|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Наследство
11.7.2010 22:43:06   
mama26
po nekoe nepisano pravilo.maskite deca i tie sto rodile maski treba da nasledat ili pred da pocinat roditelite da im se dade se.jas imam edno masko.e sega..koga bi rodila uste edno a toa e zensko,pa sinov se ozeni,dali devojceto treba da ostane bez nisto?od kade da garantiram jas za nejzinata sreka i brak ?sto ako se vrati a bratot i snaata ja izbrkaat posto jas sve sum dala na sinot.kakvo e vaset_o razmisluvanje?kade gresat starite i dali vie bi napravile takvo nesto koga bi imale edno masko i devojce?dali bi postapile isto kako niv ili ke se pogrizite i dvete deca da imaat?

< Поракaта ја уредил Тања -- 11.7.2010 22:52:35 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: наследство
11.7.2010 22:49:48   
elle
јас би делела исто и за машко и за женско, кај мене не игра улога презимето останува кај машкото и тоа да наследи се , вистинските родители се грижат за децата, без разлика машки или женски, еднакво на сите

< Поракaта ја уредил Тања -- 11.7.2010 22:53:29 >


_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Наследство
11.7.2010 22:51:05   
mama26
taka e elle.ama vsusnost vistinata e druga.ako se svrtis i proveris poubavo.zatoa da ucime.i nasite generacii da ne dozvolime.user posted image

< Поракaта ја уредил Тања -- 11.7.2010 22:53:57 >

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Наследство
11.7.2010 22:52:24   
mama26
ili pak dve maski  a tesna kuka pa prepisale na edniov a pomaliov izlaga pod kirija.

< Поракaта ја уредил Тања -- 11.7.2010 22:54:25 >

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Наследство
11.7.2010 22:56:08   
Viktori
Наследство се дели кога ќе почине некој подеднакво на децата негови. Точка!

Не живи да ги умрат, и не откако умрат да се потепаат синовите ќерките снаите и јатрвите.
Вакви резили само кај нас балканци има. Брука!


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Наследство
11.7.2010 22:58:21   
mama26
iiii tocka.taka e viktory.toa sakav da go slusnam.do koga turskoto veke aman prekuuser posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Наследство
11.7.2010 22:59:23   
niki
Нашите генерации се повеќе и повеќе остануваат со едно дете па така нема да има дилеми.
Јас имам сестра и се ќе делиме,  а мм има брат и пак се ќе делат.
Но, мене лично тоа наследството ништо не ми значи, ако не можам сама да си заработам и да си створам, налет од тоа даденото.
Она што би требало да ги учиме децата е да се осамосталуваат рано и среќата да си ја бараат сами, да создаваат за себе и своите семејства, а не цел живот под покровителство на родителите и во исчекување да умрат старите за да се рашират младите.
Мене целта ми е детето да го изведам на прав пат, да го направам човек и да му дадам добро образование за да се оспособи самото да се грижи за себе, а не јас да оставам зад себе империја за тоа да ја крцка и да живее на туѓ грб.

< Поракaта ја уредил Тања -- 11.7.2010 23:08:12 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Наследство
11.7.2010 23:09:32   
mama26
tocno niki.ama so ovie mizerni plati aj kako da go pratam pod kirii?samostalen da e.edna kirija za da plati nema ispod 300 evra da e namesteno.za cela kuka da zeme da nezboram.da e bez gazdi.tesko.neznam.strav me faka.

< Поракaта ја уредил Тања -- 11.7.2010 23:10:40 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Наследство
11.7.2010 23:16:46   
agnes77
како, јас не разбирав ... машко добије све и женско ништаuser posted image
можеби нешто не сам разбирала...

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Наследство
11.7.2010 23:18:32   
mama26
taka agnes77.taka e kaj nas.ako ne 100 % togas e 80%user posted image

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Наследство
11.7.2010 23:20:39   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

taka agnes77.taka e kaj nas.ako ne 100 % togas e 80%user posted image


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Наследство
11.7.2010 23:21:09   
niki
Е, мама 26, точно е дека платите во Мк се мизерни, но од друга страна тоа што платите  се мизерни не спречува никого да направи и второ детенце, не спречува никого да стапи во брак иако едниот или и двајцата се невработени. Кај нас сеуште брак и деца се приоритет пред обезбедувањето на егзистенција и кров над главаuser posted image Тоа мене ми е троа чудно... Сепак мислам дека малку повеќе имаме тенденција да се потпираме на наследството и на родителската помош отколку што размислуваме колку ни се мизерни платите и каков живот со нив можеме да си обезбедиме и согласно тоа и да го планираме.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Наследство
11.7.2010 23:25:38   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: agnes77

како, јас не разбирав ... машко добије све и женско ништаuser posted image
можеби нешто не сам разбирала...



ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

taka agnes77.taka e kaj nas.ako ne 100 % togas e 80%


Законски и кај нас сите деца се рамноправни наследници.
Се работи за традиција која е вкоренета длабоко во народот. Женските деца и кога имаат избор најчесто самите се откажуваат од наследство во корист на братот, заради тоа што најчесто братот е тој кој се грижи за родителите.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Наследство
11.7.2010 23:27:40   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: agnes77

како, јас не разбирав ... машко добије све и женско ништаuser posted image
можеби нешто не сам разбирала...



Ама не секаде. Мислам дека тоа било пред 100 години ви селата. Мислам дека веќе не е така. Сега во ново време родителите ги уценуваат децата со наследството. Најчесто синот. Ќе ти оставиме се, ако не чувате. А тоа значи во слендите 50 години животот мизерен ќе им го напраат на цело семејство, снаа, внуци. Па нема за џабе да им даат наследство нели? user posted image
user posted image user posted image user posted image
Место да поделат фино лепо судски откако ќе умрат.
Од друга страна децата пак мислат дека некој е должен да им даде нешто. Па се тепаат, караат, а не е ни нивно!

И младите и старите се за нигде. Јас мислам така!


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Наследство
11.7.2010 23:36:11   
agnes77
user posted image  ок, ок сад више разбирав, и код нас није пуно болје ... након што родителји умре, деца чести решат наследство во судот user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Наследство
11.7.2010 23:40:30   
mama26
imam jas eden primer.od luge sto licno gi poznavam.sinot gi cuvaat starite.starite umiraat.posle smrtta sestrava mu veli na bratot:brate ti gi cuvase starite.ne ti ja baram kukata.( akukata na dva sprata) vika daj mi samo 50 kv od placot do ulicata.bratov nedade.nisto.i sega se na sud.i sega se pod kirija sinot snaata.zasto tolku alcen covekot ispadna neznam.i taka kukata obrastena so treva nema nikoj vo neauser posted image user posted image

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Наследство
12.7.2010 1:55:15   
Палешка РР
Болна тема user posted image

Авторските права од татко ми се препишани на мене, сестра ми и мајка ми user posted image , така што јас добивам 1/3, а мајка ми и сестра ми 2/3, иако живеат во иста куќа, имаат исти трошоци user posted image
Мм досега не добил ништо од неговите user posted image Има брат кој доби куќа, покуќнина, кола, семеен бизнис user posted image
За себе што да ви кажам, сестра ми живее кај мајка ми, во која соба и да влезам по мене иди user posted image

Не ви се чинам малку изиграна? user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Наследство
12.7.2010 9:53:55   
vesna1
Za mene toa e glupost, ako covek ima dve deca treba da go deli nasledstvoto na polovina. Sto ako ednoto e masko a drugoto zensko zarem ne se ramnopravni. Sto ako zenskoto utre se razvede kade ke odi na ulica li?
Jas imam dve zenski i zdravje sve sto imam na polovina.
Inace imam baba od 92 godini koja ima kuka od 200 kvadrati i 2000 kvadrati dvor, stan vo karpos i nisto ne prepisuva. Majka mi  koga se zemavme jas i MM ja molese da ni dade pola plac da zidame kuka, ne ni dade ke i se rasipel pogledot. Majka mi se ubi od placenje.Taka nie so krediti se snajdovme nekako za stan.
Majka mi umre, sega tetka mi ja cuva i neznam sto ke vidime koga ke umre. Dali e prepisano na drug ili zdravje ke delime ke vidime. Sakam da kazam cuvaat sve na nejzino ime, ucenuva so cuvanje a ne razbira deka ako go prepise poise ke ja cuvame. Samo kuka nemam pari da odrzuvam, popravete ova ona a koj da investira na tugo. Od kade da znam dali ke bide moe.user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Наследство
12.7.2010 9:57:15   
arh_diz
Mislam deka vakva tema imame

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Наследство
12.7.2010 14:06:52   
mama26
imase i na vesti mislam babicka izbrkana od sinot odkako mu prepisala stanot.zalosno.nemase sirota kaj da odi i krevetot pred vrata

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Наследство
12.7.2010 14:14:14   
Sandric
Pa normalno deka dvete deca treba da delat isto bez razlika dali ednoto e zensko ili kako i da e>
Jas imam brat i znam deka ke delime isto ( kolku sto moze da se podeli imot isto, ama za nkoj kvadrat mislam deka nikoj nema da pravi problemi), i isto planiram zdravje so moj deca da postapam.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Наследство
12.7.2010 14:17:32   
mama26
sum razmisluvala i na toa koj e so starite.kolku e ubavo tolku e i loso so stari da si.pa mislam toj sto gi cuva treba da zeme malku poveke.jas mislam realno bi bilo taka

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Наследство
12.7.2010 14:33:39   
Anushka
иако сум едиствено дете во поширокото семејство, а потекнувам од високо-образовани предци со добар имот, судбината се поигра скоро ништо да не добијам. Навистина боли, кога дедовината ти ја крчми некој друг, дојденец во семејството. Но, со нашето поткупливо законодавство, со роднини чија суетност и себичност и` нема крај, се`, ама баш се` е можно.
Затоа, за оваа тема низ животот ме водат две мисли:
- пушти ги, нека земаат, на крајот зарем циглите во земја ќе ги однесат?
- не ми треба ништо, се` самата ќе си создадам, со моите две раце.
- сепак, дај ми Боже среќа и работливост, на децата да им оставам јас нешто.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Наследство
12.7.2010 14:49:41   
cevlice
Некогаш ти пага тешко од помислата зашто само на машкото , зар јас небев нивно дете. Секој родител го боли срцето и за едното и за другото дете. Ама што е тука е нека размислат добро пред да препишат. Знаеме многу ситуации од кога ке се препише после ги тепаат родителите и ги бркаат од дома. Завршуваат на улица и нема каде.
Во врска некогаш финансиски да ти се помогне ке ти дадат па низ нос ке ти излезе 100 пати ке ти се пререче.
Тоа ми иде на живци. Подобро нека ги чуваат парите.
Од своја паричка нема послатко.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Наследство
12.7.2010 14:50:04   
nadica
сеуше немам ништо од никој добиено
моите се релативно млади а  и за делење викаат дека ќе ни дадат по нешто и мене и на сестра ми но главното останува на брат ми user posted image  зошто? затоа што бил машко и затоа што ќе ги чувал на стари години user posted image
од кај мм живееме во куќа на неговите и користиме се што има во неа која не е препишана а кога ќе се дели ќе биде 50-50 со брат му

јас што и да створам колку и да имам без разлика на полот ќе поделам на сите исто оти греота е да бидеш „на едно дете мајка на друго маќеа“

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?