|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Со исхрана до бебе: Што треба да јадете?

Редакција Рингераја, 7.2.2024
Многубројни научни студии докажале дека нормализацијата на телесните масти влијае на урамнотежување на нивото на репродуктивни хормони и подобра плодност

image
/11


Правилната исхрана и плодноста се тесно поврзани, бидејќи за зачнување на дете потребни се здрави јајце клетки и здрави сперматозоиди, како и добра општа состојба на организмот. Одредени намирници и урамнотежена исхрана можат да ја намалат количината на стрес, да го подобрат здравјето на репродуктивните органи и да му обезбедат на организмот доволна количина на хранливи материи

Неухранетоста ја намалува плодноста кај жената, бидејќи намалениот процент на масно ткиво може да влијае на овулацијата, а намалувањето на телесната маса од 15% може да има последица нередовен менструален циклус.

Кај жените е многу важен поволниот нутритивен статус и адекватна работа на штитната жлезда. Разновидна, сезонска исхрана е најдобар прехранбен модел, а конкретните намирници кои можат да допринесат за подобар здравствен статус би требало да бидат оние кои се добар извор на филна киселина – важен нутритиент во периодот пред зачнување и во првото тромесечје од бременоста. Намирници богати со фолна киселина се мешункастите плодови, житарици од цело зрно, темнозелен листест зеленчук, пилешко месо и џигер. Исто така треба да се обрне внимание на адекватен внес на минерали, првенствено железо, селен и цинк кои можат да се пронајдат во црвеното месо, џигерот, темнозелен листест зеленчук, цвекло, интегрални житарки и мешункасти плодови, како и во риба и морски плодови кои воедно се и најдобар извор на Омега-3 масни киселини, објаснува нутриционистот Кармен Матковиќ.

 

1

 

Од друга страна, дебелината кај мажите влијае на плодноста, не само заради намаленото производство на сперматозоиди, туку и нивниот квалитет е послаб. За добар квалитет на сперматозоидите исклучително е важен добар нутритивен и здравствен статус. Постои поврзаност помежу прекумерната тежина и квалитетот на спермограмот, па се препорачува оптимална исхрана која исклучува внес на рафинирани производи, заситени масти, шеќер и алкохол.

На мажите им се препорачува телесна активност и исхрана богата со протеини, односно аминокиселини, меѓу кои се истакнува аргинин (свежо сирење, ферментирани млечни производи, сурутка, црвено месо, диво месо, риба, морски плодови, хељда и овес)

Многу е важно во исхраната да се вклучат намирници богати со силни антиоксиданси (јаткасти плодови, семки и квалитетни билни масла, пилешко месо, како и риба).

Нутриционистката Др. Дц. Дариа Вранешиќ истакнува дека антиоксидансите имаат клучна улога во плодноста на двата пола. Со внесувањето на антиоксиданси кај жената може да се намали оксидативниот стрес во јајце-клетките, а кај мажите може да се подобри бројот, структурата и подвижноста на сперматозоидите.

 

2

 

Истите го поттикнуваат телото да произведува одредени невротрансмитери, додека некои производи можат да влијаат на расположението и желбата за секс. Така на пример допаминот е главниот виновник за тоа што се чувствуваме добро и мотивирано. Телото го произведува од аминокиселината тирозин, која најмногу ја има во мисиркиното и пилешкото месо, во црвеното месо, школките, туната, млечните производи и јајцата, авокадото и бананата.

Потребно е да се консумира и полномасно млеко бидејќи тоа поволно делува на јајниците, како и полномасен јогурт и сирење, бидејќи на телото му е потребна маснотија за да апсорбира нутритиенти кои влијаат на плодноста. Многу силен антиоксиданс е бетакаротен, кој го има во морковот, кељот, спанаќот и компирот.

 

Намирници за жени:

-          Фолна киселина – блитва, спанаќ, брокула, зелка, прокељ и мешункасти плодови

-          Тирозин – мисиркино месо, пилешко месо, црвено месо, школки и туна, јајца и млечни производи, авокадо и бананаж

Намирници за мажи:

-          Коензим Q10 – телешко месо, пилешко месо, свинско месо, риба (лосос, пастрмка) и јаткасти плодови

-          Витамин Ц – лимони, портокали, листест зеленчук, пиперка.

-          Витамин Е – јаткасти плодови, семки и растителни масла.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

И сперматозоидите имаат своја сезона
Сперматозоидите се најздрави во текот на зимата и раната пролет, па заради тоа најмногудеца се раѓаат во есен утврди...
3
Овулација и плодни денови
До овулација доаѓа кога јајце клетката која созревала во јајникот во текот на циклусот ќе се издвои и ќе го започне свој...
3
Како да ја пресметате овулацијата?
Научете како да ја пресметате овулацијата врз основа на должината на вашиот менструален циклус
3
Приказната на Вишња Томиќ
Рингераја.ба за мене е како мое семејство, мој дом каде секогаш можам да влезам, во кој сите се добредојдени. Место каде...
2
Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?