoi Open Adoption I mnogu formi na open adoption, kade shto deteto I negovite roditeli znaat koi zhena I mazh se bioloshki roditeli, I odzhuvaat kontakti so niv, poznavam luge koi koi izbrale open adoption. Vo Pravo is za MK I tamu zakonot e kako shto kazhuvash ti I nikoj tie informacii nema da mu gu kazhe na vasheto dete I da saka, ili ke odgovara krivichno Akko gi izdade tie informacii. I vo pravo si vo mk najchesto koga gi davaat na posvojuvanje dechinjata povekje tie mozham da gi narecham luge a ne roditeli, najchesto nesakaat nikakov kontakt potoa. Znam za sluchaj za bolno dete koeshto zhenata (iako go rodila nemozham da recham majka) I I se javile da I kazhat deka go premestile vo dr institucija kako povozrasno, a taa pobarala nikogash povekje da ne jakontaktiraat bila premazhena I imala familija koja shto ne ni znae za bolnoto vonbrachno dete. Ja svakjam zhelbata da se doznae od kade e potekloto, no edinstvenite roditeli nabilo koe dete se tie shto go odgleduvaat, tie shto go gushkaat I baknuvaat, go gledaat koga e bolno, I go sakaat sekojdnevno. Jas ne sum povoitel no imam prijateli koi posvoile deca vo mk I vo stranstvo, jas lichno sum za open adoption ako ima takva opcija, premnogu so krienje ne sakam da bide toa naoraveno, I se nadevam deka Eden den ke doddeme chlen na nasheto semejstvo I na toj nachn, I ne poradi sto nemame deca tuku poradi sho sakame da mu dademe dom I familija na dete koi gi nema tie raboti. Mi se dopagja slednava izreka: "you grew in the tummy of another woman but you grew in my heart" posvojuvanjeto na chlen na semejstvoto e mnogu blagorodna rabota koja shto nie koga ke se sluchi bi ja spodelile sho site prijateli I poznanici od radost, za mene skros isto kako I ragjanjeto na nasheto dete. Pak ke povotoram ova e samo moe viduvanje I stav. Pozdrav, Lady

(Одговор на членот Glück90)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
6.2.2014 9:53:53   
LoveableMe RR
Се согласувам со вас дека има луѓе-нелуѓе или луѓе кои биле притиснати од одредени проблеми/ситуации и биле приморани да го остават детето во дом. Но сепак, ќе кажам дека љубопитноста на детето сигурно ќе биде присутна кога ќе дознае, да посака да ги запознае родителите или евентуално браќа/сестри. Секако треба добро да се подготви тој момент, особено како што кажавте, од можната лоша реакција на луѓето што го родиле, можеби нема да сакаат контакт или можеби се некои пропалици, па тоа може уште повеќе да го разочара детето. А секако дека родители му се оние кои му пружиле родителска љубов и грижа, тоа 100% се согласувам и тука нема место за други. user posted image user posted image user posted image Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LadyCharlotte)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
6.2.2014 11:34:42   
Atina1
posvojuvanje i otvoreno posvojuvanje ne e isto. Toa se dva sosema razlicni procesi, zakoni... Nema da diskutiram na ovaa tema poveke, ovaa tema e sepak za onie sto si gi baraat bioloskite roditeli. Jas kolku sto znam ne sum posvoena :)))) a i da bev nemase da mi e gajle za onie sto me rodile. nema sansi da mi dadat poubav zivot od onoj sto mi go pruzile majka mi i tatko mi. A ako sum imala braka i sestri.... Sto ne me pobaraat oni mene ? Ne me pobarale, zatoa sto ne znaat za mene, zatoa sto nivnite roditeli ne im kazale za mene, zatoa sto ne sakaat da imaat nisto so mene. Logicno, neli... ke vi posakam sreka na site sto sakaat da si gi najdat svoite bioloski roditeli. Podgotvete se na se, i na mozna sreka i na mozno razocaruvanje da bidete otfrleni po vtorpat. I sekogas imajte na um koj ve odrzal vo zivot na ovoj svet i vi dal se sto imate...

< Поракaта ја уредил Atina1 -- 6.2.2014 11:36:41 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
6.2.2014 12:06:47   
Melanija RR
ПОтрагата по биолошки родители е тешка и мачна.Да или не?Што да се одбере.

Мислам дека од емотивна причина не би ги барала,а ако постои страв и сомнеш за можна поврзаност поради семејство и сл. можеби.
Ме интересира кај нас (Мкд) да со закон или во социјалните служби постои отворено или не посвојување.Дали има податоци и смеат или несмеат да се кажат по желба на биолошките родители?И дали можеби во некои екстремни случаи може да се дозволи отварање на досието?

Врз база на што и како ги барате биолошките родители?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Atina1)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
6.2.2014 12:20:54   
Melanija RR
Дали некој од вас кои бевте во потрага успеавте да дојдете до податоци или до биолошките родители?
КОј е во потрага може да се приклучи и колку е можно да помогнеме user posted image


======================================
ПОТРАГА - биолошки родители
2.10.2010 11:26:48

ИЗВОРНА ПОРАКА: agnes77

Потрага

lina 25 - 25 години, (Скопје), род. во Охрид

дарио - 27 години, род. во ???

Vas20 - 21. февруари 1990

mimik 10 12 1977 skopje



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
10.3.2014 14:58:13   
Oreol
Zdravo na site !

Prashanje: Nekade vo 80-ti godni dali "Domot za doencinja i mali deca" vo Bitola bil edinstven centar vo Makedonija kade bile smesteni site novorodencinja (zboruvam za teritorijata na cela Makedonija) ?? Sto se slucuvalo so decinjata posle navrshuvanje na tri godini. Kolku sto znam vo domot vo Bitola se cuvale decinja do 3 godishna vozrast ? Kade bile prakanje otposle ? Vo Skopje vo domot za deca "11 Oktomvri" ili ???

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
11.3.2014 13:14:00   
topce
јас колку што знам прво домот за доенчиња беше мајчин дом,сега што е ортопедија во аеродром.
по навршување на одредена возраст децата одат во згрижувачки семејства или 11 октомври.
значи не мора да се чека до 3 години, туку ако има можност уште на 2 години ги распределуваат во згрижувачки семејства.

(Одговор на членот Oreol)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
11.3.2014 18:27:25   
cece333
прво провери дали во тој период кога си роден имало сообракајка или било како несреќен случај од тог град или околните села,ако има дознај од која фалилија било тоа дали имало трудница, и слични детали.ако има таква фамилија контактираај сигурно има некоја „тетка’ некој што има информација

(Одговор на членот goran2905)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
4.6.2014 19:42:02   
Svea Soul
Konecno dojde i toj moment kade sto mozam poshiroko da iznesam kako jas se cuvstvuvam kako majka koja morala da go dade svoeto sakano bebe na posvojuvanje. Mnogu cesto niz godinite sfativ deka mnogu malku se zboruva kako se cuvstvuvaat onie majki koi sto bile primorani da gi dadat svoite deca na usvojuvanje, zaradi nesakanite priliki vo koi se nashle. Ke se potrudam da bidam kratka iako pominati se 17 godini od koga mojot svet se srushi vrz mene i morav da go storam toa.

Imav poveke od 25 godini, obrazuvana, poteknuvam od normalno, dobrostoecko semejstvo. No sfakanjata na moite roditeli vo toa vreme bea poinakvi. Imav dodlgogodishna vrska so momce koj beshe na isti moi godini, druga vera, od normalno no siromashno semejstvo. I tuka nastanaa problemite. Naednash koga nashite semejstva sfatija deka jas sum bremena i pokraj nashe insistiranje - bea kategoricni. Ne se slozuvaa so nashata odluka... Od momentot koga trebashe da potpisham vo socijalnoto deka se otkazuvam, del od mene bukvalno umre...nema den da ne pomislam na mojeto dete...nema nishto na svetot sto ke ja ispolni taa taga i praznina.Da naglasam, jas toj den se tresev, me nateraa da sostavam pismo vo koe kazuvam deka se otkazuvam svesno.... Jas, koja sum go zamisluvala mojot zivot deka ke bide ubav, vo red i deka ke si imam dete i semejstvo, se najdov pred sluzbenicka od socijalno, vo moment na reshavanje na sudbina na nevino bebence. Moeto chedo, moeto SE... Rekov deka toa ne mozam da go storam, deka sakam da barem mozam da si go vidam deteto vo idnina...Sluzbenickata samo ladnokrvno si ja obavi rabotata, normalno kako da se raboti za kukla, mi rece deka taa ke mi diktira, a jas ke pishuvam...Beshe se mehanicki...Sakav da potonam, da me nema...Se prashuvav zoshto morashe bash mene toa da mi se sluci?! Ne mozev duri ni da zamislam da imam drugo dete, mislejki deka sum ostavila edno, lisheno od mojata neizmerna ljubov, a drugoto ke zivee vo izobilie, sreka i sto e najvazno moite pregratki... Ponizuvanjata niz koi pominuvav ne mozam da vi gi opisham. Morav toa da se porodam vo drug grad, bev potpolno sama, moite pristignaa pokasno...Site lugje od socijalnite sluzbi so koi trebashe da razgovaram veruvale ili ne mi nabivaa niz nos kako sum mozela od takvo ubavo semejstvo da napravam vakov sramen cin. Direktorot beshe "prijatel" da naglasam.... Mozam ushte mnogu da pishuvam, od ponuda na pari za moeto dete vo bolnicata, odnesuvanjata na zenite vo Majciniot dom so drugite Decinja, direktorkata... Teshenjeto na socijalnite sluzbenicki deka deteto ke odi vo prekrasna dobrostoecka familija... No ne e toa bitno....Bitno e sto jas se cuvatvuvam den denes osakateno, bitno e kakva shteta e nanesena, mi nedostiga moeto dete...se prashuvam kako izgleda, kako se cuvstuvalo koga bilo nastinato, dali bilo sekogash srekno, dali nekoj go navredil, dali mu bila dadena istata ljubov koja sto jas mu ja davam na mojot sin denes (se omaziv podocna za drug prekrasen covek)

Ete dragi moi...denes jas sobrav sili da vi napisham del od mojata zivotna storija. Im se obrakam na site Deca sto gi baraat svoite majki, sekogas da imaat nadesh deka nivnata majka mozebi go ceka isto taka toj moment. Ja sakam da si go vidam deteto. Svesna sum na site nesakani posledici, svesna sum deka mojot sin nema mozebi namera da me vidi... Se molev niz zivotot mojot sin da ima prekrasno semejstvo... I ako go sretnam, a naidam na negovo negoduvanje, dovolno ke mi bide da mi kaze deka imal samo srekno detstvo...Denes baram nacini kako da si go najdam.

Na kraj, ne mozam a da ne dodadam deka dokolku drzavata izdvojuva vistinska socijalna pomosh (paricna pomosh ili solidarni stanovi) na majki i parovi vo nevolja procentot na Deca za posvojuvanje ke se namali. Dokolku jas i mojot togashen decko koj ostana bez rabota vo toj period dobievme solidna kratkorocna pomosh od drzavata, denes nema da go napishev ova pismo....

(Одговор на членот cece333)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
4.6.2014 20:54:23   
kapina
SEva soul mozam kako zena da razberat nizok sto si pominala znam oti nikoj ne si go dava deteto tuku29 taka na denot koga jas go doziveav spontaniot abortus koga posle 8 godini ostanav bremena so invitro I zavrsi taka dojde Edna zena isto taka I nea ja pricina vo bolnicata da se poragaj I morase bese premorana da go dade deteto na posvojuvanje ja legal po poroduvanje to do mene jas placebo oti go izgubiv plodnost ona placese oti go dava deteto na posvojuvanje oti e premorana da go dade

(Одговор на членот Svea Soul)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
5.6.2014 12:00:47   
LoveableMe RR
Свеасоул,многу потресна приказна баш ме допре и сочувствувам со тебе.....жал ми е што си немала поддршка од никого и си морала да го дадеш детето..... сакав да прашам дали доби одговор каде е, дали ќе успееш да дознаеш каде живее и што прави, или тоа е тешка битка? Известувај не, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
7.6.2014 18:43:05   
Oreol
Kakva slucajnost bash razmisluvav na toa dali nekogash majkite, zenite, devojkite koi gi ostavile decata na posvojuvanje imaaat nekade , nesto napishano za ovaa teska i bolna tema. Skoro na sekoj forum postojat bezbroj deca koi pisuvaaat za svoite bioloski roditeli, ja spodeluvaat prikaznata so bezbroj tuginci, baraat pomosh, se nadevaat. Otsekogash me intrigirashe zasto nema mesto (a mozebi postoi) kade majkite bi pisuvale i bi gi spodelile svoite misli i iskustva. Za zal kaj nas intituciite prodolzuvaat da ja igraat taa valkana igra i zatoa najcesto i ednite i drugite naiduvaat na zatvorena vrata.
Vo sekoj slucaj mnogu hrabro od vasha strana da go spodelite vasheto zivotno iskustvo !

(Одговор на членот Svea Soul)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
8.6.2014 19:24:22   
pepuska
Јас сум посвоена . Го дознав тоа случајно сама без никој да ми каже кога тргнав во средно училиште и случајно сама дома тарашкав по некои документи. Се чувтвував скршено со денови ме приметуваа дека непто нее ко што треба но поминаа периодот на шок, По повеќе години сега кога сум мајка, ме интересира зошто мојата биолошка мајка ме оставила. Искрено не сум во можност да им соопштам ан моите доколку бо отпочнала потрага по биолошката мајка. Она што е занимливо е што моите го зачувале бројчето на коие било на моето раче, што наведувана помислата дека во 80 тите имало посвојувања уште в ордилиштата ?

(Одговор на членот Oreol)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
8.6.2014 20:52:07   
kapina
Pa da I jas go napisav pogore toa oti uste vo rodilistata se pravat posvojuvanja. I toa taa zena sto napisav pogore go dade deteto na luge sto gi poznava doktorot ubavo slusnav koga prasa advokat li sto bese toj covek neznam dali majkata ima pravo da go dade deteto na poznati luge I on kaza da

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
13.6.2014 23:41:14   
Melanija RR
Svea Soul навистина твојата животна судбина ни ја дава онаа друга страна, за која точно многу малку па и воопшто нема каде да се прочита.Веројатно некои родители не ни сакаат да се знае дека дале дете да се посвои. Генерализацијата дека биолошките родители се виновни ,како можеле да си го остават детето е безсмислена.Секако постојат многу ситуации кои довеле до откажување од своето дете, затоа не треба да се суди и тие што се посвоени да мислам дека родителите не ги сакале и воопшто не сакаат да знаат кои им се биолошки родители.

Ако сакаш и имаш начин да го најдеш своето дете, од се срце ти посакувам да успееш во тоа.Доколку неможе и несакаш од многу причини и тоа е во ред,Сепак некои средби некогаш се невозможни а можеби некогаш ќе бидат.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
14.8.2014 2:33:38   
pobarajme
ZDR SAKAM DA MI KAZETE KOGA SE DAE DETE DALI ONO IDE U DOMOT DIREKNO DALI GO ODMA POSVOLJUVAT AKO NE E POSVOLJENO ZA KOLKU VREME GA POSVOLJUVAT

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
14.8.2014 2:36:42   
pobarajme
JAS SUM NOVA NA SAJTOT PRET TRI GODINI MOLJTE RODITELI ME PRISILIJA DA GO DADAM SVOLJETO DETE BEV PRINUDENA SAKAM DA GO NALJDAM MOLJETO DETE DVE GOD GO BARAM VE MOLAM AKO ZNAETE KAKO DA GO NALJDAM POMOGNETE MI

(Одговор на членот pobarajme)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
14.8.2014 2:39:11   
pobarajme
SAKAM DA DOZNAAM DEKA E MOLJETO DETE SAKAM DA GO NALJDAM SEKOJ DEN MISLAM NA NEGO KAKO E STO PRAVIVE MOLAM POMOGNETE MI

(Одговор на членот pobarajme)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: ПОТРАГА - биолошки родители
14.8.2014 8:53:56   
kapina
se zavisi od slucaj do slucaj no najverojatno e dadeno na posvojuvanje stom e bilo malo pisi na fb stranata na ministerstvoto za trud i socijala i oni ke ti kazat sto ponatamu

(Одговор на членот pobarajme)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?