|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да се намали ризикот од СИДС кај новороденчињата?

Редакција Рингераја, 22.10.2020
Синдром на ненадејна смрт на новороденче, исто така познат како смрт во креветчето, е необјаснета смрт, обично за време на спиењето, на навидум здраво бебе помало од една година

image
/11


Иако причината е непозната, се чини дека синдромот на ненадејна смрт на новороденче може да биде поврзан со абнормалности во делот од мозокот на новороденчето, што го контролира дишењето и разбудувањето од сон.

Совети за намалување на ризикот од SIDS

-          Бебето секогаш треба да спие на неговиот грб.

-          Користете направа за влажност на воздухот, која секогаш ќе ви биде поставена на минимални 40% влажност.

-          Температурата на собата треба да биде од 19 до 21 степен.

-          Не ставајте премногу облека на вашето бебе.

-          Не користете браници за креветчињата и не оставајте перници или играчки во креветчето.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
6
Има ли Вашето бебе теменица?
Теменица (себороичен дерматитис кај бебињата, познат под називот „crusta lutea“, млечна краста, pytiriasis capitis), пре...
4
Кикинда Ричи – Играта на Анакин и Нолан не...
Мал милион прашалници како огромен облак секојдневно надвиснуваат над мајките, правејќи стрес и уште поголеми прашања. Е...
4
Исхрана за време на доењето ( 2 дел)
Некои од производите кои доилката ги конзумира можат да предизвикаат проблеми кај детето, додека други ја поттикнуваат л...
4
Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?