|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Вештачко оплодување VII дел
23.2.2015 9:14:21   
LoveableMe RR
Каѕѕу, jeeeeeeeeeeeee ајде среќно! Калисто,како помина? Цвет, здраво, имаме тема за Скречинг. Почна постапка на ИВФ или ќе правиш прво скречинг? Малена, колку што знам, испитувањата покажале дека дозревање на јајце клетки по пункција не покажало резултат, па ги зреат со стимулација и после ги вадат само зрелите, ако добро те разбрав. Среќно на ситеuser posted image

*******2014*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image20.01 - Pinky30 - почеток со терапија (Глигор Тофовски, ГАК)
00.01- almushka - пoчетoк сo терaпијa (Петaнoвски, Ремедикa)
00.01 - Kassy - пoчетoк сo терaпијa (Димитрoв, Ремедикa)
03.02- Kalisto -пoчетoк сo терaпијa (Лазаревски, Систина)
08.02- virgo - пoчетoк сo терaпијa ( Хaџилегa, Ремедикa)
20.02 - jana81- пoчетoк сo терaпијa (Поповиќ, Систина)
00.02 - MademoiselleNina - ИВФ на природен циклус (Ивановски, Систина)
22.02-vazna- пoчетoк сo терaпијa (Адaмoвскa, Систинa)
00.02-cika- пoчетoк сo терaпијa (Димитрoв, Ремедикa)
25.02- Kvisko- пoчетoк сo терaпијa (Димитрoв, Ремедикa)


=========================
user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image

17.02 - Pinky 30 = пункција 20.02 = ЕТ
20.02- almushka = пункција 23.02 = ЕТ
26.02- Kalisto = пункција 01.03 = ЕТ
27.02- Kassy = пункција 02.03 = ЕТ


=========================

06.03- Pinky30= ТЕСТ
09.02- almushka= ТЕСТ
15.03- Kalisto= ТЕСТ
16.03 - Kassy= ТЕСТ


2015 година

nadeshuser posted image user posted image user posted image


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 26.2.2015 16:54:35 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Вештачко оплодување VII дел
23.2.2015 10:56:01   
Pinky30
RR-ki dali nekoja od vas ima pokacen apetit od terapijata? Jas jadam i se kako da me nagrizuva zeludnikot,bolka mii se sozdava i moram nesto da potkasnam...Pijam Aspirin 100,Folna,Estrofem,Vit.D kapki i Magnesol sumlivi i plus vaginaleti Utrogestan 3x1 sto stavam...Dali ova e normalno...?

< Поракaта ја уредил Pinky30 -- 23.2.2015 11:10:50 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Вештачко оплодување VII дел
23.2.2015 11:01:23   
LoveableMe RR
Пинки, од зглемениот внес на апчиња, желудникот е почувствителен и нормално те тера на јадење, а плус и од хормоните, мене ми се јадеше многу а посебно џанк фуд, све хамбургери, благо, ама гледав да избегнувам, да не јадам многу таква храна и да јадам повеќе овошје, зеленчук, протеини секако и сокови. user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Вештачко оплодување VII дел
23.2.2015 12:28:02   
Melanija RR
Во продолжение од темата посакувам мнооогуууу user posted image user posted image многу поддршка, многу совети,многу радост user posted image

Со среќа на сите сегашни и идни рингерајки кои храбро се борат user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Вештачко оплодување VII дел
23.2.2015 12:42:54   
Kalisto
RR-ki zdravo! Vo chetvrtok mi e punkcija user posted image

Nego mi rekoa do chetvrtok da pijam vitamin C 2x500 i kalcium 2x1 Vo aptekive prashuvam i mi vikaat ima kalcium od 600 mg ama zaedno so vitamin D. Nekoja od vas ako imala slichno iskustvo da mi kazhe dali moze da zemam takvi tableti?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Вештачко оплодување VII дел
23.2.2015 13:04:38   
brm_brm
Дали некоја од вас корисстела Пурегон, во замена за фостимон и која е разликата.Фостимонот знам дека поткожно се става.Што е подобро за стимулација?!

(Одговор на членот Kalisto)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Вештачко оплодување VII дел
23.2.2015 13:35:36   
Hopeful RR
brm_brm, тоа е одлука на докторот, и е различно од случај до случај. Си има индикации за тоа каква стимулација и со каков тип инекции се прави, така што јас не би се замарала со тоа. Докторите си проценуваат, а реакциите се индивидуални - некој реагира подобро на едните, некој на другите, и не може да се каже дека едните се подобри од другите.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Вештачко оплодување VII дел
23.2.2015 13:41:33   
gina
vo ova prodolzenie im posakuvam na site pozitivni user posted image testoviuser posted image

Kalisto i jas piev kalcium i vitamin C od po 500mg. kalcium ima na delenje jas taka si kupiv i vitamin C od alkaloid

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Вештачко оплодување VII дел
23.2.2015 14:15:15   
LoveableMe RR
Kalisto, среќно и пиши ни кога трансферuser posted image user posted image ! Калциум и витамин Д може заедно, пиши ни што ќе купиш и од каде.

Брм-брм, јас второто ИВФ се боцкав со пурегони, многу печат, ама поквалитетни јајце клетки ми извадија, немав празни како првиот пат со Фостимоните. Почна ли терапија и кај кој доктор?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Вештачко оплодување VII дел
23.2.2015 14:40:58   
tea 88
Vo novovo poglavje da ima samo uspesni ifv i visoki beti. Na site vo postapka im posakuvam sto poskoro da si gi vidat .user posted image
Brm-brm jas na fostimon premnogu slabo reagirav a na merionalot mnogu dobro. Jas voopsto nemav maka so inekciite ama i mnogu pesacev.
Mm koristi kalcium 600 so vit D i e mnogu zadovolen.od natural wealth se.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Вештачко оплодување VII дел
23.2.2015 18:20:13   
nadesh
Novoto poglavje da bide ispolneto so uspesi.....mnogu pozitivni testovi,se nadevam poveke od prethodnoto poglavje......Na site vi posakuvam uspeh sto poskorouser posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Вештачко оплодување VII дел
23.2.2015 19:48:39   
Kalisto
Fala vi na site. Kupiv vit C od 500 na alkaloid i calcium od 500 na Nature Essential od aptekata vo Sistina.

(Одговор на членот nadesh)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Вештачко оплодување VII дел
24.2.2015 9:33:32   
jana81
Mene pa ne mi dadoa nisto da pijam pred ivf. Dr. Samo mi rece folna kiselina ama posto si gi pijam pregnazonot i posto vo niv ima folna, nemalo potreba da pijam dopolnitelno folna ili bilo sto drugo. Vie sto pievte pred tranaferot

(Одговор на членот Kalisto)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Вештачко оплодување VII дел
24.2.2015 10:21:10   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kalisto

Fala vi na site. Kupiv vit C od 500 na alkaloid i calcium od 500 na Nature Essential od aptekata vo Sistina.


Kalisto, а како се сети докторот за калциум да ти даде, имаше индикации или така решИ? Бидејќи обично не даваат витамини многу самите, освен оние пренатални, затоа ме заинтересираuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kalisto)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Вештачко оплодување VII дел
24.2.2015 10:57:35   
Kvisko
Ајде новава тема да се полни само со убави вести.

Јас во Среда почнувам со супрефакт. Ќе одам во Ремедика да ме боцкаат некако ми е страв сама да се боцкам. Се мислам да одам накај 7 вецер да ме боцкаат нема толку гужва а и јас до тогаш се од работа ќе имам завршено. Почнувам со 0.5 па штом добијам ќе ми намалат на 0.3. Стимулацијата ќе биде со Пурегон ако добро разбрав. Одма добив и советување што ќе се случи ако има хиперстимулација зашто може да се очекува тоа кај ПЦОС.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 24.2.2015 11:00:21 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Вештачко оплодување VII дел
24.2.2015 11:04:54   
LoveableMe RR
Квиско, лелее дојде денот, а? Ајде, со лесно и јас бев со пурегон, спреми се многу печатuser posted image ...а за супрефакт и мене ми беше фуфка, одевме секој ден на боцкање, темпирај си го подоцна кога нема гужва, убаво си одредила време, помалку ќе чекаш, бидејќи знаеш секој ден треба да одиш. Ајде среќно!user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Вештачко оплодување VII дел
24.2.2015 11:32:51   
Hopeful RR
Kvisko, ајде со среќа, таман среда е убав ден user posted image Види првиот пат како ќе те боцнат со Супрефакт, па ако не ти е страв пробај и дома сама, стварно не е тешко, чисто да не се гњавиш барем сега додека не почнеш со Пурегон.

Инаку за периодот од пункција до ЕТ и мене ми рекоа калциум - после веќе ми рекоа не. Земав обични шумливи, не ми се даваа пари за некои фенси, ионака за 2-3 дена се работеше.

И да - да посакам и јас ова ново поглавје да биде полно со убави вести, две цртички, високи бети, и здрави и живи бебиња user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Вештачко оплодување VII дел
24.2.2015 12:00:19   
almushka
devojki zdravo transferot ne mi bese na 3 den tuku ke mi bidit na 5 znaci zadutre nekoj vika deka taka e podobro sto mislite moite embrioni uste prodolzuvat site 6 so mnogu dobra sostojba taka mi rece embriologot na tel pa ke vi pisam zadutre kako ke tecet rabotata poz do site so sreka ni e novata strana i sto poveke uspeh da imame

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Вештачко оплодување VII дел
24.2.2015 12:18:58   
Kvisko
Almushka со среќа на трансфер. Штом сите продолжуваат да растат јас мислам дека се добри вести. Сите се добри и подготвени за во меше кај мама. Смрзни си ги оние што ќе останат за секој случај.

(Одговор на членот almushka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Вештачко оплодување VII дел
24.2.2015 12:41:51   
Kalisto
Loveable, jas mislam deka kalcium i vit C e standardna procedura vo Sistina pred punkcija. Mene Lazarevski mi rece deka pred punkcija treba da pijam samo vit C i kalcium obavezno, drugi vitamini mozhe isto taka ako sakam, a nikako ne mozhe apchinja protiv bolka (ova se vazhi samo ovie 2-3 dena do punkcija). Inaku i vo potsetnikot loj mi go dadoa od Sistina vchera (kucan list koj gi sodrzhi site podatoci za punkcijata, se potpisuva i sestrata i pacientot na nego) isto taka pisuva obavezno vit C i kalcium i vazi za site pacientki.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Вештачко оплодување VII дел
24.2.2015 12:59:50   
vazna
Devojki mene mi se odlozi terapijata za invitro za nareden ciklus, bidejki prolakatinot mi iskoci povisok nisto i ovoj mesec mnogu se iznervirav user posted image pozzz.

(Одговор на членот Kalisto)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Вештачко оплодување VII дел
24.2.2015 13:56:18   
Kvisko
Vazna само смирено. Ќе се среди и тоа со пролактинот прочитав дека примаш терапија. Пролактинот многу реагира и на стрес така што направи се што во твоја моќ малку да се подопуштиш. Не дека ќе помогне бог знае колку ама може да помогне.

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Вештачко оплодување VII дел
24.2.2015 14:33:21   
almushka
i jas sakav da zamrzna nekoj no dali nekoja znae kolku cinit toa da ne e preskapo mene mi rekoa deka okolu 800 evra no ne znam tocno toa e preskapo be devojki no pak ke vidimi

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Вештачко оплодување VII дел
24.2.2015 15:53:39   
LoveableMe RR
Vazna, колку ти е пролактинот што ти откажале ИВФ? Знам дека и да е малку покачен, другиве доктори не откажуваат ИВФuser posted image ? А да ја смениш докторкаваuser posted image ?

Алмушка, убаво што е петти ден на развој, демек поквалитетни биле, така викаат, а за цени за смрзнуавње види ОВДЕ имаме тема за тоа.

Калисто, фала за информацијата, јас не се сеќавам во Систина дали пиев калциум тогаш.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот almushka)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Вештачко оплодување VII дел
24.2.2015 15:54:33   
gina
almushka jas plativ za zamrznuvanje 660 evra vo sistina

(Одговор на членот almushka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali vi se dopaga imeto IGNAT?
anailisav

Dali vi se dopaga imeto IGNAT?

DA (21%)

NE (79%)


Број на сите гласови: 290

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!