|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Искуства со Македонски пошти
20.5.2013 8:40:45   
vezilka RR
Поштарот секогаш ѕвони три пати. Х,. не знам баш дали ова уште важи. Сега повеќе важи поштарот ѕвона само кага сака. Стварно не знам од каде да почнам. Оваа институција си праи ама баш што си сака. Во реонот кај што работам има еден поштар кој од време навреме одлучува дека „сме се отселиле“ и ја враќа поштата на испраќачите. Бевме исто такка претплатени на некои дневни весници и тој ни ги носеше најмногу два пати во неделата..на пример во петок ни ниси весници од вторник до петок. Ужас! Абе пишувавме жалби и полаки, море со шефот разговаравме, ништо. На поплаките не добивме никаков одговор, а шефот негов ни рече, абе таков си е тој, што да му праиме, пред пензија е човекот, греота е сега да го бркаме,. Па после тој уште повеќе лут. Се доведовме во ситуација за малку да ни пропадне еден цел проект заради неговото неработење. И единствено нешто што колку толку ни поуспеа кога поднесовме жалба до Агенција за пошти. Сега поретко решава дека сме отселени. И напраивме кпомпромис писма да носи два пати во неделата, ние од дневните весници се откажавме.

Колку што знам од муабети ова не е изолиран случај. Поштава е во катастрофална ситуација. Дајте искуства, да се посмееме, и да видиме како да ги притиснеме.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 20.5.2013 8:41:15 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Искуства со Македонски пошти
20.5.2013 8:46:28   
Mihaela 2010
Jas znam samo deka redovno smetkite mi doagaat,ama ne daj boze da treba nesto VAN toa da stigne...
Posledniot period i go sobirav na M albumot zivotinsko carstvo,i trebase da mi stignat dve slikicki od edna majka i toa od skopje...celi mesec dena cekav ni aber ni glas od pratkata..
iskontaktirav i kazav i zenava dojde specijalno do Butel da mi gi dstavi,vo meguvreme nasla isti takvi i mi gi donese,a ne e deka ne gi pratila....
I eve do den denes taa pratka ne e stignata i bas me interesira kaj e zavrsena
Stvarno strasna rabota,a kamo li da treba nesto po seriozno da se isprati...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Искуства со Македонски пошти
20.5.2013 12:06:59   
mommy_angels RR
е баш ми ја погоди темата,вријам од саботата.Најфино и најкултурно отидов да си платам сметки, а таму наидов на една безобразна теткица која после два пати праљшување дали ќе ја завршиме работата се удостои да ми наплати(во меѓувреме си ставаше печати на некои писма) и тоа само затоа што детето почна да ми се лути и изгледа и беше страв да не заплаче па не дај боже да и наруши мирот.Незнам која плата ја зимаат , а не ми е ни гајле.Јас за 12000 работам секој ден со луѓе и им се смешкам и им удоволувам хирови баш затоа што мислам дека секој треба да си ја врши работата најпрофесионалмо независно дали пере нечии гаќи или е квантен физичар.Еден ваков во Стопанска пријавив и таму веднаш беше реагирано,ама во пошти со оглед на нивната организација тешко а може да речам и неверојатно

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Искуства со Македонски пошти
20.5.2013 12:14:15   
anaana
Незнам која плата ја зимаат


zosto sekogas se postavuva prasanjeto kolku plata zemaat??? ili onaka pa dobro malku zemaat ne se zadovolni...
sekoj koj ke se soglasi da raboti znae za kolkava plata raboti, ne deka si vika moze ke imam sreka pa 2000e mene ke mi davaat. pa posle so 300e si vika e ne rabotam
ako ne mu se raboti neka si odi doma, ima lugje sto placat i molat za negovata plata

ne e opravdanie visinata na platata so odnesuvanjeto....
pred nekoe vreme imavme takvo kartocne deka imame pismo vo posta. otidovme da si go zememe i toj od tamu vika aaaa pa sme go vratile nie. jas mu vikam pa ne e pominat rokot za da go vratite. toj samo mi vika jas ne znam, ne ste dosle da go zemite nie go vrativme. i uste mi vika javete se vo kompanijata koja vi go pratila pismoto ke vi go pratat pak....
alooooo kako jas da znam koj mi pratil pismo...
kako me iznervira. mm ne se rasprava, da bev sama imase toj da se javuva po site posti i kompanii i da mi go najde pismoto. kako mozat taka, pa toa moze e nesto mnogu bitnooo

situacija 2: odam da platam smetka leto nekade 14h - znaci ne bese vreme za pauza.. toplo nadvor pekol.. postava zatvorena... jas vrijam se potam i ete ti ja tetkicava posle nekoj 5-10 min doagja so najlonce so jadenje i vleguva vnatre i se zaklucuva... mi vika ke jadam jas sega!!!!!!!!!!!?????????????????!!!!!
jas i vikam ama ne ti e vreme za pauza. mi vika jas ne jadev za pauza... i sto da pravam jas????
a be zovrev pred postata. imase i postari lugje sto cekaa, navistina nema smisla
uf kako nema nekoja poplaka da pises so ime i prezime site da gi navedes

< Поракaта ја уредил anaana -- 20.5.2013 12:17:45 >

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Искуства со Македонски пошти
20.5.2013 12:44:18   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana


uf kako nema nekoja poplaka da pises so ime i prezime site da gi navedes

ed nekoe vreme imavme takvo kartocne deka imame pismo vo posta. otidovme


Единствен начин е да се жалиш во Агенција за пошти..Иначе со поплаки во сама пошта нема фајде, верувај, испробано.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Искуства со Македонски пошти
20.5.2013 12:57:00   
sandriana RR
Поштарот кој е на реон кај нас на работа е мравка човече - од кого сум многу пријатно изненадена-релативно млад Албанец (35-40г), кој ако некогаш е во гужва со пратките од реонот, многу бргу се снаоѓа со дополнителна помош и секогаш поштата е уредно и навреме доставена user posted image . Барем ние не сме имале никаков проблем за овие 6-7 години, колку работам тука. Што се однесува пак до домашниот реон - исто така за мојата лична пошта, ниту за сметките, немало проблем. Уредно се доставуваат во сандачето поставено на дворната врата.
Ја повикувам Везилка да ме корегира за домашниот реон, ако има забелешкаuser posted image .
Инаку, се почесто гледам дека фирмите користат услуги од приватните пошти, за поекспедитивни достави на пратки и документација која е потребно истиот ден да биде потпишана и вратена назад (договори, поскапи достави - телефони на пр., специфични материјали за анализа - брисеви, крв и сл.)

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Искуства со Македонски пошти
20.5.2013 13:17:17   
penelopa
Многу лошо искуство со Македонска пошта- се што праќам во Мк по пошта , обично честитки, разгледници, МОРА да биде пратено препорачано инаку не стигнува посебно кај мајка ми во Чаир патува по месец дена и на крај го добива отворено- катастрофа . Не ми е јасно што мислат дека ќе најдат внатре, пари? Па не сум толку блесаваuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Искуства со Македонски пошти
20.5.2013 13:18:41   
vezilka RR
Ма не само за поспецифични пратки туку и за обични писма. Ние кога се работи за адреса во Скопје користимe услуги од оние фирми кои со велосипеди разнесуваат пратки. За исти пари, ги носи во истиот ден. А со пошта некогаш и по 10 дена чекам писмо од Скопје за Скопје. За реонскиот дома не сум многу во тек, никој дома неми праќа писма user posted image . Ама за тој кај моите е иста песна. Писмо за кај моите ни го носи комшијата три згради подолу, сирот чоек.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Искуства со Македонски пошти
8.10.2013 11:55:11   
mnm1986
Пред некој ден ми кажаа дека преку Македонски пошти можело да пратиш пари на пример од Скопје да бидат доставени до лице што живее на пример во Охрид, дали добро сум разбрала а доколку е точно да ми кажите искуство .... поздрав user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Искуства со Македонски пошти
8.10.2013 12:02:49   
vezilka RR
Хе, хе, јас не би се осмелила оти никој не ти гарантира за нивната безбедност. Како ќе докажеш дека во пликотимало пари? Ќе си го отвори некој, и ќе се почасти.

(Одговор на членот mnm1986)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Искуства со Македонски пошти
8.10.2013 18:31:57   
Felly RR
Па во плико не би се осмелила ни јас, ама има и поинаков начин. Не знам точно постапката како оди, оти немам праќано, нас само ни стигнуваат секој месец. На домашна адреса, ти стигнува известување дека на пошта треба да си подигнеш пакет т.е. пари, и пишува во колкава вредност. Ако си дома може и на рака да ти ги исплати поштарот. АКо не, одиш на пошта, со ливчето(упатница - сега видов како се викаuser posted image ), и од шалтер си ги подигнуваш парите. Нешто слично како за препорачано писмо. Не може никој да ти ги земе парите, зошто и кај оној што испраќа останува некоја потврда за испратени пари.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Искуства со Македонски пошти
9.10.2013 8:39:41   
Mihaela 2010
Pari vo pliko???ama ajdeee jas nekogas pismo ke pustam pa se mislam dali ke stigne a kamoli pari da stavam

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Искуства со Македонски пошти
9.10.2013 8:47:18   
mnm1986
neee pari vo pliko :) prasav da ne postoi nekoja opcija kako sto e nosenje penzija do vrata a pari vo plik nikako :)

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Искуства со Македонски пошти
9.10.2013 8:55:52   
Felly RR
Е па еве мнм, ова како што ти пишав јас - со упатница, ти ги носат до дома, само што кај нас на поштарот не му се ѕвони, па некогаш само ни го фрла ливчето во двор, па мораме да одиме до поштата да ги земиме парите.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mnm1986)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Искуства со Македонски пошти
9.10.2013 8:57:59   
mnm1986

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Е па еве мнм, ова како што ти пишав јас - со упатница, ти ги носат до дома, само што кај нас на поштарот не му се ѕвони, па некогаш само ни го фрла ливчето во двор, па мораме да одиме до поштата да ги земиме парите.

user posted image user posted image do koga vaka so postarive user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Искуства со Македонски пошти
10.10.2013 2:00:22   
Snowhite RR
Тетка ми од Германија лани не знам кој памет ја фатило и ни пратила пари по пошта и многу јасно не стигнаа, јбг тоа е

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mnm1986)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Искуства со Македонски пошти
29.10.2013 15:50:42   
vezilka RR
Е морам ова да го пишам. Чекаме едно официјално писмо од една институција. Се јавувам денес во институцијата да прашам дали ни го пуштиле, и ми викаат уште прошла недела. О.К. се јавувам во пошта да прашам, и тој чичкото ми вика да проверами ќе ви се јавам. И глеј навистина се јави. Ама што ми кажа, леле мори мајко. Вика да, го најдов, на 24 е пратено, а денес е 29. Викам па зошто уште не стигнало, и тој мене фино лепо, госпоѓо, ако го сакате веднаш да дојдете да си земете!! Аууууу, абе му велам некој ви платил 100 денари за да ми го испорачате. Епа, што да правам, вика, многу работа има, ни утре, ниту задутре нема да ви стигне, да си знаете. Пошта е лудилоооо user posted image user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Искуства со Македонски пошти
18.1.2014 17:47:19   
Bethany
Катастрофа. Обично пошта касни премногу, или па никогаш и не дојде.
Некогаш ги загубат по пат, некогаш некој од комшиите ги фрли.
Сега последно добивме честитка за Нова Година, после кој-знае-колку каснење и не беше пратена само честитка, имаше и пакетче со тоа, ама ние ја добивме само честитката. Па нешто барем user posted image

Или исто неодамна чекавме еден пакет од странство, и пројде многу време, мм го прашуваше поштарот кога и да го сретнеше дали има некаков пакет. Мислиме дека ако не го прашувавме, пак ќе се загубеше некаде некако... user posted image

Лошо искуство во секој случај со пристигнување на пратките кај нас user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Искуства со Македонски пошти
20.1.2014 22:05:33   
Mihaela 2010
Jas se uste ja cekam cestitkata za nova godina od brat mi od Praga koja e pratena povekje od mesec dena. a sto e najtragicno i oni ja nemaat dobieno nasata. moze mislele deka ima pari pa otvarale[sm=smiley36.gi
Za greota i sramota

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Искуства со Македонски пошти
21.1.2014 8:50:40   
vezilka RR
Јас чекам писмо од Битола од 9ти. Вчера требаше да го прикачам на еден извештај и не го прикачив. Значи доцнењето на поштља може негативно да ми се одрази на работата и да имам последици. Кој ќе ми го покрие тоа? Кој ќе одговара?
Никој жив, нема сила што ќе ги натера да работат правилно...

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Искуства со Македонски пошти
21.1.2014 11:43:51   
Melanija RR
Знаци јас пратката од Хрватска да ја сонувам ???user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Искуства со Македонски пошти
21.1.2014 13:46:23   
topce
имам јас тетин германец кој си потегна истрага од Германија, deutche post,да му најдат кој тоа нему му ја украл пратката, пари имаше пратено, кога таа си била уредно пријавена.
и се разбира бидејќи германците се сопственици и на нашата пошта најдоа кој тоа ги поткраднувал пратките и го отпуштија од работа, ама не беше обичен поштар туку раководител на нешто таму.
сега пак им се спрема да им поведе постапка бидејќи утврдил дека многу време чека пакетот во пошта во Македонија откако ќе помине царина и слично+лажно се потпишувале на картончињата дека не го подигаме пакетот.
јас се расправав еднаш со таа вработената таму бидејќи случајно отидов да прашам што се случува со пакетот кој требаше одамна да е стигнат таа ми вика па ви оставиле картонче 5 дена поминале ставено ни е за враќање назад.и велам вие мајтап си играте со мене, ниту картонче сум добила, а ако сум добила сигурно ќе го подигневме тоа е пакет за роденден за децата, секој ден прашуваат за него. и барав да ми даде дека ни доставиле и да видам кој потпишал и слично арно ама нема ништо такво.па фино лепо се си истузакав на германецот па нека си поведе истрага пак од таму навака.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Искуства со Македонски пошти
21.1.2014 14:54:57   
vesna1
Topce,greska si. Germancite se spostvenici na Telekom koj spaga vo Grupacija Dojce Telekom.
A Makedonski Posti se drzavna firma,pod drzavata kapa se.Taka da i tie se haos.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Искуства со Македонски пошти
21.1.2014 20:19:27   
deluxe
И мене ме имаат два пати оштетено овие од пошта.Е сега не знам дали е поштарот виновен или таму во поштата вработените,но два пати ми земаат пратка која им припаѓа на моите деца.Првиот пат се распрашав,пакетот пратен од СК ,а ваму никој не ми го достави,поштарот демек појма нема,и ајде баталив не истражував понатаму.Вториот пат едниот пакет за синко стигнува,а за ќерката пакетот му се изгуби трагuser posted image
Катастрофа е се во оваа наша жална државичкаuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Искуства со Македонски пошти
22.1.2014 10:12:56   
vezilka RR
Леле ова со потпишувањето и мене ми се им случено. Потпишале картонче, повратница на препрачано писмо дека го доставиле, а не го доставиле. И ептен скандал ми направија на работа, и тоа со мојот потпис, оти јас најчесто ги потпишувам препорачаните. Боже, боже тоа беше страшно. Немав време во тој меомент да се расправам и со тужби, амаможе требаше, бидејќи тоа е веќе криминал, икривично треба да се постапува, а фалсификувам потпис лесно се докажува.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?