|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Обзирност
10.6.2013 11:26:41   
niki
dosega ne sme diskutirale, a smetam deka e vazna osobina da se ima
za mene znaci da ne se uzurpira mojata licnost, zivoten prostor, zelbi i potrebi, bidejki do tolku obzirnost smetam deka imam i jas kon drugite
golem problem mi e koga nekoj ne me zema v obzir a si pravi kako mu odgovara koristejki moi resursi, moja pomos, a momentalno imam eden takov vo zivotot i nisto ne pomaga
receno posoceno i djabe pak isto, se po staro, ednostavno si nema gajle
kakvi ste vie po ova prasanje?
sto ocekuvate od lugeto i od kogo se ocekuvate obzirnost i vo koja mera?
kako gi resavate lugeto koi nemaat obziri kon vas a po sila na prilikite vi se del od zivotot?


< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 10.6.2013 11:28:26 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Обзирност
10.6.2013 11:30:35   
rina13
За работи кои ме тангираат мене ако некој не ме земе во предвид тогаш најчесто не соработувам. Без разлика дали се работи за некој близок или некој познаник.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Обзирност
10.6.2013 11:36:34   
Malecka23
Cel zivot se raspravam so edna takva ne obzirna licnost od moja bliska familija.Jas toa go narekuvam sebicnost.Covek sto saka da si dobie se sto ke mu tekne bez razlika na nacinot.Bez razlika na toa dali ke se gazi po lugeto moralot dostoinstvoto bitno celta da e ostvarena.Veterot e dobar samo koga ima od tebe nesto korist a potoa i da ne postois.Mnogu pati sum probuvala da ukazam deka ne e vo red i deka znam koga nekoj me pravi budala vo zdrav pamet bez razlika dali jas ke se napravam deka ne gledam ne slusam no popusto.Toa sto si e takvo stvoreno retko da moze da se promeni.Od tolku moi obidi da gi "ispravam" rabotite i obidite da gi skoknam site steti sto mi se napraveni zavrsiv popusto samo kako eden ogromen negativec megu narodot.Zasto?Zasto takvite luge znaat mnogu dobro da kazat toa sto dr sakaat da slusnat znaat da bidat politicari za da dobijat sto sakaat.A takvite ko mene sto toa sto mislat kazuvaat ispagaat losi.Zatoa sum svatila se sto e skart na ignore i nema veke zamaranje.Na kraj kraeva sekoj za sebe si rab ako mu odg taka neka pravi jas nema da dozvolam nekoj mene da me podgazuva kako covek

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Обзирност
10.6.2013 11:40:30   
niki
mene ovoj konkretniov problematicen covek, me nervira strasno sto nema voopsto obzir i sto za eden kup raboti moram da mu posocam i posle ispaga deka samo nesto se zalam, se mi e nakrivo
a da ne sorabotuvam e prosto nemozno, doma mi doaga em koga si saka i em do koga saka, edinstven spas mi e da se zaklucam i da ne go pustam voopsto, bidejki site kulturni nacini da otkacis nekogo se iscrpeniuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Обзирност
10.6.2013 11:42:41   
Bethany
Гледам дека сум навистина обзирна и јас кон другите и нивните животи, личности, приватноста...
Дури сум многу обзирна кога е во прашање и однесување на моето дете... Пример, ако сме на јавно место, во ресторани не му дозволувам да прави работи под изговор дека ете дете е. Исто и кога одиме некаде.
Обзирна сум спрема комшии, не им правам журка во сред ноќ, обзирна сум кога сум на јавно место, во продавница, пошта што и да е, не им правам паники и не се однесувам непочитувачки... Ама и очекувам исто обзирност.
На некои работи не може да влијаееме, на оно што можам сечам во старт.

Немам некој во секојдневието да е безобзирен кон моите потреби, ама да имам мислам дека би правила компромис каде можам, ако веќе не можам тотално да ја игнорирам личноста. Некои луѓе не се менуваат ниту со разговор, може ти да прифатиш дека е така и да се оградуваш колку што е можно и заштитуваш себеси, без да очекуваш повеќе, инаку е разочарувачки ако се очекува а не добиваш.



(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Обзирност
10.6.2013 11:44:09   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


a da ne sorabotuvam e prosto nemozno, doma mi doaga em koga si saka i em do koga saka, edinstven spas mi e da se zaklucam i da ne go pustam voopsto, bidejki site kulturni nacini da otkacis nekogo se iscrpeniuser posted image


некогаш ако е потребно и тоа е начин да си се заштитиш, зошто да не user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Обзирност
10.6.2013 11:49:57   
niki
pa znam, no se cudam, kako moze nekoj nekomu da mu sedi vo domot i posle polnok, da gi gleda domasnive kako dremat na stolica od umor i da ceka da mu reces ajde odi si nie ke spieme sega i toa se slucuva na sekojdnevna baza
amanuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Обзирност
10.6.2013 11:57:04   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

pa znam, no se cudam, kako moze nekoj nekomu da mu sedi vo domot i posle polnok, da gi gleda domasnive kako dremat na stolica od umor i da ceka da mu reces ajde odi si nie ke spieme sega i toa se slucuva na sekojdnevna baza
amanuser posted image


Леле мори мајко user posted image user posted image Е да се чудиш стварно... ама ете, и таквите ги има
Кога морам да направам нешто, а пример ми е комшивка тука , јас и кажам ти повели седни јас морам да го избањам детето пример, да му дадам да јадам... Она што морам да направам, не се устручавам да кажам...
а за таквите како твојата дотична личност, ехеее навистина е вон сите граници user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Обзирност
10.6.2013 12:55:58   
temjanuska75

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

mene ovoj konkretniov problematicen covek, me nervira strasno sto nema voopsto obzir i sto za eden kup raboti moram da mu posocam i posle ispaga deka samo nesto se zalam, se mi e nakrivo
a da ne sorabotuvam e prosto nemozno, doma mi doaga em koga si saka i em do koga saka, edinstven spas mi e da se zaklucam i da ne go pustam voopsto, bidejki site kulturni nacini da otkacis nekogo se iscrpeniuser posted image

И мене ова многу ме нервира, т.е. се трудам секогаш да бидам максимално обзирна кон луѓето, и кога некои безобзирни ќе им укажам испаѓа дека јас сум такваuser posted image дека само се жалам и дека се мене нешто ми фали.
А ники како да го откачиш човекот а викаш дека сите културни средства си ги исцрпила, незнам, можеби треба да почнеш да се однесуваш како него, може ќе упали.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Обзирност
10.6.2013 13:02:49   
niki
ne mozam da se samopokanam vo tuga kuka bidejki e postojano vo mojata, doticnava mi licnost
pred nekoj den se tusirav i se zakluciv normalno, podocna me prasa kaj sum bila nekolku pati pominuval i tropal na vrata
uste i raport ocekuv

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Обзирност
10.6.2013 13:06:54   
Bethany
Па Ники, изгледа ќе треба да му/и кажеш дека претерува, некогаш со некои луѓе треба толку директно, кога се или прават мутави или стварно не капират.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Обзирност
10.6.2013 13:11:42   
anaana
lele jas imav pred nekolku godini takov problem, so edna licnost koja sedese doma pa ne znam kolku vreme... i uzasno me nervirase bidejki nemase oset ama bas za nisto.
jas mozev da cistam po doma, a toj da si sedi :)))
eden den mi pukna filmot i sram ne sram mu rekov ama so visok ton DA NE MI DOAGJAS DOMA VEKE, ili ako mi doagjas ke si sedis kulturno 1-2h i ke si odis i pak nema da dojdes... ne znam sto se mu rekov bitno deka prestana da doagja.
koj sto saka neka rece ama nemavme raat od nego. dosadno mu bilo doma, pa mnogu mi e gajle.
a jas ne deka imav nekoj obvrski togas - studentka bev, ama bre lugje sakav sama da si sedam ili so cimerka kfe da si pijam. neeeeee nemase sansi

ni se slucuvase da zvoni na vrata i da barame izgovori da ne go primime, tesko se otkazuvase.. ama jas si mu kazav, moze losa ispadnav ama ne mozev poveke da go trpam..

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Обзирност
10.6.2013 13:14:59   
bucko mal
I jas pocnav da gi reshavam tie shto nemaat obzir zatoa shto preku glava mi e dojdeno da gi trpam I tintram pa na kraj koga ke kazesh neshto togash ne cinish,losha siuser posted image

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 13
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?