|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Едукација на родители
4.3.2012 20:11:38   
Yummy Mammy
Slucajno naidov na mnogu interesno predavanje, pa mi dojde ideja da otvoram tema kade ke moze da spodeluvame najrazlicni naucno potvrdeni i korisni dostignuvanja. Niti decata, niti roditelite se isti kako pred 10, 20 pa i 50 godini i zatoa sekoja informacija od ponovi istrazuvanja e dobredojdena.

Znaci, predavanjevo e na dr. Ranko Rajovic, zboruva za ran detski razvoj, odnosno pottiknuvanje na kognitivniot razvoj kaj deca do 6 godini. Mnogu interaktivno i mnogu interesno. Toplo go preporacuvam na sekoj roditel.
http://www.youtube.com/watch?v=-E7GWiEjju4&feature=related

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 4.3.2012 21:30:12 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Едукација на родители
4.3.2012 21:10:36   
Ikana
Yummy Mammy, iskreno jas celo vreme cepkam po nekoi vakvi temi i mnogu mi znaci sekoja informacija ili inovacija kako pomos kako da postapuvam vo odredeni situacii vo odnos na podignuvanjeto na M. Posledno vidov edno knizule, se vikase, Kako da podignete prekrasno devojce, ima ista i za mashki.

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 4.3.2012 21:30:35 >

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Едукација на родители
5.3.2012 23:09:36   
Тања РР
Јами мами многу ти благодарам за одличното видео. Сега и на мм му го пуштам.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Едукација на родители
6.3.2012 8:42:13   
Yummy Mammy
Da, i jas mu go pustiv na mm ama nemase on trpenie do kraj da go gleda, pa morav ostatokot da mu go raskazuvam user posted image Nie veke smislivme novi igri pouceni od videovo....

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Едукација на родители
6.3.2012 9:47:43   
blue_blue
супер идеја да менуваме т.е. ставаме работи кои сме ги нашле за едукација на деца. Од кога ги имам децава и повеќе се дружам со родители просто неможам да се изочудам на нивните размислувања и начини на воспитување. Инаку за синапсиве имам доста читано, па јас и мм од мали ги пуштаме децата да се качуваат на лизгалка на детско игралиште и ги поттикнуваме сами да се лизнат, се симнуваат и качуваат сами по скали од 2 години, одат по ивица од тротоар, се вртат низ дома во круг, шлапаат во вода, да фаќаат земја, кал, итд....ако сте некогаш на детско игралиште и има деца странци веднаш ќе забележите разлика - децата се голи боси, испрљани и се сами праат...а нашите мајки само викаат - не таму, не се качувај ќе паднеш, не земај ова ќе се испрљаш и да не набројувам.....како и да е мислам дека видеово е страшно едукативно и дека во МК фали ужасно многу вистинска едукација на родители по однос на подигнување на деца...еве рингерајки први ќе почант да прават нешто во таа насока user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Едукација на родители
6.3.2012 11:02:30   
mama_sk
Go gledav videovo pred nekolku dena, mnogu mi se dopadna ama iskreno me zamisli, dali so mm ke uspeeme da bideme dobri roditeli vo ova brzo, cudno i mutirano opstestvo?!? Okolu mene gledam decinja sto non stop se pred tv i pc i se cuvaat vo stakleno zvono, nemoj ova, nemoj ona... Pred nekoj den imavme doma gostince od 5 godini i iskreno se zaprepastiv, se odnesuvase kako nekoja tetka, site mozni serii mi gi raskaza, site tracevi vo maalo mi gi znae.
Pa dobro, jas koga bev dete se znaese koga se gleda tv, ednas dnevno crtan od 20 min i ednas nedelno emisijata dajte muzika a ako bev mnogu dobra mozebi ke mi pustea na video dolgometrazen film vo vikendot. Se znaese redot po doagjanje od skolo, prvo se mie, se jade i se pisuva domasna a potoa slobodni aktivnosti: crtanje, igranje pred zgrada (lastik, skolka, krienka, brkanica, ljuljaski) ili citanje knigi i vo 9 vo krevet. Se sekjavam deka mnogu citav knigi, sekoja nedela odev vo biblioteka. 
Sekoja naredna generacija e tehnoloski i virtuelno ponapredna ama za zal stanuvaat se povekje asocijalni, zavisni, nesamostojni za vistinski zivot. Definitivno ne bilo ednostavno deteto da se odnese na prav pat i izrasne vo zdrava licnost. Ubavo bi bilo prvo nie roditelite da se educirame pred da pocneme so vospituvanje na nasite deca. Super tema i bi bilo dobro sekoj clen na RR da doprinesuva so svoi iskustva, videa, knigi za da bideme podobri roditeli.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Едукација на родители
6.3.2012 11:05:17   
bombica
Одлично видео user posted image Го изгледавме заедно со мм
Ајде мамички од Скопје кажете дали ја има по книжарите книгата на др.Ранко Рајович "IQ deteta briga roditelja"

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 7
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?