|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Како се снаоѓате во нова средина?
7.5.2010 21:59:09   
Viktori
Значи, прашањето е:
Како се снаоѓате во нова средина?
Безразлика дали се работи за промена на работно место, место на живеење, па дури и преселба во друг град/држава, како ви оди?

Лесно воспоставувате контакт или ви треба подолго време да се опуштите?

Кај мене сепак би зависело од околината. Какви се луѓето околу мене, таква ќе бидам и јас.
Инаку сум муабетчика и мислам дека лесно се вклопувам, ама ако сум опколена со немуабетчии и да ќутам не ми смета.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.




Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
7.5.2010 22:05:30   
Maca25
Без некој проблем се снаоѓам во нова средина и нова ситуација. Комуникативна сум и мислам дека тоа е голем плус. Живеев една година во Германија и од прв ден имав супер комуникација со луѓето кај кои што живеев иако не го зборував супер јазикот. Веќе после еден месец јас имав и друштво и одев по забави. Дури и дечко имавuser posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
7.5.2010 22:27:45   
Палешка РР
Ми треба извесен период на адаптација, а потоа како риба во вода user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
7.5.2010 22:30:51   
Glück90
super se snaogam ne mi e nekoj problem ni da se snajdam vo prostorot nitu pak so lugeto

_____________________________

When you focus on problems, you will have more problems. When you focus on possibilities, you will have more opportunities. Dream. Wish. Make it happen.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
7.5.2010 22:58:51   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Без некој проблем се снаоѓам во нова средина и нова ситуација. Комуникативна сум и мислам дека тоа е голем плус. Живеев една година во Германија и од прв ден имав супер комуникација со луѓето кај кои што живеев иако не го зборував супер јазикот. Веќе после еден месец јас имав и друштво и одев по забави. Дури и дечко имавuser posted image


Да живеам некаде надвор една година можеби и ќе преживеам... ќе ме одржува мислата дека кај и да е ќе се вратам дома. Ама да се преселам засекогаш???user posted image Не знам богами... Уште на почеток ќе ме утепа психа user posted image
А инаку додека правиме муабет за МК, лесно е! user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
7.5.2010 23:47:41   
melody
Eheee kolku novi sredini promeniv do sega...Zavisi kako se cuvstvuvam vo taa nova sredina i zavisi kolku dolgo treba da ostanam tamu pa taka i se odnesuvam.Inaku za komunikacija vospostavuvanje so drugi luge od razlicni zemji ic nemam problem ama imam problem da vospostavam komunikacija so Makedoncite ,a zasto toa voopsto ne mi e jasno.user posted image
Dodeka ziveev vo Grcija vo mestoto kade bev komunicirav so site i toa za nepoln mesec(toa mi nalaga profesijata i lugeto samite se lepea za meneuser posted image )
Ovde isto taka za nepoln mesec jas ostvariv prijatelstva,malku potesko mi ide so Turcite zosto i jazikot ne go znam(stram da mi e tolku vreme sum tukauser posted image ),a od niv samo nekolku zeni znaat angliski.So mazi ne se druzam tukauser posted image osven so sopruzite na moite prijatelki.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
8.5.2010 0:36:41   
nadica
Кај мене сепак би зависело од околината. Какви се луѓето околу мене, таква ќе бидам и јас. Инаку сум муабетчика и мислам дека лесно се вклопувам, ама ако сум опколена со немуабетчии и да ќутам не ми смета.


потпис

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
8.5.2010 8:25:08   
natasha
Jas sum vo princip komunikativna osoba i lesno ja prifakam adaptacijata vo novata sredina,,na pocetok sum tivka,stalozena,rezervirana,dodeka da go opipam terenotuser posted image a potoa se si tece vo nagoren tek.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
8.5.2010 9:10:22   
tereza
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Без некој проблем се снаоѓам во нова средина и нова ситуација. Комуникативна сум и мислам дека тоа е голем плус. Живеев една година во Германија и од прв ден имав супер комуникација со луѓето кај кои што живеев иако не го зборував супер јазикот. Веќе после еден месец јас имав и друштво и одев по забави. Дури и дечко имавuser posted image


Да живеам некаде надвор една година можеби и ќе преживеам... ќе ме одржува мислата дека кај и да е ќе се вратам дома. Ама да се преселам засекогаш???user posted image Не знам богами... Уште на почеток ќе ме утепа психа user posted image
А инаку додека правиме муабет за МК, лесно е! user posted image



Исто како викториuser posted image не сум јас за селидба надвор од мкд,психата ќе ме отепаuser posted image одсекогаш сум се восхитувала на оние што без проблем се прилагодуваат на нова средина(посебно во странство),јас не го можам тоа

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
8.5.2010 13:29:24   
Maca25
Јас кога отидов во Германија, отидов со цел да не се враќам. Има спремено документи да се префрлам таму на факултет, сериозна врска.... ама мајка ми се разболе и не можев да издржам и да не дојдам. И така останав овде.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
21.2.2011 11:16:57   
stojanoskad
uf uzas sum tuka.Vopsto ne gi sakam promenite i mnogu tesko gi prifakam. Mi treba mnogu vreme da gi prifatam, a posebno lugeto.Nekako toa obicno zdravo i formalen
muabet go imam aj da ne recam so site, ama za na kafe da mi dojdat ili da odam ne.


(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
21.2.2011 11:28:26   
arh_diz
Muabetcika sum i nemam nekoj pogolem problem
Vo mestoto na ziveenje mnogu lesno se snajdov iako neznaev jazik
Dodeka na rabota se soociv so problem prvo zatoa sto bev zensko a tuka ima zeni kolku sakas , zenite vo kolektivot a i opsto zenite tuka ne se golemi muabetciki , no so tek na vreme se prilagodiv

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
21.2.2011 12:30:52   
mila mama
Јас би се снашла само некаде во Европа. Надвор од тоа ми е сосема далечно и како релација и како доживување. На туѓи менталитети се прилагодувам, особено ако ми изгледаат порационални од нашите. Се што е добро од нашето општество го зачувувам како подлога над која трупам други позитивни искуства.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
21.2.2011 18:32:52   
mama26
nova sredina sekako treba da opipas kakov e toj narod kako ziveat ,nivnoto razmisluvanje...kaj nas na primer odma prasuvas za kafe tamu nema taka..ili mora da se najavis za da odis negde -eve i toa kaj nas pristignauser posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
22.2.2011 16:29:28   
Џесика
Еве направивме 1 година и 2 месеци како се преселивме во куќава, а дури пред некој ден ни дојдоа на кафе првите комшии, лепенка до нас што се... позади коа пружам алишта еден краток муабет, здраво како сте, шопрајте и толку... а цел живот во зграда растена, едно излегување од дома милион луѓе ќе сретнеш... малку ми е чудно и ми фали секојдневен муабет...
А ако зборам за странство, во оваа ситуација во која сум мислам дека би се прилагодила и на менталитет, и на секојдневие... а ко девојче кога бев на гости кај тетка ми во Германија, 2 месеци, и едвај чекав да се вратам, самотијата ме утепа, бар да бев со дечко, другарка, маж, поинаку би било...


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
22.2.2011 16:43:00   
Martins mom
Немам проблем со менување на средини, луѓе и било што...па јас тоа цел живот го правамuser posted image За 18 години живот променив 3 града и кој знае каде ќе завршамuser posted image Прилагодлива сум мнооооогу

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
22.2.2011 17:43:59   
skorpijana
se snaogam kade i da sum ne mi e mnogu tesko da se prilagodam a koga bi otisla nekade vo stranstvo ne znam kako ke mi bide vazno e moite najmili da se so mene pa drugoto milsam deka bi se sredilo

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
22.2.2011 23:00:20   
Bogdancanka
se snaogam nemam problem,za muabetot mi odi so site,e sega ako se najdam vo nekoja sredina so nekoj koj treba da mu vlecam zbor so klesti se povlekuvam...user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
19.4.2012 22:55:45   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: April

интересна тема user posted image
зависи од промената, некои ги прифаќам полесно, некои потешко, во секој случај, ако гледам дека тоа е тоа, дека нема друг избор, ја прифаќам и се обидувам да најдам нешто убаво во таа промена и да се прилагодам на неа што е можно побрзо...мислам дека флексибилноста е многу важна особина која секој треба да ја поседува...а сега тука се надоврзува и едно друго прашање: дали сакате промени и дали некогаш ве плашат? user posted image  



ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Ubava tema.Poradi toa sto jas go promeniv mestoto na ziveenje, daleku od mama i tato, site mislea deka mnooogu tesko ke se adaptiram, no pogresja.
Adaptacijata traese kratko znaci dodeka go nauciv gradot bar onie glavnite soobrakajnici, znaci eden mesec.I ednostavno site dobro me prifatija okolinata, lugeto, duri i brzo pocnav da rabotam posle nekolku meseci, se bese super duri i neosetiv nekoja razlika.Sega nepravam razlika dali e Skpje ili Blegrad seedno mi e, i dvata gra gi obozavam, iako imaat golemi razliki.
Mislam, deka eden del od adaptacijata zavisi od samite nas a druga od okolinata edna bez druga nemozat.
Iako sega mislam deka jas sum osoba koja bukvalno kaj ke i da se naogam ke pustam koreniuser posted image user posted image user posted image user posted image lesno se prilagoduvam i isto taka se iznenadiv sama sebesi, so toa  sto ili sum bila ili sum stanala mnooogu snaodlivauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image a toa mi go olesni adaptiranjeto vo Belgrad.




ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Тешко се адаптирам, само ако морам user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol


Kaj nas vo kratok perod ke se slucat mnogu promeni.Jas ke ostanam posle porodilnoto bez rabota i treba da go smenime ne samo stanot tuku i gradot vo koj ziveeme.
Najtesko mi e za rabotata,neznam dali ke najdam isto taka lesna i dobro platena rabota.
Za ostanatoto ne mi e problem ke se adaptiram NO so eden uslov.Stanot ili kukata sto ke gi zememe mora da se vo centarot na gradot inaku nisto od adaptacijauser posted image .
Seriozno,ne bi mozela nikogas da ziveam na periferija.



ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

ако морам да променам нешто ми треба некое време за да се адаптирам на промените

а доколку неминовно се случат промени некако не ги осеќам, се справувам во моментот со ситуацијата

сакам да кажам дека кога знам за промените потешко се адаптирам отколку кога незнам -тогаш некако фатена во тесно полесно се адаптирам.




ИЗВОРНА ПОРАКА: melody

Jas pak od tolku mnogu promeni vo mojot zivot veke i ne gi ni zabelezuvam koga ke dojdatuser posted image
Dodeka bev pomlada mi bese mnogu tesko da se adaptiram na niv i si vikav e kaj sega i ova,no kako stareev i kako promenite se pocesto i pocesto se slucuvaa taka i adaptiranjeto kon niv mi stana kako eden vid dobro utrouser posted image  Ponekogas duri i koga nekoja situacija podolgo vreme ne se menuva od navika si ja baram promenata, a ziveam vo nadez deka eden den navistina ne ke treba da promenam nisto...user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Јас богами тешко ги прифаќам промените. И не ги сакам баш многу,многу. После некоја драстична промена ми треба доста време за да се адаптирам и да си фатам терк. Во тој период на адаптација се некако не ми е пријатно, се чувсвувам како на трнње да газам, не се чувствувам своја на своето. И околностите мноогу влијаат колку брзо ќе се адаптирам на промената.



ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ


ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

ако морам да променам нешто ми треба некое време за да се адаптирам на промените

а доколку неминовно се случат промени некако не ги осеќам, се справувам во моментот со ситуацијата

сакам да кажам дека кога знам за промените потешко се адаптирам отколку кога незнам -тогаш некако фатена во тесно полесно се адаптирам.


Eve bez da pisuvam bas vaka e kaj mene user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Мнг сум флексибилна и секаде се прилагодувам правам доста промени и првите два дена ми се онака шубе а веќе третиот немам гајле .






_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
3.8.2013 11:43:30   
Bethany
Јас сакам промени, едноставно не можам да замислам да живеам на едно место/град целиот живот, или да работам на едно место 30 години пример user posted image
И секогаш кога менував нешто бев возбудена и среќна и потоа како време одминува, јас почнувам да наоѓам мани се повеќе user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
9.8.2013 13:47:11   
bucko mal
Mnogu dobro se snajdov,duri I podobro od sto mislev.
Site na pocetokot me prsuvaa dali mi e tesko,dali se naviknav?
Mene bas mi bese intersno se novo za mene,ubavo arno ama kako sto pominuva vremeto taka mene poveke me vaka nostalgija.Nemozam na nisto od tuka da se pozalam nitu od mm nitu od uslovite sto gi imam za zivot ama ete vo dusava custvuva kako da mi fali nekoj del,praznina imam.najtesko mi padna sto mm mi kaza deka taa prazni nikogas nema da moze da se popolni ni po 20g ziveenje tuka,ednosnavno sme dosle kako vozrasni luge,drugo e za decava,eve go gledam sin mi mislish tuka e roden,uziva.Samo sto covek sto pobrzo se navikne toa podobro.
Inaku funkcioniram se nauciv sto mi trebase,samo zapoznavam novi lujge,se interesiram sto kako I zadovolna sum za 1,5 godina sto postignav super sum.
A koga ke me zdrma kriza za MK ke si pokukam tuka,,rr se trpi user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
9.8.2013 14:15:13   
cevlice
Значи комуникација со луге мислам дека немам никаков проблем но сепак колку е расположена обратната страна за муабет. Кога се работи за промена на средина малце ми е потешко бидејки сум премногу носталгична. Се додека не се прилагодам на средината понатака е полесно.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
9.8.2013 14:17:27   
vezilka RR
Па не баш најлесно. Ми треба период за да се прилагодам, и во тој период сум многу претпазлива. А многу зависи како ќе се постават кон мене другите во тој пеериод. Ако не се баш најпријателски расположени, хе, хе никад нема да се адаприрам, веднаш и јас ќе.си ставам бариера. На ново работно место на почеток сум под стрес, дали ќе успеам, дали ќе ме биде, па како ќе ме прифатат. Ама пак и до сега моите работни места никогаш старото со новото немале врска и сум почнувала буквално од почеток.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
9.8.2013 14:26:50   
sandriana RR
И мене ми е тешка адаптацијата - веројатно тоа ми е проблем во глава, или надостаток на самодоверба. Претпазлива сум, не толку кон себе, колку кон другите, па додека заземам став, поминало време. Најбитен ми е фит бек од околината, па ако имам позитивна реакција не ми е проблем и побргу да се опуштам. Во принцип, тешко напуштам зона на комфорт user posted image (што сметам дека ми е голем минус).

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Како се снаоѓате во нова средина?
9.8.2013 14:38:54   
Mihaela 2010
Posledna nova sredina mi bese novovo rrabotno mesto...8godini vo eden sektor i sega odednas idam u drug sektor,i pak mi bese tesko..
Lugevo(koleskive),mi bea poznati onaka od izvidjenje,ama prviot mesec mi bese sto da vi kazuvam,se ucevme,oni mene jas niv...mislam deka jadev a slabeevuser posted image
Ne sakam da menjam sredini,Bik sum vo horoskop,i ne sakame nie promeni,samo ako se mora neli...se ukotvuvam na edno mesto i ne mrdam user posted image
takva bev i so deckovcite...,mrazev raskinuvanja i promeni

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?