|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Колку време треба да си осигуран за да земеш ...
16.11.2010 22:13:50   
kik@
Sakam da prasam kolku vreme treba da bides osiguran za da zemas pari otkako ke se porodis.Dali dokolku si na pola rabotno vreme osiguran ke zemas onolku pari na kolku si osiguran ili ke zemas,cela da recam,plata?

< Поракaта ја уредил виктори -- 23.11.2010 22:53:31 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Kolku vreme treba da si osiguran za da ze...
16.11.2010 22:17:41   
kik@
Dali dokolku se rodat dve bliznacinja te sleduva isto pari i za dvete i kolku?Ajde dragi ringerajki se nadevam tie sto imaat iskustvo so ovaa rabota ke ni pisuvaat i ke ne informiraat za se sto treba da se napravi za da dobieme pari.Pozdrav do site kio se majki i koi cekame da staneme majki.user posted image

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Kolku vreme treba da si osiguran za da ze...
16.11.2010 22:36:47   
Twins
mislam deka treba najmalku 6 meseci bez prekini , e sega neznam za polovina rabotno vreme ama zemas isto pari bezrazlika dali se  bliznaci ili edno dete.

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Kolku vreme treba da si osiguran za da ze...
16.11.2010 22:37:11   
cevlice
najmalce 6 polni meseci da ti plakale pridonesi , ti sleduva porodilno boleduvane.
a toa za bliznaci neznam dali odi duplo.

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Kolku vreme treba da si osiguran za da ze...
16.11.2010 22:38:11   
lukas
jas mislam deka treba da si osiguran 6 meseci pred poragaj...a ako si osiguran na pola rabotno vreme tolku i ke zemas...barem kaj mene bese taka ama jas koga ostanav trudna se osigurav na celo rabotno vreme pozz..i jas ne razbiram bas mnogu pa neka kazat drugite mamicki...poiskusnite ovie raboti kaj mene mm mi gi brkase i ne sum bas uhodana..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Kolku vreme treba da si osiguran za da ze...
16.11.2010 22:39:32   
anedespo
Најмалку 6 месеци, а паричниот износ е според пријавената плата, а не според бројот на деца.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Kolku vreme treba da si osiguran za da ze...
17.11.2010 0:48:06   
vezilka RR
За да земеш платено породилно треба да си осигуран најмалку 6 месеци без прекини, а ти се иплатуваат онолку на колку си била пријавена. Аначи ако со била пријавена на пола плата, толку и ќе земаш од породилното. Истата сума ќе ја земаш и за едно бебче и за близнаци, единствена разлика е што ти следи породилно во траење од 1 година наместо 9 месеци.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Kolku vreme treba da si osiguran za da ze...
17.11.2010 10:09:36   
strelec 8
znaci ke zemas kolku sto si zemala preku transakciona smetka vo banka.za edno dete trae 9 meseci a sa bliznaci edna godina.mora da ima 6 meseci kontinuiran staz.i da si smenila 2-3 firmi za tie sest mesevi bitnoe da nema prekin vo prijava-odjava

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Kolku vreme treba da si osiguran za da ze...
17.11.2010 11:57:40   
Twins
tocno taka da nema prekini vo tie 6 meseci znaci kontinuirano osigurana da si bez razlika dali si menuvala firmi ili ne samo da nema ni eden den prekin i za bliznaci si 12 meseci na porodilno a za edno 9 meseci.

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Kolku vreme treba da si osiguran za da ze...
17.11.2010 16:42:11   
kik@
Moram da pojdam vo fondot da prasam na sigurno zosto mene edna drugarka mi rece deka trebalo 1 god.da bidam osigurana bez prekin za da zemam pari posle poragaj.Ova bilo najnov zakon kolku e tocno ne znam.Uste sto ne ke im teknit na ovie od fondov ako e ova tocno.Pozdrav do site user posted image

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Колку време треба да си осигуран за да зе...
17.11.2010 17:30:18   
vezilka RR
Не е тоа нов закон. Во потребните документи што треба да се приложат треба да се наведат податоци од последните 12 месеци. но ако си пријавен 6 месеци ќе се пополнат само со 6 месеци. Тоа е така бидејќи ако си пријавен 1 година и повеќе документи се поднесуваат само еднаш на почетокот, а ако си помалку од 1 година, документи се поднесуваат секој месец во текот на породилното. Можеби затоа си помислила дека треба да си една година пријавена.

< Поракaта ја уредил виктори -- 23.11.2010 22:55:02 >

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Колку време треба да си осигуран за да зе...
13.1.2011 0:42:17   
lb81
a dali nekoj znae da mi kaze dali mi sleduva nesto kako ednokratna isplata na okolu 3000 d posle porogaj taka sum razbrala znaci ne se raboti za porodilno ova bilo nesto ekstra .Porodilno koristam sin mi e 7 meseci

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Колку време треба да си осигуран за да зе...
13.1.2011 0:53:10   
mami2
Еднократна помош се доделува само за првородено дете. Нејзиниот износ зависи од висината на приходите кои ги остваруваат родителите.  максимум е до 4800ден
Мислам дека рок за поднесување документи е три месеци од раѓање на бебето. Документи се многу и треба време да се соберат, а списокот кои се потребни се добива во подрачна (Општинска) единица на Министерство за социјални работи (вака е во Скопје).

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Колку време треба да си осигуран за да зе...
13.1.2011 0:56:40   
mamicka_26
Да следува еднократна помош после пораѓај и тоа од владата и зависи во која општина живееш и општината дава.Ние земавме и од владата и од општината.Само незнам до кога после пораѓање можеш да ги земеш мислам дека има рок два или три месеци не сум сигурна а колку што читам имате веќе седум месеци незнам дали ке ти датат

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Колку време треба да си осигуран за да зе...
23.12.2016 17:28:51   
sweeety
здраво сакам да прашам дали ме следе породилно доколку не се платени придонесите

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Колку време треба да си осигуран за да зе...
28.12.2016 23:39:06   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: sweeety

здраво сакам да прашам дали ме следе породилно доколку не се платени придонесите

ne sleduva porodilno ako ne se plateni pridonesite.

(Одговор на членот sweeety)
Непосредна врска до пораките: 16
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

ime
Miki88

koe vi se dopagja povekje?

simona (33%)

antonija (51%)

monika (17%)


Број на сите гласови: 209

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!