|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Збогум на менопаузата?!

Редакција Рингераја, 25.4.2012
Жените ќе можат да станат мајки и на постари години, порачаа пред неколку дена американските и британските научници кои преку британскиот дневник Independent најавија револуција во човечката репродукција

image
/11


 

 

По осум години истражување Проф. Џонатан Тил од Универзитетот во Харвард и Др. Евелин Телфер од Универзитетот во Единбург, успеаја да произведат јајце клетки од матични клетки, во лабораторија.

Во следната година имаат намера овие јајце клетки да ги оплодат со сперматозоиди, а ембрионите кои ќе настанат на тој начин да ги проучуваат 14 дена (што е законска норма во Велика Британија), за да се утврди дали се здрави.

По две недели ембрионите ќе бидат замрзнати или отфрлени. Но ако експериментот биде успешен, тој метод може да им овозможи на неплодните и жените во менопауза да станат мајки.

 

Матични клетки

“Наскоро, од британската организација за ембриологија и хумано оплодување (HFEA) ќе побараме дозвола за продолжување на истражувањето. Можеме ли уште оваа година да очекуваме оплодување на јајце клетките со сператозоиди? Да, апсолутно!” – изјави Др. Евелин Телфер.

Нејзините и испитувањата на Проф. Тил ја доведуваат во прашање 60 години старата теорија на британскиот научник Соли Закерман. Според таа догма од 1951.година, женките на сите цицачи, вклучувајќи го и човекот, се раѓаат со одреден број на јајце клетки.

 

Големо откритие!

Со други зборови, ткивото на јајниците може да послужи како непресушен извор на јајце клетки. Студијата на Тил, кој експериментирал на глувци и кој докажал дека може да се произведат јајце клетки од матични клетки, предизвикала остри и негативни критики.

Иако тогаш била меѓу критизерите на Тил, Др. Евелин Телфер почнала да соработува со колега од Бостон. Пресврт во нивните истражувања се случил во 2009.година.

Царски рез – индикации
Какви се индикациите за царски рез? Како изгледа постапката? Какво е заздравувањето? (англиско видео)
12
Труднички желби
Жените во бременоста почесто ќе бидат тие кои ќе кажуваат што ќе се јаде и каде ќе се оди на вечера, од што не треба да ...
10
Движење на бебето во стомакот
За секоја идна мајка, првото движење на бебето во стомакот претставува најсреќен момент во животот, бидејќи тоа говори д...
5
Кои се најдобрите години за раѓање дете?
Некои велат дека е најдобро да имате дете во дваесеттите години додека пак другите ве советуваат дека најдобро е во чети...
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Рахела
Кристин

Што мислите за името Рахела , мене многу ми се допаѓа... На мојите поблиски мислат дека тоа не е модерно име... :/ :/

100 (83%)

100 (17%)


Број на сите гласови: 24

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!