|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Баба на интернет
14.9.2009 8:24:00   
Палешка РР
Една убава пролетна ноќ, Стојна, бабичка на седумдесет години, во едно далечно македонско село, ги ужива благодатите од Владата и удопствата што ги нуди новиот проект за бесплатен интернет по селата, та мирца ли мирца до ниедно време на својот пи-си.
И туку ја спотерува, та си фаќа кал под нозе (патишта во селата се' уште не им направија) накај полското веце. На синот, кој и' е одамна отселен во Австралија, на скајп му пишува:
"Биди онлајн, ќе појда до рисајкл бино, ми се оди понадвор".
И си поаѓа така, пешачи троа, зашто канализација не им направија (а секои избори им ветуваат), а полското веце е џенем, долу в нивата, едно за три куќи, и попат си мисли кого уште треба да контактира на фејсбук. И кога - полското веце заклучено. "Пу јаз'к, рисајкл бин ис локт", си помислува бабата и тропа на вратата. Од внатре се јавува соседот, дедо Митре, старче на осумдесет години.
Тој ем си врши нужда ем си гледа клипчиња на јутјуб на лаптопот што си го турил в скут на голите колена и така си се забаил внатре во ќенефот.
"Отвори, Митре, зорт ми е", му вели бабата. Кутрата, не да и' се оди понадвор, снагата и' игра колку и' е зорт. А дедото и' одговара:"Ар ју а њу мембер? Ентер јор пасворд плиз".
"Митре, море, каков пасворд, отвори, му вели бабата, ептен ми е мака." Но, дедото е кул, баш сега најде да го прекинува Стојна кога има најмногу килобајти во секунда, толку години чека некој да му обезбеди бесплатен интернет за во полско веце, та и' вели: "Опен њу виндоу, Стојне, чекмеџето се заглави, посибл хардвер ерор".

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


< Поракaта ја уредил Палешка -- 14.9.2009 8:25:43 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Баба на интернет
14.9.2009 8:28:06   
profesorica
Ххахаххаахх леле кај го најде се изнасмејав user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Баба на интернет
14.9.2009 9:45:15   
Еца
user posted image user posted image user posted image рано утрово(мислам па и не е којзане колку раноuser posted image )салтко ме насмеа и мене и ммuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Баба на интернет
14.9.2009 12:04:21   
bibi
Многу се изнасмеав, кај го најде.user posted image user posted image user posted image Колку сум нерасположена и со лоша воља од сабајле мислам дека се разболувам, ама на ова не можев да му останам рамнодушнаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Бракот понесен од силите на љубовта станува полесен товар

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Баба на интернет
14.9.2009 12:14:18   
Палешка РР
user posted image  user posted image  user posted image
Ми го пратиле на маил user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот bibi)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Баба на интернет
14.9.2009 12:23:53   
nadica
браво палешка ме изнасмеа до солзи ќе ја разбудам ќерка ми а само што ја заспав user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Баба на интернет
14.9.2009 13:26:39   
STRUMFETA
lele bravo, se iznasmejav

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Баба на интернет
14.9.2009 15:01:03   
vezilka RR
..е ова беше ептен смешно..вака не сум се смеела одамна...браво а и да неречам скоро вистина е..колку работи фалат..али намаме гајле оти си имаме е-македонија..

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Баба на интернет
14.9.2009 15:50:10   
natasha
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Баба на интернет
15.9.2009 8:47:37   
mami
им го пуштив вчера на колегите..се утепаа од смеење...user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Интернет зафрканции
9.12.2009 19:48:56   
Палешка РР
Еве што рецитира син ми додека е на училиште  user posted image


Т`га за компјутер 

O`релски крилја как да си метнех
и накај дома да си прелетнех
во моја соба ја да си идам
да видам кревет,
јастук да видам
да видам дали и тамо
је досадно како вамо.


Ако пак и тамо је досадно ко вамо
на п`т далечен ќе се стегнам
и до компјутерот ке си пребегнам
к`де мониторот светло угревјат
к`де интернетот стално работат.


Овде је досадно и досада ме обвива
и зелена табла зид покрива
креди, сунгери, лекции
лоши мачители, учители
околу учители, наставници бедни
а в гради мисли темни.


Не, ја не можам овде да седам
не, ја не можам учебник да гледам
дајте ми крилја ја да си метнам
и дома да си прелетнам
у моја соба ја да си идам
да видам маус,
тастатура да видам.


Тамо мониторот греит душата
и тастатурата штракат в зората
тамо Google и Mozila
со сета раскош ги растурила.
Бела тастатура гледаш белеит,
а си од маус сино темнеит.
Google погледаш или Mozila
сегде интернет је хубавина.


Тамо по срце на маус да штракам
монитор да светит, ја да сурфам.

< Поракaта ја уредил Палешка -- 9.12.2009 19:49:54 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Интернет зафрканции
9.12.2009 19:56:07   
mis.
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Интернет зафрканции
9.12.2009 20:01:06   
ananikol
Jako e   user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Интернет зафрканции
9.12.2009 20:03:13   
Палешка РР
ananikol и син ти може да ја научи..врсници се со син ми user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Интернет зафрканции
9.12.2009 20:05:44   
ananikol
Da,da paleska ispecatena e veke i mu ja staviv na rabotna masa,koga ke se vrati od trening ke ja najdi...
user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Интернет зафрканции
10.12.2009 9:27:38   
vezilka RR
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Интернет зафрканции
10.12.2009 9:59:39   
mami
леле им го испринтав на моиве на работа на сите..а мм сега по маил ке му го пуштамuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Интернет зафрканции
10.12.2009 10:19:10   
arh_diz
user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Интернет зафрканции
10.12.2009 11:11:34   
Enika
хахаха браво Палешкаааааааuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Баба на интернет
22.10.2013 12:49:06   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Една убава пролетна ноќ, Стојна, бабичка на седумдесет години, во едно далечно македонско село, ги ужива благодатите од Владата и удопствата што ги нуди новиот проект за бесплатен интернет по селата, та мирца ли мирца до ниедно време на својот пи-си.
И туку ја спотерува, та си фаќа кал под нозе (патишта во селата се' уште не им направија) накај полското веце. На синот, кој и' е одамна отселен во Австралија, на скајп му пишува:
"Биди онлајн, ќе појда до рисајкл бино, ми се оди понадвор".
И си поаѓа така, пешачи троа, зашто канализација не им направија (а секои избори им ветуваат), а полското веце е џенем, долу в нивата, едно за три куќи, и попат си мисли кого уште треба да контактира на фејсбук. И кога - полското веце заклучено. "Пу јаз'к, рисајкл бин ис локт", си помислува бабата и тропа на вратата. Од внатре се јавува соседот, дедо Митре, старче на осумдесет години.
Тој ем си врши нужда ем си гледа клипчиња на јутјуб на лаптопот што си го турил в скут на голите колена и така си се забаил внатре во ќенефот.
"Отвори, Митре, зорт ми е", му вели бабата. Кутрата, не да и' се оди понадвор, снагата и' игра колку и' е зорт. А дедото и' одговара:"Ар ју а њу мембер? Ентер јор пасворд плиз".
"Митре, море, каков пасворд, отвори, му вели бабата, ептен ми е мака." Но, дедото е кул, баш сега најде да го прекинува Стојна кога има најмногу килобајти во секунда, толку години чека некој да му обезбеди бесплатен интернет за во полско веце, та и' вели: "Опен њу виндоу, Стојне, чекмеџето се заглави, посибл хардвер ерор".

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image



Ете се изнасмејав поштено user posted image user posted image
Точно си ја замислив сцената во главата, а што е интересанто, ем е смешно, ем е жално, дека е вистина и се уште некаде основни услови за животот нема, битно интернет имаме, да бидеме во тек, што се случува во светот нели user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Баба на интернет
23.10.2013 17:26:22   
Snowhite RR
Леле и јас дури сега прв пат го читам ова, се пресмеавuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 21
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Maksim
danifani

Dali vi se dopaga imeto Maksim?

da (44%)

ne (27%)

malku (23%)

mnogu (7%)


Број на сите гласови: 245

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!