|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Видео: Како изгледа "шиење" по епизиотомија?

Редакција Рингераја, 18.11.2021
30 милиони прегледи: Акушерка покажа како изгледа шиењето по епизиотомија
Клучни зборови:Првородените главно не знаат што ги чека кога ќе започне породувањето. Затоа на интернет има бројни едукативни содржини кои жените ги подготвуваат за тоа што ќе се случува во родилната сала.

Ретките среќници не доживуваат кинење на перинеумот или епизиотомија, проследено со шиење. Бидејќи оваа процедура се изведува под анестезија, генерално не е болна, но не е ниту пријатна.
Бабичката Ајон Ленокс-Хотл објави на TikTok како изгледа шиењето по епизиотомија, а видеото стана вирално со 30,6 милиони прегледи.
„TikTok е апликација наменета за помладата генерација, па мислам дека видеата со кои работиме со кукли за раѓање станаа вирални бидејќи луѓето никогаш не виделе нешто слично. Породувањето е природно, интересно и страшно, различно за секого“, изјави таа за BuzzFeed.
Ленокс-Хотл исто така се пошегува: „Ако луѓето полудат поради ова породување што го симулираме со кукла, тогаш тие не сакаат да бидат во породилната сала кога работите ќе тргнат наопаку“.

Прворотките главно не знаат што ги чека кога ќе започне породувањето. Затоа на интернет има бројни едукативни содржини кои жените ги подготвуваат за тоа што ќе се случува во родилната сала.
Ретките среќници не доживуваат кинење на перинеумот или епизиотомија, проследено со шиење. Бидејќи оваа процедура се изведува под анестезија, генерално не е болна, но не е ниту пријатна.
Бабицата Ајон Ленокс-Хотл објави на TikTok како изгледа шиењето по епизиотомија, а видеото стана вирално со 30,6 милиони прегледи.
„TikTok е апликација наменета за помладата генерација, па мислам дека видеата со кои работиме со кукли за раѓање станаа вирални бидејќи луѓето никогаш не виделе нешто слично. Породувањето е природно, интересно и страшно, различно за секого“, изјави таа за BuzzFeed.
Ленокс-Хотл исто така се пошегува: „Ако луѓето полудат поради ова породување што го симулираме со кукла, тогаш тие не сакаат да бидат во породилната сала кога работите ќе тргнат наопаку“.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Вирално видео: Како всушност изгледа пород...
Неверојатен е моментот на создавање на нов живот, а доаѓањето на бебето во свет е уште почудесно
24
Кога се прави итен царски рез?
Во некои ситуации, лекарите мора да ве одведат на итен царски рез. Погледнете кога ќе се случи тоа, но и какви се разлик...
13
Мамичке, биди горда што се породи со царск...
Но, што ако не постоеше стигмата кон царскиот рез? Што ќе беше ако не чувствувавме жалење за нечија приказна за раѓање с...
12
Како бебето знае кога треба да се роди?
Многу идни родители се прашуваат како знае бебето кога треба да се роди? Фасцинантно е да се открие мистеријата која се ...
7
Анкета

Големината на градите по доењето.
пеперутка16

Дали вашите гради останале исти по доењето или се помали/поголеми од пред бременоста и доењето?