|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Оригами
4.12.2009 12:57:53   
ripce
Оригами е традиционална јапонска вештина за правење уметнички фигури со виткање на хартија. Зборот оригами, потекнува од ору што значи виткање и гами што значи хартија. Квадратната хартија вообичаено има површина од 15 cm x 15 cm и постои во разни бои или јапонски дизајни. Традиционалното Јапонско оригами се состои од виткање на хартија наречена уаши, во различни облици и со сечење и со лепење. За разлика од ова, во денешното оригами обично само се витка.
user posted image
Самата хартија била измислена во Кина и стигнала во Јапонија во 7 век. Оттука, оригамито почнало да се прави за време на празници и се збратимило со религиозните церемонии. Оригамито како занимација започнало во периодот Муромачи (1338-1573) кога почнале да се прават кукли и слично. Особено било популаризирано во периодот Едо (1603-1868).
Боите на креираните модели специфираат чувства и односи, како на пр:
  • Црвената - љубов и страст.
  • Кафеавата - приземјеност, пријателство и лојалност.
  • Зелената - хармонија, рамнотежа и здравје.
Најпопуларизираната форма на оригами во денешно време е Оризуру (вид штрк). Некои веруваат дека доколку се направат 1000 оризуру и се поврзат заедно, може да се излечи човек од било каква болест (т.е., да се исполни желба). Денес подарок од овој тип може да се најде покрај некои кревети во болниците во Јапонија.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Оригами
4.12.2009 13:34:10   
Боцко
леле, колку интересна идеја. а јас сосем заборавив на ова. всушност и не го познавам оригамито добро, но мислам дека би било доволно интересно да му го задржи вниманието на стефан подолго време, а ќе претставува и одлична замена за компјутер.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Оригами
4.12.2009 13:39:53   
jovanka
ODLICNO ZA DECA BI BILO DOBRO OVAA TEHNIKA DA JA IMA VO GRADINKITE I UCILISTATA PO EDEN CAS NEDELNO OVA OSVEN KREATIVNOSTA DOBRO E I ZA KONCENTRACIJA

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Оригами
4.12.2009 16:51:21   
ripce
Токму на оваа локација и вие можете да научите да изработувате барем неколку оригами во облик на животни кои авторот на сајтот ги објаснил преку видео туторијали. Без никаква потреба од регистрирање или претплаќање на сајтот можете да ги погледнете видеата каде многу умешно е прикажана детална изработка на оригамите, објаснувања за тоа каква хартија ви е потребна, а интересно е тоа што авторот во некои од видеата создава и приказна правејќи го моделот.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Оригами
6.12.2009 14:26:37   
natasha
moja omilena tema i rabota za izrabotka na milioni razni ineresni nesta od hartija...ja obozavam ovaa tehnika i da vi kazam najiskreno denovive  se podgotvuvam da izrabotam novogodisni ukrasi,bidejki pri krajot na mesecot ne sobiraat od gradinka roditelite i ima rabotilnica kade sto zaedno roditelot i deteto izrabotuvaat po nesto...druzbata i custvoto se nepovtorliviuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Оригами
6.12.2009 14:33:35   
STRUMFETA
e uste da me biduvase za ova.
Sestra mi e broj 1.Eve primer za imanden koga ke dojde rad, salfetite kaj nea nekolku dena unapred i ona od niv pravi umetnicko delo.user posted image na dada

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Оригами
22.2.2010 18:33:20   
ripce
user posted image

Оваа 3D Оригами, Лале крушка, секоја крушка е креиран со користење на вкупно 70 кинески модуларен триаголен единици и секоја единица е укината со една единствена правоаголна лист хартија. Секоја од кинески модуларен триаголен единица содржи два џебови, каде што можете да го користите дека за да се приклучи со другите единици. Готовиот 3D оригами се убави и шарени лалиња, кои можат да бидат користени за декорација на вашиот дом или канцеларија.

Овој орнамент, Лак, е укината со користење на еден квадрат лист хартија, мали парчиња беа направени на плоштадот лист да го обликот и формата. Готовиот занает е убав поклон, кои може да се користи за да додадете beautifulness да подарок.

user posted image
  Оваа оригами кутија, Срце облик Box, е укината со користење на еден лист од А4 Големина на хартија, Хартијата е пресечена на половина, една е за основата и еден за капакот на срцето кутија. Готовиот кутија форми убав модел на капак и база.
user posted image   user posted image   user posted image


< Поракaта ја уредил ripce -- 22.2.2010 18:34:06 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Оригами
13.3.2012 20:47:03   
Pepelaska *
user posted image


user posted image

user posted image

< Поракaта ја уредил Pepelaska### -- 13.3.2012 20:48:29 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Оригами
13.3.2012 20:49:25   
Pepelaska *
Овие ги прави сестра ми, ако сака некој нека ми пишеuser posted image има и многу други

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Оригами
13.3.2012 20:50:49   
Џесика
Јас сакам упатство user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Оригами
13.3.2012 20:55:14   
Pepelaska *
кога ќе дојде ќе ми каже ,па ќе ти пишам

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Оригами
14.3.2012 2:18:19   
Тања РР
Леле јас деновиве сум се заразила со правење оригами. Ме навлече свекрва ми со еден сајт каде баравме цветчиња за осми март за децата од нејзиното одделение. Си купив хартија во боја и си правам лилии user posted image user posted image user posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Оригами
11.6.2013 12:40:58   
cecko
sin mi mnogu saka da pravi origami

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Оригами
11.6.2013 13:43:18   
temjanuska75
Не сум правела но ќе се обидам, да видиме колку ме бива за тоаuser posted image

(Одговор на членот cecko)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Оригами
11.6.2013 15:38:29   
blond
Ич не ме бива за вакви работи. Ама ич. А желба имам голема user posted image

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Оригами
29.11.2013 10:50:35   
Mihaela 2010
I mene ic ne me biva..pred nekolku dena sakav da i ja napravam cestitkata sto ja imase prilozeno na RR,so elkata,ama zavrsi vo kanta...ama zatoa mm e profesionalec za pravenje na origami,prosto mu se voodusevuvam kako go biva...imame doma hartija vo boja,gi kupiv od Jumbo,i bas ni se najdoa,vo rok od pola saat mm napravi 6-7 origamiuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 16
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?