|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како навистина изгледаат млечните канали на жената?

Редакција Рингераја, 3.6.2021
Групата на млечни канали изгледа како цвеќиња, а корисниците на социјалните мрежи реагираа различно. Некои беа преплашени, некои беа фасцинирани, а некои го доведуваа во прашање изворот на сликата, сакајќи да дознаат дали е реална

image
/11


 

Размислуваме за нив кога ќе станеме мајки, но како изгледаат нашите млечни канали е малку мистерија.
Затоа твитот што го прикажува женскиот мускулен систем стана многу популарен на Интернет. Стотици илјади луѓе ја сакаат, споделуваат и зборуваат за оваа слика што ги покажува млечните канали во нивната сурова форма.
Групи млечни канали изгледаат како цвеќиња, а корисниците на социјалните мрежи реагираат поинаку. Некои беа преплашени, некои беа фасцинирани, а некои го доведуваа во прашање изворот на сликата, сакајќи да дознаат дали е реална. "Отпрвин мислев дека некој ми стави цвеќе над градите, правејќи уметничко дело. Сега ми се чини дека чудно вонземско суштество живее во моето тело и јас сум преплашена", напиша една жена чиј твит се допадна десетици илјади времиња.
Еве нешто, ова не е застрашувачко. Убаво е.
Овие структури како ливчињата не се навистина канали, тие се лобуси кои содржат алвеоли. Таму, нашето тело прави млеко, кое потоа патува низ мали цевки (ова се канали) до брадавицата. Нема ништо страшно во тоа, всушност е некако магично. Bodyенското тело е навистина уметничко дело.
Сепак, некои онлајн коментатори ги критикуваа БиБиСи, Mother.ly и други за објавувањето на сликата, која можеби потекнува од апликацијата iPad наречена Anatomy & Physiology и се шири преку Imgur пред да се најде на Твитер.
„Исто така, некои од противниците на сликата сугерираат дека се чини дека сликата не е целосно анатомски точна (на пример, лобусите се премногу совршени отколку што се во реалниот живот)“, вели уредничката за дигитално образование на Mother.ly, Дијана Спалдинг.бабица и медицинска сестра за деца.
"Исто така е нејасно од каде потекнува оригиналното дело, што значи дека треба да бидеме внимателни со неговата употреба и толкување. Сепак, тука го ставаме акцентот на" зошто ". Зошто луѓето се толку фасцинирани од оваа слика? Зошто исчезна оваа слика вирусен? Одговорот е зајакнување ", вели тој. Спалдинг.
Ние сакаме да знаеме што се случува во нашите тела што растат и ги хранат нашите деца и нè водат низ животот, а според Спалдинг, силниот интерес за оваа несовршена слика сугерира дека демистификацијата и рекултивирањето на женското тело веќе е доста доцна.
„Искрено се надевам дека овој разговор инспирира - уметници, даватели на здравствени услуги, научници и многу други - да истражуваат нови и иновативни начини луѓето да ја научат својата анатомија, за да можат да станат активни учесници и застапници на сопствената здравствена заштита“, објаснува таа .
Понекогаш вирусна слика е многу повеќе од само „гаден твит“.
Извор: Mother.ly

Размислуваме за нив кога ќе станеме мајки, но како изгледаат нашите млечни канали е малку мистерија.


Затоа твитот што го прикажува женскиот мускулен систем стана многу популарен на Интернет. Стотици илјади луѓе ја сакаат, споделуваат и зборуваат за оваа слика што ги покажува млечните канали во нивната сурова форма.


Групи млечни канали изгледаат како цвеќиња, а корисниците на социјалните мрежи реагираа различно. Некои беа преплашени, некои беа фасцинирани, а некои го доведуваа во прашање изворот на сликата, сакајќи да дознаат дали е реална. "Отпрвин мислев дека некој ми стави цвеќе над градите, правејќи уметничко дело. Сега ми се чини дека чудно вонземско суштество живее во моето тело и јас сум преплашена", напиша една жена чиј твит им се допадна на десетици илјади корисници.
Еве нешто, ова не е застрашувачко. Убаво е.


Овие структури како ливчињата не се навистина канали, тие се лобуси кои содржат алвеоли. Таму, нашето тело прави млеко, кое потоа патува низ мали цевки (ова се канали) до брадавицата. Нема ништо страшно во тоа, всушност е некако магично. Женското тело е навистина уметничко дело.


Сепак, некои онлајн коментатори ги критикуваа БиБиСи, Mother.ly и други за објавувањето на сликата, која можеби потекнува од апликацијата iPad наречена Anatomy & Physiology и се шири преку Imgur пред да се најде на Твитер.


„Исто така, некои од противниците на сликата сугерираат дека се чини дека сликата не е целосно анатомски точна (на пример, лобусите се премногу совршени отколку што се во реалниот живот)“, вели уредничката за дигитално списание на Mother.ly, Дијана Спалдинг.бабица и медицинска сестра за деца.


"Исто така е нејасно од каде потекнува оригиналното дело, што значи дека треба да бидеме внимателни со неговата употреба и толкување. Сепак, тука го ставаме акцентот на" зошто ". Зошто луѓето се толку фасцинирани од оваа слика? Зошто стана оваа слика вирална? 


Ние сакаме да знаеме што се случува во нашите тела што растат и ги хранат нашите деца и нè водат низ животот, а според Спалдинг, силниот интерес за оваа несовршена слика сугерира дека за демистификацијата и рекултивирањето на женското тело веќе е доста доцна.


„Искрено се надевам дека овој разговор инспирира - уметници, даватели на здравствени услуги, научници и многу други - да истражуваат нови и иновативни начини луѓето да ја научат својата анатомија, за да можат да станат активни учесници и застапници на сопствената здравствена заштита“, објаснува таа .Извор: Mother.ly

Преземено: www.ringeraja.rs

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Како да закрепнете по царскиот рез?
Речиси 1 од 3 жени ќе се породи со помош на царски рез, па станува сe поважно да ги знаете предностите и недостатоците о...
6
10 работи кои бебето во стомакот не ги сака
Дали забележавте дека бебето во матката реагира на силното смеење и на одредена храна, со нагли движења? Некои работи шт...
4
Мајки откриваат: Намалете ја болката при п...
Покрај лековите против болки и епидурали, мајките имаат многу природни трикови за управување со болките при породување в...
4
11 годишно девојче ја породи својата мајка
Caitlin Burke била толку воодушевена од тоа што го направила, па сака да биде бабица кога ќе порасне
4
Анкета

/
Jana9

Dali vasata rabota ve ispolnuva?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!