|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Арогантни продавачи
20.8.2009 13:51:56   
profesorica
Дали некогаш ви се случило да влезете во продавница или во бутик и продавачката да ви се испонаша онака арогантно.
Некогаш имам чувство дека клиентите им пречат на овие луге, кога некој ке влезе во дукан ко да им го расипуваа раатот додека си читаат весник или зборат по телефон.Друг случај кога ке влезеш во бутик пример пробуваш нешто и не ти се допага како ти стои и кажуваш фала и си излегуваш а таа те гледа онака попреку, ко демек еве го проба се изнамачив да ти го дадам и на крајот не го купи ???

Ужасно ме нервираат вакви луге ,дали сте имале вакви случаи до сега?

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Арогантни продавачи
20.8.2009 13:54:51   
srnicka
na zalost vakvi prodavaci se poveke i poveke gi ima i skoro sekojdnevno se soocuvam so takvi. I mene mnogu me revoltira takviot odnos i obicno nisto ne kupuvam samo radi uslugata. Jas velam ako ne im se raboti taa rabota na takvite luge neka si baraat care na drugo mesto ima mnogu sto sedat na ulica i sto ke sakaat da ja rabotat nivnata rabota so zadovolstvo.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Арогантни продавачи
20.8.2009 13:55:23   
mis.
Професорица случајот што го опиша е како јас кога си купив прслуче од лиска од гтц а продавачките беа ужас не услужливи.user posted image Во истата ситуација беше и една моја другарка од истата продавачка.Луѓе без работа а они држат такви ...ај да не кажам да не згрешам.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Арогантни продавачи
20.8.2009 14:00:02   
penelopa
Ma ne samo vo prodavnica ili butik( tamu toa e voobičaeno) tuku i vo banka...toa ti e makedonski mentalitetuser posted image . Jas živeam vo SLO tuka možeš slobodno da im se kačiš na glava na prodavačkite a oni moraat da te uslužat i da bidat nasmeani....možeš da probuvaš kolku sakaš i da ne kupiš ništo nema da ti rečat...toa e nepišano pravilo.
Mene mnogu me nervira koga vleguvam vo prodavnica i ne te pozdravuvaat...toa epten mi e čudno...tuka najprvin prodavačkata te pozdravuva, pa kako ste denes...mislam kultura na nivo.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Арогантни продавачи
20.8.2009 14:01:06   
mami
мм во тие случаеви си излегува од продавница и веќе не влегува, апочнав и јас веке така..Па јас влегувам за неа да и направам промет, а не таа мене. Кога баравме кошула за него за свадбата во рамстор во една од продавниците, пробуваше кошула, која му ја отпакува нели нормално и ја проба, не му се  допадна и викаме- фала- и таа- А што?? не ја земате? ама со тон како- па зошто ја отпакував, и си излеговме, мм рече- и да ми се допаднеше немаше да ја земам.
Или во празен ресторан чекавме 15 мин да дојде некој да не услужи за на крај кога мм рече- епа крајно време беше, да добиеме одговор- Епа тоа ти е, не ни нарачавме си станавме и веке не не видоа таму

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Арогантни продавачи
20.8.2009 21:12:35   
Iva
Ги читам коментарите и си викам морам и јас да напишам нешто. Пред да бидам унапредена работев во продавница, инаку работам во Germanos и многу добро знам што се случува низ продавниците па и во дел од нашите.Значи сум била продавач и за тоа сум била посебно обучувана. Најмногу ме нервирало и јавно пред колегите сум се прсправала кога ќе сум видела некој од моите колеги така да се испонаша. Тоа прво е доказ за домашната култура и воедно за нас како личности. А најголеми виновници за тоа се самите работодавачи. Нека има санкции за таквото однесување па ке видиме дали така повторно би се однесувале. Инаку морам и да се пофалам, додека работев во продавницата во Рамстор во Октомври 2007 се одржуваше месец на трговијата и нашата продавница го освои второто место на ниво на град Скопје.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Арогантни продавачи
21.8.2009 9:57:16   
penelopa
Ubavo kažano Iva...se nadevam deka situacijata ke se podobri i samite rabotodavci poveke ke vnimavaat kogo vrabotuvaat ulu kako što vikaš tu i obuka e dobrodojdena. Čestitki za osvoenata nagradauser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Арогантни продавачи
21.8.2009 10:02:54   
arh_diz
Prvo nesto sto se slucuva kaj nas koga ke vlezes vo nekoja prodavnica e da te izmeri prodavackata od glava do petici , i spored toa kako si oblecena i kako izgledas  taa pocnuva taka da se odnesuva so tebe. Jas go imam toa primeteno nekolku pati i strasno me nervira , poradi toa i mnogu retko kupuvam vo takvi prodavnici

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Арогантни продавачи
21.8.2009 10:06:55   
mami
Знаете што ме нервира најмногу- кога ке влезам во Евроазија и продавачката ме демне на секој чекор..е тоа неможам да го трпам и си излегувам веднаш

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Арогантни продавачи
21.8.2009 10:09:15   
profesorica
леле стварно иде по тебе бе леле катастрофа.замара.ама па тие па немаат што да прават и цел ден се на нозе и одвај чекаат да продадат нешто бидејќи газдите ги набљудуваат.нив ги сваќам зошто јас 2 пати бев на пробна работа во бутик и не издржав месец дена колку што е (НЕПЛАТЕНОТО)пробно.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Арогантни продавачи
21.8.2009 10:11:56   
mami
абе да ама па не сфакаат дека така си ги бркаат муштериите? некогаш дури и ми доаѓало да побарам да зборам со некој претпоставен и да му кажам што мислам за нивниот начин на работа

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Арогантни продавачи
22.8.2009 1:15:45   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: srnicka

na zalost vakvi prodavaci se poveke i poveke gi ima i skoro sekojdnevno se soocuvam so takvi. I mene mnogu me revoltira takviot odnos i obicno nisto ne kupuvam samo radi uslugata. Jas velam ako ne im se raboti taa rabota na takvite luge neka si baraat care na drugo mesto ima mnogu sto sedat na ulica i sto ke sakaat da ja rabotat nivnata rabota so zadovolstvo.

Потпишувам , дури еднаш на една продавачка на излегување и кажав:-Да бевте пољубезни убаво ќе си испазарев, вака продолжи да се мрштиш (не сакате да знаете кава фаца направи)user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Арогантни продавачи
22.8.2009 1:28:58   
Викторија
tolku ime kulturata. ajas denes kupuvav so karticka i prodavackata mi veli kazetemigo pin kodot.ja gledam zenava i nemozam dase iznacudam sto mi veli.daigo kazam kodot budala rabotauser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Арогантни продавачи
22.8.2009 1:31:16   
nadica
леле колку неучтиви продавачки има тоа едно чудо јас редовно се враќам изнервирана од некоа ...
во мк треба пишано правило можеби тогаш ќе бидат повеќе услужливи

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Арогантни продавачи
22.8.2009 1:33:41   
nadica
ааааааааааааа па за плаќање со картичка врска немаат а ни услови за внесување пин

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Арогантни продавачи
22.8.2009 1:40:01   
Викторија
veruvajmi nadica nemozev dase nacudam cel den.user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Арогантни продавачи
12.11.2009 16:23:32   
vezilka RR
луѓе мне се криви продавачките, верувајте..и јас така мислев порано ама откако поминав 1 година во продавница сосема го сменив мислењето. Прво не знаете за кои мизерни пари работат таму во никакви услови..јас на пример несмеев да одам во WC..А работат таму не од што сакаат туку немаат подобра работа. А тоа дишење у врат што го споменувате, тоа е затоа што се што фали на крајот од денот сами си плаќаат, значи од и онака мизерната плата треба да одвојат за се што фалело дента, газдите се скржави за да вложат во безбедносен систем и вака им е полесно, продавачките ќе си платат, жалосно. И кој не работел во трговија не може и да си замисли колку се краде по продавнициве, јас имам фатено еден куп луѓе што се обиделе да украдат, а исто и еден кушп немам фатено, односно сум си платила што фалело..ужас е, јас сочувствувам со продавачките........

(Одговор на членот Викторија)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Арогантни продавачи
12.11.2009 17:34:08   
denicka
vezilka vo red e seto toa. ama tie namrstenite sto rabotat vo pomali butici, bas naprotiv treba da se trudat da prodadat sto poveke pa i za niv ke ima poveke. valjdauser posted image  jas toa taka go svakam, ako ima za gazda ke ima i za vraboteniot. osven ako ne e epten necovek

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Арогантни продавачи
12.11.2009 20:48:39   
Bogdancanka
Ауу и јас сум имала доста случаи со такви неуслужливи и намрштени продавачки и на крај се вракам дома изнервирена од нив пффффф.

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Арогантни продавачи
13.11.2009 7:39:41   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica

ааааааааааааа па за плаќање со картичка врска немаат а ни услови за внесување пин


хаха сега се потсетив пред некој месец кога купував во БЕЛА и продавачката на крај да ми наплати а јас со картичка нели.НЕ ЗНАЕШЕ ДА МИ НАПЛАТИ,
нејзината изјава:апаратот не го прифаќал пинот user posted image user posted image а она таму позади штрака ли штрака-изгледа цел број го внесувала наместо првите 5 цифри од картичкатаuser posted image user posted image user posted image 5 апарати до неа за сите банки а она ги проверуваше сите(а мојата е виза) user posted image user posted image user posted image user posted image

на крај и платив во кеш.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 13.11.2009 7:40:49 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Арогантни продавачи
13.11.2009 9:46:59   
Mammy
Тоа што мами напиша за Евроазија, хаха..баш е така, те демнат, како сенка ти се.
Имав прилика да шетам многу по продавници во Хрватска.
Толку се љубезни и услужливи, што да ти е мерак да купуваш.
Јас работам во Банка, во дирекција. Во експозитурите имаме вработено многу млад кадар од кој се очекува љубезност. Сме организирале и предавања и обуки, ама на крај со оние мамини мази пак е исто. Пак ќе кажам, се е и од домашното воспитување.

ММ многу се нервира кога во продавница ќе му речат ПОВЕЛИ ДЕЧКО, и тој секогаш им вели ФАЛА НА КОМПЛИМЕНТОТ. Па тој има 42 години,хахаааха..

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Арогантни продавачи
13.11.2009 10:07:48   
bojanas
Се сложувам со тоа дека голем број продавачки работат за мизерни пари и во мизерни услови, сепак ТОА ИМ Е РАБОТА! Ако сте ја прифатиле таа работа работете ја најдобро што можете- така самите себеси се наградувате. Сите работиме некоја работа која вклучува контакти со луѓе и тука нема место за ароганција.
А арогантни и безобразни продавачи еден куп особено во продавници за бебиња. Дали некогаш сте добиле комплетен одговор за карактеристиките за седиште за во кола за бебе???? КАТАСТРОФА!!!Ниту една од продавачките не сепотрудиле да ги прочитаат проспектите за тоа што го продаваат во продавница и не знаат која е разликата меѓу едно и друго седиште, ама веднаш ќе ви ја понудат најскапата варијанта. А за дубак- тоа е посебна приказна- сем дека има различни бои и различни играчки за дубакот ништо друго не ми кажаа- важно ми дадоа каталог да видам какви се работи имаат СТРАШНО! Ако е така сите да си нарачуваме работи преку каталог нема потреба од продавнци и продавачки!

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Арогантни продавачи
16.11.2009 15:42:50   
vezilka RR
значи можам комотно да отворам нова тема за бисерите на газдата (зборам за оној каде јас работв), јас имав ИНСТРУКЦИЈА од него ако можам да му тутнам на муштеријата поскапо ЦД без разлика што тој барал, луѓе не сум јас крива што тој е глуп...а иначе јас викам вака колку се културни муштериите, толку се културни и продавачките, па луѓе од иста планета сме сите..дајте да бидеме реални..иначе каква култура е тоа кога ти му викаш добар ден на муштерија а тој нема абер да ти одговоти (тоа се однесува на 95% од муштериите што влегле во дуќанот каде јас работев за период од година ипол), кога влегува во дуќан во 21 часот и ти му викаш работно време ни е до 21, а тој ќе седиш тука до кога јас сакам, крадците веќе ги спомнави сл... и за тоа можам посебна тема да отворам..

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Арогантни продавачи
16.11.2009 19:14:56   
ananikol
Kolku umno Vezilka rece; Kolku se kulturni musteriite tolku se kulturni i prodavacite.user posted image
Kolku od nas ovde koga ke vlezat vo prodavnica  pozdravuvaatuser posted image user posted image user posted image
Kolku od nas na ljubeznoto 'povelete' odgovaraat sto im treba
user posted image user posted image user posted image  
Mislam deka ima poveke arogantni kupuvaci odkolku arogantni prodavaci.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Арогантни продавачи
13.6.2013 22:33:30   
Bethany
Пред некое време имам влезено во една продавница со џиџи-миџи работи и детски играчки. И прашувам за нешто, а продавачката тоооолку беше дрска, едвај и се збореше. Значи да напоменам дека најкултурно ја прашав за нешто што ме интересираше и таа така ми се испонаша.
Ме изнервира, ама најсмирено што можев констатирав: тебе очигледно те ни се работи, нели?
Во една секунда девојката се смени за 360 степени.
Ама во последно време каде и да одиме, не ретко се среќаваме со дрски, арогантни услужители... Кога ти дојде до маса и само буквално фрли тоа приборот за јело, ти преседне се, најрадо би да се окренеш и одеш.
Разбирам дека е општо незадоволство меѓу луѓето, ама па така не се решаваат работи на подобро, туку на полошо..

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

godisno vreme
Admin

koe vi e omileno godisno vreme

prolet (65%)

leto (32%)

esen (1%)

zima (3%)


Број на сите гласови: 79

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!