|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
29.11.2009 7:41:38   
sunchips
Gledam deka na forumov ima ringerajki pokraj od Makedonija i od nekoi drugi drzavi, pa me interesira za onie od Makedonija dali dokolku bi imale moznost bi se preselile da ziveete vo stranstvo. Se razbira deka zivotot nadvor od MK ima svoi prednosti i slabosti, no mislam deka pred se zavisi od licnosta, dali moze da zrtvuva raboti kako blizina so roditelite, prijatelite od detstvo, sredno uciliste, fakultet za smetka na nekoj podobar sistem i podobar standard vo koj ne bi se zamarale i nervirale so gluposti kako vo MK od tipot: vrska za kaj doktor, za na fakultet, za rabota, diskriminacii, nepravdi... pa i ziveenje so svekrva user posted image

Mene licno mi nedostigaat samo roditelite, rodninite i prijatelite, ne sum nekoja mnogu nostalgicna licnost, pa ne mi pagja tesko sto sum daleku. Sega najgolem problem mi e samo toa sto kerkickata seuste nema videno nikoj od niv vo zivo i sto nema da ja imaat taa vrska baba-vnuka, dedo-vnuka, tetka-vnuka.....sto sekako mnogu znaci za razvojot na deteto, kolku i da i posvetuvame vnimanie i da ja opsipuvame so ljubov nema da bide isto. Zatoa ke se trudime barem ednas godisno da odime vo MK zaradi nea.

Kako se cuvstvuvate site vie sto ste nadvor?

Ajde vase mislenje, dali bi svrtele nova strana, kuferite i preku granica?

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 26.6.2013 21:14:20 >
Непосредна врска до пораките: 1
   Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
29.11.2009 10:32:21   
ripce
Да: заради свекрвица, свекор, золва итн. потесна фамилија на мм, што можно подалеку од нив на пр. и во Австралија (доволно далеку мислам дека е, за да ги гледам во 10 години еднаш) user posted image user posted image user posted image

Не: заради моите



< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 26.6.2013 21:14:40 >

(Одговор на членот sunchips)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
29.11.2009 11:57:41   
Anushka
дефинитвно Нов Зеланд или поблиску, Турција. Може и Африка.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 26.6.2013 21:15:35 >

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
29.11.2009 12:14:41   
Cacko
Da,ama nekade kaj sto e potoplo id kaj nas,na primer Floridauser posted image ,a inace za poladni mesta ne ja menjam Makedonija

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 26.6.2013 21:15:09 >

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
29.11.2009 12:21:30   
Палешка РР
О да! Во Дубаи, со задоволство user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 26.6.2013 21:16:00 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
29.11.2009 12:30:03   
Весна
Со тешко срце, да (поради -n- причини). Инаку, без двоумење каде ја бирам Чешка.


< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 26.6.2013 21:16:23 >

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дали би живееле во странство? Каде и зошто?
29.11.2009 12:37:11   
BEBICA
Jas veke ziveam vo stranstvo, potocno vo Srbija moze za nekogo neizgleda kako vetenata zemja no jas ja obozavam.Potocno ziveam vo Belgrad i site mislea deka tesko ke se naviknam, no pogresija jas Belgrad go obozavam isto kako i Skopje.Za mene e toa isto samo sto Belgrad e malku pogolem nisto poveke.
I uste edna rabota maaalku poveke vo Belgrad pobrzo se zivee nego vo Skopje i edna prednost za skopje e toa sto lugeto tamu uzivaat mnoogu poveke a ovde samo da se raboti:))))))))
I ovde steknav prijatelstva oni od Skopje ne gi zaboraviv mi doagaat na gosti super mi e.




< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 26.6.2013 21:17:01 >


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дали би живееле во странство и каде?
29.11.2009 15:01:16   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: anica

Да: заради свекрвица, свекор,  итн. потесна фамилија на мм, што можно подалеку од нив на пр. и во Австралија (доволно далеку мислам дека е, за да ги гледам во 10 години еднаш) user posted image user posted image user posted image

Не: заради моите




исто потпишувам

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дали би живееле во странство и каде?
29.11.2009 17:59:55   
zami
Pre bi se preselila vo Kocani otkolku nadvor od MK.
Sakam da setam sekade, ama premnogu sum patriotski vrzana za MK za da ziveam na drugo mesto.
A stvarno sakam da ziveam vo bilo koj drug grad vo MK sem vo Skopje.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дали би живееле во странство и каде?
29.11.2009 19:23:45   
cevlice
Mnogu zavisi kolku si povrzana so tvoite doma. Jas za mene licno mislam da bi trpela za leb, ne bi se preselila nigde podaleku.Koga odevme so deckoto [sega soprug]na odmor podaleku ,jas prviot den se utepuvav od placene.Sega za sega ne a, mozebi i taka si vikam neznam?

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дали би живееле во странство и каде?
29.11.2009 21:46:04   
Anushka
Cevlice, vo pravo si. Ziveev edno vreme daleku od Makedonija (dodeka studirav). Koj ne videl, neznae kolku e macno. Vo vrska so nasiot vroden patriotizam: bi go menuvale li vie imeto na svojata tatkovina za da vlezete vo nekoja institucija od vremen karakter kako sto e EU?

(Одговор на членот cevlice)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дали би живееле во странство и каде?
29.11.2009 21:50:59   
MAMA JULE
Да,би сакала во Шпанија,Франција или Италија ,ама знам дека ќе ми недостига Македонија,зашто дома си е домаuser posted image

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дали би живееле во странство и каде?
29.11.2009 22:36:29   
Mila na mama
Јас би живеела некаде покрај море Аланија во Турција или Сплит, а можеби и Њујорк.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот MAMA JULE)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дали би живееле во странство и каде?
29.11.2009 22:56:38   
Еца
Најискрено пред извесен период кога бев невработена, мм ниска плата многу разговаравме на оваа тема, дури и направивме некои чекори (за среќа) неуспешни и останавме тука. Сега не ми паѓа на памет. Би сакала да отидам било каде на одреден период, но да живеам НЕ!

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дали би живееле во странство и каде?
29.11.2009 23:02:10   
ananikol
Jas ziveam vo Holandija i samoto toa sto ne sme bile 4 godini vo MK kazuva deka bas i nesto ne ni nedostasuva.A i da mi nedostasuva sepak nemozis  sekoe leto da go koristis za odmor vo Mk  se razbira deka ke sakas i da vidis i nekoi dugi mesta da pojdis i  vo nekoi drugi drzavi na odmor.Nie ja imame prosetano cela evropa i del od skandinavija.A moite mozat da dojdat koga sakaat i pak da se vidime i da si posedat i da si prosetaat i site ubavini.Ovaa prolet go ocekuvame user posted image   pa sigurno deka i ova leto nema da dojdime.No zatoa pak sinceto e dovolno golemo ako saka da gi poseti baba,dedo na edna nedela povratna kartata e 130 evra,a zamislete sega gi ocekuvam moite za nova godina i od MK povratna e 42.000 denari-za eden. ??????? Povolnosti? Povolnostite se bezbrojni a edinstvena mana e nostalgijata po roditelite ama i za toa ima resenie; Skype,sekoj den i se slusame i se gledame.
Tamu kade sto se custvuvas ubavo,tamu e tvojot dom-toa  e mojata parola.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дали би живееле во странство и каде?
29.11.2009 23:13:28   
jovanka
Zasto da ne koga se odnesuva za podobri uslovi za zivot i toj cekor bi go napravila za podobro utre na moite deca.Sega da mi recat bi zaminala vo nekoja drzava so cela familija neli e ubavo covek da patuva i da zapoznava razni kulturi narodi.Kako zemji bi gi odbrala Japonija,Dubai t.e. zemji kade sto ima dobri uslovi za ziveenje so semejstvo.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дали би живееле во странство и каде?
29.11.2009 23:55:16   
lidijas
Jas iskreno bi zaminala da ziveam vo druga drzava i toa vo Nov Zeland,Avstralija kade sto e potoplo a sistemot mnogu poorganiziran, poubavi uslovi za zivot(ako rabotis i ke imas). Ne sum nesto mnogu nostalgicna, pa so avion za eden den se stignuva sekade denes barem toa ne e problem.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дали би живееле во странство и каде?
29.11.2009 23:55:17   
delfinka
jas porano mnogu sakav da setkam i setkav nadvor od mk
nikogas ne pomisliv i deka nadvor ke se omazam
moram da priznaam deka ovsde mi e mnogu poubavo
si imam i tuka doma,mnogu mi e ubavo,ne sum nesto nostalgicna.
so majkami si se slusas dvapati na den,taa doaga tuka na mesec dva,so drugari i drugarki sekojdnevno na msn ili na facebook i nema sto da zalam
ke kazam koj ima sansa neka si ja iskoristi-no samo so sakana osoba pokraj sebe!

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Дали би живееле во странство и каде?
30.11.2009 0:13:44   
Еца
Најискрено да ви кажам воопшто не сум носталгична, па јас иако сум на еден час од моите ретко одам, а ситуацијата кај мене е таква каква што е па за овие 5 години моите 5 пати да дошле, така е муабетот... Тоа што сега не размислувам за живот во друга држава, не значи дека ќе биде така за некоја година. А дека дома ќе ти биде и тука и таму,е сосема точно, само да си со мм и децата, барем за мене тоа е семејството. Круг на пријатели ќе си најдеш. Мислам дека секаде може да ти биде како дома, ако така се поставиш.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Дали би живееле во странство и каде?
30.11.2009 8:21:01   
arh_diz
Jas zivejam nadvor od Mak no premnogu sum nostalgcna i cesto doagam .Spored mene sekoe mesto na ziveenje si ima svoi prednosti i nedosatoci.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Дали би живееле во странство и каде?
30.11.2009 8:22:12   
BEBICA
a edinstvena mana e nostalgijata po roditelite ama i za toa ima resenie; Skype,sekoj den i se slusame i se gledame.
Tamu kade sto se custvuvas ubavo,tamu e tvojot dom-toa e mojata parola.user posted image user posted image user posted image


I jas se slozuvam so ananikol.Jas so mojte sekoj den sum na skype se gledame si pijam kafence so majka mi i gledaat sto pravi Monika po doma.Na skype sme po 2-3 casa.user posted image user posted image user posted image user posted image
Normalno roditelite falat na sekogo no ne smeam da se zalam ovde mi e ubavo.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Дали би живееле во странство и каде?
30.11.2009 8:24:07   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Jas zivejam nadvor od Mak no premnogu sum nostalgcna i cesto doagam .Spored mene sekoe mesto na ziveenje si ima svoi prednosti i nedosatoci.


A kade zivees arh_diz, ako ne e tajna?user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Дали би живееле во странство и каде?
30.11.2009 8:26:56   
arh_diz
julino brdo

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Дали би живееле во странство и каде?
30.11.2009 8:39:10   
Iva
Јас мислам дека би можела да се одлучам да живеам во друга држава. Нормално ако би имала подобри услови за тоа. Тука немам ниту брат ниту сестра, само родители кои се многу стари. Нормално не би отишла никаде додека се тие живи, бидејќи ме имаат само мене.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Дали би живееле во странство и каде?
30.11.2009 8:52:45   
profesorica
Кај нас условите се мизерни, плати исто така мизерни па ако ми  е укаже прилика веднаш би заминала за Геманија.Со мм сме збореле за вакво нешто.Заедно бевме на 2 месеци во Германија и тотално ни одговара начинот на живот, односот на луѓето, атмосферата и климата.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?