|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   На моја одговорност.....
26.12.2012 14:18:31   
Ikana
Имав неколку случки со мојата малечка каде што бев ставена во ситуација да бирам помеѓу тоа што ми го кажуваат лекарите и најблиските или да се водам според мојот разум и логика....во некои ситуации го следев општото мислење но во некои пресеков и реков дека на моја одговорност го правам тој и тој чекор.

Тука се подразбира и одлуката на родителот да го школува дома своето дете, да не го пушта во градинка, да не го вакцинира, да не го храни на тој и тој начин, да го лекува на своја рака, да не послуша совет од мнозинството туку да тера по свое...

Што мислите, би преземале ли одговорност за своето дете и покрај тоа што ве советуваат да направите поинаку и во кој случај би пресекле?

И не само за дете туку општо за вас, за блиските, за миленичето.....

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 26.12.2012 14:28:31 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: На моја одговорност.....
26.12.2012 14:42:18   
mila28
Kaj nas koga F imase 4 meseci nastina i normalno prva nastinka odma na lekar i zamena na maticnata ni prepisa antibiotik, bil mal kaj mali bebinja lesno na pluka ona ne bi rizikuvala..mora sirup, da ne se salam...jas iskreno sum mnogu..mnogu protiv antibiotici..nuzno zlo sto bi se reklo, taka da na svoja raka ne go dadov antibiotikot bidejki smetav deka e samo nastinka,rasteceno nose..duri i temperatura mi kaci..pravev soleni kupki so morska sol, vitamin c od 50 mg , jas c i zink i cedeni limuni bidejki cica i za 3 dena pomna. Megutoa ne znaci deka ako nedaj boze ima situacija kade lekar mi ukaze a i jas gledam deka e seriozno(bidejki sekoja majak e najdobar lekar na svoeto dete i najdobro go poznava) i bi bila svoeglava na smetka na zdravje na svoete dete, ne vo nikoj slucaj.

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: На моја одговорност.....
26.12.2012 14:51:48   
miana
На моја одговорност си излегов од болница кога се породив.
Потпишав и си излегов..Го направив тоа од причина што претходната вечер ми рекоа дека ке ме пуштат наредниот ден а наредниот ден не ме пуштија бидејки детето имало ПИОДЕРМИЈА ( арно ама на мое барање ја прегледа друг педијатар и рече дека е нешто алергиско - прљавштина ) Детето ми беше на лицето исфрлено од нечистотијата на постелата во која лежеше,и изгребено ..Алиштата и беа огромни и испокинати и голо кожиче допираше до нечистотијата. Педијатарот ми рече јас неможам да ве отпуштам бидејки не ве отпуштиле од сабајле,но на потпис може да си одите...ПоТПИШАВ и си заминав.Осекав некоја грижа на совест а кога ја однесов кај мојот педијатар ме доплаши и ми даде ампицилин. Арно ама на МОЈА ОДГОВОРНОСТ не давав амплцилин,туку ја миев со ЕОЗИН и исфрленото изчезна... Не правам многу работи на моја одговорност но кога правам - мислам дека навитина не постапувам погрешно...Уверена сум во тоа..

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: На моја одговорност.....
26.12.2012 15:02:31   
AnnaMolly RR
На моја одговорност воведов кравјо млеко на 5,5 месеци. Матичната ми рече да не давам, го однесов на друг педијатар ми рече дека можам. Телефонски се посоветував со уште два педијатри (познаници на мајка ми, медицинско лице) и рекоа дека може. Исчитав се можно на интернет и сфатив дека екстремна алергиска реакција се јавува во екстремно мал процент. Пробав со мачкање на устето, немаше ништо. Потоа со две-три лажички разредено млеко, пак немаше ништо. Така од 5,5 месеци сме на кравјо на моја одговорност и тоа се покажа како правилна одлука.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: На моја одговорност.....
26.12.2012 16:31:54   
kikicka
На моја одговорност почнав со дохрана на 3,5 месеци, покрај многуте несогласувања на педијатрите и другите, и не се каам што толку рано почнав! На моја одговорност ја испишав од болница кога не фати вирусот со повраќање и пролив , на моја одговорност одбив да и давам Фенобербитон ( што го даваа за секој случај ), да не сум и го прекинала , бидејки во болница и го даваа. Тоа е во моментот што ми текнува , што сум направила на моја одговорност во врска со детето. А за друго мислам дека не се замарам бидејќи не вреди да зимам одговорност за некој кој што не се замара за истото.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: На моја одговорност.....
26.12.2012 17:12:01   
Annet
jas na moja odgovornost,dosusa silum prilika bese,ama za mene bese mnogu tesko,go prekinav doenjeto na samo 6 dena od raganjeto na kerka mi,ne mozev da izdrzam ni fizicki ni psihicki,a uste povise nemozev da gi podnesam domasnive zeni sto nasila me tera da dojdam,a nemozev.imav ragadi,i visoka temperatura i se taka po red.
i so malo bebule,recisi frlena vo detskoto odelenie vo gradskava bolnica,kaj sto nikoj ne me ni pogledna.I na svoja odgovornost go prekinav mlekoto,i fala bogu imav najmirno bebe mislam,koe si porasna veke ima 16 meseci.
majciniot instinkt e pojak od seuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: На моја одговорност.....
26.12.2012 17:32:52   
Pepelaska *
На моја одговорност излегов од болница кога се породив, ако останев ке ме фатеше депресија страшна, а ситуацијата не ми беше за фалење, примав крв, детето многу губеше на тежина и др не сакаше да ме пушти а фатија празници , после го викнаа тој што ме породи го прегледаа М и ај можело ама на моја одговорност, фала богу се беше ок.
На моја одговорност многупати не сум давала антибиотик , и ред други работи за кои сум мислела дека се ок.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 7
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?