|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Житата во детската исхрана

Nestle Baby Food, 14.1.2014
Малото стомаче кај бебињата има дури 5 пати поголема потреба за хранливи состојки отколку возрасните луѓе, а во периодот помеѓу 4 и 6 месеци мајчиното млеко станува недоволно за покривање на растечките прехранбени потреби

image
/11


 

 

Житата се идеална намирница за започнување на дохранувањето поради високата нутритивна густина и нискиот алергиски потенцијал. На бебињата им ги обезбедуваат главните нутритиенти во облик погоден за нивните мали стомачиња и овозможуваат сигурен премин на бебето на квалитетна секојдневна исхрана.

Најпрво се воведуваат оризови и пченкарни снегулки (на возраст помеѓу 5 и 6 месеци) кои не содржат глутен.

Житата кои содржат глутен треба да се воведат во исхраната нешто подоцна, откако бебето ќе наполни 6 месеци.

Нутритивниот состав на житата се карактеризира со висок удел на јаглеродни хидрати (60-70%), а особено скроб, што ги прави одлличен извор на енергија. Житата од цело зрно се неверојатен извор на влакна, кои значајни научни студии ги поврзуваат со подобреното здравје на човекот. Белковините и мастите се застапени во помало количество. Бидејќи житата не ги содржат сите есенцијални аминокиселини, во комбинација со млеко тие стануваат совршен оброк, идеален за почетокот на денот на секое дете, но и за возрасните. Заради нивно лесно варење, можат да се внесуваат и како вечера бидејќи ја даваат ситоста потребна за мирен сон.

 

Житата во облик на житни снегулки се навистина популарен производ, како во детската исхрана, така и кај возрасните. Голема предност им е едноставното приготвување со млеко. При тоа, потребно е да се посвети внимание, до третата година на детето да се користи соодветна замена за кравјо млеко (на пр. NAN 3 или по првата година Nestlé Junior млеко) кога мајката ќе престане да дои. 

Поради важноста на житата во исхраната на доенчињата и малите деца, битно е да се одберат што поквалитетни производи, а при тоа да се внимава на возраста на детето.

 

Nestlé житните снегулки, направени на база на 8 вида жита (пченица, 'рж, јачмен, пченка, ориз, просо, овес и сирак), се богати со влакна што е особено важно за добро движење на цревата, а со тоа и подобро варење. Ја содржат културата Bifidobacterium lactis која е слична на бифидобактеријата што се наоѓа во дигестивниот тракт кај доените деца. Nestlé житните снегулки се без додаток на шеќер или со намалено ниво на шеќер и на тој начин се спречува создавањето на навиката кај децата за сладок вкус, ризик од кариес, како и потенцијална дебелина. Лесно се варат поради посебниот процес на производство во кој големите молекули на јаглеродните хидрати се разложуваат на помали.

Nestlé житните снегулки со одличен вкус се омилени на секое дете! Може да одберете помеѓу следните вкусови: пченка и ориз, 8 жита, 8 жита и бисквит, 8 жита и мед, 8 жита и какао, како и овес и суви сливи (наменети за деца кои имаат проблеми со тврда или нередовна столица).

 

2

Фото: Стјуардеса го надои бебето на патничка
Ти си херој, ми ги наполни очите со солзи. Ти си вистински доказ дека мајките мора да се држат заедно“, беше еден од емо...
9
Календар на вакцинација
Вашето дете треба да се вакцинира за да неговиот организам стекне имунитет на некои од тешките заразни болести. Вакцинат...
5
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4
Чување на замрзнатата храна
Храната обработена со замрзнување е најслична на свежата храна. Со тој процес се скратува времето за готвење, се намалув...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali gi podrzuvate sekogas vasite deca vo nivniot izbor?

Da (40%)

Ne (0%)

Ponekogas (60%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!