|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:04:13   
Cacko
Морам да ви признаам нешто,како на мои нај нај другаркиuser posted image ,деноиве баш онака сериозно почнавме со мм да размислуваме да се селиме од мк,ама за стално.Од причина што и двајцата сакаме топло,Канада како опција испадна одма(иако мислам дека како држава се супер организирани),останаа како опции Флорида (Америка,тој дел ми е топол)ама не ми се свига системот таму во Америка и остана изборот на Австралија.Имам другарки кои живеат таму и смао супер работи кажуваат.Викаат дека државата се грижи за граѓаните и дека се е организирано до перфекција.Единствена мана е што ке бидешдалеку од твоите,мада и не го сметам веке тоа за мана,пошто само со нервоза и негативност се полнам од нив и све тука околу мене.Еве пример,золва ми зивее во Америка,и пред неа на сите им е добро и така натака,а на мм сите му кукаат и на глава му се качуваат,небаре он може све па и нека се нервира.Иста е приказната и со моите.Епа ми пука филм,нека мештедат и мене,еден живот имам.Еве сеа на 26 ке останам без работа и во потрага сум по нова која ке биде во 3 смени,и за нешто више од 200 евраuser posted image а учев факс од 5 год и 45 испитиuser posted image на страната за миграции за Австралија глеав баш,дефицитарни им се инженери технолози и у старт имаш 60 поени при аплицирање за виза(што е најмногу),и можеш комотно да добиеш виза со таква струка.мм работи по факултетот,а тоа што има магистратура политикологија и што ќе докторира банкарство мислам дека овде никад нема да му се валоризира,така да за луѓе како нас со такви квалификации и зборење на 2-3 јазици течно мислам дека мака нема да имаме.Башка мислам дека ќе бидеме посреќни подалеку од се и од сите.Ќе доаѓаме еднаш у 2 год на скајп и така мислам дека ќе сме си помили со сите.ме интересира ваше мислење???Ептен сум деноиве у тој филм,а мм вика кој не сонува нема ни да имаuser posted image ај нека докторира он,и кој не ја здувнам,еве наuser posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:08:38   
caci20
I nie Cacko mnogu razmisluvame za toa. Jas ic ne sum povrzana so zemjava, nisto ne me drzi tuka nekako. Nie razmisluvame za Nov Zeland. Imame mnogu prijateli tamu i sakame da probame da odime. Ic ne mu ja misli. Treba da si ziveeme kako sto sakame. I nie najverojatno od septemvri ke se zaangazirame poveke, pa kud koi mili moi

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:10:02   
Cacko
Абе и Нов Зеланд е у играuser posted image ама таму многу нулеарни проби се правеле ме зеза ммuser posted image
ја му викам ја у 11 октомври пораснав на 500м од цементараuser posted image па еве ме зива здрава

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:10:43   
zami
Za mene licno Avstralija e dalekuuuu.
AMA koga veke ste dosle do idejata i duri i ste ja stavile na masa da ja diskutirate vo toj slucaj samo ke vi posakam se najdobro.

Prikazni za tuginata ima sekogas, dobri i losi ama seto toa e individualno i zavisi i od spremnosta na covek da ja prifati taa tugina kako svoj nov dom.

A i malata od start ke si uci skolo i se ostanato.

Samo bidi spremna deka tamu gradinki nema, odnosno se mnogu skapi, pa ili planiraj da si poneses bebisiterka (baba) ili da ne baras rabota dodeka da trgne vo skolo.

A deka inzinerite se osobeno ceneti toa i jas sum go slusnala.

Od mene imate iskreni zelbi za uspeh vo ona sto ke go odlucite.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:12:12   
mami
јас викам само - Браво за одлуката..Ако можете ич не му ја мислете..и јас би одела, ама некако ми фуфка..штознам, не сум таков човек кој сака да биде далеку од семејството. Иако се карам со нив и се, пак ми фалат. 2 месеца бев во Москва па мислам дека ке пукнев од што сакав да се вратам дома, а не дека не ми беше убаво таму, ама ете не ми беа моите таму. А инаку Австралија е ок..имам неколку познаници кои се отидени и топ им е...Цацко- пакувајте куферите и бришка... И еднаш недело Еленка на скајп да ми ја пушташ да си ја гледамuser posted image

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:17:53   
Cacko
далеку од тоа дека моите не би ми фалеле,ама животот и тука доби та=ква динамика па со моите се глеаме еднаш максимум два пати неделно.башка мислам дека посреѓни ѓе сме таму далеку од проблемите секојдневни тука

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:20:02   
BEBICA
Cacko samo napred.Ako toa ke ve napravi srekni i ispolneti.Ke imate podobar zivoten standar.Ti posakuvam se najdobro.
Jas posto sum van od MK veruvaj mi i sega da mi se otvori nova prilika povtorno bi otisla na drugo mesto da ziveam.Zasega ovde mi e super no sekogas ima podobro.Zivotot ne znaes sto nosi.



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:21:24   
Cacko
Ме интересира дали некој од вас има некој таму?и што кажува?претпоставувам дека се фалиuser posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:22:14   
caci20
http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs051.snc3/13834_1319513470614_1314104965_891162_1138521_n.jpg
http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs051.snc3/13834_1319512270584_1314104965_891134_3273386_n.jpg


_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:22:26   
mina_m
se zavisi vo koj del na Avstralija sakate Cacko da odite,ne e sekade ubavo toa mozam jas da ti go potvrdamuser posted image ,ne e tolku dobro vo Avstralija kako sto e vo Kanada,Nov Zeland e mnogu ubav megutoa zivotot e tamu mnogu potezok od Avstralija,nemaat tamu vrednost mnogu parite,zatoa poveketo navamu se preseluvaat......

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:22:37   
caci20
Vaka izgleda gradinka vo Nov Zeland


_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:28:28   
riba79
nie imame priajateli vo melburn(zenata tamu doktorirase)i se veke 4g.sega pred 2mseci bea tuka zasto pravat kuka i ja opremija boli glava...specalija dosta pari ama na leto se vrakaat..velat ima rabota rabotat po 2 raboti zasto plakaat krediti za kuka,koli itd ama nema zivot..nema prijateli ..inaku moite tetki se vo sidnej od 92 g..ne se zalat ama rabotat turbo za da ziveat..majka mi bese tamu 2meseci i vika abe te stava drzavata u masina samo rabota i rabota i samo plakaat krediti zasto ako ne investiras vo nesto imas ogromen danok na licen dohod..na majka mi ne i se dopadna..mislam deka tuka e najubavo samo covek da e sreden(barem da ima stan )i 2 plati za da i tuka ubavo zivees..taka da ne e se zlato sto sveti.pozdrav ova e moe licno mislenje

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:29:08   
mina_m
da ama po $100 na den e,cela nedela od pon-do petok $500,a prosecna nedelna plata e $450-$500,a i plus neznam dali znaete vo Avstralija i Nov Zeland decata vo gradinka se zapisuvaat koga majkata ostanuva trudna inaku nema mesto otposleuser posted image

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:31:34   
Cacko
Se nameracuvam za Sydney ama nekoi predgradija negovi

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:33:10   
riba79
mislam deka i klimata ne ni odgovara.od trite tetki sto mi se tamu ednata pocina posle 3g od rak na beli drobovi,,a vtorava ima nekoi tumori na matka i ja operiraa,,samite velat deka klimata im bila mnogu vlaznauser posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:33:47   
caci20
Drugarka mi e medicinska sestra, a soprugot e zaben tehnicar. Nejzinoto iskustvo e deka super se snasle. Za dve godini kupile kuka i mebel. E sega rabotat da, ama za da imas treba da rabotis. Vazno imaat pari za super odmor leten, pa za da odat do kaj nejzinite vo Melburn. Ona e zadovolna. Posle nea i edna druga otide. Mazot i tuka preku Fonko mu najdoa rabota i istoto go vika.
Ne e lesno, ama i tuka ne e. Eve jas patuvam sekoj den. Nemam rabotno vreme odredeno. Zemam prosecna plata i imam dete doma koe go cuva mm, samo zatoa sto ne moze da najde rabota. Koga rabotese i toj odese na pat, rabotese neograniceno za minimalna plata.
Sekade e tesko, ama covek mora da proba ili barem da saka da proba.

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:34:05   
Палешка РР
Имаме пријатели кои живеат во Gold Coast, најпознатото туристичко место и многу се жалат. Немало работа, исплаќањето не било како порано, тешко ја плаќале куќата, колата..Распрашајте се убаво Цацко, тие велат дека не е сјајно.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:35:46   
Еца
Ех Цацко мој, еве ме и мене на тој пат. Само не знам ние како ќе отидеме ама почнавме да размислуваме наголемо, не е воопшто важно каде, решени сме да одиме. Мм работи со гипс и само тоа ако не извади. Сега сме во портага по контакти за некој кој има фирма и има потреба од работници, па така да заминеме. Како минувам низ еден тежок период од животот, свативме и јас и мм дека семејствотот сме ние двајца и нашите најмили Мартина и Мила.- Се друго веке е во втор план и не е толку важно за да ме предомисли да останам.

< Поракaта ја уредил Еца -- 9.3.2010 11:36:44 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:36:11   
Cacko
abe u mk i ne e tolku vlazna klimata pa luge imaat tumori i rakovi i umiraat od niv.od vlaznata klima mislam deka ne se umirauser posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:38:30   
riba79
a toa da...ja s samo ti kazav kako e..ako ste resile so sreka pa ke ni pisuvas od tamu.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:40:19   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

nie imame priajateli vo melburn(zenata tamu doktorirase)i se veke 4g.sega pred 2mseci bea tuka zasto pravat kuka i ja opremija boli glava...specalija dosta pari ama na leto se vrakaat..velat ima rabota rabotat po 2 raboti zasto plakaat krediti za kuka,koli itd ama nema zivot..nema prijateli ..inaku moite tetki se vo sidnej od 92 g..ne se zalat ama rabotat turbo za da ziveat..majka mi bese tamu 2meseci i vika abe te stava drzavata u masina samo rabota i rabota i samo plakaat krediti zasto ako ne investiras vo nesto imas ogromen danok na licen dohod..na majka mi ne i se dopadna..mislam deka tuka e najubavo samo covek da e sreden(barem da ima stan )i 2 plati za da i tuka ubavo zivees..taka da ne e se zlato sto sveti.pozdrav ova e moe licno mislenje


Sidnej mi se sviga mnogu,megutoa mnogu natrupan grad e nad 6milioni ziteli ziveat ,za rabota ima rabota vo Sidnej,megutoa koga treba na rabota da se odi luge odat do zeleznicka so kola potoa so metro,pa so avtobusi za da stignat na rabota zboram nakaj centarot,znaci patuvaat po 4saati natamu i navamu po 4,znaci 8 saati,utepuvacka,zaglaveni vo guzvata po nekolku saati,katastrofa,a Melburn mnogu nalikuva na evropski grad,mnogu poubav e zivotot tamu,po drustven narod zivee tamu....poveke mi se dopaga Melburn,Pert i Kvinzlend

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:42:25   
Cacko
ИЗВОРНА ПОРАКА:
, свативме и јас и мм дека семејствотот сме ние двајца и нашите најмили Мартина и Мила.- Се друго веке е во втор план и не е толку важно за да ме предомисли да останам.

potpis

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:44:07   
Mila na mama
Ајде како ви тргна сите заминавте за Австралија.user posted image user posted image user posted image
Јас не би одела убав ми е Македонскиот живот. Би се прошетала туристички до кај Еца и Цацко на гости и би се вратила.


_____________________________

love u all

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:47:42   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: caci20

Drugarka mi e medicinska sestra, a soprugot e zaben tehnicar. Nejzinoto iskustvo e deka super se snasle. Za dve godini kupile kuka i mebel. E sega rabotat da, ama za da imas treba da rabotis. Vazno imaat pari za super odmor leten, pa za da odat do kaj nejzinite vo Melburn. Ona e zadovolna. Posle nea i edna druga otide. Mazot i tuka preku Fonko mu najdoa rabota i istoto go vika.
Ne e lesno, ama i tuka ne e. Eve jas patuvam sekoj den. Nemam rabotno vreme odredeno. Zemam prosecna plata i imam dete doma koe go cuva mm, samo zatoa sto ne moze da najde rabota. Koga rabotese i toj odese na pat, rabotese neograniceno za minimalna plata.
Sekade e tesko, ama covek mora da proba ili barem da saka da proba.


pa neznam bas so taa plata i dvajcata sto ja zimaat "sami"si kupile kuka,osven ako nekoj ne im pomognal i kako zirant a i ucestvo za kuka e minimum $70-$80 iljadi,a kukite se od $350 iljadi(naj skapanite)pa nagore a najnormalna kuka stignuvaat do milion.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Австралија,дестинација за живеење???
9.3.2010 11:49:06   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

Se nameracuvam za Sydney ama nekoi predgradija negovi


Cacko Sidnej e premnogu zagaden grad

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?