|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Годишна даночна пријава
7.3.2012 15:04:33   
vezilka RR
Крајниот рок за поднесување на Годишната даночна пријава (“ПДД-ГДП“) е 15 март 2012 година. Задолжително се поднесува пријава доколку во текот на изминатата 2011 година, покрај платата или пензијата сте оствариле и дополнителен приход од кирија, авторски права, дивиденди, продажба на хартии од вредност, работно сте ангажирани во амбасада, игри на среќа, лични примања од странство и друго.

Е сега во тоа друго спаѓа и породилно отсуство. Сите треба да си земеме потврди од фондот за исплати во 2011 и да си ги поднесеме до УЈП. Проблемот се јавува кај оние каде каснела исплатата и потоа е исплатено за неколку месеци оддеднаш. Јас отидов на породилно во ноември а првите пари ми се исплатија во април и тоа оддеднаш за сите месеци. И сега практично јас во 2011 сум зела 14 плати, плус две плати од 2010.И за тоа ќе ми се пресмета данок да си доплатам!!

Треба да си се пријават и паричната помош што ја доделуваат општините, и таа што ја доделува државата.

Ме интереира колку од вас поднеле, или планираат да поднесат даночна пријава за породилното. И дали има некој што лани добил пресметка да си доплати данок?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Годишна даночна пријава
7.3.2012 16:00:50   
riba79
jas imam honorari i za lani mi dojde da si platam samo 2 den.. i kako mavnata vo banka si uplativ so toa sto 15 den me cinese uplatata...jas samo tolku imav da doplatam ..user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Годишна даночна пријава
7.3.2012 17:17:30   
bombica
Поднесовме ГДП за приходи од кирија а за паричната помош за првородено дете не пошто не знаев дека треба, сега прв пат читам

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Годишна даночна пријава
7.3.2012 20:20:23   
ljubicicaaa
јас минатата година не поднесов пријава, имав некои приходи од oriflame, сега се мислам оваа година дали да поднесамuser posted image
лани дома ми пуштија образец, а оваа година не, појма немам како оди таа работа, кај се уплака, колку ...????

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Годишна даночна пријава
9.3.2012 8:25:39   
kuklicka26
Јас планирам да поднесам,само од каде требе да извадам потврда за тие парите за првородено дете?

(Одговор на членот ljubicicaaa)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Годишна даночна пријава
9.3.2012 8:41:51   
Emanuelapp
Девојки не се поднесува даночна пријава за социјални додатоци за деца утврдени со закон , детски додаток, боледување итн. значи се поднесува само доколку лицето има остварени други приходи освен платата односно приходи за кој е платен персонален данок како што се приходи од продажба и изнајмување на недвишнини , аторски права, учество во управен или надзорен одбор на ТД, добивки од игри на среќа и др. награди.

(Одговор на членот kuklicka26)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Годишна даночна пријава
9.3.2012 9:09:41   
vezilka RR
Абе и јас така мислев, ама се јавив во УЈП и ми рекоа дека треба да поднесам пријава за породилното и дека на крај година ќе ми стигне пресметка за разлика во данок која ќе треба да си ја доплатам бидејќи во 2011 сум зела повеќе од 12 плати. А за паричната помош за првореодено ни стигна дома потврдата од општината за исплатените средства со назнака дека треба да си ја пријавиме во УЈП.

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Годишна даночна пријава
9.3.2012 9:19:15   
Emanuelapp
Го цитирав најновиот закон за персонален данок од 2011 (најновиот) навистина не ми е јасно како носат закони а не ги спроведуваат јас сепак ке си се држам до законот па нека ме казнат

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Годишна даночна пријава
9.3.2012 9:24:48   
Emanuelapp
http://www.ujp.gov.mk/mk/regulativa/opis/23 еве го законот убаво си пишува во ного и држете се до него.

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Годишна даночна пријава
9.3.2012 11:45:05   
Pepelaska *
И мене ми дадоа од бившата работа пресметка од платите , и јас како тебе везилка во април го зедов скоро цело породилно , е сега ја прашав свекрва ми ( работи во ујп ) и вика нема потреба од ГДП пошто немаш никаков личен доход што е плус од плата.А за еднократнава помош прв пат слушам.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Годишна даночна пријава
9.3.2012 17:37:33   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

.А за еднократнава помош прв пат слушам.


da,od opstina dobiv presmetka za tie 5000 den, deka treba da podnesam vo ujp za danok...taka da ako ste zemale pari od opstina treba da go prijavite..pozz

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Годишна даночна пријава
9.3.2012 19:15:04   
Melanija RR
Многу од ова е баш безвезе,последните 6 години по други основи ги поминав во УЈП и мака ми е,за што се не треба да поднесеш пријава иако не подлежиш на данок со сила си прават гужва и праќаат известувања во 5 до 12.
За ангажман како реонски попишувач од Државен завод за статистика околу 2 март ми стигна писмо и го фрлив во фиока од револт.
Шест години невработена а да пријавам 6.000 денари што биле добри да ме ангажираат живи срамота.
Ама како совесн граќанин се мислам да одам да пријавам на крај при толку гужва,без пари и како невработена какво понижување.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Годишна даночна пријава
9.3.2012 20:13:28   
Snowhite RR
Јас денеска го однесов мојот ПДП-ГДП образец, а за ова за породилново јас прв пат слушам, од кога е тоа така? Јас во 2010 бев на породилно, ама лани не однесов ГДП пријава, никој не ми кажал дека треба, ниту за првородено детеuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Годишна даночна пријава
10.3.2012 12:44:47   
Bjanka
И моите сметководители ми рекоа дека треба да се пријави и си ја земав потврдата од фондот !

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Годишна даночна пријава
11.3.2012 15:24:57   
Martins mom
Ete i mene mi stigna obrazec i utre go nosam vo UJP, zaradi nagradata sto mi se padna od Top Shop, letuvanjeto vo Grcijauser posted image 10% od sumata na dobivkatauser posted image -8500den.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Bjanka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Годишна даночна пријава
13.3.2012 21:57:53   
sitalia
jas deneska ja podnesov prijavata do UJP i tpoa bez porodilno koe mi pocna od noemvri no parite mi stignaa prvi na kraj na Januari. Taka da kolku sto sum jas informirana trba da se plati danok samo za uplatite koi stignale vo tekovnata godina. Od UJP mi potvrdija deka prijavata mi e vo red. E sega za narednata godina najverojatno se ke si prijavam sto mi legnalo i se e i taka odaneceno so 10%. Ne mi e jasno sto ima razlika dali ima 12 ili 14 plati vo edna godina. Sto ima razlika dali se prihodi od plata ili po drug osnov? Ne mi ebas jasno ova bidejki ima ramen danok. Da bese danokot progresiven da se zgolemuva za pogolemi prihodi razbiram no vaka stvarno ne mi e jasno. Ako ima nekoj iskustvo Ve molam da mi pojasni.
A da za parite od opstina i mene mi stigna potvrda i danokot e platen od strana na opstinata taka da samo treba da se prikaze vo prijavata.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Годишна даночна пријава
13.3.2012 22:21:05   
ane/
Jas podnesov prijava vo UJP za za toa od platata a za porodilno ne ni pisav posto nemam seuste zemno, no ne znaev deka treba da go pisam i toa za ednokraten nadomestok za prvo deta, i sega sto? da ne treba da nosam dopolnitelno?

(Одговор на членот sitalia)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Годишна даночна пријава
13.3.2012 22:44:05   
sitalia
Ane/ imas moznost da podneses nova zamena mislam treba gore da stikliras do 15ti, no treba od kade ti ja dale ednokratnata pomos da ti stigne potvrda (e sega mozda mozes i da si pobaras). iskreno nemam pojma dali ima nekakvi sankcii osobeno ako danokot e platen. Ako pomognav dobro, tolku znam.

(Одговор на членот ane/)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Годишна даночна пријава
13.3.2012 22:58:01   
ane/
resenie mi stigna uste odma togas, i go cuvam, no ne znaev deka treba da go pisam i nego. osven platata posto imam i nekoi drugi mali dopolnitelni prihodi niv gi pisav no za ova ne znaev. i plus na reseniteo ne pisi kolku e bruto, i kolkav e danokot, i dali e platen????? tuku samo deka se isplateni 4906 den i tolku user posted image user posted image

(Одговор на членот sitalia)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Годишна даночна пријава
13.3.2012 23:13:53   
oliva
i men deneska od rabota me izvestija za vo ujp,imam bolovanje nad 21 den i sega zaradi toa trebalo da odam za da prijavam danok

(Одговор на членот ane/)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Годишна даночна пријава
14.3.2012 8:01:18   
Snowhite RR
На мм па му рекле дека треба и колетите за Нова година од работа да ги пријават и сега денеска јас ќе ја носам неговата

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Годишна даночна пријава
16.3.2012 9:49:09   
Џесика
Ајде прашање едно...јас сум невработена, а изминатава година учествував на студија за тестирање козметички производ, и за тоа добив надоместок. Мене не ми стигна никаква пријава, а на другарка ми и стигнало, ама она е вработена... дали треба ја да си пријавам сега, или ова важи само за дополнителен приход, пошто јас немам ни основен приход???

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Годишна даночна пријава
16.3.2012 10:03:31   
Felly RR
Мислам дека нема врска - вработен/невработен. Сите треба да си пријават. Ама, зар не заврши пријавувањето вчера?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Годишна даночна пријава
16.3.2012 10:35:56   
Octavia
Јас со години имам само хонорарен приход, пријавена сум како невработена, ама си пријавувам данок секоја година, задолжително е. Парите од работата ми ги исплаќаат на сметка и штом е така, мора да се пријави. И фирмите за кои работам ми даваат секоја година потврди за оставрени приходи од кај нив во текот на годината, и врз основа на тоа се пријавува данок. Ама последниот рок беше вчера.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Годишна даночна пријава
16.3.2012 10:44:36   
Maca25
Мислам дека секој прилив што ти стигнал на трансакциона сметка треба да го пријавиш. Мм вчера пријавуваше, и како и секогаш во последен ден, и завршил работа за 5 мин. А никаква пријава дома не му стигна.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?