|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Нема да верувате што може да го уништи имунитетот!

Редакција Рингераја, 30.5.2014
Вирусите и бактериите не се единствени опасни напаѓачи на вашиот имунитет. Напротив! Многу секојдневни работи можат да влијаат на имунитетот

image
/11


 

Пуканки за микробранова

Ова веројатно никогаш не го очекувавте, но пуканките за во микробранова можат да влијаат на вашиот имунитет. Тие содржат хемикалии кои служат за маснотијата да не продре низ кесичката додека пуканките пукаат. Всушност тие хемикалии можат да го нарушат имунитетот и затоа не се препорачуваат.

 

Садови

Модерните садови за јадење кои ги сакаме заради нивната практичност, бидејќи на нив не се лепи храна, всушност се закана за нашето здравје. Исто како и пуканките и тие содржат хемикалии кои спречуваат храната да се залепи за дното. Тие хемикалии се штетни за човековиот организам и можат да го нарушат имунитетот. Таквите садови се посебно штетни за жените, бидејќи влијаат на хормоналната рамнотежа, покажуваат истражувањата.

 

Осаменост

Неколку истражувања покажаа дека осаменоста лошо влијае на здравјето и го слабее имунитетот. Се верува дека е така бидејќи луѓето се општествени битија и ако не постои квалитетен човечки контакт, во мозокот се јавуваат процеси кои влијаат на претерано лачење на т.н. лоши хормони, односно хормони кои го ослабуваат имунитетот.

 

Конзервирана храна

Сигурно веќе знаете дека конзервираната храна не е најздрава опција, но малку луѓе знаат дека таа лошо влијае на имунитетот. Се работи за разните хемикалии кои се наоѓаат во неа, а кои влијаат на нормалното функционирање на имунолошкиот систем.

 

Антибактериски сапун

Едно американско истражување покажало дека децата кои користат антибактериски сапун се склони кон алергии. Научниците мислат дека состојките на антибактерискиот сапун, лошо влијаат на имунитетот.

 

Инсектициди

Било какви инсектициди кои служат за отстранување на мравки и останати инсекти, се штетни по човековото здравје.

Бебето треба да спие со мајката до третата...
Бројни истражувања покажале дека срцето на бебето е под многу поголем стрес ако треба да спие само
5
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4
Како правилно да подготвите супа?
Неслучајно супите се нарекувани "бакнежот за стомакот", бидејќи тие го подготвуваат човечкиот организам за останат...
4
Др. Караџоски:Сите невакцинирани деца се п...
Уште едно бебе почина од морбили. Станува збор за тринаесет месечно бебе од тетовскиот регион кое починало на клиниката ...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Глумам Оргазам...
kikicka

Дали вие имате често лажен оргазам или не?

Често,не сакам да го разочарам (17%)

Понекогаш,кога сум уморна (22%)

Само кога си заслужил (11%)

Никогаш,секогаш го доживувам (49%)


Број на сите гласови: 98

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!