|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Колку се застапени бабите?
4.8.2009 8:38:38   
Tanja K.
Neznam dali ste ja imale ovaa tema tuka,bidejki sum relativno nova a i nemozam da ja najdam vo forumot,no mislam deka moze da prodiskutirame malku?
Dali treba sekojdnevno da e prisutna babata so deteto?(Dokolku ne ste vo zaednica).Kako mojot slucaj.Jas ne sum vo zaednica,no babite i toa dvete mi se na radius od 50m.i postojano se tuka.Mislam deka kolku e dobro tolku e i loso ne samo za deteto tuku i za nas.Nekoj pat vistina ti treba pomos,ama nekoj pat sakas i odmor malku i od niv?Kaj mene za Elena koga se rodi ednata baba bese sekoj den tuka.Duri,majkami ziveese vo druga naselba jas vikend begav kaj nea.A sega dvete se tuka i haos,ke poludam mislam deka od niv.Izgovorot e jas koga bev kako tebe nemav svekrva i znam kako e deka treba pomos,ama mene nekoj pat stvarno ne mi treba pomos.Pomagajte inaku neznam sto da pravam.user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 8.8.2009 17:10:19 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Kolku se zastapeni babite???
4.8.2009 8:49:05   
mami
ЈАс кога се породив на свекрва ми и реков дека нема потреба да зема одмор од работа, мајка ми доаѓаше на 2-3 часа ама не секој ден. Е бидејќи сме во заедница, ја имав свекрва ми дома цело време и ме нервираше моментот- а зошто плаче, или висеше над мене додека го доев, или - не вака, ова треба она треба ууу ужасно. Мислам дека кога веке не сте во заедница можеш да им кажеш да олабават малку, да ве остават сами да се снајдете и дека едноставно не ви треба помош

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Kolku se zastapeni babite???
4.8.2009 8:57:45   
Tanja K.
Mojava e malku specifik,ako i kazes duri e ke ti se naluti,pa ke ti drzi predavanje za toa koga ona bila na moe mesto.Abe nikako ne sum,majkami ostavi utre stvarno ke ti treba ,ama ova ne se trpi.Ako place taa dure ako treba ke te butne ako si stanal za taa prva da odi da vidi.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Kolku se zastapeni babite???
4.8.2009 9:01:15   
mami
комплетно те сфакам...пробај разговарај со сопругот, па тој нека и каже дека не ви е потребна нејзината помош 24/7 туку дека ке ја викнете кога ке ви затреба, нели дека е блиску до вас

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Kolku se zastapeni babite???
4.8.2009 10:41:46   
ripce
Истата ситуација беше и кај мене во почетокот зашто беа скептици дека нема да се снајдам во улогата на мајка. На мајка ми кога ќе и речев дека немам потреба од помош знаеше да ме сфати, ама со свекрвата никако да најдам согласност. Пошто работи и како медицинска сестра мисли дека се знае... Морав да се испокарам за да ме сфати. И сега знае истото да и се повтори ама не е како порано. Дури и ме прашува за некои работи како треба, зашто ја сум таа која поминува цел ден со бебето, најдобро ги знам неговите потреби и навики. Уште сме заедно, здравје се гледа денот кога ќе се одвоиме, па нема да може повеќе да ми го крева притисокот.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Kolku se zastapeni babite???
4.8.2009 11:51:17   
niki
Jas se porodiv i si dojdov kaj majka mi, ne za da mi pomaga ama takva ni bese situacijata togas. Majka mi si zema samo eden den sloboden od rabota koga izleguvav od bolnica i posle si odese na rabota, taka sto ne mi se mesala voopsto, a svekrva mi dojde pa uste sakase da zasedne dve nedeli da mi pomagala, ama ja i rekov deka ne mi treba pomos i edvaj ja izdrzav dva dena sto bese, a ne 2 nedeli, isto ke se potepase prva ona kaj bebeto ako place, pa krivo i bese sto ne sum ja viknala ona da ja banjala i red drugi raboti. Ja na se toa odgovoriv deka sum rodila dete ja da go cuvam a ne nekoj drug i tuka zavrsia site muabeti. Sega doaga ednas godisno kaj nas letno vreme i sedi po tri meseci, ja cuva koga sum na rabota, ama koga sum doma jas sum si odgovorna i si kazuvam sto mi smeta. Ne pali toa i ne se menja ona, ama bar ne kutam. Zapnala ona koga ke si odela da ja zemela na gosti, ama nema sansi daleku e ne dozvoluvam. Tie muabeti me nerviraat, postojano povtoruvanje so nadez deka ke si go promenam mislenjeto, jas si premolcuvam i samo odvreme navreme i kazuvam deka ke bide kako sto ja ke odlucam a ne ko sto ona saka, za seriozni raboti inaku za sitnici ja ostavam da si go prai keifot, podzamizuvam demek ne sum primetila.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Kolku se zastapeni babite???
4.8.2009 17:21:37   
nadica
jas ziveam so roditelite na mmi od toa nema beganjeuser posted image se znaeme dolgo vreme bidejki imavme 6 godisna vrska pred da sstapime vo brak pa se si kazuvame vo oci user posted image najcesto nejze se i fali nesto jas sum mlada neiskusna neupatena ...(inaku taa e akuserka) poznato vi e neli no mm e tuka poln so razbiranje i mi pomaga vo toa kulturno da i kazam kade i e mestoto user posted image

nekogas se korisni postarite a nekogas samo smetaat no toa ne nivna vina razlikata vo generacii e problemot i uste nesto mojata/nasite majki ne ni zemaat na zlo koga gi kritikuvame bidejki se nasi majki a svekrvite se lutat za se i sesto bidejki se plasat deka sinceto saka druga zena osven mama user posted image user posted image user posted image
neli?

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   Колку се застапени бабите?
4.8.2009 20:47:06   
Natasha5
mene svekrva mi mi pomaga ama nekogas me nervira koga mi kazuva sto da pravam ,bozem jas neznam.Od tipot koga ja banjam na sekoe banjanje mi vika zavitkaja,ili koga ja drzam postojano mi vika vnimavaj na glavata ko da sum nekoj debil sto ne vnimava na svoeto dete. e toa mnogu me nervirauser posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 8.8.2009 17:10:38 >

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Колку се застапени бабите?
8.8.2009 17:16:12   
Еца
Кај мене и покрај тоа што живеам во заедница, обврските околу децата се мои, и околу Мартина и сега околу Мила.Значи еве веќе десетина дена како се во село, па јас и сама ја бањам Мила(мислам до помош на Мартинаuser posted image )Истото беше и за Мартина, едноставно јас сум мајка и сакам да го почувствувам родителството сама. Свекрвата оди на работа, работи во смени, па често пати и треба одмор (што почитувам, но и колку може да се одмори во заедница, ама тоа еuser posted image ) и мајка ми е во друг град, значи се гледаме само ние ако отидеме, така да можам слободно да кажам дека сум среќна што во мојот случај бабите се секоја за себе.

< Поракaта ја уредил Elena -- 8.8.2009 17:17:05 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Колку се застапени бабите?
8.8.2009 18:54:45   
Палешка РР
Ние живееме сами, но Марио кога беше помал секој викенд одеше кај мајка ми. Така се навикнавме сите, ние си шетавме, а и бабата беше задоволна. Сега е голем и не оди. user posted image  Баба му се лути, ама тоа е.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Колку се застапени бабите?
28.8.2009 23:26:06   
Natasha5
Дајте кажете ми дали ова што го чуствувам е погрешно.Кога Јана ке почне да се лути за било што почнува да плаче и не се смирува.Јас сум  таа која треба да ја смири така?Е сега доагаат бабите таа плаче јас се обидувам да ја смирам ти е над глава ти стијат и викаат нешто ем од нивната вреве ем од Јана и ме фака нервоза.Наместо да ја смирам се доразлутува.Е тогаш многу се нервирам како да не сум способна јас.остај сега имав случка дури во соба ти влегуваат.Многу се нервирам дали да поразговарам дека тоа многу ми смета,кога сум тука јас моја обврска е да ја смирам атие да не ми стојат на глава засто се доизнервирувам.Или да молчам дали грешам сто се чуствувам вака? Помош

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Колку се застапени бабите?
28.8.2009 23:48:23   
Еца
Мој совет: веднаш да седнеш и да поразговараш со нив.Исто беше и кај мене, јас молчев и полошо излезе(во друга прилика). Остави за утре, свари кафе, викни ги седнете и полека, смирено кажи им дека тој начин кога Јана плаче а тие притрчуваат те прави нервозна и се чувствуваш неубаво.Објасни им (низ насмевка) дека ете од вторник си на работа па 0ке имаат време да ја смируваат кога ќе им заплаче, а дотогаш или кога е со тебе, да не влетуваат, а доколку ти затреба помош ќе ја побараш од нив, бидејќи се сепак поискусни(малку и пофали ги)user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Колку се застапени бабите?
28.8.2009 23:49:59   
niki
Obavezno da im kazes Natasa, ako molcis tie postojano ke ti stojat nad glava, ti postojano ke se nerviras, deteto tvojata nervoza ke ja cuvstvuva i toa ke se nervira. Malecko e i neznae za drug nacin na komunikacija, zatoa place, so tek na vreme ke raspoznaes zosto place i kako najlesno da go smiruvas, toa mora sama da go napravis, nemoze tuka nekoj drug da ti pomaga, vprocem dete od tri kila samo dve race moze da go drzat, za drugi nema mesto i ke mora da cekaat da im dojde red koga ke go cuvaat, a da cekaat mozat i vo druga soba. Najloso e taka koga place neutesno kutroto i neznaes sto da mu pravis uste nekoj da te kontrolira kako ke se spravis so situacijata.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Колку се застапени бабите?
29.8.2009 10:45:10   
Tanja K.
Neznam zosto babive sakaat sekade da gi ima?
Vo vtornik trgnuvame prvace na uciliste i majkami i zela kondurcinja sto jas celo leto gi barav-baletanki.Taa gi donese koga bese i svekrvami tuka,jas na tel.zboram a taa komentira kako i bile tesnicki(ama nema vrska od tesni).Zosto taka kazuva neznam.A majkami pa e tolku osetliva sto vednas sakase da gi vrati bez da gi vidam nitu jas.Koga rekov nikako vrakanje(ama jas neznam koj sto rekol)Elena pocna da place gi saka i gotovo,i togas svekrvava pa znaes dobri se,ama Zolvami koja e na odmor ke i donela takvi baletanki.Eve sega izlegoa nakaj grad da kupat obleka za prv den na skolo,i i potencirav da ne bide nekoja kontra boja od kondurcinjata,a taa pa sto ke najdeme toa.I da nepuknes od maka mozes li?Ako zeme nesto kontra od inaet togas jas vo ponedelnik izleguvam,znaci necekam ni 40dena i ke odam da i kupam nesto po moj keif na Ena.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Колку се застапени бабите?
29.8.2009 11:13:46   
Еца
ХА,Тања а зошто па да не излезеш, мислам нас утре ни излегуваат 40 а јас постојано секој ден имам некои обврски и излегувам, па дури и се видовме пред да се породишuser posted image а сега на еден месец ти мораш да излезеш со Ева на вакцина, сега кога си се исплашила, нели во нок сте ја носеле до болница.Мислам ајде ете што се мора,неа не ја носи надвор до 40,ама ти па зошто да не излезеш? Само нека се здрави и живи, како е Господ никој не е!user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Колку се застапени бабите?
29.8.2009 12:13:07   
BEBICA
mojata svekrva mi bese od pomos koga se porodiv sekoga skoga ke ja viknev doagase pa i spiese kaj nas prvite dve nedeli i me perese i cistese po doba, sekoj den rucek nemozam da se pozala.A posebno mi pomogna koga morav da se vratam vo bolnica radi gradite imav temperatura golema i dobiv vospalenie na gradite i morava da ostanam vo bolnica i ona 24 saat bese pokraj kerka mi koja togas bese na adaptirano mleko, morav da ja ostavam so 9 dena doma i ona bese od ogromna pomos i na mene i na mazmi.Jas bev vo bolnica 5 dena i koga se vrativ se bese na svoe mesto malata bese dobro i toa nemozam da i go zaboravam na svekrvami.Za do dusa nikogas ne se nametnuvala.mene mi se sluci vo poceokot da Monika mnogu place i jas nejze i se javiv vo 01h po polnok i ona so taksi dojde.
Majka mi zivee vo druga drzava i nemozese da dojde no posle i ona dojde na 1.5 dena taka da imav pomos, no sega vise ne zatoa sto nema potreba.Jas ne sum od tie majki koi maltne ne edvaj cekaat da go tutnat deteto kaj babite a oni doma da se izlezaavaat.Jas Monika koja sega ima skoro 11m. do sega ja imam dadeno samo ednas na svekrvami na 1 h da ja pricuva za da jas sredam nekoi dokumenti vo grad.
verovatno imam sreka so svekrvami bar do sega. 

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Колку се застапени бабите?
29.8.2009 23:08:17   
Natasha5
А бе за чување нема потреба јас се грижам за керка ми цело време.Знаци ке барам помош ептен ако ми треба.Не сум од оние кои едвај чекаат да се отарасат од децата,напротив не сакам да се одвојувам од керка ми.Ама многу ме нервира кога ти стојат над глава,не викам не поискусни се ама сакам да имам малку време на само со керка ми само таа и јас,мислам да си поиграм и сл.Јас сум цело време со неа ама како? да ја средам се и после тие да си играат па и јас сакам да си поиграм Страшно ме нервира кога си играм со неа или кога и зборувам и некој над глава ти стои и тој и се обрака ,мислам страсно се нервирам,user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Колку се застапени бабите?
27.1.2010 19:04:57   
mother 29
MOJATA MAJKA GO CUVA I MI POMAGA OKOLU MARKO,A sveki....NE MOZE ,JA BOLI POLOVINATA(DEMEK).I SEGA MARKO KOGA POCNA DA STANUVA INTERESEN ,DA ZBORI....ona saka sega da ja zanimava heeh,ama ovoj neke!

arno i pravi,da si stavi prstot i da se cukne  vo glavata......

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Колку се застапени бабите?
27.1.2010 19:38:29   
caci20
Moeto e celo vreme so nas. Jas porodena so carski rez se sama pravev. Si go banjav, oblekuvav, stanuvav noke po nekolku pati. Majka mi dojde od Slovacka ama doagase ednas na tri dena kolku da zapegla i zacisti, a i da go vidi maloto. Svekrva mi doagase na sedenje. A jas pravev drustvo ne mozev ni da legnam ni nisto. Ic ne mozam da spijam ako nekoj mi e doma.I den denes e taka. Nemam pomos od nikoj i iskreno poubavo mi e. Kolku uspevam tolku. Nikoj ne me brza .Toa e ubavinata koga ne zivees vo zaednica.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Колку се застапени бабите?
28.1.2010 23:11:49   
alex_mo
 Кога се роди син ми живеевме во заедница...свеки си зема неколку дена ама само еден ден го бањаше,а наредниот ме надгледуваше да не згрешам во нешто....другото се сама си го работев.Ја замолив да земе уште некој ден оти ми беше страв јас дете 21 год ,со бебе ,а таа ми рече немала веке денови....По 2 месеци дојде јатрва и од Германија и тогаш она недела дена дома.Ја прашувам од каде денови ,а таа дека си ги чувала за да се шета со гостинката....
Мајка ми го изледа кога требаше...
Е сега сме повеќе од 7 год сами,а син ми има 11,6год ,а она -бабе па ич не идеш кај нас ,доаѓај па те заборавивме-

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Колку се застапени бабите?
7.2.2010 23:36:56   
ikipp
nie ziveeme vo ista kuka,ama deleni,pa ni pomos sum videla od nekoj ni nisto.jas imam 23 god,decata  ednoto 2 meseci,drugoto 16,pa od prv den se sama si pravam,pa baska se kacuva na 3 dena po 5 minuti,sramota mislam vo ista kuka sme.a imam svekor,svekrva,baba,zolva,i po cel den sum sama gore,a baska domasnite raboti so treba da se izvrsat

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Колку се застапени бабите?
7.2.2010 23:39:33   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: ikipp

a imam svekor,svekrva,baba,zolva,i po cel den sum sama gore,a baska domasnite raboti so treba da se izvrsat


Не ти треба никој,драга моја...Најубаво е сам...Организирај се и бркај работа...Мене кога некој ќе дојде да ми помогне,само повеќе ми пречи...А кога сум сама,куќата можам наопачки да ја свртам...Затоа,ич да не му се секираш...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Колку се застапени бабите?
7.2.2010 23:56:20   
Tanja K.
Не ти треба никој,драга моја...Најубаво е сам...Организирај се и бркај работа...Мене кога некој ќе дојде да ми помогне,само повеќе ми пречи...А кога сум сама,куќата можам наопачки да ја свртам...Затоа,ич да не му се секираш...

Potpis
Jaz za Elena ner osetiv deka sum majka.A sega sum sama,sama banjam,sama ranam,sama uspivam se sama.No cuvstvoto e prekrasno.Od prv den banjam sama,i se do den denes sama pravam se.Tuka si e i mm koj mnogu stvarno mnogu mi pomaga.Vo sred nok go budam da ja cuva Eva,zosto mene mi se spielo.(Kako  da nemozam denta da pospijam,a toj na rabota).Ama nikoj pat ne me odbil.Porano koga trebase da izlezam nekade sekoj pat prv  bese toj sto vikase vikni nekoja baba za cuvanje na Elena,a sega nikoj ne ni treba.Jas sum tuka i sakam da gi gledam kako rastat.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Колку се застапени бабите?
7.2.2010 23:58:10   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce


ИЗВОРНА ПОРАКА: ikipp

a imam svekor,svekrva,baba,zolva,i po cel den sum sama gore,a baska domasnite raboti so treba da se izvrsat


Не ти треба никој,драга моја...Најубаво е сам...Организирај се и бркај работа...Мене кога некој ќе дојде да ми помогне,само повеќе ми пречи...А кога сум сама,куќата можам наопачки да ја свртам...Затоа,ич да не му се секираш...


аууу потпишувам со двете раце...сам најубаво

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Колку се застапени бабите?
23.2.2010 12:55:07   
ikipp
da parno e sam,i jas taka mislam,ama barem da sum vo druga kuka,a vaka ako ja sleze mm deana,odma po 2 min ja kacuvaat,ne  sedela demek,a taa saka da cepka malce,a mojava svekrva e mlada,40 god,i saka da i bide suredeno.e nemoze so deca suredeno.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?