|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Витамини на децата
20.3.2009 17:00:06   
vesna_kr
Дали на вашето дете му давате дополнително витамини во вид на сируп, таблети итн (за имунитет, за зголемување на апетитот)
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Витамини на децата
20.3.2009 17:05:49   
Norica
Da. I davam sirup za imunitet Echinax.

_____________________________

Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet!!!!

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Витамини на децата
20.3.2009 22:47:05   
Aleksandra
Da vi kazam pravo probav se, od maticen mlec pa do multivitaminski sirupi od site proivoditeli i pak nisto, povtorno se samo bolni od KRAJNICI.

(Одговор на членот Norica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Витамини на децата
20.3.2009 22:48:24   
Aleksandra
a i zavisi koj sirup kako deluva na sekoe dete, moeto dete Luka od eden poznat multivitaminski sirup mu se napravi rana gazeto i odvaj go opravivme

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Витамини на децата
21.3.2009 7:28:35   
Еца
Edinstveno nesto sto i davam e ribino maslo.Bidejki imame problem so alergija, na nekolku pati ja prasuvav nasata dr. imunolog za vakvi sirupi a taa sekogas mi velese,ne i treba,preku ishrana moras da i vneses se sto i e potrebno,pa taka,sega ima 3 god i 4 meseci dobro mi jade,dobro napreduva krvta i e dobra i navistina mislam deka hranata e sepak najdobar izvor na site potrebni materii.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Витамини на децата
21.3.2009 14:35:23   
mis.
Bidejki na nas malku potesko ni odi so ishranatapieme pikovit i redovno veke godina ipol c vit.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Витамини на децата
21.5.2009 20:52:11   
biljanaM
И ние имаме проблеми со исхраната...денес му земав пиковит, ке видиме дали ке се подобри ситуацијата, нонстоп има афти на јазичето, дали имате искуство со афти, и затоа изгледа не јаде.

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Витамини на децата
5.11.2009 12:27:49   
mother 29
За да откриете дали  недостига некој витамин, еве нешто корисно.... што може да биде како ориентир! 


Кожа - сува, се перута, на лицето се јавуваат акни. Тоа значи дека имате недостаток на витамините E, B2 и C. 
Очи - не поднесуваат силна светлина, а под очите темни подочници. Недостаток на витаминот А и бета-каротинот.
Уста - испукана, со ранички на аглите: недостаток на РР, витаминот E, а и B6. 
Заби - подложни на кариес - недостаток на витамин С и калциум.
Коса - проретчена, кршлива, расцветана на врвовите, кожата на главата се перута - ви требаат B2 и B5. 
Израз на лице - раздразнет и незадоволен - земајте повеќе витамини од групата В.


(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Витамини на децата
5.11.2009 12:34:44   
mami
на Лука приметив дека кожичката на ножните палчиња му се лупи по малку, изгледа му фалат витамини, пиеме Пиковит сирупче и јаде овошје и зеленчук,ваљда ке се среди

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Витамини на децата
5.11.2009 12:42:38   
mother 29
VITAMIN C:

-важен за имунолошкиот систем;
-го има во агрумите(лимон,портокал,цитрон),во зрнестото овошје, во киви, во зелениот лисест зеленчук, пиперката, зелката( посебно во киселата зелка)...


VITAMIN E:

-добар е за црвените крвни зрнца, го успорува стареењето на клетките
- се наоѓа во растителните масла(особено во сончогледовото и маслиновото), во интегралните зрна, во сојата, оревите...


VITAMIN A:

-добар е за очите, кожата и косата, но вишокот од овој витамин во организмот може да предизвика спротивен ефект(опажање на косата, замаглување на видот, главоболка,повраќање)
-се наоѓа во џигер,бубрези(животинско потекло), во млечните производи, во рибата, рибиното масло, зеленчукот, маргаринот...


VITAMIN B1

-помага во раст и развој, добар е за срцето и нервниот систем;се користи при лекување на херпес зостер...негативна страна е што лесно се разградува при термичка обработка на продуктите
-го има во сувиот квасец,зоб,пченица, во зеленчукот, во млекото...


VITAMIN B2:

-помага при раст и развој, за плодност;го одржува здравјето на кожата,косата и ноктите...при недостаток на овој витамин се појавуваат ранички на устата и на кожата
-го има во млекото, џигерот,во квасецот, сирењето, во јајцата...

VITAMIN B3:

-важен е за синтеза на инсулинот и сексуалните хормони;без него нормално не функционираат мозокот и нервниот систем;ја појачува циркулацијата на крвта,го снижува холестеролот
-го има во џигерот, рибата, јацата,во урмите, сувите сливи, во пивскиот квасец

VITAMIN B6:

-учествува во производство на антителата и во производство на еритроцитите( црвените крвни зрнца);ги ублажува ноќните грчеви на мускулите и нозете. Негативна страна е што се уништува при обработка на храната
- го има во пивскиот квасец, пченичните никулци, во зелката,млекото,јајцата, во дињите


VITAMIN B12

-помага при стварање на црвените крвни зрнца;го помага растот, го држи нервниот систем во рамнотежа, го подобрува памтењето
-го има во говедското месо,во џигерот, јајцата,млекото, сирењето

VITAMIN B13:

-помага при лекување на болести на јетрата,, а наводно и при лекување на мултиплекс склерозата
-во сирутката

VITAMIN B15:

- ја штити јетрата од цироза, го поттикнува имунолошкиот систем на организмот
- го има во пивскиот квасец и житариците

VITAMIN D:

- недостаток од овој витамин предизвикува рахитис, остеопороза, крварење од непца..
-го има во рибиното масло, млекото,млечните производи и

VITAMIN F:

-го спречува таложењето на холестеролот во артериите
-го има во растителните масла, во бадемите, лешниците, оревите...

VITAMIN P:

-ги зацврстува капиларите, осетлив е при термичка обработка на продуктите
- го има во лимонот,портокалот,цитронот, во капините,црешите,кајсиите..

VITAMIN K:

-ги спречува внатрешните крварења, ги намалува менструалните крварења, го регулира згрутчувањето на крвта...
-го има во рибиното масло,во соиното масло, во јогуртот, луцерката, зелените салати...

извор.здравје

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 5.11.2009 12:43:09 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Витамини на децата
15.4.2010 10:22:48   
mother 29
Дали некој знае да ми каже, после колку време на константно давање на ц -витамин кај деца се прави пауза или може нон-стоп да се дава без проблем?ете, ние пиеме веке месец дена!
ај да не се јавувам кај др. за се`!user posted image
TNX

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Витамини на децата
15.4.2010 10:27:52   
April
мислам дека нема зијан од витамин ц...ние пиеме скоро цела зима...еве и сега времето е променливо, ќе и' давам додека не се затопли...сепак месец дена не е многу... 

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Витамини на децата
15.4.2010 10:29:57   
ripce
јас мислам дека не е проблем ако пие секојдневно витамин ц, јас на мојот му давам по една таб. Пливит Ц секојден, добро некогаш забораваме user posted image

Мене ме интересира... пошто д-р рече со Ферумот и витамин Ц да му давам Б-комплекс... а гранулите веќе некое време ги нема по нашиве аптеки, и ми рече како алтернатива да му давам половина таблетка Б-комплекс... Некое друго решение, друг облик на б-комплекс, некое сирупче можеби?

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Витамини на децата
15.4.2010 10:46:39   
profesorica
Пиеме витамин Ц- од ацеролата

и киндеримуното natürlich!!!


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Витамини на децата
15.4.2010 11:02:30   
Annabel
Колку кошта ацеролата?

Тоа е оној новиот производ на Алкалоид што го рекламираат, така?

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Витамини на децата
15.4.2010 11:11:33   
mother 29
35 ден.  се на алкалоид
јас му давам пливит Ц-плива 45 ден



Природен витамин Ц од ацерола, нов лек на „Алкалоид“..Таблетите од 50 милиграми се за деца до 6-годишна возраст, имаат пријатна арома и вкус на јагода, не содржат шеќер и вештачки засладувачи и се добри за детските заби, бидејќи не предизвикуваат кариес. Оние од 180 милиграми се за деца од школска возраст постари од 6 години, имаат вкус на портокал. Таблетите од 500 милиграми се наменети за возрасни, немаат додаден шеќер и вештачки засладувачи и имаат вкус на шумско овошје.

не знам колку е точно,ама јас прочитав некаде дека содржеле лактоза,па не се препорачувале на деца -алергични на млечни производиuser posted image

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 15.4.2010 11:12:47 >

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Витамини на децата
15.4.2010 11:17:57   
topce
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Пиеме витамин Ц- од ацеролата

и киндеримуното natürlich!!!



киндер имуно содржи ацерола user posted image
ние користиме маџун, некако другиве ми се многу јаки страв ми е пак нешто алергијата да не и ја активира

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Витамини на децата
15.4.2010 11:25:43   
April
и ова ние што го пиеме за имунитет содржи ацерола

user posted image

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Витамини на децата
15.4.2010 11:32:21   
mother 29
ацеролата е растение карактеристично за Северна и Јужна Америка, Тексас и Флорида, кое зрее во црешовидни светло црвени плодови. Плодовите на ацеролата се нарекуваат и тропска цреша, оти таа содржи висок процент на витаминот Ц. Ацеролата се смета за вистинска природна витаминска Ц-бомба, бидејќи содржи од 1 грам до 4,5 грами витамин Ц на 100 грами свеж производ. Тоа е за 32 пати повеќе од плодот на портокалот, односно за 40 пати повеќе од плодот на лимонот. Плодот на ацеролата покрај витамин Ц содржи и други состојки здрави за организмот, витамин А, Б1, Б2, нијацин, калциум, железо, биофлавоноиди, потоа фосфор, калциум, магнезиум, цинк и пантотенска киселина.
Во традиционалната медицина ацеролата со векови за употребува за третман на анемии, настинки, грип, при дизентерија и треска, за подобрување на работата на срцето, при високо ниво на холстерол, нарушена функција на црниот дроб, туберкулоза, при ревматизам, за зараснување на рани, како и при уринарни инфекции. Американските Индијанци ја користеле како тоник за ревитализација и зајакнување.

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Витамини на децата
27.8.2010 0:12:08   
Julie1

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

kolku cesto vasite deca konzumiraat vitamini.eve na pr vitamin c moze sekoj den da pijat poradi toa sto se isfrla preku mokraca.no ima i drugi vitamini za deca-za koski,za mozok .za nervi ,za apetit.... dali uopste im davate vitamini i ako da.kolku cesto? doaga skolo doaga gradinka dete da se prati.decata treba da se pojaki a so toa osven ishrana i nekoj vitamin...


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Витамини на децата
27.8.2010 0:14:15   
mama26
blagodaram julie.sakav da znam poveke za vitaminite user posted image

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Витамини на децата
1.10.2010 12:48:44   
nadica
со доаѓањето на есента намалувањето на сончевиот дел од денот и внесувањето на свежо овошје и зеленчук кај некои деца се јавува потреба за додатни витамини
што вие користите?

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Витамини на децата
1.10.2010 13:01:05   
strelec 1982
jas na mojot sin pred godina ipol pocnav da mu davasm surup pikovit skoro tri meseca mu davav.Pocna poveke da mi jade.Pedijatarot mi go prepisa oti ponemase apetit za jadenje mu niknuvaa cetvorkite.Sega ne mu davam pauza mu pravam eve skoro dva meseca si jade.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Витамини на децата
27.10.2010 9:30:08   
lila_mk
nie pieme acerola 50 mg i sirupoce multivitaminsko na dr. tajs , i povremeno b compleks granuli.acerolata mnogu ja saka misli deka se bonboni, vika daj keke, daj uste edno....mnogu i se ubavi.

(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Витамини на децата
28.10.2010 0:17:21   
bliznaci29

ИЗВОРНА ПОРАКА: April

и ова ние што го пиеме за имунитет содржи ацерола

user posted image

go imam koristeno ama tabletkite super se sega
kinder imun i go davam so mleko navecer i cedeni sokovi od grejfrut.limon so med na gladno da se ispie

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?