|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Вклучувањето односно посетеноста на РР
29.1.2010 21:12:25   
BILJANA_G
Mozam da zaklucam deka popladnevnoto vklucuvanje e pomalo za razlika od pretpladnevnoto.Na sto se dolzi toa moze li da mi kaze nekoj?Dali e toa zaradi golemite obvrski doma ili zaradi nesto drugo.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 4.2.2010 11:29:11 >
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Вклучувањето односно посетеноста на РР
29.1.2010 21:17:28   
mami
Јас мислам затоа што поголемиот број мамички и татковци пишуваат од работа преку ден и затоа се послободни, или дечињата им се во градинка. А попладне си доаѓаат поголеми обврски- деца, ручек, сопруг/а, некоии попладневни активности и нормално- помалку време за РР

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Вклучувањето односно посетеноста на РР
29.1.2010 21:30:31   
BILJANA_G
Da da se slozuvam i jas so tebe.Mami a sto mislis dali e vo red toa da bides prisuten na RR dodeka si na rabota.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Вклучувањето односно посетеноста на РР
29.1.2010 21:34:51   
BILE.F
До обврските е дефинитивно! На работа се уклучувам кога шефот не ми дише на врат, најчесто од сабајле , зашто доаѓам прва на работа. А кога сум дома, сакам да се видам со мм, да се прошетам, гости!
Се уклучувам кога сум сама, како во моментов! Со вас побргу ми минува времето, и не се чуствувам осамено!user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Кога ќе дојде бебушот, тогаш ќе видам колку ќе имам време да се уклучам!

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Вклучувањето односно посетеноста на РР
29.1.2010 21:36:59   
mami
Билјана а зошто да не? ако работата го дозволува тоа. Мислам еве конкретно јас- работам како секретарка, во фирма која и нема така многу работа па имам екстра слободно време кое целосно го посветувам на Рингераја или некоја добра книга. Наместо да играм игрици на интернет јас си разговарам со другите мамички, споделувам искуства, си помафаме..е сега кога ке дојдат обврски од работа се исклучувам додека не се ослободам.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Вклучувањето односно посетеноста на РР
30.1.2010 8:34:03   
profesorica
Кај мене е случајот на работа до 16 часот а после дома со семејството и неможам многу да пишувам.освен тоа месецов исклучивме дома нет така што немам ни шанси.ретко ама мноооооогу ретко се уклучувам попладне од школо или од кај моите да зирнам.ама тоа обично е 15 минути до пола саат.повеќе не ми дозволуваатuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Вклучувањето односно посетеноста на РР
30.1.2010 10:20:20   
April
јас сум дефинитвно против користењето интернет на работното место за лични потреби, од типот на ФБ, па и РР (ништо лично, верувајте user posted image ), не сакам погрешно да ме сфатите, но тоа за мене е крајно непрофесионално...
фарми, каде вечер, гледање слики на други луѓе...па и chat на РР, тоа е слично како цело работно време да го поминеш на телефон со другарка ти...
не сакам никого на навредам, очекувам реакции на овој мој пост, но тука сме да си го кажеме своето мислење, нели? user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   Вклучувањето односно посетеноста на РР
30.1.2010 10:23:33   
mother 29
.

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Вклучувањето односно посетеноста на РР
30.1.2010 10:32:23   
BILJANA_G
user posted image за Април.Се согласувам со тебе.Нема потреба никој да се налути.И јас тоа не го оправдувам.Како вие како сопственик би реагирале и што би презеле ако видете дека вашите вработени на кои му давате редовно плата плус осигурани не се посветуваат на работата туку си отвараат на интернет и си забавуваат.Извинете ми ама тоа е вистината.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Вклучувањето односно посетеноста на РР
30.1.2010 10:38:51   
mother 29
toa e veke druga tema,iako ne se slozuvam so ova!mislam deka site koi se vklucuvame od rabota ,go pravime toa koga nema obvrski  tamu.........

sto se odnesuva do temata,jas se vklucuvam na rr sekogas koga mozam,na rabota mi e celo vreme otvorena,koga nemaam tolku rabota zirnuvam,na kafe pauzite pretezni pisuvam...rr mi e odiska i koga sum na rabota ili doma!


hehhe zavisnosta tesko se lekuva user posted image

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Вклучувањето односно посетеноста на РР
30.1.2010 10:43:05   
tereza
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

...rr mi e odiska i koga sum na rabota ili doma!

hehhe zavisnosta tesko se lekuva user posted image



потпис,посебно на ова за зависностаuser posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Вклучувањето односно посетеноста на РР
30.1.2010 10:44:10   
Julie1
Доколку се има премногу обврски на работа сепак приоритет треба да се стави на работата, во спротивен случај зашто да не се користи интернетот и за забава и едукација. Од една страна и не сме роботи 8 часа да си постојано сконцентриран на работата. Некогаш можеби мала релаксација на РР user posted image може многу позитивно да влијае на понатамошниот тек на работата... Сепак зависи од типот на работата некоја работа дозволува подолготрајна присутно на интернет, некоја не. Но ограничувањето дека 100 % од работното време треба да се сконцентрираме само на работа не е можно, а зашто за време на тие паузи од работа да не е РР или недкој друг едукативен и забавен меидум тука. Само како пример вработените во google во тек на работно време во неделата имаат по неколку саати кога можат да прават што сакаат само да не работат и проценето е дека токму после тие паузи креативноста и ефектот од работата е најголем а идеите оригинални. Но побегнавме малку од темата, очигледно најголемата забава на РР е во тек на работното време.

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Вклучувањето односно посетеноста на РР
30.1.2010 10:48:11   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

toa e veke druga tema,iako ne se slozuvam so ova!mislam deka site koi se vklucuvame od rabota ,go pravime toa koga nema obvrski  tamu.........

sto se odnesuva do temata,jas se vklucuvam na rr sekogas koga mozam,na rabota mi e celo vreme otvorena,koga nemaam tolku rabota zirnuvam,na kafe pauzite pretezni pisuvam...rr mi e odiska i koga sum na rabota ili doma!


hehhe zavisnosta tesko se lekuva user posted image



potpis!!!


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Вклучувањето односно посетеноста на РР
30.1.2010 13:21:58   
arh_diz
Се вклучувам и од работа и од дома . Од работа и кога имам работа сајтот не го исклучувам си стои цело време вклучен пуста зависност.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Вклучувањето односно посетеноста на РР
30.1.2010 13:36:21   
Bitolcanka
Како невработена имам повеќе слободно време и хоби и потреба ми е дружењето со РР user posted image Голем дел од денот го поминувам тука (посебно овој месец + зима, студено е - влијаат повеќе работи), можам да кажам дека станав зависна user posted image На моменти тоа ми смета, чувствувам како да безделничам, но таков ми е периодот - послободен (нема да е уште долго), потоа ќе намалам.

Во врска со употребата на нет и поминувањето време со РР ... Се сложувам дека делува малку неодговорно, непрофесионално, но штом работата го дозволува тоа, кога си сам/а во канцеларија, имаш право (не сите сопственици на фирми дозволуваат употреба на нет, освен меил за лични потреби), сум - за.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Вклучувањето односно посетеноста на РР
30.1.2010 16:00:48   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: Julie

Само како пример вработените во google во тек на работно време во неделата имаат по неколку саати кога можат да прават што сакаат само да не работат и проценето е дека токму после тие паузи креативноста и ефектот од работата е најголем а идеите оригинални.


Да, ама кај нас од 8 саати, шест би било интернет за забава, а 2 ефективно работење user posted image

виртуелниот свет е зараза, сепак реалноста бара нешто друго...

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Вклучувањето односно посетеноста на РР
30.1.2010 17:08:33   
jovanka
Iako sum doma znaci "poslobodna"sepak vklucuvanjeto na RR vo tie slobodni momenti mi dava elan za ponatamosnite aktivnosti okolu domot, decata,mm.Sekoj vo zivotot si ima svoe hobi,omilen vesnik,internet stranica se dobro da se koristi do granica koja ednostavno nema da gi zapostavis rabotnite obvrski,domasnite itn.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Вклучувањето односно посетеноста на РР
30.1.2010 17:16:28   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: jovanka

Iako sum doma znaci "poslobodna"sepak vklucuvanjeto na RR vo tie slobodni momenti mi dava elan za ponatamosnite aktivnosti okolu domot, decata,mm.Sekoj vo zivotot si ima svoe hobi,omilen vesnik,internet stranica se dobro da se koristi do granica koja ednostavno nema da gi zapostavis rabotnite obvrski,domasnite itn.

исто како јас да сум пишувалаuser posted image

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Вклучувањето односно посетеноста на РР
30.1.2010 19:57:36   
elle
dodeka bev bremena pola den bev vklucena na rr,sega otkako se porodiv cekam nekoj da dojde za da sednam,i moram da priznaam mnogu mi nedostasuva druzenjetouser posted image


(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Вклучувањето односно посетеноста на РР
30.1.2010 20:20:12   
ripce
Најчесто се вклучувам наутро, станувам порано околу 8 часот до кај 10, зашто тогаш станува син ми... Во текот на денот користам шанса да ѕирнам додека спие и навечер откако ќе заспие, ако мм ми дозволи зашто тој седи навечер пред лаптоп... Е сега ако имам други обврски, пред се околу факултет најчесто, пред испити не се вклучувам воопшто или пак ептен на кратко колку да ја задоволам љубопитноста user posted image Инаку кога се работи за другите обврски, мислам на обрските околу домот, ручек ги усогласувам со вклучувањето на РР така да немам проблеми од типот на запоставување на обврскитеили проблеми со мм дека минувам премногу време пред лаптоп!


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Вклучувањето односно посетеноста на РР
15.4.2014 1:28:37   
Defne90 RR
Јас најчесто се вклучувам навечер кога сите ќе легнат да спијат или пак попладне кога помалото ќе заспие,секако ако ми е готов ручекот или ако поголемото е долу кај баба му и дедо му,затоа што ако е горе секако дека тој ќе седи пред компјутер.А инаку и јас си ги усогласувам обврските со вклучувањето и така се трудам да имам време за се.Е сега се случува понекогаш да немам многу време за да пишувам ама обавезно читам.Ама дека сум си дома постојано обавезно се вклучувам секој ден,посебно ако времето надвор е лошо.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Вклучувањето односно посетеноста на РР
24.11.2015 15:00:33   
marchi
jas najcesto sum ukucena nautro dodeka pijam kafe.nekogas i posle pladne a retko navecer

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 22
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?