|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Зошто англиски јазик?
26.1.2010 11:33:23   
mami
Коментираме нешто овде со колегиве, па дојдовме до прашањето- Кој решил англискиот јазик да биде официјален за разбирање? Свесни сме дека ако знаеш англиски скоро секаде ке те разберат. Но, кој решил тој да биле оној главниот јазик за разбирање меѓу народите?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Зошто англиски јазик?
26.1.2010 11:43:11   
profesorica
премногу е застапен тоа е работата.го има секаде во медиуми, реклами....

а инаку може скоро секаде ќе те разберат ама нема секаде да ти одговоратuser posted image user posted image user posted image поради XXX причини.во некои држави, да речеме Грција или Франција намерно не ти одговара-демек му е понижење да зборина англиски.го презираат тој јазик.

а зошто реков скоро секаде???

на пример кога бев во Тунис и во Египет, никој таму не ме разбираше англиски.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Зошто англиски јазик?
26.1.2010 11:45:21   
mami
За сега знам зошто, но прашањето ми беше во историјата. Значи не е тоа од сега од пред 20-30 години, туку е од мнооогу одамна.
А за французите ми е јасно, тие освен нивниот не разбираат ниеден друг јазикuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Зошто англиски јазик?
26.1.2010 11:48:01   
Bitolcanka
Свесни сме дека ако знаеш англиски скоро секаде ке те разберат.

Но, прашањето е: кој решил тој да биле оној главниот јазик за разбирање меѓу народите? Не знам кој бил иницијаторот mami. Можеби некоја од РР-ките знае и ќе ни каќе.

Професорице и ти не го сфати прашањето кое го наметна темата, како јас вчера user posted image user posted image user posted image Некогаш читаме како што сакаме, не како што пишува user posted image Или слушаме тоа што сакаме да го слушнеме, а не тоа што ни се кажува user posted image

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Зошто англиски јазик?
26.1.2010 11:48:47   
Enika
Бидејки е закон јазикuser posted image user posted image user posted image Се шалам нели заљубена сум во англискиот затоа вака пишувам...англсикиот е станат Лингва Франка уште мн одамна...со развивање на трговојата...претпоставувам под влијание на Америка која го зема како официјален јазик по наслеување на Европјаните...нели мегу првите биле Британци кои го населиле континетот!!!

Иначе во последно време експанзија има и шпанскиот јази, односно романската група на јазици( кои ја иам намера да ги усовршам)user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Зошто англиски јазик?
26.1.2010 11:52:33   
tereza
мене ми се допаѓа тоа што англискиот е универзален јазик и скоро секаде можеш да се разбереш,без разлика на тоа кој го официјализирал. Добар е за меѓународна комуникација во секој случајuser posted image

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Зошто англиски јазик?
26.1.2010 12:13:16   
niki
Колонизаторите решиле, го наметнале и ете ти го насекаде. 

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Зошто англиски јазик?
26.1.2010 12:20:53   
vezilka RR
и јас отсекогаш истото сум се прашувала..мислам дека е повеќе заради техничкиот јазик кој се базира на англискиот. Иначе историски гледано „најпопуларен“ секогаш бил јазикот на земјата, државата која била најнапредна..на пример за време кога Прусија била најјака, германскиот сите го збореле..и францускиот си имал „своите 5 минути“....

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Зошто англиски јазик?
26.1.2010 13:17:10   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bitolcanka

Свесни сме дека ако знаеш англиски скоро секаде ке те разберат.

Но, прашањето е: кој решил тој да биле оној главниот јазик за разбирање меѓу народите? Не знам кој бил иницијаторот mami. Можеби некоја од РР-ките знае и ќе ни каќе.

Професорице и ти не го сфати прашањето кое го наметна темата, како јас вчера user posted image user posted image user posted image Некогаш читаме како што сакаме, не како што пишува user posted image Или слушаме тоа што сакаме да го слушнеме, а не тоа што ни се кажува user posted image



user posted image user posted image user posted image user posted image баш тоа ми беше поентата, убаво си ме разбрала Битолчанка

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Зошто англиски јазик?
26.1.2010 13:22:23   
caci20
More razbiraat ama ne sakaat da zboruvaat drug jazik osven svojot. Taka si ja stitele kulturata. Imam zet Francuzin i bas taka vika.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Зошто англиски јазик?
26.1.2010 13:22:54   
Bitolcanka
Фала mami, јас секогаш добро разбирам, освен кога сум станата на лева нога user posted image user posted image user posted image
Сите имаме такви денови некогаш user posted image

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Зошто англиски јазик?
26.1.2010 14:05:49   
ripce
Аууу не сум националистички настроена, или во најмала рака во моментот националистички расположена, едноставно мое мислење е дека Англосаксонците отсекогаш биле доминантни во историјата, и мислам дека и сега се доминантни во однос  на другите народи, што не ми пречи мене лично, зашто од тоа ниту имам бенефит ниту штета... Поентата ми беше дека таа нивна доминација се согледува и во наметнувањето на англискиот јазик како официјален!


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Зошто англиски јазик?
26.1.2010 14:24:27   
vezilka RR
е морам да кажам што ми најсмешно..кога гледам SF филмчиња и кога марсовците зборат англиски..user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Зошто англиски јазик?
27.1.2010 23:50:09   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: caci20

More razbiraat ama ne sakaat da zboruvaat drug jazik osven svojot..


Potpolno tocnouser posted image

Malku nadvor od temata ama eve eden nas primer;
Sedime 4 para makedonci doma kaj nas i doaga eden prijatel na mm sam bez zenata srbin i site pocnuvaat da zboruvaat srpski ne deka mi smeta...no ete takvi sme nie makedoncinjata.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Зошто англиски јазик?
28.1.2010 14:16:11   
Матеа
Затоа што јазикот е премногу флексибилен, затоа што има акумулирано премногу зборови од други јазици, затоа што нацијата е наметлива, затоа што знаат како да го експонираат јазикот, затоа што се глобално настроени и практични во секој поглед.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Зошто англиски јазик?
28.1.2010 16:22:15   
melody
zatoa sto bas i ne go znaev odgovorot na prasanjeto,a za sreka mojata najdobra prijatelka tuka mi e anglicanka pa ja prasav nea mi go kaza ova.1607god 13 kolonii ja naselile novata zemja koja ja otkril Kristofer Kolumbo i toa Anglija(najveke),Spanija,Rusija i tn.Znaci so ovaa kolonizacija i faktot deka najveke britanci go naselile ostrovot e dojdeno do toa da se govori angliskiot jazik.So vremeto znaci kako Amerika prerasnuva vo velesila doaga do toa angliskiot jazik da se govori nasekade.Eh sto ne sme bile nie tie sto ja naselile Amerika sega site ke zborea makedonski pa da gi videv grcive togas(zabegav sega)user posted image

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Зошто англиски јазик?
28.1.2010 18:34:38   
Enika
ИЗВОРНА ПОРАКА: melody

zatoa sto bas i ne go znaev odgovorot na prasanjeto,a za sreka mojata najdobra prijatelka tuka mi e anglicanka pa ja prasav nea mi go kaza ova.1607god 13 kolonii ja naselile novata zemja koja ja otkril Kristofer Kolumbo i toa Anglija(najveke),Spanija,Rusija i tn.Znaci so ovaa kolonizacija i faktot deka najveke britanci go naselile ostrovot e dojdeno do toa da se govori angliskiot jazik.So vremeto znaci kako Amerika prerasnuva vo velesila doaga do toa angliskiot jazik da se govori nasekade.Eh sto ne sme bile nie tie sto ja naselile Amerika sega site ke zborea makedonski pa da gi videv grcive togas(zabegav sega)user posted image


Епа...истово и ја го пишавuser posted image

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Зошто англиски јазик?
28.1.2010 21:43:41   
melody
I uste edno dopolnuvanje na ova. Angliskiot jazik e odlucen da bide dominanten vo sedumdesetite godini od minatiot vek(ne me fakajt tocno za zbor vo vrska so godinata moze i porano)i toa zaradi vozduhoplovstvoto.Poradi toa sto moralo da se govori samo eden jazik koi sto site bi go razbirale odluceno e toa da bide bas ovoj jazik.Zamislete letate so avion, a pilotot ne znae angliski e nekoja druga nacija, a leta za Amerika na primer i se obraka na svojot jazik .E sega zamislete go haosot.
I kaj mene doma e isto dominanten taka da ako nesto sum pogresila tuka nekoj zbor ne mi zemajte za zlouser posted image

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 18
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?