|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Нова тура на споменици
18.1.2010 9:28:18   
mami
И додека некои дечиња остануваат без соодветна терапија и можност за лекување, нашата држава се повеќе се полни со споменици..Се прашувам- Навистина ли се толку потребни??


По Даме Груев во земјава стигнаа и лавовите. Уште еден камион од Фиренца се паркира на царинскиот терминал во Скопје. Од петокот кога пристигна, таму се уште седи возачот што ја донесе првата пратка од Италија за скопскиот плоштад. Мислел дека ќе го пренесува споменикот на Александар Велики.

„Овој треба да е внатре, Александар, но не е Александар Велики туку национален локален херој од овде“, изјави Јан Кокс, возач.Додека бил во Фиренца, видел камион со четири кутии кој се подготвувал за пат наваму. Од Фиренца колегите му јавиле дека дополнително се товарел уште еден камион за Скопје.
Бил и во леарницата Фердинандо Маринели, видел многу споменици, но не и споменикот на Александар Велики.„Не, не го видов. Бев во фабриката внатре, и видов многу статуи, имаше и мали и големи, дури и 4 метри високи споменици. Повеќето беа од римскиот период. Тоа е мала фабрика, но е преполна со многу статуи“, додаде Јан Кокс.
За спомениците на Делчев, Карев, Даме Груев, Александар на Букефал и 4-те лавови, власта плати 10 милиони евра. И оваа година дополнителни 7 милиони евра ќе се кешираат за изработка на останатите споменици кои треба да се леат па да се постават на плоштадот. Со тоа сумата ќе се искачи на 17 милиони евра. Лавовите што стигнаа се вредни милион и пол евра.Се најавува брзо да бидат поставени на мостот „Гоце Делчев“.Авторот на едниот пар лавови, Константин Јанев вчера не сакаше да потврди дека неговите лавови стигнуваат. Јанев не објасни ни како освен што ги изработи лавовите, сега е избран повторно на тендер како автор на новата ограда на мостот кај „Холидеј Ин“. Не ја кажа ниту сумата што треба да ја добие.

А1 Телевизија

Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Нова тура на споменици
18.1.2010 9:33:54   
Еца
user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Нова тура на споменици
18.1.2010 10:45:52   
bojanas
Со тие пари колку ли нови градинки и училишта ќе изградеа?user posted image

_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Нова тура на споменици
18.1.2010 10:49:35   
arh_diz
Epa sega nekoj treba da se bogati na grbot na graganite normalna rabbota mislam i opstopoznata

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Нова тура на споменици
18.1.2010 10:49:50   
caci20
Жива срамота. А пари за породилно немаат. Не направија ништо за децава. Демек ги слушам на една дебата ќе се сликале децата пред нив за да не ја заборавеле историјата. Луѓето се сликаат пред нив за зезанција а не за восхит. Како пред оној бикот. кој поминува го јавнува бидејќи му се восхитува.

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Нова тура на споменици
18.1.2010 11:02:40   
ostoun
Ne sum nesto voodusevena od spomenicive ama znam deka dr. vlast bi gi piknala tie pari vo nivnite dzebovi a za graganite ne bi imalo nisto vaka barem spomenicite ke ostanat

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Нова тура на споменици
20.1.2010 11:33:06   
vezilka RR
Јас во принцип не сум против споменици, музеи, театри или било што друго од културолошко значење за државата и напротив мислам дека тоа требаше многу одамна да се направи, ама потенцирам многу одамна а не баш во моментите на најголема еконоска криза, кога се кратат буџети од економско значење..што ќе му се споменици на гладен народ? Од друга страна имам проблем со изборот и  визуелното решение на спомениците. Скоро сите се некаква копија на веќе видени споменици од европските метрополи, и затоа не ми се допаѓаат, зборам за оние поп-арт спомениците, не историските. А историските се трета приказна сама за себе.. На пример лавовите на мостот????

Кога го препрочитав постот, испага дека сум против се..а на почетокот викам не сум протв...:))))))

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Нова тура на споменици
22.1.2010 12:49:23   
Enika
Нови 29 споменици на мостот ОКО...кој сеуште не е изграден...ама важно се испланирани 29 споменици + Фонтана...значи ми се гади од Власта!!! Срамота...луге немаат покрив над глава, нема лекови за тешко болни лица, нема вработувања...важно они се го напунија џебот!!!user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Нова тура на споменици
22.1.2010 12:54:03   
Матеа
Градоначалникот на Центар изјавил дека сега се има пари, затоа што кризата е веќе одамна поминатаuser posted image
Е сега Ве молам да ми одговорите во која друга држава го има ова? Селото гори , бабата се чешла!
И ќе зборуваме после за патриотизам! Нема партиотизам ни трошка совесност, само ГРАБЕЖ!!!

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Нова тура на споменици
22.1.2010 15:13:20   
alex_mo
  Се согласувам дека има поприоритетни прашања и  средства за издвојување...Боловања,лекувања,училишта и сл....и дека натаму треба да се насочат инвстициите......ама се согласувам и со спомениците.....па нели сме ние Македонци..потомци на Александар,па нели тие борци гинеле за татковината....тоа е само обележје,знак дека оваа држава има историја и тоа многу богата.....а тоа дека кошта user posted image user posted image

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Нова тура на споменици
22.1.2010 15:21:14   
mami
се е тоа убаво со историјата, ама ваљда треба прво да се погрижат за народот пред и самиот да стане историја...
Мене ми се жива глупост да ви кажам..Која историја ја покажуваат шмизлите? или питачот? покажуваме колку сме сиромашни?(која иронија- толку пари се дадени за споменик кој ја покажува сиромаштијата)
Срамота...не ми требаат споменици за да ми покажуваат нешто, ми требаат здрави дечиња за да ја продолжат нашата традиција

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Нова тура на споменици
22.1.2010 15:22:19   
Enika
ИЗВОРНА ПОРАКА: alex_mo

Се согласувам дека има поприоритетни прашања и  средства за издвојување...Боловања,лекувања,училишта и сл....и дека натаму треба да се насочат инвстициите......ама се согласувам и со спомениците.....па нели сме ние Македонци..потомци на Александар,па нели тие борци гинеле за татковината....тоа е само обележје,знак дека оваа држава има историја и тоа многу богата.....а тоа дека кошта user posted image user posted image


Алех_мо....за време на кризава требаат споменици?...и тоа на едно место невкусно ставени сите...и нема само историски споменици во градов...која историска поврзаност ја има Бикот на ул. Македноија...или таа грдата риба...уште повеќе шмизлата....а и да се става се става со усул и естетски да изгледа...а на тој простор на плоштад да ја ставиш цела историја...тоа ни кич неможеш да го наречеш...А болниците ни се распагаат, лугето немаат основни сретсва за преживување, 500 000 невработени...

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Нова тура на споменици
22.1.2010 21:07:07   
Палешка РР
Поголем кич и на побезобразен начин трошење на народни пари, не сум видела.
Не сакам ни да коментирам, оти којзнае што ќе напишам.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Нова тура на споменици
22.1.2010 21:45:48   
Bibi_S
И јас мислев за статуите дека се глупост како бикот, шмизлата, питачот итн. Ама се зачудив подоцна. Секогаш кога ќе поминам од улица Македонија, гледам многу луѓе кои се сликаат со нив, па некогаш и ред се чека, туристи исто имам видено како се сликаат. Значи и странциве ги гледаат како некој вид атркација, што и не е лошо за промоција на еден град. Секако не мислам дека се пресудни. А за споменици нашава земја никогаш нема да има доволно пари, покрај толку нерешени проблеми. Но гледам дека се работи на повеќе проекти и се вложува, наместо сите пари в џеб, како досега што се правеше. Порано не ни можев да видам кај одат ниту дел од парите на граѓаните. Сигурно се одело по џебовите на политичарите.


_____________________________

Every cloud has a silver lining

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Нова тура на споменици
22.1.2010 21:53:27   
alex_mo
     Добро,се сложувам дека нешто небитно не мора да го има,ама мојот став беше за спомениците како Александар Македонски,Гоце Делчев и сл...за тие историски личности мислев...секако не за бикови,шмизли..

(Одговор на членот Bibi_S)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Нова тура на споменици
18.6.2015 11:15:48   
vezilka RR
И оваа тема сме ја забораиле, а до кај стигнавме со споменициве. Више нема маесто кај да се буцне некој. Што пари се исфрлаа, и што народ можеше да се нарани со тие пари. Па што се грди и неубави, друг муабет. Туку некои од нив се веќе и оштетени од што се квалиутетни, и што вределе за парите.

И најавава за новиот споменик за мајка Тереза, со милионските суми, кутра жена се превртува во гроб оти таа сигурно ќе сакаше тие пари на друго да се потрошат, наместо на споменик.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Нова тура на споменици
18.6.2015 11:36:30   
Kvisko
Ех бре Vezilка џабе нервози јас веќе престанав да се нервира и тој дел од центар го избегнувам најмногу што можам. Едноставно не можам да сварам во што се претвори.
За Мајка Тереза сигурно сум дека дека некој што цел живот им помагал на сиромашните ќе сака скап споменик а не да се поделат парите на тие што најмногу им требаат (ова со иронија секако).

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Нова тура на споменици
19.6.2015 0:19:11   
Bella28
Vo drzava ta nisto drugo ne ni odi kako sto treba osven groznite spomenici totalen promasajuser posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Нова тура на споменици
19.6.2015 7:27:58   
mommy_angels RR
Конкретно за Мајка Тереза ,па барем да беше нешто скромно,достојно за нејзината личност,туку не,мораше да се направи тотален кичерај,за да се нахрани нечија суета за грандиозност.Срамота е веќе,јас тука ќе настапам таму кај што најмногу сум засегната и ќе речам-ех што убаво ќе беше наместо спомениците да се изградеа гадинки ,замислете само колку посреќни дечиња би имало и колку вработен персонал user posted image
Еве го" здањето" што го спремаат user posted image
user posted image

(Одговор на членот Bella28)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Нова тура на споменици
19.6.2015 11:28:57   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

Конкретно за Мајка Тереза ,па барем да беше нешто скромно,достојно за нејзината личност,туку не,мораше да се направи тотален кичерај,за да се нахрани нечија суета за грандиозност.Срамота е веќе,јас тука ќе настапам таму кај што најмногу сум засегната и ќе речам-ех што убаво ќе беше наместо спомениците да се изградеа гадинки ,замислете само колку посреќни дечиња би имало и колку вработен персонал user posted image
Еве го" здањето" што го спремаат user posted image
user posted image



Сигурно и Мајка Терезе се превртува во гроб кога гледа како овие слепци перат пари на нејзино име.. СРАМОТА, ОВА Е НЕВИДЕНА СРАМОТА!!!!! Колку болници ке реновираа со париве? Колку операции ке платеа на дечиња како покојната Тамара ? СРАМОТА, незнам каде да плукам...Државава ни стана гоuser posted image но.. од секоја страна апаши

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Нова тура на споменици
19.6.2015 11:47:13   
nataly86
Значи 5 години живеев во Скопје ( нормалното Скопје, пошто ова сега ми е ненормално user posted image ) и си го засакав ан анекој посебен начин..убави дешавки, убаво време поминато со убави луге...но сега веќе ги избегнувам центарот како и многу други што читам...завршувам работа тоа што имам и толку..немам ни желба да шетам низ лавиринтот од споменици и барокни згради..

Искрено средно Водно со жичарницата мислам дека им е едниствена паметна инвстиција...тој дел со клупите и сл ептен ми по кеиф..жалам што во Битола немам такво место

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Нова тура на споменици
19.6.2015 11:53:25   
LoveableMe RR
Се ќе беше поинаку да има вистински граѓански иницијативи за бунт против одредени работи, вклучително и за одредени споменици, па немаше да има проблем, но сите се исполитизирани, а политичариве, а видат иницијатива одма се шлепаат за гласови и после ништо од иницијативата.

Сакам да постои вистински граѓански простест кој ќе каже сметаме ова не е соодветно за тука, не сакаме и да нема партии.....ама тоа во некоја си далечна "будуќност"......

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Нова тура на споменици
19.6.2015 12:47:02   
lukajana RR
Да ви кажам јас веќе не ни знам што се гради,толку глупости изникнаа па кога ке сретнам некаде вест дека нешто се гради одма рипам на наредна вест.
Толку многу споменици на мал простор е непотребно ,во ред е да има таму ваму по некој споменик ама за секоја историска личност од светот да изградиш споменик е жива глупост а притоа ликовите од спомениците немаат никаква директна врска со нашата земја.Ужас

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Нова тура на споменици
19.6.2015 13:21:24   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


Сакам да постои вистински граѓански простест кој ќе каже сметаме ова не е соодветно за тука, не сакаме и да нема партии.....ама тоа во некоја си далечна "будуќност"......


Тоа се случи со првата иницијатаива на Плоштад Слобода, но дојдоа едни батки и не тепаа со камења. Иницијативите против Скопје 2014 беа ептен вистински, повистински здравје, но немаше кој да им се приклучи, оти вистински граѓани има се помалку, туку има само вмровци и сдсмовци. Исто како во другана тема што ни снемува дрвја, ни снемува и граѓани.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 24
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?