|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Прво поништување на детски брак во Индија

Редакција Рингераја, 12.5.2012
Индијка која е омажена кога имала само една година, успеала да го поништи бракот. Ова е прв случај од ваков вид во Индија

image
/11


 

 

Laxmi Sargara, која сега има 18.години била омажена за Rakesh кога тој имал три, а таа една година. Двајцата живеат во пустинската држава Rajasthan во северозападна Индија. Бракот секако бил договор на нивните родители.

Иако детските бракови се службено забранети во Индија од 1929.година, во пракса се уште се применуваат многу често, најмногу во сиромашните рурални заедници.

Sargara  открила дека е мажена пред неколку дена, кога родителите и кажале дека мора да почне да живее кај својот сопруг. Таа тогааш побарала совет од социјална работничка која ја води групата за детски и човечки права „Sarathi Trust“.

Sargara, за AFP News изјавила – “Бев многу несреќна кога дознав за тој брак. Тоа им го кажав на своите родители, но тие не се согласија со мене. Тогаш одлучив да побарам помош. Сега сум психички опуштена, а на крај добив и поддршка од семејството”.

Во неодамнешниот извештај на UNICEF наведено е дека 47% од омажените жени во Индија се венчани пред 18. роденден и дека 40% од детските бракови во светски размери се склучени во оваа земја.

Девојчињата кои стапуваат во брак сосема мали обично продолжуваат да живеат со своите родители додека не влезат во пубертет, кога почнуваат да живеат во семејството на својот сопруг.

 

indija

 

Социјалната работничка Kriti Bharti преговарала во името на Rakesh и Sargara и успеала да го наговори неговото семејство да се согласат бракот да биде поништен Таа за AFP News изјавила – “Ова е прв случај на барање за поништување на брак склопен во раното детство. Се надеваме дека ова ќе биде инспирација и поттик и за останатите кои сакаат да излезат од таквите заедници, договорени при раѓање”.

Rakesh и Sargara заеднички потпишале правен документ за поништување на бракот, кој е оверен од страна на државниот службеник во градот Jodhpur.

Неодамнешното истражување покажало дека 10% од девојките во Rajasthan се омажени пред да навршат 18 години и секако, без нивна согласност.

Непослушните деца се поуспешни во животот?
Ако вашето дете одбива да ве слуша, тоа го прави она што го сака, и воопшто немојте да му се лутите. Децата со таков кар...
4
Што јадат децата кои не јадат НИШТО
...а сепак се живи, радосни и сосема здрави?!
3
Совети за полесен почеток на учебната година
Август е при крај и наскоро летните авантури ќе бидат само добро сеќавање, а ние треба повторно да се подготвиме за учил...
3
Првиот училишен ден
Изгледаат толку мали и немоќни, а веќе дојде момент за прв пат да го пречекорат училишниот праг
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

da li bi se otkazale
zelba

od svoeto rodeno dete da resi da sklopi prak so nekoj od druga Nacionalnost/Religija , kako bi se odnesuvale??? P.S mozete i da komentirate toa uste podobro ke mi dojde :(

da , ne bi mozela da podnesam (16%)

ne, ako se srekni , ne e moj zivot (75%)

ili pak nesto treto i sto (8%)


Број на сите гласови: 73

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!