|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

ВИДЕО: 7 најдобри позиции за породување

Редакција Рингераја, 6.7.2020
Зошто е важно во кои позиции раѓаме? Кои се најдобрите позиции за породување? Погледнете го видеото за да видите кои седум позиции ќе ви помогнат да се породите побрзо и полесно
Клучни зборови:

/11


При породување, важно е родилката да се опушти и да го слуша своето тело колку што е можно и да ја пронајде позицијата што и одговара најдобро за раѓањето. Гравитацијата (сила на гравитација) може да биде од голема помош за време на породувањето. Му помага на детето да се пресели во светот, па затоа е добро да се користи. Промената на позициите природно ја ублажува болката и му помага на бебето добро да се позиционира за време на раѓањето да помине низ карлицата.

Задната позиција е во основа најлош избор. При странична позиција, главата на бебето врши помал притисок врз перинеумот, па се препорачува позиција на сите четири екстремитети кога ќе се забави отчукувањата на срцето на бебето. Полу-седечката позиција е подобра од лежењето на грб, но породилниот канал не е толку широк.

 

Погледнете го видеото погоре за да откриете кои седум позиции за породување се препорачуваат и ќе ви ја олеснат испораката. На секоја позиција, акушерката ги наведува предностите и недостатоците на секоја позиција, но само при породување ќе можете да го тестирате она што му одговара најдобро на вашето тело. (Видеото е на англиски јазик)

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Ова не го знаевте за породувањето
Породувањето може да биде неверојатно искуство, но и неубаво искуство. Исто како што нема две исти мајки и бебиња, исто ...
5
Бијонсе проговори за спонтаниот абортус
Откако во 2012 година стана мајка на Блу Ајви, светски познатата пејачка Бијонсе и откри на јавноста дека имала спонтан ...
4
cecka: Мојата породилна приказна
Моментот кога јас се претворив во “ние”
4
Видео: 9 благословени месеци во пет минути
Danny Pier бил толку возбуден кога дознал дека ќе стане татко, што го забележал со својата камера секој ден, почнувајќи ...
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?