|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Македонците низ светот
5.7.2010 12:29:30   
jovanka
Преку оваа тема сакам сите кои живеат надвор од Македонија а по некоја случајност дошле во контакт со сајтот на Рингераја да ни ги пренесат искуствата  на животот во моментот каде што живеат и се што е интересно околу следењето на бременоста,одгледувањето на децата,посетата на градинка и училиште...и сл.


_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Македонците низ светот
5.7.2010 16:44:01   
mama26
tuginoooo jabanoooo sto mi napravi od mojto prvo i verno libe ti me razdeliii.zivi i zdravi neka ni se site makedoncinja niz cel svet.i neka sedat tamu.tuka nema leb

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Македонците низ светот
5.7.2010 23:37:12   
niki
user posted image Е што убава тема, да си споредуваме искуства од различни места. Ќе се навратам на темава во друга прилика кога ќе имам повеќе време.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Македонците низ светот
12.7.2010 13:02:15   
niki
Читам сега паричен надомест за породилно па решив да си кукам и јас што сум си во странство кај што има леб за јадење ама нема породилно отсуствоuser posted image
Значи овде жената доколку работи има право на 3 месеци одсуство од кои 1 може да го користи во последниот месец на бременост. Секако отсуството е неплатено.
Сите родители во Грција кои работат имаат право на додаток дури и за 1 дете кој изнесува 99 евра за цела година. јеее каков поттик за детеuser posted image Мене тие пари месечно пелените не ми ги покриваа, камоли за цела годинаuser posted image
Најтрагично ми е што државните градинки работат од 7:30 до 14:30, а право да ги запишат таму децата имаат само мајките кои работат цела година, јас бидејќи работам сезонски неможам ни ден денес да го запишам детето во градинкаuser posted image да не зборам дека такво работно време би имала само ако работам во државниот апарат, што е невозможно бидејќи сум странец.
Инаку приватна градинка чини малку повеќе од половина просечна плата и нормално и таму има цака плаќаш во две рати за цела годинаuser posted image без оглед на тоа што не ти треба детето да ти оди цела година во градинкаuser posted image
Во вакви услови не размислувам воопшто за второ, и многу ми сте чудни таму кога се повикувате на државата да ве поттикнувала за раѓање на деца.
Јас тоа го имам исфрлено од систем, каква држава, какви бакрачи, ако јас неможам да си дозволам дете сама, државата може да се слика и нека си раѓа сама деца, јас НЕ фала!


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Македонците низ светот
12.7.2010 13:13:08   
Sandric
Jas imam bratucetka vo Svajcarija i edna vo Amerika kaj sto isto kazuvaat deka porodilnoto otsustvo e samo 2-3 meseci ,zavisno od firmata kade sto rabotis a isto e mnogu komplicirano zapisuvanjeto vo gradinka.
KE ispadne kaj nas i ne e taka losouser posted image

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Македонците низ светот
12.7.2010 13:52:10   
mama26
jas ziveev 4 godini vo usa.uopste ne bese lesno.ama za razlika od kaj nas.se raboti a ne se sedi.i toa kako mnogu se raboti.sekoj saat ti e platen.usa e mesana zemja.mrzelivi se za rabota pa nasive rabotat za niv.ali se isplaka.mozes sve da si dozvolis.zdravstveno osiguruvanje imav.a sinot koga se rodi dobi zdravstveno i zabno do 18 god.vozrast.baska na seto toa imavme cekovi za hrana za deteto.preku cel mesec.e sega vaka.ako raboti samo eden togas se zivee isto kako kaj nas.ako rabotat dvajcata togas e super.gradinki ne doaga vo predvid premnogu skapo.decata si gi cuvaa zenite vraboteni megu niv doma.imav samo ena prijatelka so koja seuste komuniciram.ima 3 deca za site zima pomos.a pak druga koleska sto mi bese majkai pocina so dve deca neseznaese od kogo,drzavat i davase pari i plus hrana.odnosno kirija plateno hrana za deca.megu koi i jajca i mleko .toa e.a uste nesto.ako kupite nesto i sakate da go vratite mozete so toa sto parite ke vi bidat vrateni..jas na dva pati vrakav.ljubezni bez prema nas na aerodrom me prasaa edna crnkinja radi sinot ne radi mene dali sum sigurna deka sakam da se vratam i rekov da.hahahahhaha

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Македонците низ светот
12.7.2010 13:53:18   
mama26
za razlika koga bev vo germanija na dva pati edvaj cekaa da si odam od aerodromot.spored mene poladen narod se germancive od amerikancive.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Македонците низ светот
14.7.2010 0:21:33   
samarce

zdravo na site i pozdrav.
bi sakal da mi kazite nekoj link  za kako mozi ili koi se uslovite za emigrirajne vo kanada oti ne mozam da najdam i kako da se stapi vo kontakt so nekoja sigurna agencija ili slicno ako voopsto ima ovde vo makedonija bez da te izlazat ili izmanipuliraat oti od toa vejke stanav imun so se veli

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Македонците низ светот
14.7.2010 0:29:36   
suzeto
sekade zakonite se razlicni kaj nas e tesko i so dve plati da prezivees
dobro vo skopje e malce pogolema platata ako ne se lazam najmala plata ili vo pogolem del zemaat 200 evra

(Одговор на членот samarce)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Македонците низ светот
14.7.2010 12:21:59   
Sandric
Да и дупло поголеми трошоциuser posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Македонците низ светот
14.7.2010 12:41:52   
iki82
еве да ви се пофалам, не сум пишала до сега на рр, јас и маж ми добивме зелена карта за америка на лотарија во мај оваа година и треба да заминеме во 2011 год таму. Пред 3 години доби сестра му на сопругот и еве сега и него го извлекоа user posted image Но таа и маж и решија да се вратат и да не остануваат. Ние сеуште се мислиме што да правиме, секако е голема шанса, но сопругот има овде добра работа и не е туку така да се напушти. Така да сигурно ќе отидеме на некој месец чисто да видиме дали би се снашле таму и дали би можеле да останеме.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Македонците низ светот
14.7.2010 12:45:24   
Sandric
NE e lesno da si stranec nekade, ako ima soprugot dobra rabota bogami dobro razmislete

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Македонците низ светот
14.7.2010 12:49:16   
Julie1

ИЗВОРНА ПОРАКА: iki82

еве да ви се пофалам, не сум пишала до сега на рр, јас и маж ми добивме зелена карта за америка на лотарија во мај оваа година и треба да заминеме во 2011 год таму. Пред 3 години доби сестра му на сопругот и еве сега и него го извлекоа user posted image Но таа и маж и решија да се вратат и да не остануваат. Ние сеуште се мислиме што да правиме, секако е голема шанса, но сопругот има овде добра работа и не е туку така да се напушти. Така да сигурно ќе отидеме на некој месец чисто да видиме дали би се снашле таму и дали би можеле да останеме.


Само како информација... таа лотарија баш и не е лотарија, имаат практично критериуми кои ти даваат можност да бидеш избран, односно дали такви луѓе и се од корист на Америка или не, дали има некој да ги прифати и да им помогне (во случајот сигурно насочувате дека имате роднини таму) ... тоа лотарија им е направено повеќе психолошки, кога ќе добиеш некоја награда се радуваш и ја користиш...


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Македонците низ светот
14.7.2010 12:57:20   
iki82
Значи лотаријата не знам на кој принцип ја водат, дали проверуваат или не. Може имаше врска што сестра му на маж ми ја избраа , па гледаат сега, а и сопругот веќе бил еднаш во америка како студент. Инаку кога аплицираш не наведуваш ништо освен твои основни информации. Е сега они сигурно таму те проверуваат, пошто ако пуштаат така било кој може и некој терорист да им забега user posted image . Немаш некои посебни трошоци околу зелената карта, само аплицирањето во нашата амбасада, за да ти дадт виза за влез. Секако планираме да одиме и да видиме како ни се допаѓа таму. сопругот ќе земе 3 месеци неплатен одмор user posted image

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Македонците низ светот
14.7.2010 13:07:33   
Bitolcanka
И на една девојка, на нејзиниот дечко му дале зелена карта за Америка, на лотарија, се регистрирале и по кратко време ќе заминат. Имал таму тетка - морало да се знае каде ќе престојуваш, не даваат така лесно секому. Вас, штом ви дале, искористете ја, човек никогаш не знае каде му е среќата.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Македонците низ светот
29.10.2010 18:04:09   
annie
супер тема..........
јас моментално со моето семејство сме во Брисел,Белгија.тука сме скоро една година и не би било лошо и да си останеме!
моите две деца одат тука во школо и двете се првачиња и девојченцето скоро се ги разбира белгијанциве и денес од школото за овие 2 месеци ептен ја испофалија за тоа каков ученик е а се усте не го владее францускиот јазикuser posted image ,сто не е случај и кај синот кој ама баш ништо не го интересира ама нека е жив и здрав!
овде останав бремена и сега сум 8 месец од пред некој ден и овде бременоста не се следи секој месец на ехо туку само крвна слика и урина.јас до сега имав 2 ехо контроли,мислам дека до крај уште една и толку.
поздрав од Брисел и од целото мое семејство редовно ве читаме со мм но од сега и редовно ке ви пишувам.ВИ ВЕТУВАМ!!!

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Македонците низ светот
5.11.2010 23:55:28   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: iki82

Значи лотаријата не знам на кој принцип ја водат, дали проверуваат или не. Може имаше врска што сестра му на маж ми ја избраа , па гледаат сега, а и сопругот веќе бил еднаш во америка како студент. Инаку кога аплицираш не наведуваш ништо освен твои основни информации. Е сега они сигурно таму те проверуваат, пошто ако пуштаат така било кој може и некој терорист да им забега user posted image . Немаш некои посебни трошоци околу зелената карта, само аплицирањето во нашата амбасада, за да ти дадт виза за влез. Секако планираме да одиме и да видиме како ни се допаѓа таму. сопругот ќе земе 3 месеци неплатен одмор user posted image

ne propustajte ja sansata
jas 3 pati sum bila vo ambasada da baram za turisticki i nisto nekolku pati imam pusteno za lotarija i pak nisto,jas mnogu sakam da odam no izgleda nemam sreka

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Македонците низ светот
16.12.2010 16:22:37   
mila mama
Ако некој сака убаво породилно, само Шведска user posted image
Породилното е над година дена, и таткото добива породилно околу 6 месеци, со право 4 месеци да ги префрли на мајката, а 2месеци мора да искористи додека детето не наврши 8 год.


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Македонците низ светот
20.12.2010 1:36:58   
Contesa
Pocituvani prijatelki i prijateli na Forumov,
Odlicna e temava, ne ima mnogu ludje nadvor, nasekade po svetot. Smetam deka site koi imaat sansi da odat nekade, bilo turisticki ili iselinicki, zosto da ne, mozat da odat da vidat i koga sakaat, sekogas mozat da se vratat doma pak, neli!
Inaku, ziveam dosta vreme nadvor od Makedonija, poveke od dve decenii, prvo niz Zapadna Evropa, a poslednive 12 godini, vo USA i Canada naizmenicno.
Za zaposlena poslovna zena, jako e tesko vo smisla bremenost i eventualno porodilnoto. Vo Canada, so zakon ne mozat da ve ispustat od rabota ako ste bremeni, iako vo realniot zivot toa jako se slucuva-mozete da gi tuzite i ke gi dobiete na sud, definitivno, jer zakonot ve stiti. Imate pravo na plateno od drzavata, kao porodilno okolu 9 meseci do godina dena, samo ako ste rabotele prethodno suma vreme, inaku ne vi sleduva nisto, ako ne ste rabotele. Ako imate patoloska bremenost, definitivno se gubi rabota, osven ako nekoj raboti vo vladata, pa ima jaki beneficii ili bilo kakvi benefiti, vo korporativniot svet toa ne vazi.
Vo USA, ne ste zastiteni voopsto, mozat da ve ispustat sekoe vreme, porodilno-sose neplaten odmor ili platen odmor, ako se skrpat nekolku meseci, onda e super, ama tesko. Zdravstveno osiguruvanje se ima ako ste vraboteni, inaku generalno univerzalno zdravstvo i nema bas.......se e privatno i skapo e prilicno, do lekovi, do stomatoloski uslugi i sl.
Vo Canada ima univerzalen zdravstven sistem, znaci ne plakate nisto, no tesko se doadja do dobar lekar, se ceka za se mnogu, naprimer par meseci se ceka za ginekolog(!), za pedijatar, za 2 minuti muabet, ne retko ginekolog ne te ni pregleduva, mislam ima sekakvi slucaevi, se potesko funkcionira toj sistem, se ceka 6 meseci za MRI-magn. rezonanca itd.
Na site koi mislat da emigriraat, im posakuvam se najubavo, vo sekoj slucaj, sekoj so svojata sreka......so jaka pocit do Forumov, blagodaram za vnimanieto. 

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 19
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?