|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Вашиот водич за забременување

Редакција Рингераја, 28.5.2020
Размислувате да го зголемите семејството? Еве што треба да знаете пред тоа, за да имате најздрава можна бременост

image
Фото: freepik.com
/11


 

Пред да сте во режим на правење бебиња, може да изгледа прилично јасна: Имајте секс; забремени. Но, зачнувањето може да потрае малку повеќе од тоа.
Веднаш штом ќе започнете да размислувате да започнете свое семејство, веројатно ќе имате повеќе од неколку прашања. Што треба да направите пред да се обидете да замислите? Кога е најдобро време да пробате? Дали има нешто што можете да направите за да забремените побрзо? И колку време обично трае пред јајцето успешно да се сретне со спермата? Преземете ја лажичката овде на сè што треба да знаете за обложување бремена, од вашите шанси да зачнете до што можете да направите за да имате поздрава бременост уште од самиот почеток.
Вашите шанси за забременување
Просечна, здрава двојка во своите 20-ти години на почетокот на 30-тите години има околу 25 до 30 проценти шанси да забременат секој месец, според Американскиот колеџ за акушери и гинеколози (АКОГ). Иако тој број може да изгледа низок, во текот на една година што значи дека вашите шанси за зачнување се околу 75 до 85 проценти. (Само имајте на ум дека тие шанси се намалуваат со возраста.)
Што влијае на вашата плодност?
Голем број фактори можат да влијаат на вашите шанси за зачнување. Ако некој од овие влијанија (или мислите дека може да влијаат на вас), разговарајте со вашиот лекар какви чекори треба да преземете сега, пред да се обидете да замислите:
Возраст. Еден од најголемите фактори е вашата возраст, бидејќи плодноста опаѓа со текот на времето. На пример, просечната здрава 30-годишна возраст има околу 20 проценти шанси да забремени секој месец што се обидува. На возраст од 40 години, шансите се спуштаат на помалку од 5 проценти секој месец.
Пушење До 13 проценти од неплодноста кај жените е предизвикана од пушење цигари, според Американското здружение за репродуктивна медицина (АСРМ). Пушењето може да доведе до проблеми со плодноста кај мажите, бидејќи може да го намали производството на сперма.
Тежина. Имањето прекумерна телесна тежина или дебела БМИ може да предизвика телото да произведе премногу естроген, што може да го исфрли репродуктивниот циклус - додека е под тежина, може да ја запре овулацијата. Според АСРМ, 12 проценти од сите случаи на неплодност се резултат на жена со тежина или премалку или премногу.
Здравствени проблеми. Ендометриоза, синдром на полицистични јајници (PCOS), матки фиброиди и абнормалности на матката предизвикани од претходни операции или лузни може да ја намалат плодноста. Други болести, кои не се лекуваат, (вклучително и заболувања на бубрезите, нелекувано целијачна болест, тироидната жлезда и анемија на српски клетки кај мажите) исто така може да влијаат на коефициентите на бременост.
Неправилни менструални циклуси. Ако вашите циклуси се неправилни - без оглед дали се појавуваат хормонални нерамнотежи како што се PCOS, проблеми со тежината или лекови што ги земате - може да биде посилно да се сфати кога овулатирате. А, не знаејќи кога да се направи дело го отежнува забременувањето.
Автоимуни нарушувања. Лупус може да влијае на шансите на жената да забремени или да остане бремена.
Сексуално преносливи инфекции. Нетретирани СПИ (обично гонореја и кламидија) може да доведат до карлична инфламаторна болест (ПИД). ПИД, пак, може да предизвика трајно оштетување на јајцеводите, матката и околните ткива, што го отежнува или невозможно забременувањето. За среќа, навременото лекување на СПИ може да ви помогне да избегнете PID (поради што редовно гледањето на вашиот OB-GYN, особено ако сте сексуално активни со повеќе од еден партнер, е толку важно).
Професионална изложеност на токсини од животната средина. Некои истражувања покажаа дека продолжената изложеност на пестициди, загадувачи и индустриски хемикалии - што обично се јавува кај одредени работни места (повеќе подолу) - може да ги намали шансите на двојката за зачнување. За жените, овие токсини можат да го нарушат менструалниот циклус или производството на половите хормони и да ја намалат плодноста, додека мажите може да имаат ниско ниво на хормони, понизок сексуален нагон, намалување на бројот на износот на сперма или сперма или еректилна дисфункција.
Прекумерно вежбање. Дури и ако вашата тежина е исправна, вежбањето премногу тешко (или долго) може да влијае на правењето бебиња. Една студија од 2012 година открила дека жените со нормална тежина (оние со БМИ под 25 години) кои вежбале енергично повеќе од пет часа неделно, имаат потешко време да забременат. Но, тоа не значи дека треба да дозволите да се запре членството во теретана: Редовно, умерено вежбање малку зголемена плодност за сите жени (нормална тежина, прекумерна тежина или дебела).
Забремените на која било возраст
На крајот на краиштата, кога ќе одлучите вашето малечко да зависи од вас (и вашето тело). Тоа, рече, има неколку предности и недостатоци што треба да се земат предвид за секоја возраст.

Кога планирате да имате бебе, може да изгледа прилично јасно: Имајте секс и  забременете. Но, зачнувањето може да потрае малку повеќе од тоа.


Веднаш штом ќе започнете да размислувате да основате свое семејство, веројатно ќе имате повеќе од неколку прашања. Што треба да направите пред да се обидете да зачнете? Кога е најдобро време да пробате? Дали има нешто што можете да направите за да забремените побрзо? И колку време обично трае пред јајце-клетката успешно да се сретне со сперматозоидите? Прочитајте сè што треба да знаете за забременувањето, од вашите шанси да зачнете до она што можете да направите за да имате поздрава бременост уште од самиот почеток.


Вашите шанси за забременување

Просечна, здрава двојка во своите 20-ти години и на почетокот на 30-тите години има околу 25 до 30% шанси да забремени секој месец, според Американскиот колеџ за акушери и гинеколози (АКОГ). Иако тој број може да изгледа низок, во текот на една година вашите шанси за зачнување се околу 75 до 85%. (Само имајте на ум дека тие шанси се намалуваат со возраста.)

 

Што влијае на вашата плодност?

Голем број фактори можат да влијаат на вашите шанси за зачнување. Ако имате некои од овие влијанија, разговарајте со вашиот лекар какви чекори треба да преземете сега, пред да се обидете да зачнете:

 

1

 

Возраст

 Еден од најголемите фактори е вашата возраст, бидејќи плодноста опаѓа со текот на годините. На пример, просечна здрава 30-годишна двојка има околу 20% шанси да забремени во секој од месеците во кои се обидува. На возраст од 40 години, шансите се спуштаат на помалку од 5% секој месец.

 

Пушење

До 13 проценти од неплодноста кај жените е предизвикана од пушење цигари, според Американското здружение за репродуктивна медицина (АСРМ). Пушењето може да доведе до проблеми со плодноста кај мажите, бидејќи може да го намали производството на сперма.

 

Тежина

Прекумерната телесна тежина може да предизвика телото да произведе премногу естроген, што може да го прескокне репродуктивниот циклус - додека пак премалата тежина, може да ја запре овулацијата. Според АСРМ, 12% од сите случаи на неплодност се резултат на жена со преголема или премала тежина.

 

Здравствени проблеми

Ендометриоза, синдром на полицистични јајници (PCOS), фиброиди и абнормалности на матката предизвикани од претходни операции или лузни, може да ја намалат плодноста. Други болести, кои не се лекуваат, (вклучително и заболувања на бубрезите, нелекувана целијакија, тироидна жлезда и анемија) исто така може да влијаат на коефициентите на бременост.

 

Неправилни менструални циклуси

Ако вашите циклуси се неправилни - без оглед дали се појавуваат хормонални нерамнотежи како што се PCOS, проблеми со тежината или лекови што ги земате - може да биде потешко да се утврди кога овулатирате. А, незнаењето кога да се работи на бебе го отежнува забременувањето.

 

Автоимуни нарушувања

Болеста лупус може да влијае на шансите жената да забремени.

 

Сексуално преносливи инфекции

Нетретирани СПИ (обично гонореја и кламидија) може да доведат до пелвична инфламаторна болест. Оваа болест пак, може да предизвика трајно оштетување на јајцеводите, матката и околните ткива, што го отежнува или го прави невозможно забременувањето. За среќа, навременото лекување на СПИ може да ви помогне да избегнете пелвична инфламаторна болест.

 

Професионална изложеност на токсини од животната средина

Некои истражувања покажаа дека продолжената изложеност на пестициди, загадувачи и индустриски хемикалии - што обично се јавува кај одредени работни места - може да ги намали шансите на двојката за зачнување. За жените, овие токсини можат да го нарушат менструалниот циклус или производството на половите хормони и да ја намалат плодноста, додека мажите може да имаат ниско ниво на хормони, понизок сексуален нагон, намалување на бројот на сперматозоиди или еректилна дисфункција.

 

Прекумерно вежбање

Дури и ако вашата тежина е нормална, предолгото или претешко вежбање може да влијае на успешното забременување. Една студија од 2012 година открила дека жените со нормална тежина (оние со БМИ под 25 години) кои вежбале енергично повеќе од пет часа неделно, имаат потешкотии да забременат. Но, тоа не значи дека треба да го прекинете членството во теретана: Редовно, умерено вежбање значи малку зголемена плодност за сите жени.

 

Забременете на која било возраст

На крајот на краиштата, кога ќе одлучите вашето малечко да зависи од вас (и вашето тело) тоа има неколку предности и недостатоци што треба да се земат во предвид за секоја возраст.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Дали болната овулација е нормална?
На сите жени им се познати грчевите, главоболката, надуеноста, запекот или дијарејата, кои го придружуваат месечниот пер...
4
Плодни денови?! Одиме во кревет!
Денес е ден за правење бебе! Паровите кои работат на бебе веќе неколку месеци, знаат дека ваков повик за секс ја убива ж...
3
Лажни митови за плодноста
Одредени секс-пози ги зголемуваат шансите за забременување, првото дете е гаранција за плодноста и скапите витамини ја з...
3
Најпопуларните природни афродизијаци
Афродизијаците или afrodisios, што на грчки означува љубовно уживање, претставуваат супстанци кои ја зголемуваат сексуал...
3
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?