|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 12:44:21   
Bogdancanka
Без визниот режим и се поактуелни се темите кај младите,како би заминале од нашава држава по работа во другите држави.Што мислите вие за тоа дали вреди да се напишти нашава земја и да се бара подобра иднина во соседните?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 12:54:32   
BEBICA
Jas ja napustiv nasata zemja no barajki rabota tuku, ja najdov ljubovta na mojot zivot.Ne otidov daleku tuka vo komsiiuser posted image user posted image user posted image user posted image .Za sega mi e super ke vi pisam za 5 godini kako e.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 12:55:32   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Jas ja napustiv nasata zemja ne barajki rabota, tuku ja najdov ljubovta na mojot zivot.Ne otidov daleku tuka vo komsiiuser posted image user posted image user posted image user posted image .Za sega mi e super ke vi pisam za 5 godini kako e.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


Izvinete sto moram sma sebe da se citiram, no moram da ja ispravam greskata.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 12:56:41   
Anushka
Ојди си, појди си, дома дојди си!
Од лично искуство, сметам дека не вреди. Ако си вреден и упорен и во Македонија можеш да си направиш Австралија. Плус дома си...

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 12:58:55   
STRUMFETA
Kakvi sto se rabotite,i kako sto gledame deka se dvizat kon poloso, sekako deka mnogu mladi ke ja napustat zemjava ,barajki podobra idnia.I  koga nasive nisto ne cenat, nitu znaenje nitu trud,ima nekade nadvor,kade toa e vrednuvano, za sekogo parce sreka.A zosto da ne ja pobarat.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 13:02:27   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

Ојди си, појди си, дома дојди си!
Ако си вреден и упорен и во Македонија можеш да си направиш Австралија. Плус дома си...


потполно се согласувам..има еден феномен на кој постојано му се чудам..кога луѓево ќе отидат некаде во странство, работат се и сешто, брбиситерки, во кафичи ама баш се и не бираат многу, многу, а тука, дома, и не е баш така, тука не го работат истото, испод чест им е.. јас лично познавам пар такви луѓе..и затоа се согласувам со Anushka..

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 13:02:50   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: STRUMFETA

Kakvi sto se rabotite,i kako sto gledame deka se dvizat kon poloso, sekako deka mnogu mladi ke ja napustat zemjava ,barajki podobra idnia.I  koga nasive nisto ne cenat, nitu znaenje nitu trud,ima nekade nadvor,kade toa e vrednuvano, za sekogo parce sreka.A zosto da ne ja pobarat.


потполно се согласувам со штрумфета тука за некои колку и да се трудат небива па така да ако некој си ја најде среќата зашто да не.

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 13:04:14   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bogdancanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: STRUMFETA

Kakvi sto se rabotite,i kako sto gledame deka se dvizat kon poloso, sekako deka mnogu mladi ke ja napustat zemjava ,barajki podobra idnia.I  koga nasive nisto ne cenat, nitu znaenje nitu trud,ima nekade nadvor,kade toa e vrednuvano, za sekogo parce sreka.A zosto da ne ja pobarat.



POTPIS
потполно се согласувам со штрумфета тука за некои колку и да се трудат небива па така да ако некој си ја најде среќата зашто да не.



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 13:04:40   
mother 29
И ТАМУ НЕ Е СЕ МЕД И МЛЕКО!од дома поарно нема,не се за џабе сите вракаат -некој порано ,некој подоцна!

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 13:05:43   
Bogdancanka
А тоа Бебица ти што си се омажила тоа е друго ти си го ја нашла лубовта на твојот живот кај нашите комшииuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 13:07:27   
mis.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

Ојди си, појди си, дома дојди си!
Од лично искуство, сметам дека не вреди. Ако си вреден и упорен и во Македонија можеш да си направиш Австралија. Плус дома си...

Се согласувам со анушка и со мотхер 29.Во странство едно ќе најдеш но друго ќе ти фали.Во секој случај секогаш ќе ни фали нешто но барем дома ќе си бидеш.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 13:15:19   
biljana16
Jas veke mnogu godini ziveam nadvor od mk no vo mk kaj mama i kaj tato do sega doagav 1 do 2 pati mesecno. Mislam deka ako si so praviot covek ne ti e vazno kade zivees no vazno ti e kako. Normalno nastalgija za doma sekogas faka no ako ti e ubavo tamu kade sto si zasto da ne.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 13:15:58   
bojanas
Супер тема во прав момент! Само што ми се јави мм од катастар и рече дека само заради глупите административни работи сака да ја напушти земјава. Замислете не постоел човек со таков матичен број во државава и не можеле да му дадат потврда за сопственост на имот. И како после да не ти дојде да фатиш џенем!user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 13:18:40   
arh_diz
Jas voopsto ne zalam sto sum ja napustila Makedonija i da ne se omazev nadvor od Mak pak ke ja napustev.Zosto bi ziveela vo drzava koja ne se grzi za narodot za negovite prava , drzava vo koja dokolku imas pari so 8 odd mozes da bides faca i glaven imas svoja firma i gi zezas onie sto zavrsile faks , .Zalam samo za moite najbliski sto se tamu dokolku bi bile so mene nikogas ne bi ja posetila a ne da zivejam vo Mak

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 13:23:32   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

И ТАМУ НЕ Е СЕ МЕД И МЛЕКО!од дома поарно нема,не се за џабе сите вракаат -некој порано ,некој подоцна!



Pa koj rece deka e med i mleko, normalno deka se ima provblemi no i ti se resavaat.
No sekoj neka si ja bara srekata dali davor ili vo makedonija ke si ja najde nekade.jas na primer ja najdov i iskreno momentalno ne razmisluvam da se vrakam.Ne zatoa sto ne si ja sakam Makedonija tuku zatoa sto ovde mi e ubavo.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 13:24:59   
Anushka
со твоето искуство, веројатно си во право, АрхДиз! Многу Македонци така размислуваат...
сепак, јас си ја сакам земјата и секогаш повеќе и давам шанса на Македонија, отколку на друга, туѓа држава.
Сепак: КАКОВ НАРОД, ТАКВА ДРЖАВА. А ние сме уште многу, многу далеку од цивилизирано и етичко однесување и живеење.  повторно сепак, не се откажувам ниту од мојот народ, иако е таков. Па да не биле Американците саглам одсекогаш, на пр.? 

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 13:25:58   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Jas voopsto ne zalam sto sum ja napustila Makedonija i da ne se omazev nadvor od Mak pak ke ja napustev.Zosto bi ziveela vo drzava koja ne se grzi za narodot za negovite prava , drzava vo koja dokolku imas pari so 8 odd mozes da bides faca i glaven imas svoja firma i gi zezas onie sto zavrsile faks , .Zalam samo za moite najbliski sto se tamu dokolku bi bile so mene nikogas ne bi ja posetila a ne da zivejam vo Mak


BRAVo arh_diz, ova kako da mi gi procita mislite.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 13:27:09   
ananikol
Mozebi jas ne ja svativ dobro temata no so bezvizniot rezim ne mozite da se preselite vo nekoja druga drzava i nemate pravo narabota.
Dali vredi da se napusti drzavata...,zavisi....kade odis vo koja zemja.Kakva rabota ke najdis,i kako ke se vklopis vo seto toa.
Jas ne bi zveela vo MK-da ne se razberime pogresno moja si e i ja sakam NO povonostite i uslovite koi prvenstveno drzavata ti gi dava mojata ne gi dava kako i kulturata na ziveenje.
Roditelite mi doagaat na gosti isto tolku kolku sto bi mi dosle da sum mazena np od Skopje vo Bitola

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 13:28:54   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

И ТАМУ НЕ Е СЕ МЕД И МЛЕКО!од дома поарно нема,не се за џабе сите вракаат -некој порано ,некој подоцна!



Pa koj rece deka e med i mleko, normalno deka se ima provblemi no i ti se resavaat.
No sekoj neka si ja bara srekata dali davor ili vo makedonija ke si ja najde nekade.jas na primer ja najdov i iskreno momentalno ne razmisluvam da se vrakam.Ne zatoa sto ne si ja sakam Makedonija tuku zatoa sto ovde mi e ubavo.



мојот одговор беше за тие кои по прашање на егзистенција(печалба)сакаат да ја напуштат државата,како што и впрочем гласи темата! а не за тие кои се омажиле во странство!а за проблеми нормално дека кај и да си, ке ги имаш!

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 11.12.2009 13:33:33 >

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 13:28:54   
Anushka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

со твоето искуство, веројатно си во право, АрхДиз! Многу Македонци така размислуваат...
сепак, јас си ја сакам земјата и секогаш повеќе и давам шанса на Македонија, отколку на друга, туѓа држава.
Сепак: КАКОВ НАРОД, ТАКВА ДРЖАВА. А ние сме уште многу, многу далеку од цивилизирано и етичко однесување и живеење.  повторно сепак, не се откажувам ниту од мојот народ, иако е таков. Па да не биле Американците саглам одсекогаш, на пр.? 

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 13:29:07   
BEBICA
Anuska mila toa sto nie sme ja napustile rodnata zemja ne znaci deka sme ja zaboravile, nitu deka ne ja sakame.Naprotiv ja sakam si gi sakam svojte koreni, i veruvajte ili ne ovde makedoncite se drzat kako so izvinuvanje, gs i gaki, taka vika narodnata.



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 13:29:58   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bogdancanka

Без визниот режим и се поактуелни се темите кај младите,како би заминале од нашава држава по работа во другите држави.Што мислите вие за тоа дали вреди да се напишти нашава земја и да се бара подобра иднина во соседните?



(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 13:31:37   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

Па да не биле Американците саглам одсекогаш, на пр.? 


..не само што не биле..туку не се ни сега, туку туѓоте секогаш е послатко, мислам дека во тоа е работата :))

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 13:32:48   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

Ојди си, појди си, дома дојди си!
Од лично искуство, сметам дека не вреди. Ако си вреден и упорен и во Македонија можеш да си направиш Австралија. Плус дома си...

Се согласувам со анушка и со мотхер 29.Во странство едно ќе најдеш но друго ќе ти фали.Во секој случај секогаш ќе ни фали нешто но барем дома ќе си бидеш.



potpis,doma si e doma,i Avstralija vise ne e toa sto bilo na vremeto,i ovde e mnogu skap zivotot.A bogami i od dalecinava me faka depresija,ne se voopsto malku kilometri....

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Дали вреди да се напушти нашава земја?
11.12.2009 13:33:06   
BEBICA
Bidejki temava e za pecalbarite eve eden stih od edna srpska pesna se nadevam deka moderatorite nema da mi se nalutatuser posted image user posted image

''Ovde trosim, tamo radim,da palate zlatne gradi.''




_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?