|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

image

Според најновите сознанија на француските научници, кога постои ризик од инфекција со коронавирус на бремената жена, вирусот може да се пренесе на фетусот преку плацентата.

image

Секој родител се плаши за здравјето на своето дете и од опасноста од сериозна заразна болест. За среќа, модерната медицина најде начин да ја минимизира опасноста. Тоа е вакцинацијата

image

Една мајка од Хрватска, која со години е преселена, живее и гради кариера во САД, се прослави како победник на натпреварот на Опра „Your OWN Show“

image

Кога оброкот им е најпотребен, тие го избегнуваат. Зошто е тоа така?

image

Ако треба да се избере една здравствена состојба која е најголем хендикеп за успешна пејачка кариера, тоа е цистична фиброза. Тоа не е случај за талентираната млада вокалистка Бјанка Николас, која и покрај здравствената состојба, издаде своја песна

image

Долго време се сметало дека антибиотиците лечат скоро сe, а денес нивното дејство е предмет на расправа.

ПРЕВЕНТИВА

Доење, кога мајката е болна

Автор: Редакција Рингераја | 17.2.2011
image

Зимскиот период често со себе носи, освен празнично расположение, многу настинки, вирусни заболувања и вкупно нерасположение, кои можат да влијаат како на мајката така и на доенчето.

БОЛЕСТИ И СИМПТОМИ

Тетанус

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Тетанус е болест на централниот нервен систем која се карактеризира со грч на мускулите, како резултат на токсинот продуциран од Clostridum tetani. Болеста се јавува доколку настане повреда на кожата и слузниците.

БОЛЕСТИ И СИМПТОМИ

Дифтерија

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Дифтерија е сериозна бактериска болест, која се шири преку респираторниот систем, но исто така се шири и со директни контакти со отворени рани и други секрети.

БОЛЕСТИ И СИМПТОМИ

Мали сипаници

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Малите сипаници се акутно вирусно заболување, високо контагиозна (заразна) болест со стапка на секундарно јавување поголема од 90% меѓу невакцинираните лица.

СТРАНА 1 ОД 2


Анкета

kade se olucivte da patuvate na odmor so vaset_o bebe
milence

kade ste odlucile da patuvate na odmor so vaset_o bebe

na more (68%)

na esero (16%)

na selo (12%)

na bajni (2%)

kaj rodnina os drugo mesto (2%)


Број на сите гласови: 122

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!