|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Воспаление на гингивата (непцата) во текот на бременоста

Др. Ѓорѓи Парцанов, Етернадент, 4.5.2010
Воспалението на гингивата претставува еден од најчестите стоматолошки проблеми во текот на бременоста.

image
/11


 

Повеќе од 70% од бремените жени заболуваат од гравидарен гингивит како последица на присуство на дентален плак во услови на зголемено количество на полови хормони(прогестерон и естроген).

Како настанува воспалението на гингивата:

 • Гингивалното ткиво е помалку отпорно на инфекции во текот на бременоста;
 • Промените во хормоналниот статус условуваат зголемена количина на крв во организмот од 30% до 50%;
 • Во организмот доаѓа до задршка на течност.

Сево ова е фактор за појава на оток и болна осетливост на гингивата. Одржувањето на оралната хигиена е отежнато а четкањето на забите преставува болна и непријатна процедура.

Кога постои воспаление кое не се лекувало пред бременоста, губитокот на коска во периодот од 10 години по бременоста изнесува околу три милиметри што преставува третина од вкупната потпора на забот.

Освен трајната деструкција на забнопотпорниот апарат воспалението е сериозен проблем за општото здравје на мајката и новороденчето и преставува ризик фактор за предвремено породување и помала тежина на новороденчето.

Статистичките податоци укажуваат на фактот дека бремените жени кои имаат хронично заболување на гингивата се со назначена веројатност од предвремено породување и тоа пред 37 гестациска недела. Кај оние со посериозни заболувања на забноотпорниот апарат можноста за предвремено породување се проценува дека е од 32 гестациска недела. Студиите покажуваат и докажуваат дека новороденчињата се со помала тежина и истовремено повеќе склони на инфекции кај мајки со хронични парадонтални заболувања.

Најчести сиптоми на гравидарниот гингвит

Првите сиптоми на ова заболување се забележуваат во вториот месец од бременоста, а врвот го достигнува во осмиот месец.

Сиптомите се исти како и кај секое воспаление на гингивата вклучувајќи:

 • Силно назначен оток и жар црвена боја на гингивата
 • Крварење при четкање или употреба на конец
 • Чуство на притисок и тапа болка помеѓу забите
 • Перманентно лош здив

Ако забележите некои од овие сиптоми потребно е да се консултирате со вашиот стоматолог за понатамошна терапија.

Терапија на гравидарниот гингивит

Гингивитот може успешно да се излекува. Препорачуваме посета на стоматолог пред или по првиот месец на бременоста. Секој општ стоматолог е обучен за рано дијагностицирање и терапија на гравидарниот гингивит и пародонтопатија.

Денеска се поактуелна станува терапијата на воспалението со ласерска светлина. Ласерското лекување е најновиот (ајдувантен) и доста суеверен начин на лекување на ова заболување.

Со употреба на ласерот од последната генерација како Фиделис Плус Три се избегнува потребата за класичниот, конзервативен доста болен и неудобен начин за третирање на воспалението. По претходно остранетите тврди и меки наслаги ласерскиот работен дел кој е во форма на тенко влакно, нежно се поставува во тесниот простор помеѓу гингивата и забот и со лесни движења се поминува по целата површина на гингивата. Процедурата се повторува неколку пати се со цел целосно уништување на бактериите и стерилизација на просторот со што се создаваат оптимални услови за брза и успешна санација на воспалението. При тоа ласерскиот зрак селективно делува само на причинителите на заболувањето оставајќи чисти и здрави простори. Потребни се неколку сеанси во континуитет за да се постигнат посакуваните резултати.

Бактериите во состав на денталниот плак се главните причини за појавата на заболувањето, па терапијата е насочена во нивно отстранување но воедно и мотивирање на пациентот за одржување на добра орална хигиена која вклучува:

 • Четкање на забите најмалку два пати на ден, после секој оброк а особено после утринско гадење и повраќање. Ако гингивата е премногу осетлива четкичката може да се замени со употреба на помека.
 • Секојдневно е потребна употреба на конец за заби со што се отстранува денталниот плак во просторите помеѓу забите.
 • Правилната исхрана е есенцијална во текот на бременоста не само за мајката туку и за плодот. Особено е важно да се избегнува висока конзумација на шеќери.
 • Редовните посети кај стоматолог за проценка на оралната хигиена и професионално отстранување на денталниот плак во ординација.

Посетата на стоматолог ве заштитува Вас и вашето најмило.

Суровата вистина за царскиот рез
Замислете да ве испратат на некоја обична операција и по излегувањето од сала да ве пречекаат со мало бебе и да ви кажат...
47
Знаци дека сте бремена со момче: дали се в...
Кога сте бремени, вие и вашето семејство сте љубопитни да го знаете полот на бебето. Оваа љубопитност, со текот на генер...
39
Бременост по недели
Сакате да дознаете што се случува со вашето тело, како бебето се развива и расте, како и што се врти низ главата на идни...
4
Што треба да подготвите за бебето пред пор...
Сите родители со посебно возбудување се подготвуваат за доаѓањето на бебето на овој свет, а со желбата на своето малечко...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Koe od ovie tri iminja e najubavo spored vas?
Jana9

/

Angel (47%)

Vojdan (16%)

Teodor (37%)


Број на сите гласови: 151

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!