|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Нема повеке визи за ЕУ!
30.11.2009 13:52:39   
BEBICA
Denes se ukinati vizita za Makedonija Srbia i Crna Gora prema zemjite koi se clenovi vo Evropskata Unija.
Odlukata stapuva vo slina od 19.12.2009.
Uraaaaaaaa nema poveke vizi.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 30.11.2009 13:55:14 >


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
30.11.2009 13:56:01   
profesorica
конечноuser posted image -да не се замараме со визите.барем тој закон да стапи на сила.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
30.11.2009 13:57:15   
mother 29
da ,ama slusnavte za grcija,pak ke ni baraat vizi,samo sega nema da ni gi naplakaat!user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
30.11.2009 14:00:17   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

da ,ama slusnavte za grcija,pak ke ni baraat vizi,samo sega nema da ni gi naplakaat!user posted image

Lele a jas se izraduvav pa duri i plan si napraviv letoska da si odam kaj mojte vo Skopje malku kaj niv pa od tamu za Grcija na odmor pa povtorno kaj mojte da se odmori od patot od Grcija pa malku na planina.Cel plan si napraviv.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
30.11.2009 14:00:54   
Bogdancanka
супер баш добро без визи нема да му ја мислиме многу и да се малтретираме по амбасадиuser posted image user posted image user posted image а ова со грцитеuser posted image претеруваат веќе

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
30.11.2009 14:04:49   
penelopa
Jupiiii, nema veke viziuser posted image user posted image user posted image ...ah kakvi maki vidov jasuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
30.11.2009 14:05:30   
profesorica
еххххх грцииииии, хм, кај е ники сега да сподели со насuser posted image user posted image user posted image

добро барем нема да се наплаќаат.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
30.11.2009 14:10:14   
mother 29
да ,ама пак ке бараат комплет документација и ке си го задржале правото да ОДБИВААТ!user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
30.11.2009 14:16:48   
BEBICA
E togas ne odam na odmor za Grcija bezobrazni se.No mislam deka ke moraat da gi pocituvaat pravilata kako i clenki na EU.Sega ripaat ripaat no ke legnat i oni na brasno.Bar se nadevam.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
30.11.2009 14:25:26   
profesorica
Во европските земји без виза ќе патуваат само граѓаните со биометриски пасоши.

Оваа шпекулација се појави вчера во Скопје, веднаш по објавувањето на веста дека ЕК препорачала од 1 јануари 2010 г. граѓаните на РМ да патуваат во земјите членки на ЕУ без досега потребната виза.

На кого се однесува визната либерализација, министерката за внатрешни работи Јанкуловска ќе чека да дознае од официјалниот документ од одлуката.

Според провладиниот Сител, доколку Советот на министри на есен го усвои предлогот на Европската Комисија, македонските граѓани од Нова година без визи ќе патуваат и во Грција.

Засега грчките власти се уште официјално не соопштиле како ќе го решат техничкото прашање кое што ќе се појави околу начинот за влез во Грција, со оглед на тоа дека јужниот сосед се уште не ги признава македонските пасоши. За Европската Унија тоа е техничко прашање, кое ќе треба да го дефинира Грција, но она што за Унијата е значајно е дека одлуката за визна либерализација ја поддржуваат сите земји членки. Оли Рен смета дека не смеат други прашања надвор од условите да бидат пречка во процесот на европеизација на општествата.

Евроамбасадорот во Македонија, Фуере пак со попрецизен одговор. Грција е членка на шенген зоната и таа ќе ја почитува одлуката на Унијата.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
30.11.2009 14:28:03   
mother 29
user posted image  па како ....кога тие не ни ги признаваат пасошите?user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
30.11.2009 14:31:50   
Bibi_S
E kako samo Grcija da e na planetava za na odmor. Ne im odam i bez pari da e. Sega koga ni gi ukinaa vizite, ni na kraj pamet ne pomisluvam da im odam, pa uste da gi molam na granica i trista dokumenti da popolnuvam, dodeka od druga strana v lice ti vika deka ti za nego ne postois kako covek, t.e. kako Makedonec. Mene mnogu lutina me faka


_____________________________

Every cloud has a silver lining

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
30.11.2009 14:35:24   
Bibi_S
E kako samo Grcija da e na planetava za na odmor. Ne im odam i da me plakaat. Sega koga ni gi ukinaa vizite ne ni pomisluvam da odam, pa uste i trista dokumenti da mi menuvaat, oti vo lice ti kazuvaat ti za niv ne postois kako Makedonec, a jas uste pari ke im davam. Lutina me faka od samata pomisla. 

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
30.11.2009 14:40:01   
Bibi_S
e dva pati na greska ja objaviv, slab mi e internetot i ne znaev dali se objavilo ili ne. 

(Одговор на членот Bibi_S)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
30.11.2009 14:44:21   
arh_diz
superrrrrrr user posted image user posted image user posted image mnogu maki vidovme so ova vizive
na 19 dekemvri pola Makedonija ke patuva

(Одговор на членот Bibi_S)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
30.11.2009 14:47:26   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image А пари рекоа кога ке дадат за да шетаме без визи??
Сериозно, на добар пат сме, добро напредуваме, но треба да се крене стандардот на земјава за да може некој да види ќар од шетањето без визи...

(Одговор на членот Bibi_S)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
30.11.2009 14:54:19   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

user posted image user posted image user posted image user posted image А пари рекоа кога ке дадат за да шетаме без визи??
Сериозно, на добар пат сме, добро напредуваме, но треба да се крене стандардот на земјава за да може некој да види ќар од шетањето без визи...




Vo pravo si mami, i me iznasmea sega ubavo.user posted image user posted image user posted image bravo za komentaromuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
30.11.2009 15:10:08   
mami
па навистина...што ми значи мене тоа што нема визи? може некој има пари, но повеќето  немаат, па и јас немам, и не ми прави разлика дал е со виза или не, јас секако не шетам додека не кажат дека ни дале пари екстра на ситеuser posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
30.11.2009 15:15:26   
karla
Tu ama se razocarav od Grcija, a odma napraviv plan za prednovogodisen shoping.( vo Grcija bilo mnogu eftino sega zatoa sto bile vo mnogu golema ekonomska kriza, recesijata kaj niv vo mnogu golem stepen se izrazila, pa da go iskoristime toa)
Samo ke ne maltretiraat sega pak po dokumenti da se rastrcuvame. kako i da e, ova e edna prekrasna vest ( se razbira za onie sto imaat pari da patuvaatuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
30.11.2009 17:07:10   
ripce
user posted image user posted image user posted image user posted image А пари рекоа кога ке дадат за да шетаме без визи??
Сериозно, на добар пат сме, добро напредуваме, но треба да се крене стандардот на земјава за да може некој да види ќар од шетањето без визи...



потпишувам!

Мислите дека нешто ќе се смениuser posted image Па, не бива наградни патувања ни организираат во Европа... За да одиме во Европа треба да го наполните џебот и таму да трошиме значи парите од Македонија се одлеваат во други земји. Мое мислење е дека укинувањето на визите е олеснителна околност само за одредени групи на граѓани оние што патуваат често, а ако некој има пари да патува ќе патува и со визи и без визи.

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
30.11.2009 17:29:19   
Боцко
Информација од интернет страницата на А1: Граѓаните на Македонија ќе можат да патуваат слободно и во Грција, но грчките погранични власти нема да удираат влезен печат во пасошот, туку на посебно парче хартија, кое потоа ќе му биде предадено на патникот.

Информативна агенција МИА: Укинувањето на визите се однесува и на Грција, но бидејќи Атина не ги признава македонските патни исправи, на влезот во земјата на патниците ќе им биде издаван лист со печат од царинските власти кој треба да се приложи при излезот од државата.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
30.11.2009 17:30:08   
Боцко
Со цел информирање на јавноста во земјата за условите под кои ќе се спроведува безвисниот режим од 19 декември, пред стартот на неговата примена Делегацијата на ЕК во Скопје најави доставување лифлети до повеќе професионални здруженија и туристички агенции, а дел ќе бидат дистрибуирани и преку дневните весници. Информациите за условите за патувањата без визи ќе може да се најдат и на веб страницата на Мисијата на ЕУ во Македонија www.delmkd.ec.europa.eu

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
1.12.2009 22:44:55   
ananikol
Super rabota navistina za pozdravuvanje user posted image user posted image user posted image .
Sega i nieke odmorime od setanje po opstini levo-desno za garancii sto gi prakavme.
A ovde slusnav deka sepak nekoja garancija t.e.povik od domakinot ke trebal da ima gostinot koj doaga ama neznam vo koja forma tocno.
A onie so ke idat na shoping kako so gledam deka mnogmina veke planiraat ke moraat da imaat rezervacii od hoteli.
Vo sekoj slucaj drago mi e so ja poednostavija  procedurata i za nas e polesno .
I imaat pravo bez objasnuvanje zosto-kako da ve vratat od granica-iskreno se nadevam deka toa na nieden makedonec nema da mu se sluci.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
1.12.2009 23:34:16   
Еца
Водич: Како да не те вратат од граница

Со­ве­тот на ЕУ вчера донесе одлука со која ја промени регулативата 539/2001 на Унијата со основна точка која вели дека Македонија, Црна Го­ра и Србија се префрлаат од црната на белата Шенген листа. Втората точ­ка вели дека граѓаните на овие три земји се "ослободени од обврската за вадење визи за краткорочен престој, но без можност да работат во др­жа­ви­те членки на ЕУ". За работа во ЕУ потребна е посебна работна доз­во­ла од земјата за која се аплицира.
Во одлуката стојат и следниве технички детали за спроведување на оваа од­лу­ка: 

- влез во земја од Шенген зоната важи само за лица со биометриски па­сош (досега се издадени над 600.000 такви пасоши, што е 75 % од гра­ѓа­ни­те што поседуваат пасош)
- прес­то­јот во Шенген зоната може да биде до вкупно 90
де­на во рок од шест месеци
- за престој подолг од 90 дена потребна е посебна дозвола,
ко­ја ја издава амбасадата на соодветната земја
- по­жел­но е патниците да имаат здравствено или патнич
ко осигурување, резервација за хотел или, пак, информации
за лицето кај кое ќе престојуваат (роднина, пријател и
слич­но)
- га­ран­тно писмо од лицето кај кое ќе се престојува не е
за­дол­жи­тел­но, освен ако со него се потврдува дека тоа ќе
ги сноси трошоците за престој во земјата
- пог­ра­нич­ни­те власти ќе го имаат дискреционото право
да прашаат со колку финансиски средства располага патникот
и да проценат дали тие се доволни за престој во конкретната
зем­ја
- ако случајно на патникот му биде одбиен влез, тој ќе
тре­ба да добие писмено образложение, по што ќе може да
се жали во соодветната амбасада.


Без визи во 28 земји

Ма­ке­дон­ски­те граѓани ќе можат да патуваат без визи во 28 земји. Тука вле­гу­ва­ат 25 земји членки на ЕУ (Ирска и Велика Британија не се во Шен­ген зоната), плус Швајцарија, Норвешка и Исланд. Бугарија и Романија, иа­ко не се дел од Шенген, сепак ќе ја почитуваат одлуката на ЕУ. Проблемот со Грција, која не ги признава македонските пасоши, ќе се реши со тоа што грч­ки­те погранични власти печатот ќе го удираат на посебен лист кој ќе се из­да­ва на границата.
Ма­ке­дон­ски­те граѓани без визи ќе може да патуваат во следниве земји:
Авс­три­ја, Белгија, Бугарија, Кипар, Чешка, Данска, Естонија, Финска, Фран­ци­ја, Германија, Грција, Унгарија, Италија, Летонија, Литванија, Луксембург, Мал­та, Холандија, Полска, Португалија, Романија, Словачка, Словенија, Шпа­ни­ја, Шведска, Швајцарија, Норвешка и Исланд.

Со стар пасош само додека ви трае Шенген визата

Оние лица што имаат стар пасош, а во него имаат важечка Шенген виза ќе може да патуваат во ЕУ. За нив ќе важат правилата за визно олеснување кои важеа пред укинувањето на визите. Амбасадите во Скопје нема да издаваат краткорочни визи, така да оние граѓани кои имаат едногодишна или повеќегодишна виза во стариот пасош не мора да брзаат со негова замена се додека им важи визата.

извор: Вест


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Нема повеќе визи за ЕУ
1.12.2009 23:36:53   
Anushka
mislam deka zaludno se raduvame... eve eden vic:
se bunele Crncite zosto moraat da se vozat vo avtobusite pozadi, a Belcite napred. Se bunele, bunele, strajkuvale i taka, uspeale! Se donel nov zakon deka nema veke Crnci-Belci...
Taka srekni, ponedelnici, se kacuvaat sabajle za na rabota na predna vrata, koga soferot: aaa, ti, izvini, na zadna vrata. Aman zosto, veli Crnecot, pa neli nema vise Crnci-Belci.
Soferot: predna vrata e za svetlo zeleni, a zadna za temno zeleni...

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Машко име
Admin



Ведран (35%)

Јане (15%)

Јован (50%)


Број на сите гласови: 139

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!