|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Оптимисти или песимисти?
18.7.2009 13:36:31   
Еца
Еве на форумот навистина многу разговараме за тоа како треба да останеме позитивни, без разлика на ситуацијата во животот.Дали е навистина така?Ајде бидете искрени, колку сте навистина позитивни и се трудите својот живот а и на лугето околу вас да им направете подобро да се чувствуваат.

Јас секогаш се трудам да останам позитвна без разлика на се. Дали во тоа секогаш успевам? Секако дека не, но понекогаш гледам да бидам таква повеќе поради други,отколку поради мене. Тешко е да се биде во близина на некој кој е постојано намрштен, налутен, негативен...Колку такви луѓе имате околу себе, негативни песимисти?


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Оптимисти или песимисти?
18.7.2009 17:40:48   
Палешка РР
Немам песимисти околу себе, веројатно одсекогаш сум ги одбегнувала, ама оние непоправливите песимисти. Зошто секој човек е понекогаш песимистички расположен. И јас сум била во таква ситуација, но секогаш се трудам на најдам светла точка и да верувам дека ќе биде подобро.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Оптимисти или песимисти?
18.7.2009 18:27:11   
mami
Гледам да сум оптимист колку што можам но мислам дека се поретко ми успева тоа. Откако се омажив и почнаа сите проблеми се повеке сум песимистички расположена и се нервирам заради тоа

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Оптимисти или песимисти?
18.7.2009 20:42:01   
milijana
Jas sum optimist..ama ziveam so pesimist.I ponekogas koga i jas stanuvam pesimisticna toj se zali.Nego mu se dopaga taa moja optimisticna strana oti go zabavuva, se opusta, on nemoze da se pretvori vo optimist oddednas,ama ..tesko e.Optimizmot mi se gubi koga imate do vas namurten covek.Mi smeta..ama mnogu kasno svativ.Porano mi odgovarase, poveke, sega nekako so godinite jas potkleknuvam i edvaj se drzam na ovie moi stakleni optimisticni noze.Ne e se idealno..taka se tesam.Pa..sega site si imame nekoja mana..ama da ne bide ona epten izrazena..da ne mozes da go podneses toj sto zivee so tebe.Taka se spravuvame nekako, a neli + i - najmnogu si odgovaraat???user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Оптимисти или песимисти?
18.7.2009 22:19:54   
Боцко
и кога ми е најтешко, од секоја ситуација се обидувам да извлечам по некоја позитивна нишка која ќе ме разведри, но и ќе придонесе работите да излезат онака како што сум ги замислил. навистина помага. од ова може да се заклучи дека сум оптимист. живеам со песимист кој полека но сигурно почнува да се менува. двајца оптимисти можат многу повеќе. позитивната енергија е чудесна работа!

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Оптимисти или песимисти?
19.7.2009 8:46:47   
niki
Ni ednoto ni drugoto, realist sum, ne gledam se crno, sepak se nadevam, no nikogas ne si dozvoluvam sebe si da se nadevam premnogu pa da se razocaram koga nema da se sluci toa sto sum se nadevala. Mm e nepopravliv optimist i toj e tuka da me tesi, no nekogas me nervira toa koga ja ignorira realnosta i mu se prepusta na optimizmot do taa mera i na kraj ke se najde vo nebrano nespremen, a veke e kasno da se prevzeme nesto.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Оптимисти или песимисти?
1.8.2009 8:31:50   
Еца
Бројни истражувања го докажуваат терапевтското дејство на оптимизмот, но резултатите на американската клиника Мауо особено изненадуваат. Во истражување кое траело повеќе од 40 години биле вклучени 900 испитаници, а конечните резултати до кои дошле научниците оставаат без здив: оптимистите живеат дури 12 години подолго од песимистите! Лицата кои секогаш на се гледаат црно се изложуваат на хроничен стрес, кој многу штетено дејствува врз здравјето: долгорочно може да предизвика нарушување во работата на метаболизмот, но и невролошки оштетувања и организмот да го направат подложен на разни инфекции и вируси. Напротив, организмот на оптимистите е многу поотпорен и посилен и тоа благодарение на многу осетливи физиолошки механизми, како што се оние поврзани со производството на невротрансмитерите. Но тоа не е се: позитивните личности најчесто кон сопственото тело постапуваат со повеќе почит и се склони повеќе да внимаваат на здравјето и да го чуваат. На некои луѓе оптимизмот им е вроден и за нив е природно да се ужива во секој убав момент да имаат доверба во сопствените способности и да веруваат дека лошите нешта се минливи.   

Па време е да промениме нештоuser posted image user posted image user posted image да се промениме самите, доколку можеме...user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Оптимисти или песимисти?
2.10.2009 11:02:10   
mother 29
јас сум пр. за жив песимист.и да е работата 99 % сигурна јас ке помислам прво на тој скаклив 1% и за него ке се фатам.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Оптимисти или песимисти?
2.10.2009 11:03:46   
profesorica

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

јас сум пр. за жив песимист.и да е работата 99 % сигурна јас ке помислам прво на тој скаклив 1% и за него ке се фатам.





леле мотхер29 исти сме user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Оптимисти или песимисти?
27.5.2010 0:52:19   
Bitolcanka
До пред извесно време (можеби една година) бев голема песимистка, но по извесни околности под кои западнав, благодарение на одредени личности кои од некаде се појавија во мојот живот и ми покажаа многу нови нешта ... се изменав, станав нова личност, можам слободно да кажам, се почесто сум оптимистка. Нормално дека имам периоди на напнатост, нервоза, бес, тага..., но во се' гледам нешто добро, дури и во најцрната работа, од се' извлекувам заклучок и поука за понатамошните евентуални слични ситуации. Често некои луѓе се склони и во најубавиот момент да видат нешто неубаво, лошо, негативно, се сфаќаат обратно, мислат дека останатите - нивните најблиски, околината ...имаат задни намери. Една од нив бев и јас, можам да кажам дека бев најголем негативец во моето опкружување (не дека немало и други, но повеќето тоа не го нагласувале), но со текот на времето сфатив - Животот е убав, минатото е зад нас, иднината е пред нас, треба да живееме за неа. Штом имаме визија во животот и спремни сме да одиме напред, не потклекнувајќи пред препреките и сопките на кои наидуваме, успехот неизбежно ќе ни' се насмевне user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

П.С. Не треба да имаш розеви очила за да гледаш розево, доволно е да си опкружен со позитивни, ведри лица - 100% и да не си бил таков, ќе станеш еден од нив user posted image user posted image user posted image

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Оптимисти или песимисти?
27.5.2010 1:03:14   
Тања РР
Јас сум непоправлив песимист. За мене чашата е секогаш полупразна.
Понекогаш помислувам дека тоа е мојот одбранбен механизам, на тој начин се штитам од големи разочарувања.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Оптимисти или песимисти?
29.5.2010 10:08:47   
Martins mom
Dali imate zabelezano deka ako imate ubavi misli,se nadevate na najdobroto i razmisluvate rozevo, bas taka i vi se slucuva...
Ete kaj mene sekogas e taka: Koga sum optimisticki nastroena-se mi izleguva po planot, a dokolku imam negativen stav, nedoverba, pesimizam- togas mi se slucuvaat losi raboti...


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Оптимисти или песимисти?
30.5.2010 9:03:37   
Rossana
Pesimist

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Оптимисти или песимисти?
30.5.2010 11:10:05   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Dali imate zabelezano deka ako imate ubavi misli,se nadevate na najdobroto i razmisluvate rozevo, bas taka i vi se slucuva...
Ete kaj mene sekogas e taka: Koga sum optimisticki nastroena-se mi izleguva po planot, a dokolku imam negativen stav, nedoverba, pesimizam- togas mi se slucuvaat losi raboti...




Да, го имам забележано ова. И кај мене е исто. Кога даваш се' од себе да ја реализираш замислената желба/план, веруваш во себе и сигурна си дека ќе успееш - успехот е неизбежен и обратно - кога уште од старт помислуваш дека залудно е, нема да има позитивен исход - голема е веројатноста да е така.
SO BE COOL, THINK PINK & EVERYTHING WILL BE OK user posted image

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Оптимисти или песимисти?
30.5.2010 22:15:22   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana

Pesimist


Zostooooo??????????


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Оптимисти или песимисти?
30.5.2010 22:24:49   
tereza

ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Јас сум непоправлив песимист. За мене чашата е секогаш полупразна.
Понекогаш помислувам дека тоа е мојот одбранбен механизам, на тој начин се штитам од големи разочарувања.



potpis,samo sto mnogu mrazam sto sum takva uffffuser posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Оптимисти или песимисти?
30.5.2010 22:30:04   
melody
Optimist.Ne sakam da mislam negativno i taka i sekogas im priogam na rabotite optimisticki.Ne sekogas mi se slucilo uspeh,no i neuspehot ne go dozivuvam tragicno.Sekogas ja cekam vtorata sansauser posted image

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Оптимисти или песимисти?
31.5.2010 19:30:00   
agnes77
jas sum realist (= optimist so iskustvouser posted image )

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Оптимисти или песимисти?
31.5.2010 19:36:55   
Viktori
Оптимист, ич нереален user posted image
После дождот, доаѓа сонце....
Легендарната изрека на Скарлет о Хара во однесено со виорот: Утре е нов ден...
ми се омилени.

Се разочарувам, ама тоа трае додека не погледнам угоре и не ми текне дака кога би била горе проблемот би ми изгледал како мравка. Е не сум горе user posted image user posted image ама не ме спречува да сонувам, замислувам и се надевам. user posted image user posted image



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Оптимисти или песимисти?
31.5.2010 20:31:30   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

За мене чашата е секогаш полупразна.


pa poluprazna čaša znači, da češ uskoro dobiti nova puna čašauser posted image user posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Оптимисти или песимисти?
31.5.2010 20:35:08   
agnes77
za site pesimisti http://www.youtube.com/watch?v=BlmzqobG2E0

< Поракaта ја уредил agnes77 -- 31.5.2010 20:41:17 >

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Оптимисти или песимисти?
31.5.2010 21:43:07   
Bitolcanka
user posted image user posted image user posted image за видеото Agnes - so beautiful, so true user posted image

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Оптимисти или песимисти?
15.9.2010 0:06:55   
mama26
moze malku poveke optimist, 60%realen optimist 

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Оптимисти или песимисти?
15.9.2010 0:13:05   
beki RR
Јас сум си оптимист.Животот не го гледам со розеви наочари, но зошто пак д аго гледам со црни.
Верувам дека не постои работа која човек не може да ја направи и така терам напред.Неверојатно е , но вистина е, не постои нешто кое човек не може да го направи. Доволно е да сака , да верува , да работи на своите желби и да не губи надеж.И еден ден ќе се изненади со исполнета желба. Тоа сум го искусила многу пати во животот.Моментално работам на мојата најголема желба, еден ден и таа ќе се исполни, мора , заради рамнотежа во вселената.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Оптимисти или песимисти?
18.4.2012 22:15:23   
Snow Queen
Неможам да живеам со негативна енергија....
Кога навистина сакаш нешто, понекогаш мора повеќе да се потрудиш...Не можеш да се откажеш само затоа што е тешко...Мораш да ги надминеш пречките и да се соочиш со твоите стравови...на крајот секогаш се исплати! Животот е полн со издигнувања и падови, но ако веруваш во себе, секогаш ќе те следи успех...цени ги пријателството, љубовта и надежта...никогаш не се потценувај себе си...верувај дека можеш СЕ...бидете опимисти...позитивно расположени,така и ќе успееме во своите цели !!!

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?