|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Прашавме доктор: Овулација, симптоми и стимулација

Редакција Рингераја, 24.11.2010
Рингераја постојано и будно ги следи Вашите проблеми од сите области. Со цел да Ви помогнеме воспоставивме соработка со стручни лица кои ќе одговараат на најчестите проблеми на нашите корисници.

image
/11


 

 

Редакција Рингераја :

Кои се најверодостојни методи на утврдување на овулацијата?

 

Одговор:

Проф.д-р Глигор Димитров, специјалист по гинекологија и акушерство, Ремедика

Одредување прогестерон во крв 7 дена пред мензес најверодостојно потврдува овулација. Вредностите треба да се високи ако се случила овулација (постојат мали варијации од лабораторија до лабораторија). Најдобро доктор да го интерпретира резултатот. Сите други методи поединечно или во комбинација се корисни, но не толку точни,брзи, а едноставни.

 

Редакција Рингераја :

Дали постојат билни препарати за кои медицината признава дека ја зголемуваат плодноста?

 

Одговор:

Проф.д-р Глигор Димитров, специјалист по гинекологија и акушерство, Ремедика

Генерално, се што е природно не би требало да е штетно. Сепак, правилен секојдневен внес на витамини и минерали со храната и одбегнување на фактори(пушење и сл.) кои може да доведат до ослабување на фертилитетните параметри се првите препорачани мерки. Често некои билни препарати се препорачуваат под девизата: можеби ќе помогне, а нема да наштети.

 

Редакција Рингераја :

Дали е препорачливо во постапка на стимулација на овулација да се пие чајот мацина трева?

 

Одговор:

Проф.д-р Глигор Димитров, специјалист по гинекологија и акушерство, Ремедика

Нема докази дека тој чај или било кој друг помага при стимулацијата.

 

Редакција Рингераја :

Дали и кои вагинални инфекции влијаат на неможноста за забременување?

 

Одговор:

Проф.д-р Глигор Димитров, специјалист по гинекологија и акушерство, Ремедика

Вагиналните инфекции се потенцијално опасни доколку се прошират асцендентно кон грлото и телото на матката, а особено јацеводите(тубите). Најчесто поврзани со неплодност се хламидија, гонореа некои други неспецифични.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Камасутра за забременување - најдобри секс...
Кама Сутра е најстариот и најпознат светски водич за секс. Неговите позиции се користат и денес и се одличен начин да се...
4
Малини – извор на плодноста!
Покрај неодоливиот вкус, малините се карактеризираат со состојките кои неверојатно благотворно делуваат на репродуктивно...
4
Платив 720 фунти за своето бебе...
Иако го носела своето бебе девет месеци, како и сите трудници, нема генетска поврзаност со ќерка и. Нејзината ќерка е ро...
3
Како влијае Новата година на наталитетот?
Научниците тврдат дека не е случајност тоа што многу луѓе слават роденден околу 23 септември...
3
Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?