|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто моето бебе дише толку брзо?

Редакција Рингераја, 27.1.2021
Одличноооо, таа спие сега конечно можам да се одморам!Чекај, дали се уште дише? Па, да, градите и се креваат.Сега да предремам малку.Чекај, дишењето изгледа брзо, дали е тоа нормално?

image
/11


Не сум сигурна за вас, но знам кога имав новороденчиња, поминав многу време гледајќи како дишат.

Ова беше особено изразено за моите први три деца, кои беа родени надвор од болницата. Ми беше наложено да ја следам нивната респираторна фреквенција сè додека не добиеме преглед неколку дена подоцна.

 

Зошто бебињата дишат толку брзо?

На мое изненадување, научив дека бебињата дишат малку поинаку од возрасните или постарите деца. За среќа, мојата бабица ми го објасни ова.

Новороденчињата дишат многу побрзо од возрасните. Тие исто така имаат неправилни модели на дишење.

Може да биде загрижувачки, особено кога го имате вашето прво новороденче, но различните респираторни стапки и моделите на дишење се сосема нормални.

 

Зошто бебињата имаат висока стапка на дишење?

Во споредба со возрасните, бебињата дишат многу брзо. Отпрво, може да изгледа како нешто за загриженост, бидејќи брзото дишење обично е индикација дека нешто не е во ред. Сепак, за бебињата, „нормалната“ стапка на дишење е поголема од нашата.

Белите дробови на новороденчето скоро целосно ја исполнуваат градната празнина. За разлика од возрасните, тие немаат резерва на воздух помеѓу вдишувањата. Додека не растат и не имаат поголема експанзија на градната празнина, нивната респираторна стапка е поголема отколку кај постарите деца и возрасните.

Штом има повеќе простор во градната празнина, дел од резервата на воздух останува во белите дробови помеѓу вдишувањата и респираторната стапка е помала.

 

Колкава е нормалната стапка на дишење кај бебињата?

Да се ??донесе дома новороденче може да биде малку стресно за многу родители. Иако повеќето бебиња се прилично здрави и силни, тие сепак изгледаат кревки и ранливи.

Многумина од нас ги гледаат новороденчињата кои спијат за да бидат сигурни дека сè уште дишат. Во отсуство на реални здравствени проблеми, сепак, не треба да опседнуваме околу нивното дишење.

Познавањето на нормалните респираторни стапки и модели за доенчиња може брзо да нè увери дека нашите бебиња се добро или да ни помогне да одлучиме кога да контактираме со лекар.

 

Стапките на дишење кај луѓето варираат со возраста. Нормалните опсези се:

 

Новороденче-6 месеци: 30-60 вдишувања во минута

6-12 месеци: 24-40 вдишувања во минута

1-5 години: 20-30 вдишувања во минута

6-12 години: 12-20 вдишувања во минута

Возрасни: 12-16 вдишувања во минута.

 

Како можам да ја избројам стапката на дишење на моето бебе?

Кога докторите ги земаат вашите витални знаци, како што се вашиот пулс или респираторната фрекфенција, може да забележите дека доволни се само 15-30 секунди. Потоа, тие го множат бројот што го избројале (со 4, или со 2) за да добијат слика за вашата стапка во минута.

 

Иако ова брзо мерење работи добро за возрасни со редовни модели на дишење, тоа не работи за доенчиња. Бебињата, особено новороденчињата, имаат неправилни модели на дишење.

Важно е да се бројат нивните дишења цела минута за да се добие точна респираторна стапка.

 

Може да ја разработите респираторната стапка на вашето бебе со броење секој пат кога ќе видите како се креваат градите или со ставање на раката на неговите гради и броење секој пат кога ќе почувствувате како раката се крева. Бројот на покачување на градите за 60 секунди ќе ви ја даде стапката на дишење.

 

Колку често треба да го проверувам дишењето на моето бебе?

Обично, вашето новороденче ќе биде оценето од квалификуван давател на здравствена заштита пред да бидете одговорноста целосно оставена на вас. Ако има некои поголеми респираторни проблеми, вашето бебе нема за брзо да биде отпуштено од болница.

 

За време на непосредниот постнатален период, вашата бабица ќе ги провери виталните знаци на вашето бебе и ќе се осигура дека безбедно се прилагодува на животот надвор од матката. Ако сте отпуштени од болница, бидете сигурни дека вашето бебе ги покажува сите соодветни знаци на добро здравје.

 

Вашата бабица ќе ве извести вас и вашиот партнер за тоа колку често треба да ги проверувате виталните знаци на бебето. Треба да ги земате виталните знаци на вашето бебе толку често колку што е препорачано. Ако ви треба повеќе уверување, очигледно можете да проверувате почесто, но осигурете се дека наоѓате време и за одмор.

 

Нормално е родителите да се грижат за дишењето на новороденчето, особено додека бебето спие. Може да одвоите една минута за да ги изброите неговите респираторни стапки толку често колку што сметате дека е потребно, но бидете сигурни дека не го правите тоа толку често, за да не можете да се одморите.

Едноставно гледање и забележување на неговите гради како растат и паѓаат често е доволно за да ве увериме; тогаш можете сами да се вратите на спиење. Бебињата се будат да се хранат доста често, што е исто така одлично уверување дека добро му оди.

 

Важно е да бидете свесни дека новороденчињата прават паузи во дишењето. Ова не треба да се меша со апнеја, што е кога тие престануваат да дишат. Паузите се нормални; бебињата едноставно учат да го регулираат дишењето.

 

Зошто бебињата доживуваат паузи во дишењето?

Во матката, бебињата ги практикуваат своите движења на дишењето, но целиот кислород се доставува преку крв во папочната врвца. Веднаш штом ќе се родат бебињата, тие треба да прават многу работи, да мора да дишат, да јадат, да ја регулираат телесната температура и да испраќаат знаци за нивните родители да ги задоволат нивните потреби.

 

Прилагодувањето кон животот надвор од матката е голема задача за новороденчињата. Додека учат да се прилагодуваат, понекогаш доживуваат периодично дишење или кратка пауза при дишењето.

 

Ова се случува најчесто за време на длабок сон, но може да се случи и во кој било период. Ако паузата трае само до 10 секунди, тоа е во рамките на нормалното и ретко нешто за кое треба да се грижите.

 

Овие кратки паузи обично се проследени со дишење или неколку брзи вдишувања. Оваа неправилна шема е причина зошто дишењето на новороденчињата се брои во текот на цели 60 секунди.

 

Кога треба да се јавам на доктор?

Ако не сте сигурни во однос на благосостојбата на вашето бебе во кое било време, особено кога тоа го вклучува неговото дишење, треба да контактирате со лекар, патронажна сестра или кој било соодветен давател на здравствена заштита.

 

Општо, важно е да побарате итна медицинска помош ако забележите нешто од следново:

 

Помалку од 30 вдишувања во минута

Повеќе од 60 вдишувања во минута

Постојано грчење или звуци по секој здив

Разгорени ноздри со секој здив

Стридор (висок звук на гребење) и / или кашлица со звук на лаење

Пауза во дишењето која трае подолго од 10 секунди

Повлекувања - кога мускулите под ребрата и вратот видливо се влечат и излегуваат многу повеќе од вообичаено

Синкава боја околу усните и носот (цијаноза)

Сè друго во врска со дишењето на вашето бебе што предизвикува загриженост.

 

Премногу сум загрижен додека бебето спие, што можам да направам?

Нормално е да се грижите за благосостојбата на вашето бебе во раните денови и недели. Познавањето на нормалните респираторни стапки и да бидете свесни дека периодичното дишење може да биде нормално, ќе помогне да ве увериме дека вашето бебе прави добро.

Ако сте мама за прв пат, мајка на претходник или сте имале бебе по претходна загуба, нормалните грижи лесно може да станат огромни и да се мешаат во одмор и уживање во вашето ново бебе.

Монитори за апнеа се достапни, но повеќето даватели на здравствени услуги советуваат да не ги користите освен ако не е пропишан медицински монитор за одредена причина.

Ако не можете да добиете соодветен одмор затоа што се грижите за синдромот на ненадејна смрт на новороденче (СИДС), важно е да го запомните ова:

Иако СИДС е една од најголемите грижи што ја имаат новите родители, таа е неверојатно ретка, особено ако ги следите соодветните упатства за да го намалите ризикот на вашето бебе. Во развиените земји, СИДС се јавува со стапка од само 1 на 1.000 бебиња.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Како најлесно да го заспиете бебето?
Голем проблем за многу млади родители е успивањето на детето. Ви нудиме неколку совети како да го смирите и лесно успиет...
5
Колку сон им треба на бебињата? Табела за ...
На бебињата им треба многу сон, но колку точно на секоја возраст? Овој пост ќе ве научи колку спиење му е потребно на ва...
5
Фотографии кои го слават несовршеното мајч...
Ова утро плачев кога се пресоблекував пред огледалото. Добив скоро 50 килограми за 1,5 години. Помеѓу обидите да забреме...
4
Стари македонски имиња за девојчиња
Старите македонски имиња повеќе не се популарни, а еве кои традиционални имиња во себе кријат неверојатна симболика:
4
Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?